Arthur Conan Doyle Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Arthur Conan Doyle Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

W 1859 roku urodził się Arthur Conan Doyle, jeden z najważniejszych brytyjskich pisarzy. Doyle był twórcą Sherlocka Holmesa, jednego z najsłynniejszych fikcyjnych detektywów w historii literatury i popkultury. O przygodach detektywa z 221B Baker Street w Londynie napisał kilkadziesiąt opowiadań i powieści, które składają się na dziewięć książek – „Studium w szkarłacie”, „Znak czterech”, „Pies Baskerville'ów”, „Dolina trwogi”, „Przygody Sherlocka Holmesa”, „Wspomnienia Sherlocka Holmesa”, „Powrót Sherlocka Holmesa”, „Jego ostatni ukłon”, „Księga przypadków Sherlocka Holmesa”. Doyle był również lekarzem, spirytystą, miłośnikiem sportu, niedoszłym politykiem.

Życiorys Arthura Conana Doyle

Doyle ukończył medycynę na Uniwersytecie w Edynburgu. Następnie zatrudniony był jako lekarz na statku wielorybniczym Hope of Peterhead, który kursował w okolicach Grenlandii. Doyle pracował również jako chirurg na statku SS Mayumba kursującym do Afryki. W 1885 roku Doyle obronił doktorat nauk medycznych. Tematem jego badań był wiąd rdzeniowy będący następstwem kiły. Po studiach i krótkim epizodzie pracy na statkach Doyle zaczął prowadził prywatną praktykę medyczną. Z powodu małej ilości klientów szybko porzucił zawód, by zająć się pisaniem. Na początku lat 90. XIX wieku przez jakiś czas mieszkał w Wiedniu. W Austrii pogłębiał swoją wiedzę na temat optyki.

Doświadczenie wyciągnięte z czasów studiów Doyle wielokrotnie wykorzystywał przy pracy nad swoimi opowiadaniami. Pomocnikiem Sherlocka Holmesa jest doktor Watson, który wielokrotnie pomagał detektywowi rozwiązywać zagadki, w których niezbędna była wiedza medyczna. Wielu czytelników i krytyków dopatrywało się w postaci Watsona alter-ego Doyle’a. Oprócz wykonywanego zawodu i zainteresowań pisarza i Watsona łączyło uczestnictwo w wojnie brytyjsko-afgańskiej.

Oprócz kryminałów Doyle pisał również powieści zaliczane do gatunku science-fiction, sensacyjne oraz powieści historyczne. Ponadto Doyle napisał kilka książek i opowiadań o przygodach profesora Challengera oraz o przygodach brygadiera Gerarda, jednak te książki nie przyniosły mu takiej sławy jak kryminały z Holmesem i Watsonem w rolach głównych. Najpopularniejszymi książkami Doyle’a, nie będącymi kryminałami, są „Zaginiony świat”, „Trujące pasmo”, „Kraina mgieł”, „Fortele brygadiera Gerarda” oraz „Biała Kompania”.

Debiut literacki

Doyle debiutował powieściowo w 1888 roku powieścią „Studium w szkarłacie”. To pierwsza część kultowego cyklu detektywistycznego. Powracający z wojny do Anglii doktor Watson poznaje ekscentrycznego detektywa Sherlocka Holmesa. Obaj szukają lokum – postanawiają zamieszkać przy 221B Baker Street w Londynie. Wkrótce Holmes zostaje poproszony przez jednego z oficerów Scotland Yardu o pomoc w rozwiązaniu śledztwa. Ofiarą morderstwa padł Enoch Drebber. Sprawa jest o tyle tajemnicza, że na zwłokach nie ma śladów obrażeń, a ofiara ma przy sobie pieniądze i zegarek, co wykluczałoby napad rabunkowy. Na dodatek na ścianie pustego domu, w którym znaleziono denata, krwią na ścianie wypisany jest napis „zemsta”. Tak zaczyna się seria dzieł, których bohater stanie się na przestrzeni lat najbardziej charakterystycznym detektywem na świecie i jedną z najważniejszych postaci literackich w historii.

Kolejna część przygód Sherlocka Holmesa – „Znak czterech” – ukazała się w 1890 roku. W 1892 i 1894 roku swoje premiery miały zbiory opowiadań – „Przygody Sherlocka Holmesa” i „Wspomnienia Sherlocka Holmesa”. Jedną z najpopularniejszych książek Doyle'a jest wydany w 1902 roku „Pies Baskerville'ów”. W powieści widoczne są zainteresowania Doyle'a powieściami grozy. W „Psie Baskerville'ów do Holmesa przybywa doktor Jakub Mortimer, który opowiada mu legendę o tytułowym psie. Choć początkowo Sherlock nie wierzy w bajki o tajemniczym psie, wkrótce okazuje się, że legenda może mieć więcej wspólnego z rzeczywistością, niż mu się wydaje. Właściciel majątko Baskerville'ów zostaje odnaleziony martwy, a niedaleko jego zwłok zostają odkryte ślady wielkiego psa.

W 1905 roku swoją premierę miał zbiór opowiadań „Powrót Sherlocka Holmesa”. Na następne epizody przygód londyńskiego detektywa przyszło czytelnikom czekać blisko dziesięć lat. Dopiero w 1915 roku ukazała się kolejna powieść z cyklu pt. „Dolina trwogi”. Przedostatnim zbiorem opowiadań był „Jego ostatni ukłon” z 1917 roku. Ostatnia książka z Sherlockiem Holmesem w roli głównej – „Księga przypadków Sherlocka Holmesa” – miała swoją premierę w 1927 roku.

Arthur Conan Doyle interesował się spirytyzmem oraz mistyką. Pisarz był uczestnikiem wielu seansów, podczas których przywoływano duchy zmarłych. Doyle był przekonany, że dzięki nim może rozmawiać z duchem swojego przedwcześnie zmarłego syna oraz matki. Co ciekawe, twórca postaci Sherlocka Holmesa czynnie wspierał badania nad spirytyzmem. Nie tylko wspierał finansowo badania, ale również propagował metody leczenia seansami spirytystycznymi. W wielu opowiadaniach Doyle’a pojawiają się wątki związane z tą dziedziną.

Doyle był uznany i popularny już za życia. Na dodatek obracał się w towarzystwie londyńskich intelektualistów. W stolicy Wielkiej Brytanii poznał m.in. Brama Stokera, twórcę „Drakuli”, i Roberta Louisa Stevensona, autora „Wyspy Skarbów”. Z racji swoich zainteresowań związanych z iluzjonizmem, spirytyzmem i szeroko pojętą magią, Doyle chwalił się znajomością z Houdinim, amerykańskim iluzjonistą pochodzenia austro-węgierskiego. Z każdym z nich wymieniał się uwagami na temat swoich powieści.

Arthur Conan Doyle zmarł w 1930 roku.

Książki Arthura Conan Doyle’a na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Arthura Conan Doyle’a we wszystkich formatach (ebook, audiobook i książka papierowa). Najwięcej z nich stanowią książki wchodzące w skład cyklu o przygodach słynnego detektywa Sherlocka Holmesa.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o nowożytności

Nowożytność to epoka pełna przełomowych wydarzeń, które ukształtowały świat, jaki znamy dzisiaj. W tej kategorii znajdziesz książki historyczne, biografie, analizy polityczne czy społeczne opisujące najważniejsze postaci i wydarzenia, jakie rozegrały się w okresie od renesansu po oświecenie. Wielkie odkrycia geograficzne, reformacja, wojny religijne, narodziny kapitalizmu czy niesamowity rozwój nauki - to wszystko czeka na Was na kartach książek poświęconych historii nowożytnej! Sięgnij po opowieści o słynnych postaciach – od Leonarda da Vinci przez Elżbietę I po Ludwika XIV. Oferta księgarni internetowej Woblink obejmuje zarówno wciągające książki biograficzne, jak i rzetelne prace naukowe, idealne dla pasjonatów historii i studentów. Historia Polski czy historia świata - te książki ożywią przeszłość i pozwolą lepiej zrozumieć korzenie współczesności! Wybitni historycy tacy jak Eric Hobsbawm czy Fernand Braudel, a także polscy autorzy: Mieczysław Żywczyński lub Andrzej Chwalba czekają na Was niecierpliwie!

Historia nowożytna - klucz do zrozumienia współczesności

Zgodnie z tradycyjną periodyzacją, nowożytność to epoka, która w historii Europy i w historii świata nastąpiła po średniowieczu, a poprzedziła XIX wiek. Z reguły za datę początkową przyjmuje się rok 1453 (upadek Konstantynopola i cesarstwa bizantyńskiego) lub 1492 (dotarcie do Ameryki przez Krzysztofa Kolumba). To oczywiście jedynie umowne granice historycznych epok - kluczowymi wskaźnikami przejścia od średniowiecza do nowożytności jest cała masa przemian kulturowych, politycznych czy ideologicznych. Podobnie jest zresztą z datą zakończenia nowożytności. Z reguły uznaje się, że zakończył ją wybuch rewolucji francuskiej (1789), niekiedy jednak przesuwa się tę granicę aż do początków XIX wieku, głównie kongresu wiedeńskiego (1814). Warto pamiętać też, że powyższy podział na epoki historyczne obowiązuje przede wszystkim w kulturze europejskiej - odnajdziemy go jednak także jako punkt odniesienia w innych częściach świata. Ten długi i niezwykle bogaty w wydarzenia, zjawiska i przemiany czas pomogą Wam zgłębić najlepsze książki historyczne, które dostępne są na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki. Historia polityczna świata to niezwykle ciekawy obszar wielu analiz. Eric Hobsbawm jest autorem monumentalnej trylogii książek o nowożytności: "Wiek rewolucji 1789-1848", "Wiek kapitału 1848-1875" oraz "Wiek imperium 1875-1914", którą każdy pasjonat historii powinien przeczytać. Najlepsze książki historyczne skupiają się także na bardziej szczegółowych aspektach. Tak dzieje się na przykład w wypadku książki "Nowożytna sztuka wojenna" Hansa Delbrucka, jednej z najważniejszych książek historycznych dotyczących wojskowości.

Dobre książki historyczne o nowożytnej Polsce

Nowożytna historia Polski to czas wielkich wyzwań i osiągnięć, które ukształtowały nasz kraj od wieku XV przez wiek XVII aż do dramatycznej historii XVIII wieku. W tej kategorii znajdziecie książki poświęcone kluczowym wydarzeniom, takim jak złoty wiek Rzeczypospolitej Obojga Narodów, unia lubelska, wojny ze Szwecją i Rosją, a także trudne lata rozbiorów. Dzięki tym tytułom poznacie bliżej losy wybitnych postaci, takich jak Zygmunt August, Jan III Sobieski czy Tadeusz Kościuszko, a także społeczne, polityczne i kulturowe przemiany, które miały wpływ na losy Polski oraz Europy i świata. Nie sposób mówić o książkach poświęconych historii Polski bez wspomnienia tomu "Boże igrzysko. Historia Polski" Normana Daviesa. To klasyczne już w tej chwili opracowanie stanowi jeden z podstawowych punktów wyjścia dla rozważań nad polską historią. Jest nie tylko rzetelnym opracowaniem wybitnego historyka, ale także pozycją, którą po prostu łatwo i przyjemnie się czyta dzięki przystępnemu stylowi pisania Daviesa. Polecamy także jego "Małą Europę. Szkice polskie", prezentującą spojrzenie na nowożytną Polskę w europejskiej perspektywie.

Historia świata XX wieku

Historia nowożytna to nie tylko opowieści o przyczynach rewolucji francuskiej, sztuce wojennej czy historii politycznej świata. To także opowieści o postaciach, które dotychczas pomijano lub których wyjątkowa perspektywa dopiero współcześnie się przed nami otwiera. Jedną z autorek skupiających się na sytuacji przemilczanych często na kartach historii kobiet jest Izabela Desperak. Sięgnijcie po jej ebook "Kobiety niepokorne", by zrozumieć, jak wiele rewolucji i przemian w historii Europy oraz świata nie miałoby się szans bez nich wydarzyć. Popularną pozycją są także "Damy złotego wieku" Kamila Janickiego, opowiadające o trzech wyjątkowych kobietach, które żyły w epoce największej potęgi Rzeczpospolitej. Bona Sforza, Barbara Radziwiłłówna i Anna Jagiellonka - poznajcie je bliżej i dowiedzcie się, jak znacząco wpłynęły na losy Polski. W tej kategorii mieszczą się też książki poświęcone historii seksualności – „W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” Amy Licence oraz „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” Marka Telera.

Z kolei Martin Pollack zabierze Was w wyjątkową podróż "Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma". Do tej krainy zaprasza także Norman Davies i jego "Galicja". Wybierz książki, które dostarczą Ci wiedzy i pozwolą spojrzeć na nowożytność przez pryzmat faktów, analiz i interpretacji historycznych!