Antoni Dudek Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Antoni Dudek Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Antoni Dudek to polski politolog, historyk i publicysta, badacz najnowszej historii Polski, profesor nauk humanistycznych i profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2010-2016 profesor Dudek był przewodniczącym i członkiem Rady Instytutu Pamięci Narodowej. W swoich publikacjach zajmuje się przede wszystkim najnowszą historią polityczną Polski oraz jej systemem politycznym. Antoni Dudek to autor i współautor książek historycznych, takich jak " Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski", "Reglamentowana rewolucja" czy "Komuniści i Kościół w Polsce (1945-1989), które czekają na Was na Woblink. Politolog ten to także aktywny komentator polityczny, zwłaszcza w okresie, gdy piastował stanowisko w Radzie IPN. Jego teksty, których centralnym tematem była polityka rządu, polska historia i współczesna polityka polska ukazywały się na łamach między innym "Rzeczpospolitej" czy "Wprost". Antoni Dudek jest także współprzewodniczącym rady stowarzyszenia Inkubator Umowy Społecznej - organizacja ta promuje koncepcję decentralizacji ustroju Polski. Historyk został uhonorowany Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2007).

Kariera akademicka

Antoni Kazimierz Dudek urodził się 17 października 1966 w Krakowie. W roku 1990 roku ukończył studia w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuł doktora nauk humanistycznych otrzymał cztery lata później - jego praca dotyczyła polityki władz PRL wobec Kościoła katolickiego w latach 1956-1970. Habilitacja Antoniego Dudka miała miejsce w 2004 roku, a 30 grudnia 2009 roku prezydent Lech Kaczyński nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych. Swoją zawodową karierę akademicką rozpoczął w 1989 roku, by w latach 2011-2014 zostać kierownikiem Katedry Współczesnej Polityki Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2014 roku Dudek jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Politologii Uniwersytetu Kardynała Stanisława Wyszyńskiego - przez chwilę był kierownikiem Katedry Instytucji i Zachowań Politycznych, by w 2019 roku rozpocząć pracę w Instytucie Nauk Historycznych UKSW.

Rada IPN

Jeszcze w 2000 roku Antoni Dudek rozpoczął pracę w Biurze Edukacji Publicznej IPN jako naczelnik Wydziału Badań Naukowych, Dokumentacji i Zbiorów Bibliotecznych. W latach 2006-2010 był doradcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki, a kiedy powstała Rada IPN został powołany przez Sejm do jej składu - był jej ostatnim przewodniczącym. W czasie swojej pracy w Instytucie nadzorował realizację kilkunastu projektów związanych z historią Polski w latach 1939-1989. Nowelizacja ustawy o IPN z 2016 roku zniosła organ Rady.

Komentator polityczny i autor książek historycznych

Antoni Dudek w ciągu swojej kariery naukowo-badawczej napisał wiele prac związanych ze swoimi badaniami. Najważniejsze z nich dotyczą historii Polski w okresie powojennym oraz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej ("Państwo i Kościół w Polsce 1945-1970"), a także transformacji ustrojowej ("Reglamentowana rewolucja") i przemian współczesnego systemu politycznego Polski ("Osobista historia IPN"). Profesor Dudek związany był nie tylko z Instytutem Pamięci Narodowej - w latach 2002-2009 był członkiem redakcji czasopisma "Pamięć i Sprawiedliwość", a jego teksty ukazywałysię między innymi w "Rzeczpospolitej", "Dzienniku" czy "Wprost". Historyk pojawiał się także w telewizji czy radiu - w TVP Historia prowadził program "Kulisy III RP", a także skupiający się na książkach "Ex Libris". Z kolei na antenie Programu II Polskiego Radia współprowadził audycje "Retrospekcje", "Ćwierćwiecze" i "Rzeczpospolite". W 2022 roku Antoni Dudek uruchomił własny kanał w serwisie YouTube, zatytułowany "Dudek o Historii" - z kolei na kanale "Super Expressu" prowadzi program "Dudek o Polityce". Na Woblink dostępnych jest wiele publikacji zarówno Antoniego Dudka, jak i innych badaczy historii najnowszej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).