Majówkowy Maraton Czytelniczy

Charles Dickens Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Charles Dickens Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Charles Dickens urodził się w 1812 roku. To brytyjski pisarz, jeden z najważniejszych autorów powieści społeczno-obyczajowych XIX wieku. Jest twórcą kultowych książek, które należą do klasyki światowej literatury. Dickens napisał m.in. „Klub Pickwicka”, „Olivera Twista”, „Davida Copperfielda”. Jednym z jego najważniejszych dzieł jest „Opowieść wigilijna”, uniwersalna opowieść o konfrontacji dobra i zła, którego fabuła rozgrywa się w okresie świąt Bożego Narodzenia. Charles Dickens uznawany jest za giganta powieści wiktoriańskiej. Do dziś inspiruje pisarzy i artystów na całym świecie. Na podstawie jego dzieł powstał tysiące sztuk teatralnych, filmów, komiksów, gier i bajek.

Życiorys i dorobek literacki Charlesa Dickensa

Dickens musiał zacząć pracę w bardzo młodym wieku. Gdy chłopak miał 12 lat, jego ojciec wylądował w więzieniu. To oznaczało, że rodzina Dickensów była odcięta od źródła utrzymania. Wspomnienia z tamtego okresu znacząco wpłynęły na późniejszą twórczość Charlesa. W swoich powieściach bowiem pisał o nierównościach społecznych, niesprawiedliwości, wyzysku oraz pracy dzieci. Po otrzymaniu wykształcenia w wieku 20 lat Dickens zaczął pracę w parlamencie, z którego zdawał relacje. Jednocześnie pracował dla kilku londyńskich dzienników. Charles zajmował się nie tylko korespondowaniem działań rządu, ale również pisał krótkie, zabawne historyjki na temat poznanych ludzi.

Dickens debiutował powieściowo w wieku 24 lat, w 1836 roku. Jego pierwsza powieść „Klub Pickwicka” była publikowana w prasie w odcinkach w latach 1836-37. To opowieść o przygodach i podróżach członków tytułowego klubu i jego założyciela – Samuela Pickwicka. Od tamtej pory pisał nieprzerwanie aż do śmierci, wydając książki niemal rok po roku. Większość jego utworów, podobnie jak „Klub Pickwicka”, ukazywało się w odcinkach.

W latach 1837-38 publikowane były fragmenty „Olivera Twista”. Tytułowy bohater jest sierotą. Chłopak trafia do sierocińca, w którym panują fatalne warunki. Oliver Twist głoduje, marznie i jest nieludzko traktowany. Wielu wychowanków sierocińca w wyniku kiepskiej opieki umiera. W wieku dziewięciu lat Oliver zostaje przeniesiony do innej placówki, ale zostaje z niej wyrzucony. Chłopak trafia do środowiska przestępczego. Szybko jednak orientuje się, że herszt bandy chce go wychować na złodzieja, czemu Oliver postanawia się sprzeciwić.

„Oliver Twist” to jedna z najważniejszych powieści w historii literatury podejmująca temat biedy i złego traktowania dzieci. To także historia pokazująca siłę przyjaźni i walki o własne zdanie i poglądy, niezależnie od przeciwności losu, jakie stają na drodze. Powieść była wielokrotnie interpretowana i ekranizowana, była też inspiracją do powstania gier komputerowych, planszowych i fabularnych. Jedną z najważniejszych ekranizacji jest film Romana Polańskiego z 2005 roku. W rolę tytułowego bohatera wcielił się Barney Clark. Ponadto w produkcji wystąpili Ben Kingsley, Jamie Foreman i Harry Eden. Zdjęcia stworzył Paweł Edelman, natomiast za scenografię odpowiedzialny był Allan Starski.

Kolejnymi powieściami Dickensa były „Nicholas Nickelby” (1838-1839), „Zegar Mistrza Humphreya” (1840), „Magazyn osobliwości” (1840-1841) i „Barnaba Rudge” (1841).

W 1942 roku Charles Dickens po raz pierwszy udał się do Stanów Zjednoczonych. Pisarz był już rozpoznawalny, a wizyta miała łączyć się z promocją jego literatury poza granicami Wielkiej Brytanii. Planował podczas wizyty zwiedzić jak największą część kraju. Ponieważ był zagorzałym przeciwnikiem niewolnictwa, postanowił podczas swoich wystąpień publicznych wykorzystać fakt, że jest na nim skupiona uwaga. Miał okazję skrytykować niewolnictwo przed samym Kongresem. Drugim ważnym aspektem jego przemówień były prawa autorskie. W Stanach Zjednoczonych jego książki były dystrybuowane w pirackich wersjach. Na miejscu spotkał się jednak z niezbyt ciepłym przyjęciem. Częściej słyszał, że powinien być wdzięczny, że na kontynencie w ogóle ktoś chce czytać jego powieści.

Opowieść wigilijna - najważniejsze dzieło Dickensa

W 1843 roku odbyła się premiera „Opowieści wigilijnej”, najbardziej znanego dzieła Dickensa i prawdopodobnie najpopularniejszej opowieści świątecznej na świecie. Fabuła noweli rozgrywa się w czasie świąt Bożego Narodzenia. Do bohatera powieści, bezwzględnego biznesmena Ebenezera Scrooge’a, przybywają trzy duchy, które pokazują mu zdarzenia z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Spotkanie nieodwracalnie zmienia skąpego mężczyznę, do tej pory ślepego na krzywdę innych. Wśród innych wigilijnych opowieści Dickensa warto wyróżnić również „Dzwony”, „Świerszcz za kominem”, „Bitwę o życie” i „Nawiedzonego”.

W 1849 roku ukazywał się „David Copperfield”, obok „Oliviera Twista” i „Opowieści wigilijnej”, jedno z najbardziej znanych dzieł Dickensa. Według literaturoznawców i biografów autor zawarł w powieści wiele wątków autobiograficznych, co czyni książkę niezwykle osobistą Dickensowi.

Bezpieczeństwo i ciepła atmosfera rodzinnego domu tytułowego Davida zostają całkowicie zburzone w momencie ponownego wyjścia jego matki za mąż. Od tej chwili jego egzystencja przepełniona jest brutalnością, biedą i samotnością. David postanawia uciec z domu i całkowicie odmienić swoje życie.

Kolejne książki Dickensa to „Samotnia”, (1852-1853), „Ciężkie czasy” (1854), „Mała Dorrit” (1855-1857).

W 1859 roku w prasie ukazywała się „Opowieść o dwóch miastach”. Akcja powieści rozgrywa się od 1775 roku aż do rewolucji francuskiej. Dickens przedstawia w niej losy Francuza Karola Darnaya i Anglika Sydneya Cartona. Tłem opowieści są dwa tytułowe miasta – stolice dwóch ówczesnych imperiów – Paryż i Londyn. Do dziś sprzedano przeszło 200 milionów egzemplarzy „Opowieści o dwóch miastach”.

Kolejne powieści Dickensa to „Wielkie nadzieje” (1860-1861), „Nasz wspólny przyjaciel” (1864-1865) i „Tajemnica Edwina Drooda” (1870).

Gdyby nie Charles Dickens, promocja literatury mogłaby dziś wyglądać zupełnie inaczej. W 1867 roku pisarz powrócił do Stanów Zjednoczonych na tournée z odczytami fragmentów swoich książek i opowiadań. W ciągu roku wziął udział w przeszło 70 spotkaniach autorskich, w trakcie których również rozmawiał ze swoimi czytelnikami i rozdawał autografy. Taka forma promocji niezwykle przysłużyła się popularności autora oraz liczbie sprzedanych egzemplarzy jego powieści.

Charles Dickens zmarł nagle, w wieku zaledwie 58 lat. Bezpośrednią przyczyną zgonu był udar. Nie był to jednak pierwszy raz. Już w trakcie podróży po Stanach Zjednoczonych w 1867 roku pisarz zmagał się z problemami zdrowotnymi.

Książki Charlesa Dickensa na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Charlesa Dickensa we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Ponadto dostępne są w języku angielskim.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).