Douglas Adams Prasa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Douglas Adams Prasa - książki, ebooki i audiobooki

Douglas Adams był brytyjskim pisarzem, dziennikarzem, eseistą, scenarzystą, dramaturgiem i humorystą. Był twórcą skeczy (między innymi dla Monty Pythona) oraz scenariuszy dla odcinków serialu „Doktor Who”. Najbardziej znany jest wciąż jako autor „Autostopem przez Galaktykę”, który powstał w 1978 roku jako komediowe słuchowisko radiowe BBC, a potem rozwinął się w pięć książek, które jeszcze za życia Adamsa sprzedane zostały w ponad 15 milionach egzemplarzy.

Douglas Adams – życie i kariera

Douglas Adams urodził się w Cambridge w Wielkiej Brytanii 11 marca 1952 roku. Był synem Janet z domu Donovan, pielęgniarki, oraz Christophera Douglasa Adamsa, konsultanta ds. zarządzania, sprzedawcy komputerów, kuratora i wykładowcy próbnych technik terapii grupowej. W kilka miesięcy po urodzeniu Douglasa jego rodzina przeniosła się na East End w Londynie. Jego rodzice rozwiedli się niedługo później, a Douglas i jego siostra Susan przenieśli się wraz z matką do Brentwood w Essex, gdzie ich dziadkowie prowadzili schronisko dla zwierząt.

Douglas Adams był absolwentem St John’s College na Uniwersytecie Cambridge. Po ukończeniu studiów wrócił do Londynu zdeterminowany, by znaleźć swoje miejsce w świecie radia i telewizji jako pisarz. Jego wersja „Footlights Revue”, wystawianym na londyńskim West Endzie, ukazała się na antenie BBC2 w 1974 i doprowadziła do odkrycia Adamsa przez Grahama Chapmana z grupy Monty Pythona. Wspólnie stworzyli oni kilka szkiców oraz treści skeczy. Douglas Adams pozostaje jedną z dwóch osób poza oryginalnymi członkami Monty Pythona (obok Neila Innesa), która jest wymieniona jako autor tekstów. Adams pojawił się zresztą w epizodycznych rolach w kilku odcinkach „Latającego Cyrku Monty Pythona”.

Z czasem jednak kariera Douglasa Adamsa utknęła w martwym punkcie, jego styl pisania nie odpowiadał bowiem ówczesnym trendom w komedii radiowej i telewizyjnej. By mieć się za co utrzymać, Adams podejmował się licznych prac dorywczych, w tym jako portier w szpitalu, budowniczy stodoły czy sprzątacz kurników. Równolegle wciąż pisał i wysyłał szkice tekstów, a jego sytuacja życiowa uległa znacznej poprawie dopiero w 1978 roku, gdy zaczął ukazywać się serial radiowy „Autostopem przez Galaktykę”.

„Autostopem przez Galaktykę” Douglasa Adamsa

8 marca 1978 roku o godzinie 22:30 nadano pierwszy odcinek najbardziej znanego dzieła autorstwa Douglasa Adamsa, serialu radiowego „Autostopem przez Galaktykę”. Od samego początku był on bardzo popularny, przede wszystkim ze względu na absurdalny, a przy tym inteligentny humor, charakterystyczny dla Douglasa Adamsa. Głównymi bohaterami cyklu są Ziemianin Artur Dent oraz kosmita Ford Prefect, który jest jednym z autorów przewodnika po Galaktyce. Nie bez znaczenia są także liczne postaci drugoplanowe, czyli ziemska dziennikarka Trillian Astra (Tricia Marie McMillan), dwugłowy prezydent Galaktyki Zephon Beeblebrox, konstruktor planet Slartibartfast czy przejawiający skłonności do depresji pełen pesymizmu robot Marvin. We wrześniu 1979 roku opublikowana została drukiem pierwsza część powieści, która bazowała na słuchowisku radiowym. Dwa lata później na antenie BBC wyemitowany został z kolei pierwszy odcinek serialu telewizyjnego. Ostatecznie „Autostopem przez Galaktykę” zostało „trylogią w pięciu częściach”, która doczekała się adaptacji telewizyjnej, komiksowej, gier komputerowych, a także wersji filmowej z Martinem Freemanem w roli Artura Denta (2005). Na cały cykl składają się kolejno: „Autostopem przez Galaktykę”, „Restauracja na końcu wszechświata”, „Życie, wszechświat i cała reszta”, „Cześć i dzięki za ryby” oraz „W zasadzie niegroźna”, wydane w Polsce nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Poszczególne części tego dzieła autorstwa Douglasa Adamsa znajdziecie na Woblink jako ebooki oraz książki papierowe.

Co znajdziesz w kategorii: Prasa

W kategorii prasa znajdują się różnego rodzaju czasopisma – miesięczniki, kwartalniki i wydania specjalne topowych polskich periodyków. Na Woblink.com wśród najciekawszych tytułów znaleźć można miesięcznik „Znak” – magazyn o tematyce społeczno-kulturalnej, który wydawany jest, z krótką przerwą, od 1946 roku. Wśród stałych działów „Znaku” znajdują się: Temat miesiąca, Społeczeństwo i Świat, Idee oraz Ludzie–Książki–Zdarzenia. Do pisma regularnie piszą najciekawsi polscy felietoniści i pisarze oraz stawiają tam swoje pierwsze dziennikarskie kroki autorzy młodego pokolenia. Innym tytułem wartym wyróżnienia jest miesięcznik „W drodze” przeznaczony dla czytelników zainteresowanych codziennym życiem według wzorców chrześcijańskich. Pismo nie boi się trudnych tematów takich jak wiara i ekologia, kryzys wiary wśród sióstr zakonnych i księży czy ludzka seksualność. Dla miłośników muzyki na Woblinku znajdują się archiwalne numery pisma „Jazz Press”. Za darmo do pobrania są także archiwalne numery pisma „Book Up!” – bezpłatnego cyfrowego magazynu o książkach i kulturze, który powstał z inicjatywy portali Woblink oraz Lubimy Czytać. Ponadto znajdą w tej kategorii coś dla siebie miłośnicy kultury, polityki i spraw społecznych – „Res publica nowa” to kwartalnik, który „daje do myślenia”. To pismo prowadzone przez Fundację Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego, która zajmuje się też organizowaniem debat i wydarzeń dotyczących rozwoju i jakości kultury.