Bolesław Prus Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Bolesław Prus Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Bolesław Prus, a właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus, był polskim pisarzem, prozaikiem, nowelistą i publicystą tworzącym w okresie pozytywizmu. Głowacki jest uważany także za współtwórcę polskiego realizmu, popularyzatora wiedzy i propagatora turystyki pieszej oraz rowerowej. Oprócz tego był również kurierem warszawskim i kronikarzem polskiej stolicy. Bolesław Prus jest uważany za jednego z najważniejszych i najwybitniejszych polskich pisarzy. Wiele z jego dzieł, zwłaszcza powieść “ Lalka”, oraz nowele, takie jak “ Katarynka” czy “ Kamizelka”, weszły na stałe do kanonu literatury polskiej. W ulubionym przez niego celu wyjazdów uzdrowiskowych i wypoczynkowych, Nałęczowie, znajduje się teraz Muzeum Bolesława Prusa.

Kim był Bolesław Prus (Aleksander Głowacki)?

Bolesław Prus urodził się 20 sierpnia 1847 roku w Hrubieszowie (Lubelszczyzna). Był synem Apolonii z Trembińskich oraz Antoniego Głowackiego, dworskiego ekonoma o szlacheckich korzeniach (to z nazwy rodowego herbu Prus późniejszy pisarz zaczerpnął swój pseudonim literacki). Aleksander Głowacki został szybko osierocony przez obydwoje rodziców - matka zmarła, gdy miał 3 lata, a ojciec, gdy skończył 9 rok życia. Chłopiec przeszedł więc pod opiekę babci Marcjanny Tremblińskiej i przeniósł się do Puław. Później, po jej śmierci, mieszkał u ciotki w Lublinie, następnie przeniósł się do Siedlec, by znaleźć się pod opieką starszego o 13 lat brata Leona Głowackiego, z którym później przeprowadził się do Kielc. To właśnie pod wpływem Leona Aleksander Głowacki przerwał naukę w gimnazjum w 1863 roku i w wieku 16 lat dołączył do powstania styczniowego. Został ranny 1 września i wzięty do rosyjskiej niewoli, jednak dzięki wstawiennictwu ciotki oraz ze względu na młody wiek po wyjściu ze szpitala pozwolono mu wrócić do rodziny do Lublina.

Aleksander Głowacki został aresztowany za udział w powstaniu 20 stycznia 1864 roku i od stycznia do kwietnia przebywał w więzieniu na Zamku Lubelskim. Sąd wojskowy pozbawił go szlachectwa i oddał pod opiekę wuja Klemensa Olszewskiego. Aleksander nie mógł znajdować się już pod kuratelą brata Leona, gdyż ten cierpiał na nieuleczalną chorobę psychiczną. Po pobycie w więzieniu późniejszy Bolesław Prus podjął na powrót naukę i wstąpił do Szkoły Głównej w Warszawie. Na studia zarabiał jako guwerner i korepetytor, a w wolnych chwilach pisał listy do “Kuriera Świątecznego”, w których podpisywał się pseudonimem Jan w Oleju. Ostatecznie trudności finansowe były zbyt duże i Głowacki przerwał studia na trzecim roku.

Dziennikarz Bolesław Prus

W swoim życiu Bolesław Prus imał się różnych zawodów, by zarobić na życie. Był ślusarzem, korepetytorem, ulicznym mówcą, tłumaczem czy fotografem. Z czasem odnalazł się jako dziennikarz. Za jego debiut prasowy uważa się artykuł społeczny “Nasze grzechy”, który ukazał się w czasopiśmie “Opiekun domowy” 29 maja 1872. W tym samym roku pojawiły się także inne jego artykuły oraz felietony - to właśnie w nich po raz pierwszy podpisał się jako Bolesław Prus. Głowacki współpracował z satyrycznymi pismami (“Mucha”, “Kolce”), gdzie pisywał różne szkice oraz humoreski. Przyjął założenie, że jako “Aleksander Głowacki” podpisywać będzie tylko poważniejsze artykuły, wszystkie więc felietony czy drobne teksty prześmiewcze ukazywały się podpisane jako “Bolesław Prus”. W 1984 roku pisarz nawiązał kontakty z “Kurierem Warszawskim”, na którego łamach ukazała się seria utworów autorstwa Prusa - siedem tekstów zatytułowanych “Szkice warszawskie”. Później w tej samej gazecie pojawiały się jego “Kartki z podróży” (reportaże i felietony pisane podczas wędrówek reporterskich) oraz “Kronika tygodniowa” - ta przyniosła Bolesławowi Prusowi największą popularność i rozpoznawalność.

Z czasem to, co miało być jedynie pracą dodatkową - pisanie felietonów - zaczęło przynosić tak znaczące dochody, że pozwoliło na ustabilizowanie sytuacji finansowej Bolesława Prusa, a także na realizację planów małżeńskich. W Lublinie 14 stycznia 1875 roku wziął ślub z Oktawią Trembińską. W latach 70. XIX wieku Bolesław Prus nawiązał liczne współprace dziennikarskie, a także stopniowo rozwijał swoją działalność beletrystyczną. Rok 1879 uznaje się za początek jego dojrzałej fazy nowelistycznej - nigdy jednak nie porzucił do końca dziennikarstwa. Większość jego nowel, opowiadań, a później także powieści ukazywała się na łamach gazet, z którymi współpracował.

Kiedy zmarł Bolesław Prus

Dzięki dużej aktywności publicystycznej Bolesław Prus pod koniec swojego życia stał się ważną osobistością, komentatorem życia społecznego oraz autorytetem w oczach opinii publicznej. Szanowano go zwłaszcza jako reprezentanta przekonań związanych z pracą organiczną oraz utylitaryzmem. Aż do śmierci chętnie uczestniczył w akcjach społecznych i obejmował patronatem wiele inicjatyw pomocowych. Zgodnie z zapisami testamentu Bolesława Prusa ufundowane zostały stypendia dla utalentowanej młodzieży z ubogich wiejskich rodzin. Z kolei zbiór książek przekazany został w części Towarzystwu Biblioteki Publicznej w Warszawie, a część Oktawia Głowacka oddała do Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Bolesław Prus zmarł w wieku 64 lat na atak serca 19 maja 1912 roku. Pogrzeb odbył się 22 maja i zgromadził tłumy żegnających go mieszkańców Warszawy. Prus został pochowany na Powązkach.

“Lalka” i inne utwory Bolesława Prusa

Powieści, opowiadania i nowele autorstwa Bolesława Prusa uznaje się powszechnie za jedne z najważniejszych pozycji w polskiej literaturze. Był on współtwórcą polskiej formacji pozytywistycznej, która kształtowała się przede wszystkim w latach 70. XIX wieku. Oprócz Bolesława Prusa w duchu pozytywizmu tworzyli także tacy twórcy jak Józef Kotarbiński, Henryk Sienkiewicz czy Eliza Orzeszkowa. W wielu wypadkach były to osoby wywodzące się ze zdeklasowanej, ubogiej szlachty, które z trudem zdobyły wykształcenie i zdecydowały się na podjęcie wysiłku umysłowego (z reguły sięgając po pióro) jako źródła ich zarobku na życie. Łączyło ich także historyczne przeżycie klęski powstania styczniowego oraz jego konsekwencje. Twórcy ci, w tym Bolesław Prus, wypowiadali się na łamach “Przeglądu Tygodniowego”, “Opiekuna Domowego” czy “Niwy”, gdzie wypowiedzieli walkę romantyzmowi i propagowali odmienne koncepcje życia społecznego, poznania oraz działalności dla dobra polskiego narodu. Bolesław Prus w swoich dziełach wielokrotnie podejmował tematy ludzkiej krzywdy społecznej, którą zestawiał z zamkniętym życiem ówczesnego ziemiaństwa - tak dzieje się na przykład w noweli “Anielka” czy “Dusze w niewoli”. Będący świadkiem licznych ludzkich tragedii oraz niesprawiedliwości (wynikających zwłaszcza ze zderzenia z wczesnymi stadiami kapitalistycznej gospodarki, jak dzieje się na przykład w “Powracającej fali”) Aleksander Głowacki często oddawał tym ludziom głos.

Jego pierwszą poważną powieścią była “Placówka”, ukazująca się na łamach “Wędrowca” w latach 1885-1886. Później powstało bodaj najbardziej znane dzieło Bolesława Prusa, powieść “Lalka”, publikowana pierwotnie w odcinkach w “Kurierze Codziennym” (1878-1879), a w 1890 wydana w wersji książkowej. Niemniej ważną była powieść społeczno-obyczajowa “Emancypantki” (1890-1893), a także j edyna w dorobku Prusa pozycja historyczna - “ Faraon (1895-1896). Jeszcze w roku 1909 wydana została powieść Bolesława Prusa “Dzieci”, w której krytykuje on rewolucję rosyjską 1905 roku. Ostatnia powieść, “Przemiany”, pozostała niedokończona w związku z nagłą śmiercią pisarza.

Książki Bolesława Prusa w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was liczne dzieła autorstwa Bolesława Prusa! W formacie książek papierowych, ebooków lub audiobooków możecie sięgnąć nie tylko po różne wydania “Lalki”, ale także innych znanych utworów Prusa, takich jak “Katarynka”, “Emancypantki”, “Faraon” czy kolejne tomy serii “Pisma wszystkie”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki obcojęzyczne

W kategorii „Książki obcojęzyczne” umieszczone zostały wszystkie utwory napisane w języku innym niż polski. Znajdują się tutaj publikacje autorów pochodzących z różnych krajów i kultur, poruszające wiele różnych tematów, problemów czy zagadnień. Publikacje w kategorii „Książki obcojęzyczne” przeznaczone są dla czytelników, którzy przez lekturę książek w językach obcych chcą podszkolić swoją znajomość danego języka. Niektóre z publikacji zostały specjalnie przygotowane, aby pomóc w takiej nauce. Znaleźć tu można zarówno klasyki literatury światowej, jak i książki współczesnych pisarzy. Czytelnicy mogą przeczytać w oryginale m.in. książki amerykańskiego pisarza, autora fantasy i opowieści grozy oraz jednego z prekursorów fantastyki naukowej H.P. Lovecrafta (“The Call of Cthulhu”, “The Shadow Out of Time”), czołowego przedstawiciela nurtu powieści detektywistycznej i twórcy postaci Sherlocka Holmesa, Arthura Conana Doyle’a (“The Hound of the Baskervilles”, “A Study in Scarlet”), czy irlandzkiego poety, prozaika i dramatopisarza Oscara Wilde’a (“The Happy Prince and Other Tales”, “The Canterville Ghost”). W nauce języka pomogą wydania dwujęzyczne, tego typu pozycje oferuje m.in. wydawnictwo Wymowne. W ich ofercie znaleźć możemy takie tytuły jak “Treasure Island” Roberta Louisa Stevensona, “Heart of Darkness” Josepha Conrada czy “The Sphinx Without a Secret” Oscara Wilde’a. Alternatywny sposób nauki proponuje wydawnictwo Poltex. Przygotowane przez nich książki mają pomóc czytelnikowi w nauce dzięki czytaniu i jednoczesnym słuchaniu przez niego tekstu w języku angielskim oraz wykonywaniu specjalnych ćwiczeń po każdym rozdziale. Oferują oni takie tytuły jak “The Adventures of Sherlock Holmes” Arthura Conana Doyle’a, “Anne of Green Gables” Lucy Maud Montgomery, “The Secret Garden” Frances Hodgson Burnett, “Frankenstein” Mary Shelley, “Alice in Wonderland” Lewisa Carrolla czy “The Picture of Dorian Gray” Oscara Wilde’a. Najwięcej książek w tej kategorii napisanych zostało w języku angielskim, ale znajdują się tu również pozycje w języku rosyjskim, francuskim czy niemieckim.