Camilla Läckberg Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Camilla Läckberg Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Camilla Läckberg to szwedzka autorka bestsellerowych powieści kryminalnych, jedna z najpoczytniejszych współczesnych autorek. Często nazywana jest królową szwedzkiego kryminału, a także szwedzką Agathą Christie. W Polsce pierwsza część sagi o Fjällbace została wydana w 2009 roku nakładem wydawnictwa Czarna Owca. W kolejnych latach wydawnictwo umożliwiło polskim czytelnikom lekturę kolejnych tomów z serii. Książkami Läckberg zainteresowała się również telewizja ‒ pierwsze cztery części sagi zostały zekranizowane przez szwedzką telewizję, a w 2013 roku w Szwecji ukazał się pełnometrażowy film kinowy, który powstał na podstawie „Niemieckiego bękarta”.

Läckberg uważana jest za jedną z topowych szwedzkich feministek. Pisarka, razem z Christiną Salibą, prowadzi fundusz „Invest in Her”, którego zadaniem jest wspieranie firm prowadzonych przez kobiety oraz oferujących produkty czy usługi ułatwiające życie kobietom.

Początki literackiej kariery królowej szwedzkiego kryminału

Camilla Läckberg urodziła się w małym miasteczku Fjällbacka leżącym na zachodnim wybrzeżu Szwecji. W przeszłości miejsce to było rybacką osadą, a obecnie jest miejscowością urlopowo-turystyczną. Läckberg już jako dziecko lubiła mrożące krew w żyłach historie. Główną bohaterką pierwszego opowiadania, jakie napisała w wieku pięciu lat, była krwiożercza Pani Mikołajowa. Camilla Läckberg nie wybrała jednak studiów humanistycznych. Ukończyła Szkołę Ekonomii i Prawa Handlowego, choć nigdy nie przestała myśleć o karierze pisarskiej. Spełnienie marzeń umożliwił jej prezent od rodziny – na gwiazdkę otrzymała kurs pisania kryminałów, który został zorganizowany przez stowarzyszenie pisarzy Ordfront. To właśnie na kursie napisała opowiadanie później przekształcone i rozwinięte w jej debiutancką powieść „Księżniczka z lodu”. W czasie kursu literacki opiekun Läckberg zasugerował przyszłej pisarce, aby umieściła fabułę w dobrze znanym miejscu. Tak właśnie rodzinna Fjällbacka stała się miejscem akcji pierwszej książki, a także kilku kolejnych tytułów królowej szwedzkiego kryminału.

Powieści kryminalne Camilli Läckberg

Debiutancka „Księżniczka z lodu”, wydana w Szwecji w 2003 roku, zaraz po premierze stała się bestsellerem i przyniosła autorce niesłabnącą do dziś popularność. Czytelnicy prozy Läckberg cenią sobie przede wszystkim połączenie pełnego napięcia kryminału z dobrą powieścią obyczajową. Dużym walorem jest również wnikliwe sportretowanie małej, zamkniętej społeczności, w której wszyscy się znają i gdzie pozornie nikt nie ma żadnych tajemnic. Prawda może być zgoła inna, co na kartach swoich powieści pokazuje autorka. W pierwszej części cyklu znalezione zostaje ciało młodej kobiety. Ślady jednoznacznie wskazują na samobójstwo. Jednak w tę wersję nie wierzy pisarka Erika Falck, przyjaciółka zmarłej. Swoją pomoc przy śledztwie proponuje jej lokalny policjant Patrick Hedström. Razem będą musieli stawić czoła sekretom i dotrzeć do prawdy. Dotychczas w serii ukazało się 10 powieści. Kolejne tytuły to: „Kaznodzieja”, „Kamieniarz”, „Ofiara losu”, „Niemiecki bękart”, „Syrenka”, „Latarnik”, „Fabrykantka aniołków”, „Pogromca lwów” oraz „Czarownica”. W wywiadzie z Lubimycztać.pl Camilla Läckberg zapowiedziała powstanie kolejnej części sagi o Fjällbace. Ma nosić tytuł „Kukułcze jajo”. Każda część cyklu niedługo po premierze trafia na szczyty list bestsellerów. Powieści Läckberg sprzedają się w milionach egzemplarzy na całym świecie – nie tylko w wersji papierowej, ale także w postaci ebooków i audiobooków.

W 2019 roku autorka rozpoczęła nową serię z zupełnie nową bohaterką. Jej pierwsza część, „Złota klatka”, to pełen napięcia thriller psychologiczny o sile charakteru, determinacji oraz brutalnej zemście. Faye ma wszystko ‒ ukochanego męża Jacka, wspaniałą córeczkę i piękny apartament w jednej z najlepszych dzielnic Sztokholmu. Niestety jej perfekcyjne życie to tylko desperackie próby zadowolenia Jacka. Dręczona przez pełne mroku wspomnienia z Fjällbacki kobieta zaczyna coraz częściej czuć się jak zamknięta w tytułowej klatce.

Mentalista – nowa seria kryminalna Camilli Läckberg i Henrika Fexeusa

W 2022 roku ukazała się powieść „Mentalista” otwierająca nową serię kryminalną Camilli Läckberg i jednego z topowych prelegentów w Szwecji oraz wielokrotnie nagradzanego mentalisty, Henrika Fexeusa. W centrum Sztokholmu dochodzi do odkrycia skrzyni ze zwłokami młodej kobiety. Ciało ofiary zostało przebite mieczami. Policja staje przed pytaniem czy jest to efekt nieudanej sztuczki magicznej, czy brutalne morderstwo. Prowadząca śledztwo inspektor Mina Dabiri prosi o pomoc Vincenta Waldera, mentalistę i eksperta od mowy ciała. Wspólnie ustalają, że ta sprawa jest bardzo podobna do wcześniejszej zbrodni. Dla Miny i Vincenta staje się jasne, że mierzą się z seryjnym mordercą.

Camilla Lackberg – autorka książek kulinarnych i serii dla dzieci

Autorka sagi o Fjällbace pisze przede wszystkim kryminały, ale w jej dorobku znalazły się również inne książki. Znana z pasji do gotowania Läckberg napisała razem z Christianem Hellbergiem książkę kucharską „Smaki z Fjällbacki”, dzięki której czytelnicy mogą poznać kuchnię charakterystyczną dla zachodniego wybrzeża Szwecji. Niedługo później wydała jeszcze jedną książkę kulinarną „Biesiada, jedzenie i miłość”, również napisaną wspólnie z Hellbergiem. Postanowiła także stworzyć cykl książek dla dzieci o chłopcu z niezwykłymi mocami. Obecnie na serię składają się trzy tomy: „Super-Charlie” (2012), „Super-Charlie i złodziej zabawek” (2019) oraz „Super-Charlie i tajemnica babci” (2019).

Jeśli cenisz sobie dobrze napisane i trzymające w napięciu kryminały, koniecznie sprawdź powieści Camilli Läckberg. Szeroki wybór jej książek znajdziesz na Woblinku ‒ także w formie ebooków oraz audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!