Dan Brown Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Dan Brown Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Dan Brown należy do najpopularniejszych współczesnych autorów. Jego książki sprzedały się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy na całym świecie. Tylko „Kod Leonarda da Vinci” – najbardziej znana powieść Browna – to ponad 80 milionów sprzedanych kopii! Dan Brown, zanim zajął się pisaniem, próbował swoich sił w muzyce oraz uczył języka angielskiego w Philips Exeter Academy, szkole, której jest absolwentem.

Robert Langdon

Głównym bohaterem pięciu powieści Dana Browna – „Anioły i demony” (2000), „Kod Leonarda Da Vinci” (2003), „Zaginiony symbol” (2009) „Inferno” (2013) i „Początek” (2017) – jest Robert Langdon, profesor Uniwersytetu Harvarda, który specjalizuje się w ikonografii. Jest znawcą sztuki, symboli i historii. Dana Browna i Langdona łączy wiele cech, przez co czytelnicy i krytycy doszukują się w bohaterze alter ego pisarza. Obaj urodzili się 22 czerwca w Exeter w stanie New Hampshire, uczęszczali do tej samej szkoły i przejawiają podobne zainteresowania.

W powieściach z Robertem Langdonem w roli głównej dominują wątki religijne, tajemnice, teorie spiskowe i elementy historii sztuki. Fabuła książek Dana Browna zazwyczaj koncentruje się wokół zbrodni, którą rozwiązać może jedynie Langdon, bowiem tylko jego wiedza i zdolność kojarzenia faktów pozwala na rozwikłanie zagadki.

W „Kodzie Leonarda Da Vinci” mamy do czynienia z morderstwem popełnionym w paryskim Luwrze, największym na świecie muzeum sztuki. Zwłoki kustosza muzeum zostają znalezione w pozycji, która przypomina słynny rysunek Leonarda da Vinci – „Człowieka witruwiańskiego”. Dzięki wskazówkom pozostawionym przed śmiercią przez kustosza Robert Langdon odkrywa kulisy zbrodni.

Ekranizacje książek Dana Browna

W 2006 roku na fali popularności książki powstała ekranizacja „Kodu Leonarda da Vinci” w reżyserii Rona Howarda, dwukrotnego laureata Oscara za film „Piękny umysł”. W rolę główną wcielił się Tom Hanks. Robert Langdon wracał na srebrny ekran w kolejnych częściach – w 2009 roku do kin trafił film „Anioły i demony”, a siedem lat później „Inferno”. Mimo że filmy nie cieszą się dobrymi ocenami krytyków, to osiągnęły sukces komercyjny. Przy budżecie 125 milionów dolarów „Kod da Vinci” zarobił przeszło 750 milionów dolarów.

Pozostałe powieści Browna

Oprócz serii z Robertem Langdonem Dan Brown ma w swoim dorobku dwie powieści. W 1998 roku ukazała się „Cyfrowa twierdza”. W powieści superkomputer należący do Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA trafia na szyfr, którego nie może złamać. Jeden z dyrektorów agencji zwraca się o pomoc do szefowej Wydziału Kryptologii, matematyczki Susan Fletcher. Kilka godzin poszukiwań pozwala kobiecie trafić na trop czegoś, co wywoła burzę na szczytach władzy. Agencja staje więc przed dramatycznym wyborem - albo będzie musiała ujawnić swój największy sekret, albo jej działania zostaną całkowicie sparaliżowane przez algorytm szyfrujący napisany tak świetnie, że nie da się go złamać. Susan niespodziewanie dla siebie znajduje się w samym centrum wiru kłamstw i tajemnic, gdzie z całych sił walczy, by ocalić Agencję, w której misję wciąż wierzy. Zdradzają ją ci, którym ufała najbardziej, a kobieta musi mierzyć się nie tylko z atakami na swoją ojczyznę, ale także walczyć o życie swoje i mężczyzny, którego pokochała. Od pilnie strzeżonych podziemi Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA przez szczyty tokijskich drapaczy chmur po wnętrza średniowiecznej hiszpańskiej katedry toczą się zmagania na śmierć i życie, a stawką jest bezpieczeństwo całego świata…

Trzy lata później, w 2001 roku, ukazała się powieść „Zwodniczy punkt”. Tym razem Dan Brown przedstawia historię niezwykłego obiektu, który zostaje znaleziony w lodowcach Arktyki. Podobno znajdują się na nim ślady życia pozaziemskiego. Prezydent Stanów Zjednoczonych przygotowuje przemowę, chce podzielić się ze światem informacją o niesamowitym odkryciu, które byłoby sensacją na miarę lądowania człowieka na Księżycu, a obecnie sprawującemu urząd prezydenta mężczyźnie zapewniło reelekcję. By zbadać meteoryt i potwierdzić jego autentyczność, na Antarktydę udaje się grupa naukowców, do której na osobiste polecenie prezydenta dołącza Rachel Sexton, analityczka wywiadu. Ma ona przygotować opis znaleziska dla Białego Domu. Wraz z nią podróżuje Michael Tolland, oceanograf światowej klasy. Kiedy grupa dociera na miejsce, okazuje się, że odkrycie to sprytnie zaplanowana mistyfikacja, a stojący za nią człowiek zrobi wszystko, by nikt się o niej nie dowiedział. Rachel i Michael muszą walczyć o życie, ukrywając się przed bezlitosnymi komandosami. Zrobią wszystko, by dotrzeć do prezydenta i ustalić tożsamość intryganta oraz ujawnić cały jego spisek…

Książki Dana Browna w księgarni internetowej Woblink

Jeśli fascynują Was intrygi, polityczne knowania, sensacyjne zwroty akcji i tajemnice, z pewnością wciągną Was powieści autorstwa Dana Browna. Wiele z nich znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki. Czekają tu na Was zarówno „Kod Leonarda da Vinci”, „Inferno” czy „Zwodniczy punkt”, jak i „Zaginiony symbol”, „Anioły i demony” lub „Początek”.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).