Ben Kane Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ben Kane Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Ben Kane jest irlandzkim chirurgiem weterynaryjnym, ale także pisarzem znanym przede wszystkim z beletrystycznych powieści historycznych, w których przenosi czytelnika w czasy starożytnego Rzymu. Jego najpopularniejszymi seriami powieściowymi są „Zapomniany Legion” oraz „Hannibal. Wróg Rzymu”. Sześć z ośmiu jego książek znalazło się na liście bestsellerów „Sunday Timesa”. Zostały również przetłumaczone na kilkanaście języków, m.in. włoski, hiszpański, grecki, rosyjski czy polski.

Po wielu podróżach, w czasie których poszukiwał swojego miejsca na ziemi, autor osiadł w North Somerset w Anglii. Mieszka tam ze swoją żoną Sarah, synem o imieniu Ferdia i córką.

Ben Kane – wielki miłośnik książek

Autor urodził się 6 marca 1970 roku w Nairobi, gdzie jego ojciec pracował jako weterynarz dla rządu Kenii. Do Irlandii Kane przeprowadził się w wieku 7 lat i rozpoczął naukę w Dundalk, mieście położonym około 80 kilometrów na północ od Dublina. Od dziecka namiętnie pochłaniał literaturę, wydając całe kieszonkowe na książki, przede wszystkim beletrystykę historyczną i książki militarne. Trudno było go wygonić z biblioteki.

Wśród jego ulubionych autorów znajdują się m.in. Henry Treece („The Viking Saga”), Rosemary Sutcliff („Dziewiąty legion”, „Srebrna gałąź”), T.H White, Sir Arthur Conan Doyle (opowieści średniowieczne jak „Sir Nigel” czy „The White Company” oraz „Sherlock Holmes”). Jako nastolatek zaczytywał się również powieściach Bernarda Cornwella i Wilbura Smitha, ale najsilniejszą reprezentację stanowili autorzy fantastyki – J. R. R. Tolkien („Władca Pierścieni”), Julian May, Susan Cooper, Ursula le Guin, Ann McCaffrey, Roger Zelazny, Guy Gavriel Kay, Michael Scott Rohan czy Stephen Donaldson.

Mimo ogromnej ilości czasu spędzonej na czytaniu, nigdy nie przyszło mu do głowy, by studiować literaturę angielską czy historię. Kochał zwierzęta i to im, tak jak wcześniej jego ojciec, chciał się poświęcić. Studiował medycynę weterynaryjną na University College Dublin. W 1992 roku zdobył tytuł chirurga i rozpoczął praktykę weterynaryjną. W 1996 roku przeniósł się do Wielkiej Brytanii, by skupić się na opiece nad małymi zwierzętami.

Podróż do Turkmenistanu i początek kariery pisarskiej

Kane od dziecka marzył o podróżach, chciał zobaczyć świat. W 1997 roku wyruszył w trzymiesięczną podróż częścią starożytnego Szlaku Jedwabnego (Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgistan, Kazachstan, wschodnie Chiny oraz Pakistan). Odwiedziny w ruinach starożytnego miasta Merv w Turkmenistanie na nowo rozbudziły w nim fascynację Starożytnym Rzymem i kampaniami przeciwko Partom. Po wizycie w miejscu narodzin Aleksandra Wielkiego w Pelli oraz muzeum w Salonikach ponownie zaczytywał się w beletrystyce historycznej. Wtedy też zaczął zastanawiać się, czym jeszcze, poza byciem weterynarzem, mógłby się zajmować.

Podczas prawie trzyletniej podróży dookoła świata, w którą wyruszył w 1998 roku, aktywnie prowadził dziennik z wyprawy, z którego zapisami dzielił się z rodziną i przyjaciółmi. Wtedy to zakiełkował w jego głowie pierwszy pomysł na powieść, jednak ten, który wziął pod uwagę, narodził się w 2002 roku w Northumberland podczas opanowywania wirusa pryszczycy u zwierząt gospodarskich. Mimo ciężkiej i niewdzięcznej pracy, Kane miał możliwość codziennie patrzeć na Mur Hadriana. Poczuł przypływ weny i w 2003 roku zaczął konstruować swoją pierwszą powieść o centurionie żyjącym na Murze Hadriana.W krótkim czasie autor musiał przemodelować swoje życie – to, co wcześniej było jedynie pasją, stało się pracą na pełen etat. Przeszedł również kurs kreatywnego pisania w The Arvon Foundation. W 2007 roku dzięki pomocy agenta Charliego Vineya podpisał kontrakt z Random House na trylogię „Kroniki zapomnianego Legionu”. Prawa do publikacji zostały sprzedane m.in. do Stanów Zjednoczonych, Włoch, Grecji, Rosji, Hiszpanii czy Polski. Pierwsza część serii „Zapomniany Legion” sprzedała się w ilości ponad 800 tysięcy egzemplarzy na całym świecie.

Ben Kane – autor poczytnych serii książek historycznych

Mimo upływającego czasu Ben Kane nie zwalnia od czasu debiutu. Autor ma bardzo zajęty grafik, prócz pisania pojawia się także na festiwalach (York Roman Festival), podpisuje książki, ale także udziela się charytatywnie. W 2013 oraz w 2014 roku wraz z dwoma przyjaciółmi przeszedł cały mur Hadriana w pełnym rzymskim rynsztunku. Zebrali prawie 45 500£ dla organizacji „Combat Stress” oraz „Medicins Sans Frontieres”. O ich spacerze powstał nawet film dokumentalny „The Road to Rome” z narracją sir Iana McKellena.

Ben Kane poświęca każdorazowo wiele czasu na merytoryczne przygotowania do pisania. Wertuje książki i skrypty dedykowane historii Rzymu, republiki i wojskowości. Jak sam twierdzi, jego „rzymska biblioteka” jest już zdecydowanie większa od tej weterynaryjnej. Jednak przygotowanie weterynaryjne również wnosi dużą wartość w jego twórczość. Pomaga mu na przykład w trakcie opisywania walki, zadawanych ran czy ich leczenia. Jak sam przyznaje, niezwykle denerwuje go, gdy inni autorzy opisują tego typu rzeczy niezgodnie z rzeczywistością. Cała ta praca i świadomość technik pisarskich sprawiają, że jego książki są błyskotliwe, fascynujące i pełne napięcia, które kochają fani na całym świecie.

Na koncie pisarza znajduje się wiele cykli książkowych inspirowanych przede wszystkim historią Starożytnego Rzymu. Są to: „Trylogia Zapomnianego Legionu”, seria „Hannibal”, seria „Spartakus”, seria „Orły Rzymu”, seria „Clash of Empires” oraz seria „The Lionheart”. Wszystkie książki, które do tej pory pojawiły się w polskim tłumaczeniu, zostały wydane sumptem krakowskiego Wydawnictwa Znak Horyzont (w nawiasach znajdują się daty polskich wydań książek).

Kroniki Zapomnianego Legionu

Na trylogię składają się książki „Zapomniany Legion” (2015), „Srebrny Orzeł” (2015) oraz „Droga do Rzymu” (2016). Historia opisana w serii rozgrywa się od okresu rządów triumwiratu zawiązanego pomiędzy Cezarem, Pompejuszem i Krassusem aż do zamachu na wielkiego wodza. Walki polityczne są tu jednak jedynie tłem dla dramatów zwykłych ludzi, niewolników i służących, którzy od chwili narodzin są zmuszeni do walki o swoje życie. Bunt jednak nie wchodzi w grę, wszyscy pamiętają klęskę powstania Spartakusa. W książkach śledzimy losy Tarkwiniusza – etruskiego wojownika i wróżbity, Brennusa – galijskiego wojownika sprzedanego do szkoły gladiatorów, a także Fabioli i Romulusa – bliźniąt będących owocem gwałtu na ich matce. Losy tej czwórki nieustannie splatają się ze sobą. Czy będą w stanie zachować przyjaźń i ocalić swoje życie?

„Zapomniany Legion” był nominowany w kategorii „powieść historyczna” w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl.

Na oficjalnej stronie autora można znaleźć krótkie historie powiązane z bohaterami „Zapomnianego Legionu” do pobrania za darmo.

Seria Hannibal

Seria o Hannibalu, na którą składają się „Hannibal. Wróg Rzymu” (2018), „Hannibal. Pola krwi” (2018), „Hannibal. Chmury wojny” (2019) oraz opowiadanie „Hannibal. The Patrol” (2013 UK) toczy się w czasach drugiej wojny punickiej. Opowiada historię Hannibala, wielkiego wodza kartagińskiego, który kierowany żądzą zemsty na Rzymie szykuje się do wojny i unicestwienia wroga. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy jego syn zostaje porwany i sprzedany piratom jako niewolnik. Legiony Rzymskie nie są bezbronnym przeciwnikiem. Szala zwycięstwa przechyla się raz to na jedną, raz na drugą stronę.

Krótka historia „Hannibal. The Patrol” nie została przetłumaczona na język polski.

Seria Spartakus

„Spartakus” to dwutomowa opowieść o legendarnym wodzu, zbiegłym gladiatorze, który niemal zmienił bieg historii – Spartakusie z Tracji. Ben Kane i tym razem nie zawodzi, serwując czytelnikom wspaniałe opisy bitew i potyczek.

„Gladiator” pojawił się na polskim rynku w 2018 a „Rebelia” w 2019 roku, sześć i siedem lat po premierze książki w Wielkiej Brytanii.

Seria Cesarskie Orły

Do tej pory w serii „Cesarskie Orły” (2020) w polskim tłumaczeniu pojawiły się dwa tomy: „Ciemne chmury” oraz „Insygnium” (2021). Część zamykająca trylogię, „Eagles in the Storm”, swoją polską premierę będzie najprawdopodobniej miała w 2022 roku. Wchodzące w cykl krótkie historie towarzyszące nie zostały przetłumaczone na język polski. Są to „The Shrine” oraz „The Arena”.

Ben Kane wykorzystuje w serii legendę o jednej z największych poniesionej przez imperium rzymskie klęsk militarnych – bitwie w Teutoburskim Lesie, która rozpoczęła siedmioletnią wojnę i ustanowiła nową granicę Cesarstwa Rzymskiego. Rozegrała się ona w 9 roku naszej ery pomiędzy plemionami germańskimi pod wodzą dotychczasowego sojusznika Rzymu – Arminiusa, wodza ze szczepu Cherusków, a dowodzonymi przez Publiusza Kwintyliusza Warusa legionami rzymskimi.

W pierwszym tomie jesteśmy świadkami bitwy i upadku legionów rzymskich pod wodzą centuriona Lucjusza Tullusa. „Insygnium” przenosi nas w czasie o pięć lat, gdy owładnięty żądzą zemsty centurion planuje pomścić śmierć 15 000 legionistów i odzyskać Orła należącego do nieistniejącego już legionu Tullusa.

Pozostałe serie

Ben Kane jest również autorem serii „The Clash of Empires”, w skład której wchodzą „Clash of Empires” (2018 UK) oraz „The Falling Sword” (2019 UK) i dwutomowej serii „The Lionheart” – „Lionheart” (2020 UK), „Crusader” (2021 UK). Z dużym prawdopodobieństwem można oczekiwać, że również te serie zostaną wydane przez Wydawnictwo Znak, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość.

Ben Kane w księgarni internetowej Woblink

Wszystkie opublikowane w języku polskim książki Bena Kane’a znajdziecie w księgarnii Woblink.com w formacie ebooka, większość jest także dostępna w formie papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.