MajówkowyMaratonCzytelniczy

Denis Urubko Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Absurd Everestu, Ebook | Denis Urubko

    Mówią na niego "Denis-rozrabiaka". Rosyjski łobuz z polskim obywatelstwem_x005F_x000D_ _x005F_x000D_ _x005F_x000D_ _x005F_x000D_ Zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, wspiął się na dziesięć siedmiotysięczników i wytyczył nową drogę na Cho Oyu. Denis-rozdrabiaka. Cyborg-rozrabiaka. Nie mierzy tętna i nie łyka leków, nie bierze odżywek, ocieplacze uważa za niedozwolone, butle z tlenem za wykluczone. W górach nawet z jedzeniem jest na ...

    PromocjaNowość
    okładka Skazany na góry, Ebook | Denis Urubko

    Zdobywca Korony Himalajów, 3 ośmiotysięczników – zimą, Makalu. Wyróżniony Złotym Czekanem i tytułem Śnieżnej Pantery. DENIS URUBKO, jeden z najbardziej tajemniczych himalaistów, opowiada o przekraczaniu granic wytrzymałości i swojej wielkiej górskiej przygodzie.

Denis Urubko Ebooki

Denis Wiktorowicz Urubko to jeden z najwybitniejszych światowych himalaistów, zdobywca m.in. Korony Himalajów i Karakorum, posiadacz tytułu Śnieżnej Pantery, wielokrotny zwycięzca mistrzostw Wspólnoty Niepodległych Państw, Kazachstanu i Kirgistanu we wspinaczce wysokogórskiej. Instruktor wspinaczki i alpinizmu Polskiego Klubu Alpejskiego. Były żołnierz armii Kazachstanu, autor kilkunastu publikacji o górach, m.in. „Skazany na góry” oraz „Czekan porucznika”, aktor. Zdobywca wielu nagród, m.in. Złotego Czekanu Azji (czterokrotnie), Eiger Award 2009, Złotego Orderu Komitetu Olimpijskiego Republiki Kazachstanu, Superchampion 2019 za akcję ratunkową na Nanga Parbat. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej (Francja) w 2019 roku.

Życie prywatne Denisa Urubki

Urubko urodził się 29 lipca 1973 roku w Niewinnomyssku (Kraj Stawropolski, Rosja). Od najmłodszych lat lubił wraz z ojcem (geodetą) polować, łowić ryby oraz chodzić po górach Kaukazu. To właśnie on nauczył chłopca orientacji w terenie. Z powodu zdiagnozowanej u młodego Urubki astmy rodzina zdecydowała się w 1987 roku na przeprowadzkę na Sachalin. Tam chłopiec uczył się gry na pianinie i języka angielskiego. Mama dbała o jego edukację. Podsuwała mu książki Harte’a, Londona, Stevensona, Verne’a, Tołstoja czy Greena, które zainspirowały go do podjęcia przygód. Jako 16-latek Denis Urubko zaczął grać w teatrze dla młodzieży w Jużno-Sachalińsku. Później zdał egzaminy do Akademii Teatralnej we Władywostoku. Tam zaczął się wspinać. Trudnymi ścianami, samotnie, jak wspomina – nieodpowiedzialnie. Później był Kadar (3000 m n.p.m), Ałtaj (ponad 4000 m n.p.m.), Kamczatka (prawie 5000 m n.p.m.). Podczas wyprawy w Pamir poznał alpinistów Centralnego Klubu Sportowego, a także trenera Ilińskiego, który przed toaletą odwiódł go od pomysłu samotnego ataku na Pik Lenina (ponad 7000 m n.p.m.). Tenże namówił go również do przeprowadzki do Kazachstanu, co Urubko uczynił po rozpadzie ZSRR w 1993 roku. Autor przyjął obywatelstwo kazachskie. Przez rok pracował jako aktor w teatrze, później podjął służbę wojskową w Ałma-Acie. Alpinista zaczął również intensywnie trenować w klubie sportowym CSKA wraz z Walerym Babanowem, Wadimem Grekowem i Michaiłem Michajłowem. Opuścił Kazachstan w 2013 roku, przyjmując ponownie obywatelstwo rosyjskie i przeniósł się do Riazania. W 2015 roku otrzymał obywatelstwo polskie.

Był pięciokrotnie żonaty. Ma ośmioro dzieci. Obecnie mieszka we Włoszech z żoną, Hiszpanką Marią J. Cardell. Rozważa powrót do wspinaczki wysokogórskiej. Tej jesieni weźmie udział w 12. edycji „Tańca z gwiazdami”.

Osiągnięcia Denisa Urubki

Denis Urubko stoi w jednym szeregu z takimi gwiazdami himalaizmu światowego jak Simone Moro, Marko Prezejl, Ueli Steck czy Steve House. Wielokrotnie zwyciężał w mistrzostwach WNP, Kazachstanu i Kirgistanu. Był kilkakrotnie wybierany najlepszym alpinistą w Kazachstanie. Po serii lokalnych sukcesów we wspinaczce i biegach górskich w Kazachstanie Urubko nabrał apetytu na więcej. W latach dziewięćdziesiątych wspinał się na szczyty na Kamczatce na pasmach górskich Tienszan i Pamir.W 1999 roku uzyskał tytuł Śnieżnej Pantery, wspinając się razem z Simone Moro, Mario Curnisem i Andriejem Mołotowem. Zdobył pięć wymaganych szczytów (Pik Lenina, Pik Komunizma, Pik Korżeniewskiej, chan Tengri, Pik Pobiedy) w ciągu 42 dni.

W 2000 roku wszedł na Everest bez wspomagania tlenem. W ciągu 9 lat stał się piętnastym zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum oraz ósmym, który dokonał tego bez tlenu. Wytyczył nowe trasy na pięciu z czternastu ośmiotysięczników: Broad Peak, Manaslu, Cho Oyu, Lhotse oraz Gaszerbrum II. Dokonał także pierwszych zimowych wejść na szczyt Makalu (2009 z Simone Moro) i Gasherbrum II (2011 z Moro oraz Corym Richardsem). Łącznie dokonał 21 wejść na ośmiotysięczniki i 10 na siedmiotysięczniki. 34 razy wspinał się solo.

Alpinista zwyciężał w biegach górskich na szybkość. Wygrał prestiżowy wyścig International Elbrus Race, jednocześnie ustanawiając rekord trasy na 3 godziny 55 minut i 58 sekund. Kilkakrotnie zwyciężał w biegach na górze Amangelda, wygrał zawody w wejściu na Chan Tengri.

Urubko brał również udział w wielu górskich akcjach ratunkowych. Jak sam przyznaje, uratował około 10 osób, m.in. Annę Czerwińską i Marcina Kaczkana. Najgłośniejszą z akcji była jednak ta z 2018 roku, gdy wraz z Adamem Bieleckim, Piotrem Tomalą i Jarosławem Botorem wyruszył na pomoc Tomaszowi Mackiewiczowi i Elisabeth Revol, którzy utknęli na Nanga Parbat. Alpinista twierdzi, że nie lubi gór, bo stracił tam zbyt wiele osób.

Po nieudanej zimowej wyprawie na Broad Peak, gdy prawie stracił życie, ogłosił zakończenie kariery wysokogórskiej. Wrócił do Włoch. Mieszka blisko Bergamo w Lombardii wraz z żoną.

Publikacje Denisa Urubki

Alpinista jest również autorem kilkunastu tekstów: opowiadań, artykułów, notatek, wspomnień wydanych w zbiorowych publikacjach. W języku polskim ukazały się „Skazany na góry” oraz „Czekan porucznika”.

Skazany na góry

„Skazany na góry”? „Jednemu przypadł monastyr, Drugiemu ciało i dusza poranione, Trzeci jak jasna gwiazda opuścił świat, A ja żyję… choć trudno żyć, grzesząc.”

Powyższe motto pochodzi z książki „Skazany na góry” będącej autobiografią Denisa Urubki. W niej autor opowiada o drodze, jaką musiał pokonać, by stać się jednym z najlepszych himalaistów w historii. Mamy zatem okazję zapoznać się z treningami i przygotowaniami do zdobycia takich szczytów jak K2 czy Broad Peak. Zaglądamy za kulisy kazachskiej szkoły alpinizmu. Możemy również dowiedzieć się, co popycha alpinistę do tak trudnych wypraw.

„Skazany na góry” to zbiór kilkunastu zróżnicowanych zarówno pod kątem formy, jak i stylistyki tekstów – opowiadań i felietonów. To opisy wspaniałej przyrody Kazachstanu, Pamiru, Karakorum i Himalajów. To również refleksje autora nad górską wspinaczką. Książka wyprzedała się w błyskawicznym tempie.

Książki Denisa Urubki w księgarnii internetowej Woblink

„Skazanego na góry” znajdziecie w księgarnii internetowej Woblink w formie ebooka.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.