Charles Dickens Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Charles Dickens Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Charles Dickens urodził się w 1812 roku. To brytyjski pisarz, jeden z najważniejszych autorów powieści społeczno-obyczajowych XIX wieku. Jest twórcą kultowych książek, które należą do klasyki światowej literatury. Dickens napisał m.in. „Klub Pickwicka”, „Olivera Twista”, „Davida Copperfielda”. Jednym z jego najważniejszych dzieł jest „Opowieść wigilijna”, uniwersalna opowieść o konfrontacji dobra i zła, którego fabuła rozgrywa się w okresie świąt Bożego Narodzenia. Charles Dickens uznawany jest za giganta powieści wiktoriańskiej. Do dziś inspiruje pisarzy i artystów na całym świecie. Na podstawie jego dzieł powstał tysiące sztuk teatralnych, filmów, komiksów, gier i bajek.

Życiorys i dorobek literacki Charlesa Dickensa

Dickens musiał zacząć pracę w bardzo młodym wieku. Gdy chłopak miał 12 lat, jego ojciec wylądował w więzieniu. To oznaczało, że rodzina Dickensów była odcięta od źródła utrzymania. Wspomnienia z tamtego okresu znacząco wpłynęły na późniejszą twórczość Charlesa. W swoich powieściach bowiem pisał o nierównościach społecznych, niesprawiedliwości, wyzysku oraz pracy dzieci. Po otrzymaniu wykształcenia w wieku 20 lat Dickens zaczął pracę w parlamencie, z którego zdawał relacje. Jednocześnie pracował dla kilku londyńskich dzienników. Charles zajmował się nie tylko korespondowaniem działań rządu, ale również pisał krótkie, zabawne historyjki na temat poznanych ludzi.

Dickens debiutował powieściowo w wieku 24 lat, w 1836 roku. Jego pierwsza powieść „Klub Pickwicka” była publikowana w prasie w odcinkach w latach 1836-37. To opowieść o przygodach i podróżach członków tytułowego klubu i jego założyciela – Samuela Pickwicka. Od tamtej pory pisał nieprzerwanie aż do śmierci, wydając książki niemal rok po roku. Większość jego utworów, podobnie jak „Klub Pickwicka”, ukazywało się w odcinkach.

W latach 1837-38 publikowane były fragmenty „Olivera Twista”. Tytułowy bohater jest sierotą. Chłopak trafia do sierocińca, w którym panują fatalne warunki. Oliver Twist głoduje, marznie i jest nieludzko traktowany. Wielu wychowanków sierocińca w wyniku kiepskiej opieki umiera. W wieku dziewięciu lat Oliver zostaje przeniesiony do innej placówki, ale zostaje z niej wyrzucony. Chłopak trafia do środowiska przestępczego. Szybko jednak orientuje się, że herszt bandy chce go wychować na złodzieja, czemu Oliver postanawia się sprzeciwić.

„Oliver Twist” to jedna z najważniejszych powieści w historii literatury podejmująca temat biedy i złego traktowania dzieci. To także historia pokazująca siłę przyjaźni i walki o własne zdanie i poglądy, niezależnie od przeciwności losu, jakie stają na drodze. Powieść była wielokrotnie interpretowana i ekranizowana, była też inspiracją do powstania gier komputerowych, planszowych i fabularnych. Jedną z najważniejszych ekranizacji jest film Romana Polańskiego z 2005 roku. W rolę tytułowego bohatera wcielił się Barney Clark. Ponadto w produkcji wystąpili Ben Kingsley, Jamie Foreman i Harry Eden. Zdjęcia stworzył Paweł Edelman, natomiast za scenografię odpowiedzialny był Allan Starski.

Kolejnymi powieściami Dickensa były „Nicholas Nickelby” (1838-1839), „Zegar Mistrza Humphreya” (1840), „Magazyn osobliwości” (1840-1841) i „Barnaba Rudge” (1841).

W 1942 roku Charles Dickens po raz pierwszy udał się do Stanów Zjednoczonych. Pisarz był już rozpoznawalny, a wizyta miała łączyć się z promocją jego literatury poza granicami Wielkiej Brytanii. Planował podczas wizyty zwiedzić jak największą część kraju. Ponieważ był zagorzałym przeciwnikiem niewolnictwa, postanowił podczas swoich wystąpień publicznych wykorzystać fakt, że jest na nim skupiona uwaga. Miał okazję skrytykować niewolnictwo przed samym Kongresem. Drugim ważnym aspektem jego przemówień były prawa autorskie. W Stanach Zjednoczonych jego książki były dystrybuowane w pirackich wersjach. Na miejscu spotkał się jednak z niezbyt ciepłym przyjęciem. Częściej słyszał, że powinien być wdzięczny, że na kontynencie w ogóle ktoś chce czytać jego powieści.

Opowieść wigilijna - najważniejsze dzieło Dickensa

W 1843 roku odbyła się premiera „Opowieści wigilijnej”, najbardziej znanego dzieła Dickensa i prawdopodobnie najpopularniejszej opowieści świątecznej na świecie. Fabuła noweli rozgrywa się w czasie świąt Bożego Narodzenia. Do bohatera powieści, bezwzględnego biznesmena Ebenezera Scrooge’a, przybywają trzy duchy, które pokazują mu zdarzenia z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Spotkanie nieodwracalnie zmienia skąpego mężczyznę, do tej pory ślepego na krzywdę innych. Wśród innych wigilijnych opowieści Dickensa warto wyróżnić również „Dzwony”, „Świerszcz za kominem”, „Bitwę o życie” i „Nawiedzonego”.

W 1849 roku ukazywał się „David Copperfield”, obok „Oliviera Twista” i „Opowieści wigilijnej”, jedno z najbardziej znanych dzieł Dickensa. Według literaturoznawców i biografów autor zawarł w powieści wiele wątków autobiograficznych, co czyni książkę niezwykle osobistą Dickensowi.

Bezpieczeństwo i ciepła atmosfera rodzinnego domu tytułowego Davida zostają całkowicie zburzone w momencie ponownego wyjścia jego matki za mąż. Od tej chwili jego egzystencja przepełniona jest brutalnością, biedą i samotnością. David postanawia uciec z domu i całkowicie odmienić swoje życie.

Kolejne książki Dickensa to „Samotnia”, (1852-1853), „Ciężkie czasy” (1854), „Mała Dorrit” (1855-1857).

W 1859 roku w prasie ukazywała się „Opowieść o dwóch miastach”. Akcja powieści rozgrywa się od 1775 roku aż do rewolucji francuskiej. Dickens przedstawia w niej losy Francuza Karola Darnaya i Anglika Sydneya Cartona. Tłem opowieści są dwa tytułowe miasta – stolice dwóch ówczesnych imperiów – Paryż i Londyn. Do dziś sprzedano przeszło 200 milionów egzemplarzy „Opowieści o dwóch miastach”.

Kolejne powieści Dickensa to „Wielkie nadzieje” (1860-1861), „Nasz wspólny przyjaciel” (1864-1865) i „Tajemnica Edwina Drooda” (1870).

Gdyby nie Charles Dickens, promocja literatury mogłaby dziś wyglądać zupełnie inaczej. W 1867 roku pisarz powrócił do Stanów Zjednoczonych na tournée z odczytami fragmentów swoich książek i opowiadań. W ciągu roku wziął udział w przeszło 70 spotkaniach autorskich, w trakcie których również rozmawiał ze swoimi czytelnikami i rozdawał autografy. Taka forma promocji niezwykle przysłużyła się popularności autora oraz liczbie sprzedanych egzemplarzy jego powieści.

Charles Dickens zmarł nagle, w wieku zaledwie 58 lat. Bezpośrednią przyczyną zgonu był udar. Nie był to jednak pierwszy raz. Już w trakcie podróży po Stanach Zjednoczonych w 1867 roku pisarz zmagał się z problemami zdrowotnymi.

Książki Charlesa Dickensa na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Charlesa Dickensa we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Ponadto dostępne są w języku angielskim.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!