Majówkowy Maraton Czytelniczy

Czesław Centkiewicz Prasa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Czesław Centkiewicz Prasa - książki, ebooki i audiobooki

Czesław Centkiewicz był polskim pisarzem, reportażystą, podróżnikiem i inżynierem elektrykiem, urodzonym 18 października 1904 roku w Warszawie. Zmarł 10 lipca 1996 roku, ale przez ponad dziewięćdziesiąt lat swojego życia stworzył imponujący dorobek literacki oparty na jego doświadczeniach życiowych – w tym podróżniczych.

Czesław Centkiewicz – książki inspirowane podróżami

Centkiewicz, wraz ze swoją żoną, Aliną, podejmował wyprawy polarne od drugiej połowy lat 40. To właśnie te podróże stały się inspiracją do napisania serii opowieści dla dzieci i młodzieży. Czesław Centkiewicz był także aktywnym członkiem Związku Literatów Polskich, pełniąc przez pewien czas m.in. funkcję wiceprezesa. Za swoje osiągnięcia literackie otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę Prezesa Rady Ministrów (1955), nagrodę marynistyczną im. Zaruskiego (1963) oraz nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1969). W 1963 roku, wraz ze swoją żoną, został laureatem Nagrody „Problemów".

Poznaj dorobek Czesława Centkiewicza

Jego dorobek literacki obejmuje wiele książek, z których niektóre są uznawane za najważniejsze w polskiej literaturze podróżniczej i przygodowej. Oto kilka z nich:

  • Czeluskin (1934)
  • Wyspa mgieł i wichrów (1934)
  • W krainie zorzy polarnej (1936)
  • Znowu na północy (1936)
  • Anaruk, chłopiec z Grenlandii (1937)
  • Biała foka (1938)
  • Loty nad śniegami” (1938)
  • W lodach północy (1948)
  • Zaczarowana zagroda (1963)

Warto dodać, że współautorką części wymienionego wyżej dorobku jest Alina Centkiewicz, żona pisarza, również pisarka i podróżniczka. To właśnie jej zawdzięczamy Zaczarowaną zagrodę czy Anaruka, chłopca z Grenlandii.

Te książki to nie tylko opisy przygód i ekscytujących podróży, ale także (a może przede wszystkim – mimo z pozoru lekkiej formy) głębokie studia nad życiem na biegunach i w ekstremalnych warunkach przyrody. Nie bez powodu Czesław Centkiewicz jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy podróżniczych – jego prace są nadal czytane i doceniane przez czytelników zainteresowanych przygodą i odkrywaniem nieznanego. Znajdują się też w kanonie lektur szkolnych.

Co znajdziesz w kategorii: Prasa

W kategorii prasa znajdują się różnego rodzaju czasopisma – miesięczniki, kwartalniki i wydania specjalne topowych polskich periodyków. Na Woblink.com wśród najciekawszych tytułów znaleźć można miesięcznik „Znak” – magazyn o tematyce społeczno-kulturalnej, który wydawany jest, z krótką przerwą, od 1946 roku. Wśród stałych działów „Znaku” znajdują się: Temat miesiąca, Społeczeństwo i Świat, Idee oraz Ludzie–Książki–Zdarzenia. Do pisma regularnie piszą najciekawsi polscy felietoniści i pisarze oraz stawiają tam swoje pierwsze dziennikarskie kroki autorzy młodego pokolenia. Innym tytułem wartym wyróżnienia jest miesięcznik „W drodze” przeznaczony dla czytelników zainteresowanych codziennym życiem według wzorców chrześcijańskich. Pismo nie boi się trudnych tematów takich jak wiara i ekologia, kryzys wiary wśród sióstr zakonnych i księży czy ludzka seksualność. Dla miłośników muzyki na Woblinku znajdują się archiwalne numery pisma „Jazz Press”. Za darmo do pobrania są także archiwalne numery pisma „Book Up!” – bezpłatnego cyfrowego magazynu o książkach i kulturze, który powstał z inicjatywy portali Woblink oraz Lubimy Czytać. Ponadto znajdą w tej kategorii coś dla siebie miłośnicy kultury, polityki i spraw społecznych – „Res publica nowa” to kwartalnik, który „daje do myślenia”. To pismo prowadzone przez Fundację Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego, która zajmuje się też organizowaniem debat i wydarzeń dotyczących rozwoju i jakości kultury.