Arturo Pérez-Reverte Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Arturo Pérez-Reverte Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Arturo Pérez-Reverte urodził się w południowej Hiszpanii, w rodzinie o tradycjach marynarskich. Już w dzieciństwie Arturo wykazywał zainteresowanie literaturą – z pasją czytał powieści wyszperane w bibliotece dziadka. Poznał wówczas klasyków powieści przygodowej – m.in. Aleksandra Dumas, Josepha Conrada czy Roberta L. Stevensona. W przyszłości ci wybitni pisarze stali się dla niego wzorami do naśladowania.

Życiorys Arturo Péreza-Reverte

Pérez-Reverte studiował politologię i dziennikarstwo, jako specjalizację wybrał konflikty zbrojne. Swoje literackie szlaki przecierał w madryckim dzienniku „Pueblo”, w którym rozpoczął pracę na początku lat 70. W 1977 roku Pérez-Reverte założył magazyn poświęcony historii militariów, armii i wojen pt. „Defensa”. Niestety musiał porzucić pracę nad własnym projektem, ponieważ praca korespondenta zajmowała zbyt dużo czasu. Przez przeszło 20 lat Pérez-Reverte relacjonował konflikty zbrojne – pisał między innymi z Cypru, Libanu, Erytrei, Salwadoru, Nikaragui, Rumunii, Tunezji. Ponadto autor „Klubu Dumas” relacjonował wojnę w Zatoce Perskiej oraz konflikt na Bałkanach. Wielokrotnie ryzykował życiem, ponieważ nieraz znajdował się na pierwszej linii ognia. W 1977 roku podczas wojny w Erytrei został uznany za zaginionego, ostatecznie został uratowany przez partyzantów. Doświadczenia wyciągnięte z lat spędzonych za granicą i na froncie rzecz jasna znajdują odzwierciedlenie w jego powieściach. Pérez-Reverte wiele razy podejmował temat bezsensowności, brutalności i bezwzględności wojny.

Pérez-Reverte ma na swoim koncie również pracę w radiu i telewizji. Niestety rozczarowało go podejście producentów do materiałów i programów poświęconych wojnie. Dlatego w 1995 roku porzucił pracę w mediach na rzecz całkowitego poświęcenia się literaturze.

Arturo Pérez-Reverte debiutował literacko w 1986 roku powieścią „Huzar. Kolejne jego książki to „Fechtmistrz” (1988) i „Szachownica flamandzka” (1990). Jedną z najważniejszych książek w jego dorobku jest wydana w 1993 roku powieść „Klub Dumas”. Głównym bohaterem „Klubu Dumas” jest Lucas Corso, miłośnik starych książek. Pewnego dnia otrzymuje zadanie odnalezienia i porównania trzech egzemplarzy księgi, która podobno przywołuje samego Szatana. Wkrótce wyrusza na poszukiwania dwóch egzemplarzy „Dziewięciorga Wrót do Królestwa Cieni”. Na jego drodze staje jednak pewien mężczyzna, któremu Corso nadaje przydomek Rochefort. Następnie spotyka tajemniczą Milady, wówczas Corso orientuje się, że fabuła znana z „Trzech Muszkieterów” Dumasa przeplata się z jego rzeczywistością.

Na podstawie „Klubu Dumas” Roman Polański nakręcił w 1999 roku film „Dziewiąte wrota”, w którym wystąpili m.in. Johnny Depp, Frank Langella, Lena Olin, Emmanuelle Seigner. Muzykę do filmu skomponował Wojciech Kilar. Polański postanowił jednak całkowicie pozbyć się nawiązań do twórczości Aleksandra Dumas. Nie wszystkie książki hiszpańskiego pisarza doczekały się polskich tłumaczeń. W 1993 roku ukazała się jego „La sombra del águila”. Rok później odbyła się premiera „Terytorium Komanczów” i „Un asunto de honor”, „Obra breve” i „Ostatniej bitwy Templariusza”. Na przełomie XX i XXI wieku ukazało się „Cmentarzysko bezimiennych statków”. Kolejne powieści hiszpańskiego pisarza to „Królowa Południa” (2002), „Cabo Trafalgar” (2004), „Batalista” (2006), Dzień gniewu (2007), „Ojos azules” (2009), „Oblężenie” (2010).

W drugiej dekadzie XXI wieku ukazały się trzy książki, które zostały bardzo dobrze przyjęte przez czytelników. Pierwsza z nich to „Mężczyzna, który tańczył tango” z 2012 roku. Max – tancerz, kobieciarz, oszust i Mecha – żona słynnego i bogatego kompozytora po raz pierwszy spotykają się na statku w Buenos Aires. Namiętne tango rodzi między nimi pożądanie. Kolejne „przypadkowe” spotkania na Lazurowym Wybrzeżu i Neapolu odkrywają przed czytelnikami kulisy ich namiętnego związku, turnieju szachowego i szpiegowskiej intrygi. W 2013 roku ukazał się kolejny głośny tytuł – „Cierpliwy snajper”. Akcja powieści rozgrywa się na ulicach kilku dużych europejskich miast – Madrytu, Lizbony, Werony i Neapolu. Pojawia się w nich tajemniczy i nikomu nieznany Cierpliwy Snajper – bóg graffiti. Choć bohater ma swoich wyznawców, którzy za wszelką cenę będą go bronić, to na jego drodze pojawia się osoba, przed którą mogą go nie uchronić – dziewczyna o imieniu Alejandra Varela - Lex. Na dodatek nikt nie wie, na czyje zlecenie działa.

Dobra passa Arturo Péreza-Reverte przyniosła kolejną dobrze przyjętą powieść – w 2015 roku ukazała się „Misja: Encyklopedia”. Tym razem w centrum akcji jest słynna francuska Encyklopedia. Fabuła powieści rozgrywa się w ostatnich latach XVIII wieku. Dwóch akademików wyrusza z Madrytu do stolicy Francji z tajną misją. Ich celem jest zdobycie słynnej Encyklopedii, która dla jednych jest dziełem absolutnym, dla drugich dziełem wyklętym, heretyckim i potępionym przez Kościół.

W kolejnych latach Pérez-Reverte napisał „La guerra civil contada a los jóvenes” (2015) i „Los perros duros no bailan” (2018).

Ponadto hiszpański pisarz jest autorem serii o przygodach kapitana Alatriste: „Kapitan Alatriste” (1996), „W cieniu inkwizycji” (1997), „Słońce nad Bredą” (1998), „Złoto króla” (2000), „Kawaler w żółtym kaftanie” (2003), „Korsarze Lewantu” (2006), „El puente de los Asesinos” (2011).

Drugim cyklem pisarz jest seria Falcó – „Falcó” (2016), „Eva” (2017), „Sabotaje” (2018).

Do tego Artur Pérez-Reverte wydał kilka zbiorów artykułów i felietonów prasowych – „Patente de corso” (1998), „Życie jak w Madrycie” (2001), „A w Madrycie nadal znakomicie” (2005), „Cuando éramos honrados mercenarios” (2009), „Los barcos se pierden en tierra” (2011), „Perros e hijos de perra” (2014), „Una Historia de España” (2019).

Książki Arturo Péreza-Reverte w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie wiele książek hiszpańskiego pisarza we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).