Anna Dziewit-Meller Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Anna Dziewit-Meller Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Anna Dziewit-Meller urodziła się w 1981 roku. To polska pisarka, dziennikarka, blogerka, autorka książek dla dzieci, felietonistka, publicystka, a także gitarzystka rockowa. Jest absolwentką Wydziału Nauk Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po obronie dyplomu zaczęła pracować przy redagowaniu tekstów w czasopiśmie literackim „Lampa”. Tam również zadebiutowała.

W 2001 roku współtworzyła kobiecy zespół rockowy Andy. Pierwszy koncert rockmanki zagrały jako support, grając przed takimi zespołami jak Cool Kids Of Death, Myslovitz czy T.Love. W 2009 roku ukazał się ich pierwszy album. Siedem lat później Dziewit-Meller zaczęła współprowadzić portal „BukBuk”, któremu towarzyszy kanał na YouTubie. Na stronie i kanale można znaleźć recenzje literackie oraz rozmowy z pisarzami – zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. W styczniu 2017 roku Anna Dziewit-Meller została stałą współpracowniczką „Tygodnika Powszechnego”, w którym publikowała swoje felietony. Zrezygnowała jednak z dalszej współpracy po tym, gdy w Polsce zaostrzone zostały przepisy dotyczące aborcji. Dziennikarka tłumaczyła swoje odejście niechęcią do współpracy ze środowiskami katolickimi.

W 2021 roku dziennikarka objęła funkcję redaktorki naczelnej Grupy Wydawniczej Foksal. Prywatnie jest żoną dziennikarza Marcina Mellera, w przeszłości redaktora naczelnego miesięcznika „Playboy”, obecnie prowadzącego program w TVN24 pt. „Drugie śniadanie mistrzów”.

Twórczość Anny Dziewit-Meller

W 2011 roku ukazała się pierwsza książka Anny Dziewit-Meller, którą napisała wraz ze swoim mężem Marcinem Mellerem. To efekt podróży i miłości małżeństwa do Gruzji. Za „Gaumardżos” Mellerowie otrzymali Nagrodę Magellana.

Anna Dziewit-Meller pochodzi ze Śląska. Nie dziwi zatem fakt, że fabuła aż trzech jej powieści silnie związana jest z tym regionem. Śląsk przedstawiony na kartach jej książek spowija przeszłość. Przeszłość wieloznaczna, ciemna i niezwykle dramatyczna.

Pisarka debiutowała prozatorsko w 2012 roku powieścią „Disko”. Bohaterem książki jest Paweł Kozioł, wyrachowany typ, który zostaje nauczycielem tańca w jednej ze śląskich szkół podstawowych. Zanurzony w szarą rzeczywistość lat 90. na Śląsku, jawi się ludziom jako postać z innego świata. Niestety nowa posada otwiera mu furtkę, z której zamierza skorzystać – nieograniczony dostęp do niewinnych dziewczynek.

W „Górze Tajget”, powieści, która ukazała się w 2016 roku nakładem wydawnictwa Wielka Litera, autorka przedstawia życiorysy kilku osób, które starają się odnaleźć w śląskiej rzeczywistości. Bohaterowie książki odczuwają wewnętrzny niepokój, niezależnie od tego czy mieszkają tam od zawsze, wracają po latach, czy decydują się na rozpoczęcie na Śląsku nowego życia.

W rodzinne strony Anna Dziewit-Meller literacko powróciła w 2020 roku. Wówczas ukazała się jej druga powieść związana ze Śląskiem. „Od jednego Lucypera” to historia której fabuła sięga mrocznych lat 40. XX wieku. Pojawia się tu wątek klasowej emancypacji i współczesnych problemów trawiących Śląsk i jego mieszkańców. Autorka porusza kwestię od lat pomijaną, czyli rolę i udział kobiet w historii, zarówno tej małej, jak i wielkiej.

Damy, dziewuchy, dziewczyny

Anna Dziewit-Meller oprócz pisania reportaży, felietonów i powieści, zajmuje się tworzeniem publikacji dla młodych czytelników. Do tej pory ukazały się dwie części jej książek dedykowanych młodym dziewczynom, które znakomicie sprawdzą się też jako lektura dla chłopaków.

Damy, dziewuchy, dziewczyny” to opowieści o kobietach, które zrewolucjonizowały świat, ale ich osiągnięcia nie są tak rozpromowane i docenione, jak działania mężczyzn. W pierwszej części pt. „Historia w spódnicy” autorka przybliża losy Polek. Obok takich postaci, jak Maria Skłodowska-Curie, przedstawione zostały sylwetki poetek (Elżbieta Drużbacka, Maria Komornicka) i weteranek wojennych (Irena Sendlerowa, Henryka Pustowójtówna, Stefania Wilczyńska). W drugim tomie pt. „Podróże w spódnicy” Anna Dziewit-Meller opowiada o losach słynnych podróżniczek, dziennikarek, korespondentek, takich jak Nellie Bly, Maria Czaplicka czy Walentyna Tierieszkowa. Narracja i konstrukcja książki utrzymane są w formie „magazynu”, a losy kobiet, których działania były silnie związane podróżami, przełamywaniem barier i ważnymi odkryciami, przedstawione zostały w formie artykułów.

Warto dodać, że książka „Damy, dziewuchy, dziewczyny” została w bardzo oryginalny i piękny sposób zilustrowana. Miłośników audiobooków na pewno zadowoli fakt, że czyta go sama autorka – Anna Dziewit-Meller. Książki „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy” mogliście słuchać i czytać całkowicie za darmo w ramach świątecznej edycji akcji Czytaj PL w 2019 roku.

Książki Anny Dziewit-Meller znajdziecie do kupienia w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!