Antoni Dudek II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Antoni Dudek II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Antoni Dudek to polski politolog, historyk i publicysta, badacz najnowszej historii Polski, profesor nauk humanistycznych i profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2010-2016 profesor Dudek był przewodniczącym i członkiem Rady Instytutu Pamięci Narodowej. W swoich publikacjach zajmuje się przede wszystkim najnowszą historią polityczną Polski oraz jej systemem politycznym. Antoni Dudek to autor i współautor książek historycznych, takich jak " Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski", "Reglamentowana rewolucja" czy "Komuniści i Kościół w Polsce (1945-1989), które czekają na Was na Woblink. Politolog ten to także aktywny komentator polityczny, zwłaszcza w okresie, gdy piastował stanowisko w Radzie IPN. Jego teksty, których centralnym tematem była polityka rządu, polska historia i współczesna polityka polska ukazywały się na łamach między innym "Rzeczpospolitej" czy "Wprost". Antoni Dudek jest także współprzewodniczącym rady stowarzyszenia Inkubator Umowy Społecznej - organizacja ta promuje koncepcję decentralizacji ustroju Polski. Historyk został uhonorowany Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2007).

Kariera akademicka

Antoni Kazimierz Dudek urodził się 17 października 1966 w Krakowie. W roku 1990 roku ukończył studia w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuł doktora nauk humanistycznych otrzymał cztery lata później - jego praca dotyczyła polityki władz PRL wobec Kościoła katolickiego w latach 1956-1970. Habilitacja Antoniego Dudka miała miejsce w 2004 roku, a 30 grudnia 2009 roku prezydent Lech Kaczyński nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych. Swoją zawodową karierę akademicką rozpoczął w 1989 roku, by w latach 2011-2014 zostać kierownikiem Katedry Współczesnej Polityki Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2014 roku Dudek jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Politologii Uniwersytetu Kardynała Stanisława Wyszyńskiego - przez chwilę był kierownikiem Katedry Instytucji i Zachowań Politycznych, by w 2019 roku rozpocząć pracę w Instytucie Nauk Historycznych UKSW.

Rada IPN

Jeszcze w 2000 roku Antoni Dudek rozpoczął pracę w Biurze Edukacji Publicznej IPN jako naczelnik Wydziału Badań Naukowych, Dokumentacji i Zbiorów Bibliotecznych. W latach 2006-2010 był doradcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki, a kiedy powstała Rada IPN został powołany przez Sejm do jej składu - był jej ostatnim przewodniczącym. W czasie swojej pracy w Instytucie nadzorował realizację kilkunastu projektów związanych z historią Polski w latach 1939-1989. Nowelizacja ustawy o IPN z 2016 roku zniosła organ Rady.

Komentator polityczny i autor książek historycznych

Antoni Dudek w ciągu swojej kariery naukowo-badawczej napisał wiele prac związanych ze swoimi badaniami. Najważniejsze z nich dotyczą historii Polski w okresie powojennym oraz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej ("Państwo i Kościół w Polsce 1945-1970"), a także transformacji ustrojowej ("Reglamentowana rewolucja") i przemian współczesnego systemu politycznego Polski ("Osobista historia IPN"). Profesor Dudek związany był nie tylko z Instytutem Pamięci Narodowej - w latach 2002-2009 był członkiem redakcji czasopisma "Pamięć i Sprawiedliwość", a jego teksty ukazywałysię między innymi w "Rzeczpospolitej", "Dzienniku" czy "Wprost". Historyk pojawiał się także w telewizji czy radiu - w TVP Historia prowadził program "Kulisy III RP", a także skupiający się na książkach "Ex Libris". Z kolei na antenie Programu II Polskiego Radia współprowadził audycje "Retrospekcje", "Ćwierćwiecze" i "Rzeczpospolite". W 2022 roku Antoni Dudek uruchomił własny kanał w serwisie YouTube, zatytułowany "Dudek o Historii" - z kolei na kanale "Super Expressu" prowadzi program "Dudek o Polityce". Na Woblink dostępnych jest wiele publikacji zarówno Antoniego Dudka, jak i innych badaczy historii najnowszej.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).