Astrid Lindgren Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Astrid Lindgren Historia - książki, ebooki i audiobooki

Astrid Lindgren urodziła się w 1907 roku. To szwedzka pisarka, autorka wielu książek dla dzieci, które zyskały popularność na całym świecie. Astrid Lindgren jest jedną z najważniejszych pisarek XX wieku, na której książkach wychowało się kilka pokoleń czytelników. Jest autorką takich powieści jak „Dzieci z Bullerbyn” czy „Pippi Pończoszanka”. Lindgren jest dziś symbolem Szwecji. Cytaty, podobizny, pomniki pisarki można znaleźć w wielu miejscach zarówno w kraju, jak i za granicą. Portret Lindgren widnieje nawet banknocie 20 koron szwedzkich.

Lindgren bardzo wcześnie wykazywała zainteresowanie pisaniem. W wieku 16 lat ukończyła gimnazjum z celującą oceną z języka szwedzkiego. Rok później otrzymała propozycję pracy w „Gazecie Vimmerby”. W wieku 18 lat Astrid zaszła w ciążę. W niewielkiej miejscowości, w której mieszkała, był to niewiarygodny skandal, dlatego Astrid postanowiła przenieść się do Sztokholmu. W stolicy kraju zaczęła naukę na kursie stenografii i maszynopisania, którą ukończyła w 1927 roku. Dzięki pomocy koleżanki Evy Andén Astrid Lindgren urodziła syna w Kopenhadze w placówce, w której można urodzić dziecko bez informowania o tym władz państwowych. Eva pomogła również znaleźć rodzinę zastępczą dla syna Lindgren. Po ukończeniu szkoleń z zakresu maszynopisania Astrid zatrudniła się na stanowisku sekretarki w Szwedzkiej Centrali Księgarskiej. Jej przełożonym był Torsten Lindfors. Następnie zatrudniła się w Królewskim Klubie Automobilowym, gdzie spotkała swojego przyszłego męża Sture Lindgrena.

Debiut literacki Lindgren

Astrid Lindgren debiutowała bardzo późno, dopiero w wieku 37 lat. W 1944 roku ukazała się jej pierwsza książka pt. „Zwierzenia Britt-Marii”. Rok później swoją premierę miała jedna z najważniejszych książek w jej dorobku, czyli „Pippi Pończoszanka” – pierwszy tom przygód zakręconej dziewczynki z charakterystycznymi piegami i marchewkowo-rudymi włosami splecionymi w dwa odstające warkoczyki. Na co dzień Pippi nosi krótką, połataną spódniczkę, pończochy i za duże czarne buty. Ważną informacją jest to, że mieszka w Willi Śmiesznotce jedynie z małą małpką – Panem Nilssonem i koniem. Pippi została niemal całkiem sama po tym, jak zmarła jej mama, a tata, kapitan Pończocha, wypłynął w morze.

Pippi Pończoszanka to symbol samodzielności – dziewczyna odrzuca jakiekolwiek próby pomocy i ingerowania w jej życie. Często swoimi wypowiedziami obnaża hipokryzję dorosłych, którzy wcale nie próbują troszczyć się o wyższe wartości, tylko dbają o swój obraz na zewnątrz. Mimo że dziewczynce zdarza się opowiadać niestworzone historie i popełniać gafy, to zawsze kieruje się dobrem i chęcią pomocy innym. Astrid Lindgren kontynuowała opowieści o Pippi w kolejnych tomach serii. Ostatecznie ukazało się dziewięć części cyklu: „Pippi Pończoszanka”, „Pippi wchodzi na pokład”, „Czy znasz Pippi Pończoszankę?”, „Pippi na Południowym Pacyfiku”, „Fizia Pończoszanka i zabawa choinkowa”, „Pippi jest najsilniejsza w świecie”, „Pippi na wyspie Kurrekurredutt”, „Pippi schodzi na ląd”, „Pippi urządza przyjęcie”.

Na podstawie książek o Pippi powstało wiele dzieł – gier komputerowych, animacji, filmów, sztuk teatralnych i komiksów. Postać Pippi Pończoszanki znajduje się, obok portretu Astrid Lindgren, na banknocie 20 koron szwedzkich. Po premierze drugiego tomu przygód Pippi rozgorzała dyskusja o tym, czy główna bohaterka powieści Lindgren jest dobrym przykładem dla dzieci, a czy autorka powinna dalej zajmować się pisaniem powieści dla najmłodszych. Krytycy najwidoczniej nie mieli racji, bowiem w tym samym roku Lindgren podjęła się pracy na stanowisku redaktorki książek dla dzieci – ostatecznie na tym stanowisku spędziła 25 lat. Do dziś książki Lindgren przetłumaczono na większość języków świata, a jej powieści sprzedały się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy.

W 1946 roku swoją premierę miała kolejna książka Lindgren, która przyniosła jej popularność, czyli „Detektyw Blomkvist” – opowieść o nastolatku, który za wszelką cenę chce zostać śledczym. Problem tkwi jednak w tym, że w okolicy mieszkają sami przyzwoici ludzie, stroniący od przestępstw i złych uczynków. Ostatecznie o przygodach Blomkvista powstały trzy tomy – „Detektyw Blomkvist”, „Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie” i „Rasmus, rycerz Białej Róży”.

Dzieci z Bullerbyn - najważniejsza książka Astrid Lindgren

Niewątpliwie najważniejszą książką w dorobku Astrid Lindgren jest powieść „Dzieci z Bullerbyn”, jedna z najpopularniejszych książek dla dzieci na świecie. Powieść ukazała się w 1947 roku. Bohaterką książki jest Lisa, która opowiada o przygodach swoich i innych dzieci zamieszkujących Bullerbyn, niewielką osadą, w skład której wchodzą jedynie trzy zagrody. Pomysł na napisanie książki Lindgren zaczerpnęła ze swoich własnych doświadczeń – pierwowzorem Bullerbyn była osada Sevedstorp, w której Astrid spędziła dzieciństwo. To nie koniec nawiązań do wspomnień autorki. Główna bohaterka nosi nazwisko Erikson, więc można jedynie domyślać się, że to nawiązanie do panieńskiego nazwiska pisarki – Ericsson.

Książka doczekała się swoich kontynuacji. W 1949 roku swoją premierę miał drugi tom cyklu – „Więcej o dzieciach z Bullerbyn”, a w 1952 roku ukazała się trzecia część pt. „Wesoło jest w Bullerbyn”. Ponadto fabułę uzupełniają trzy ilustrowane książki – „Boże Narodzenie w Bullerbyn”, „Wiosna w Bullerbyn”, „Dzień Dziecka w Bullerbyn”. „Dzieci z Bullerbyn” to lektura obowiązkowa w podstawówkach w wielu krajach świata, w tym w Polsce. Na podstawie powieści powstało wiele ekranizacji i adaptacji teatralnych.

Cykl o Emilu ze Smalandii

Najdłuższym cyklem w dorobku Lindgren jest seria książek poświęconych Emilowi ze Smalandii. Między 1963 a 1997 rokiem ukazało się dwanaście tomów cyklu, którego głównym bohaterem jest Emil Svensson, chłopiec zamieszkujący farmę Katthult we wsi Lönneberga. Pisząc powieści o Emilu, Astrid lindgren ponownie inspirowała się wspomnieniami z dzieciństwa i opowieściami jej ojca Samuela Augusta Ericssona, który opowiadał swojej córce o latach dzieciństwa na szwedzkiej prowincji.

Astrid Lindgren napisała blisko pięćdziesiąt książek. W dorobku pisarki warto wyróżnić jeszcze takie książki jak „Madika z Czerwcowego Wzgórza” (1960), „Bracia Lwie Serce” (1973) i „Ronja, córka zbójnika” (1981).

Astrid Lindgren nie tylko pisała i redagowała książki, ale była również aktywistką społeczną. Gdy uświadomiła sobie, że płaci więcej podatków niż zarabia, ustąpiła z partii socjaldemokratycznej i napisała bajkę, w której wprost skrytykowała politykę podatkową rządu. Lindgren była jedną z inicjatorek publicznej debaty na temat traktowania zwierząt w klatkach. Dzięki jej inicjatywie powstało tzw. Lex Lindgren – czyli zakaz trzymania kurczaków w klatkach. Ponadto dzięki jej wsparciu ustanowiono prawa dla krów i świń.

Pisarka zmarła w 2002 roku.

Biografia Astrid Lindgren

Jeżeli jesteście zainteresowaniami bliższym poznaniem losów szwedzkiej pisarki, to polecamy biografię Astrid Lindgren autorstwa Margarety Strömstedt, która po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 2000 roku. W 2015 roku swoją premierę miało wznowienie książki, które ukazało się w odświeżonej i pięknie oprawionej wersji nakładem wydawnictwa Marginesy.

Książki Astrid Lindgren na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Astrid Lindgren we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).