Clive Cussler Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Plan Colossus, Książka | Clive Cussler, Boyd Morisson

    Nowy bestseller Wielkiego Mistrza Przygody z cyklu „OREGON”. Juan Cabrillo i załoga „Oregona” muszą uratować ludzkość przed zbrodniczym planem żądnych władzy potentatów przemysłowych. Ponad dwa tysiące lat temu hinduski władca imperium powierzył małej grupie przypadkowo wybranych osób ochronę tajemnicy, która mogła zmienić historię ludzkości. Ci ludzie przeszli do legendy jako Dziewięciu Nieznanych. Ich potomkowie żyjący w XXI wieku mają jednak inne plany niż chronić Zwoje ...

Clive Cussler Książki

Clive Cussler był amerykańskim pisarzem, twórcą powieści przygodowo-sensacyjnych, a także podróżnikiem, badaczem historii katastrof morskich i poszukiwaczem zatopionych statków. Książki Cusslera od 40 lat nie opuszczają list bestsellerów. Zostały przetłumaczone na ponad 60 języków i ukazały się w ponad 100 krajach. Rzeszę wiernych fanów w każdym wieku Clive Cussler zdobył zwłaszcza serią powieści o przygodach Dirka Pitta, a także takich serii jak przygody Isaaca Bella, „Oregon” czy historie Sama i Remi Fargo. Wiele elementów, jakie znajdują się w jego powieściach, zaczerpniętych jest z życia samego Cusslera.

Clive Cussler – zanim został pisarzem

Clive Eric Cussler urodził się 15 lipca 1931 roku w Aurorze w stanie Illinois, dorastał jednak w Californii, w tamtejszej Alhambrze. Chodził do Pasadena City College, lecz go nie ukończył. Po dwóch latach nauki zaciągnął się do Amerykańskich Sił Powietrznych. W okresie wojny koreańskiej (1950-1953) był mechanikiem i inżynierem pokładowym Wojskowych Służb Transportu Powietrznego (Military Air Transport Service). Po zakończeniu służby wojskowej Clive Cussler rozpoczął swoją karierę w reklamie, zaczął od układania haseł reklamowych, a z czasem został dyrektorem działów dwóch wiodących agencji. Tworzył w tym czasie i produkował wiele radiowych oraz telewizyjnych reklam, które spotkały się z uznaniem, także międzynarodowym.

Przygody Dirka Pitta

Swoje pierwsze próby literackie Clive Cussler podjął w 1965 roku. Pierwsza powieść z Dirkiem Pittem, najpopularniejszym stworzonym przez niego bohaterem, ukazała się w roku 1973. W Polsce książki Clive’a Cusslera pojawiły się dzięki Wydawnictwu AMBER.

Dirk Pitt po raz pierwszy pojawił się w powieści „Wir Pacyfiku” i od tego czasu był głównym bohaterem piętnastu książek. Na serię jego przygód składa się także dziesięć tomów, w których główne skrzypce grają dzieci Dirka, Dirk Jr. oraz Summer. Pitt to znany poszukiwacz przygód, swoiste połączenie Indiany Jonesa, Jamesa Bonda i MacGyvera. Jego najbardziej charakterystyczną cechą są uderzająco zielone oczy, a także dominująca osobowość. Dirk Pitt lubi przy tym żartować i przekomarzać się, zwłaszcza z przyjacielem Alem Giordino. Pitt to normalny człowiek, żaden superbohater, syn senatora George’a Pitta z Kaliforni, mąż Summer Moran, ojciec dwójki dzieci. Wraz z Alem opuścił Akademię Wojskową Stanów Zjednoczonych, będąc w stopniu majora. Mieszka w miejscu dość nietypowym – w hangarze na terenie lotniska im. Ronalda Reagana w Waszyngtonie, który stanowi także miejsce przechowywania jego kolekcji unikatowych zabytkowych samochodów. Ich pasjonatem i kolekcjonerem jest zresztą sam Clive Cussler. Zawodowo Dirk Pitt jest morskim inżynierem Narodowej Agencji Badań Podwodnych, gdzie odkrywa wraki, ale także udaremnia liczne spiski. Przygody Dirka Pitta znajdziecie na Woblink w takich książkach jak „Wydobyć Titanica”, „Złoto Inków”, „Lodowa pułapka” czy „Złoto cara”.

Clive Cussler i NUMA

National Underwater and Marine Agency, czyli Narodowa Agencja Badań Podwodnych (NUMA) to nie tylko miejsce pracy Dirka Pitta, ale także realna organizacja, którą założył i której prezesem był Clive Cussler. Zajmuje się ona historią katastrof morskich oraz wraków okrętów. Zespół ochotników wraz z Cusslerem przeprowadził wiele podwodnych ekspedycji i odnalazł ponad 65 wraków. Na podstawie tych doświadczeń powstała książka „Podwodni łowcy”, która została potem zekranizowana przez National Geographic jako film dokumentalny. Na jej podstawie w 1997 roku Clive Cussler otrzymał doktorat State University of New York Maritime College (Kolegium Morskiego Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku). Był to równocześnie pierwszy w historii tej uczelni przypadek nadania tytułu na podstawie książki popularnonaukowej, a nie formalnej rozprawy doktorskiej. Pisarz był także członkiem National Society of Oceanographers, Royal Geographic Society (Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie) oraz New York Explorers Club (Klub Badaczy w Nowym Jorku). Warto dodać, że po dokonaniu odkrycia NUMA zrzeka się praw do wraku i oddaje je uniwersytetom lub państwom związanym ze znaleziskami.

Clive Cussler – książki w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie nie tylko wiele przygód Dirka Pitta, ale także całą masę innych książek autorstwa Clive’a Cusslera. Są wśród nich „Zemsta cesarza”, „Ocean chciwości”, „Snajper”, „Pirat”, „Oko niebios”, „Zaginione imperium”, „Bunt morza” czy „Pirania”. Wiele z nich napisanych zostało we współpracy z innymi twórcami, takimi jak Paul Kemprecos, Craig Dirgo, Boyd Morrison, Justin Scott czy Grant Blackwood. Te i inne znakomite powieści sensacyjno-przygodowe czekają na Was na Woblink jako ebooki, audiobooki lub książki papierowe.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.