Edgar Allan Poe Poradniki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Edgar Allan Poe Poradniki - książki, ebooki i audiobooki

Edgar Allan Poe był amerykańskim poetą, nowelistą, redaktorem i krytykiem literackim, jednym z czołowych przedstawicieli romantyzmu w amerykańskiej literaturze. Wśród dzieł Poe znajdziemy zarówno utwory detektywistyczne, jak i wiersze, a także opowiadania z elementami fantastyki i horroru. Charakteryzuje je skrajny psychologizm postaci, a także brutalne, surrealistyczne opisy makabry. Edgar Allan Poe zainicjował gatunek noweli kryminalnej - szczególnie ważnymi tytułami są tutaj "Zabójstwo przy Rue Morgue" oraz "Złoty żuk". Pisarz znany jest także jako twórca pierwszej w literaturze postaci detektywa - C. Auguste'a Dupina. Ogromną popularność przyniósł mu wiersz "Kruk", który do dziś stanowi element literackiego kanonu. Twórczość Edgara Allana Poe był inspiracją dla wielu innych pisarzy, takich jak Charles Baudelaire, Fiodor Dostojewski czy Joris-Karl Huysmans, a w Polsce między innymi Stefan Grabiński czy Tadeusz Miciński.

Niespokojny duch

Urodzony w Bostonie 19 stycznia 1809 roku Edgar Poe był środkowym dzieckiem aktorki Elizabeth Arnold Hopkins Poe oraz aktora Davida Poego Jr. Miał starszego brata Henry'ego Leonarda oraz młodszą siostrę Rosalię. Po śmierci rodziców Edgar zamieszkał u Johna Allana, szkockiego handlowca w Richmond, i jego żony Frances Valentine, którzy byli dla niego rodziną zastępczą, i choć nigdy formalnie go nie adoptowali, nadano mu nazwisko Edgar Allan Poe. Rodzina wypłynęła do Anglii w roku 1815 i powróciła znów do Richmond pięć lat później. W 1826 roku późniejszy pisarz zaręczył się z Sarah Elmirą Royster, jednak z czasem stracił z nią kontakt - pokłócił się także z Johnem Allanem o ilość udzielanych mu pieniędzy. Ostatecznie Edgar zrezygnował ze studiów na Uniwersytecie Virginia i wyruszył do Bostonu. Nie będąc się w stanie samodzielnie utrzymać, 27 maja 1827 roku Edgar Allan Poe wstąpił do armii Stanów Zjednoczonych jako Edgar A. Perry twierdząc, że ma 22 lata, choć w rzeczywistości był zaledwie 18-latkiem. W tym samym roku ukazała się jego pierwsza książka, zbiór "Tamerlane i inne poezje", której autorem był anonimowy "Bostończyk". Nie zwróciła ona szczególnej uwagi. Po dwóch latach w wojsku Poe szukał sposobu, by skrócić swoją z założenia 5-letnią służbę - wyjawił dowódcy swoje prawdziwe nazwisko i opowiedział całą historię. Pułkownik Howard zgodził się na jego zwolnienie, o ile pojedna się z Johnem Allanem, ten jednak był nieprzychylny temu pomysłowi i ignorował prośby podopiecznego. Nie zawiadomił go nawet o chorobie matki zastępczej - Frances Allan zmarła w 1829 roku, a Edgar przybył do Richmond dzień po jej pogrzebie. Być może śmierć żony złagodziła nastawienie Johna, który zgodził się wspierać Poego w jego prośbach o wcześniejsze zwolnienie z wojska. Ostatecznie udało się to w tym samym roku, a późniejszy poeta wstąpił w zamian za to do akademii wojskowej w West Point w 1830 roku. Wtedy poślubił też Louise Patterson, jednak ciągłe sprzeczki o nieprawe dzieci Johna Allana doprowadziły do wyrzeczenia się przez niego Edgara, który zdecydował się opuścić West Point poprzez celowe dostanie się pod sąd wojskowy. Uznany za winnego rażących zaniedbań na służbie Edgar Allan Poe opuścił Nowy Jork w lutym 1831 roku i powrócił do Baltimore, gdzie rozpoczął poważniejsze próby literackie.

Cień śmierci

22 września 1835 roku potajemnie poślubił swoją kuzynkę, Virginię Clemm, choć ta miała zaledwie 13 lat (w dokumentach małżeńskich widniał wiek 21 lat). Powrócił wraz z nią do Richmond, gdzie rok później odbył drugą, oficjalną ceremonię ślubną. Virginia zachorowała na gruźlicę w 1842 roku, a jej choroba jeszcze bardziej pogłębiła już wcześniej niemały problem alkoholowy Edgara. W 1846 małżeństwo przeniosło się do domu w rejonie Fordham (część Bronxu), znanego obecnie jako "Poe Cottage". Virginia zmarła 30 stycznia 1847 roku - wielu biografów i krytyków Poego sugeruje, że wydarzenie to istotnie wpłynęło na kształt późniejszych dzieł pisarza. Po śmierci żony Edgar Allan Poe był coraz bardziej niestabilny i nieprzewidywalny. Okoliczności jego własnego odejścia ze świata żywych nie są jasne. Pisarz został znaleziony na ulicach Baltimore w stanie delirium 3 października 1849 roku. Zabrano go do szpitala Washington College, gdzie zmarł 7 października. Nie udało się mu powrócić do stanu świadomości, który umożliwiłby opowiedzenie mu, jak znalazł się na ulicy. Tajemnicą pozostaje więc, dlaczego nie miał na sobie własnych ubrań i czemu ciągle wykrzykiwał nazwisko "Reynolds". Jako że zniknęły wszystkie jego zapisy medyczne, łącznie ze świadectwem śmierci, nie ma obecnie możliwości weryfikacji przyczyny zgonu. Ówczesne gazety podawały zator lub zapalenie mózgu, które były powszechnym eufemizmem na alkoholizm, spekulowano jednak także o chorobie serca, epilepsji, kile, cholerze czy wściekliźnie.

Twórczość Edgara Allana Poe

Edgar Allan Poe był pierwszym dobrze znanym Amerykaninem, który próbował utrzymać się tylko z samego pisania. Było to szczególnie trudne w tamtym okresie, gdyż brak było międzynarodowego prawa autorskiego, a brytyjscy wydawcy nierzadko po prostu kopiowali prace zamiast płacić za nowe dzieła. Poe był zmuszony do wielu upokarzających błagań o pieniądze lub inną formę wsparcia i rekompensaty. Początkowo tworzył przede wszystkim poezję, później jednak zwrócił się także w stronę prozy. W październiku 1833 roku otrzymał nagrodę za nowelę "Rękopis znaleziony w butli". Szeroko recenzowane były "Przygody Artura Gordona Pyma", które na Woblink znajdziecie także jako ebook "Relacja Artura Gordona Pyma z Nantucket" lub "Opowieści Arthura Gordona Pyma z Nantucket". Jedno z najpopularniejszych dzieł Edgara Allana Poe, wiersz " Kruk", pojawił się w "Evening Mirror" 29 stycznia 1845 roku i zyskał ogromną popularność, a nazwisko Poego stało się powszechnie znane. Warto sięgnąć także po jego " Zagładę Domu Usherów", opowiadanie, które po raz pierwszy ukazało się w 1839 roku i uznawane jest za świetne literackie studium hipochondrii oraz szaleństwa. Jeżeli nie wiecie, gdzie zacząć, polecamy ebooki "Opowiadania prawie wszystkie", "Wybór opowiadań", "Kruk - wybór poezji" czy "Opowieści nadzwyczajne", dostępne na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Co znajdziesz w kategorii: Poradniki

Kategoria poradników pełna jest tytułów, które pozwalają nam stosunkowo łatwo zdobywać wiedzę w różnych dziedzinach. Znajdziecie tutaj książki poświęcone zarówno rozwojowi osobistemu, jak i takie, których przedmiotem są zwierzęta, dom i ogród, psychologia międzyludzka, zdrowie, uroda lub zdrowy styl życia. Zastanawiacie się jak dobrze prowadzić dietę, podejść do przygotowania strategii biznesowej, jak wygląda adopcja wymarzonego psa, bądź poszukujecie inspiracji kulinarnej? Na Woblink znajdziecie szeroki wybór poradników, które umożliwią Wam zdobycie cennej, merytorycznej wiedzy i poradzenie sobie z różnorodnymi wyzwaniami, które staną na Waszej drodze. Ich autorkami i autorami są z reguły eksperci i specjaliści z wybranej dziedziny, tacy jak bestsellerowi twórcy Dominika Musiałowska, Alexandra Reinwarth, Federica Bosco czy Christel Petitcollin. Na szczęście w dzisiejszym świecie nie trzeba ich szukać ze świecą – ich cenne porady macie na wyciągnięcie ręki na Woblink!

Różne rodzaje poradników

Na Woblink znajdziecie szeroki wybór ebooków związanych z naturą i światem zewnętrznym. Wśród nich znajduje się wiele poradników o zwierzętach, w tym poradniki o psach takie jak "Szczeka, merda, mówi. Jak być najlepszym człowiekiem swojego psa" autorstwa Zofii Zaniewskiej-Wojtków i Piotra Wojtków oraz "Oczami psa. Co psy wiedzą, myślą i czują" autorstwa Alexandry Horowitz. Miłośnikom koni polecamy książkę "Konie nigdy nie kłamią. Istota pasywnego przywództwa" Marka Rashida, a także poradnik dobrego hodowcy, taki jak "Pszczoły. Poradnik hodowcy" Wernera Gekelera.

Jeśli bardziej interesują Was rośliny, nie martwcie się – ich pielęgnacja również może być wyzwaniem. Dlatego gorąco polecamy opracowane przez specjalistów poradniki ogrodnicze, takie jak "Szczęśliwe rośliny. Praktyczny poradnik o zasadach pielęgnacji ponad 100 kwiatów doniczkowych" Deborah L. Martin czy "Co gdzie rośnie. 1900 roślin ogrodowych na każde stanowisko" Willery Didier.

Czujecie potrzebę odświeżenia swojego wnętrza, ale nie wiecie, od czego zacząć? A może potrzebujecie wsparcia w porządkowaniu przestrzeni, by na nowo odkryć, jak wygląda Wasz dom? Woblink oferuje szeroką kategorię poradników poświęconych temu tematowi. Znajdziecie tu nie tylko znaną "Magię sprzątania" Marie Kondo, ale także wiele innych cenionych poradników wnętrzarskich, takich jak "Jak odgruzować swój dom" Ewy Święcickiej, "Mieszkaj szczęśliwie. Jak stworzyć dom, który obdarzy was szczęściem i zdrowiem" Victorii Harrison oraz "Na swoim miejscu. Przewodnik po organizacji domu, szafy i życia" Cleo Shearer i Joanny Teplin.

Cenne poradniki o zdrowiu

W bogatej ofercie poradników dotyczących zdrowia znajdziecie wiele interesujących tytułów, dotyczących zasad zdrowego odżywiania czy kwestii dolegliwości. Na przykład książka Alisy Vitti „FLO. Jak zapanować nad hormonami i przeciągnąć je na swoją stronę” koncentruje się na zaburzeniach hormonalnych, podczas gdy „Szczęśliwa przyszłość. Uwolnij się od traum” autorstwa Gabrielle Bernstein dotyczy problemów psychicznych.

Na Woblink czekają na Was także najlepsze poradniki dotyczące urody. W ostatnim czasie szczególnie popularna stała się koreańska pielęgnacja twarzy. Informacje o niej znajdziecie w bestsellerowym ebooku "Sekrety urody Koreanek. Elementarz pielęgnacji" Charlotte Cho lub "Koreański masaż twarzy i ciała. Domowy lifting bez skalpela" Wee Soo Young.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także poradniki modowe. „Szafa kapsułowa” Anny Nowak-Krzywańskiej pomoże Wam stworzyć garderobę złożoną tylko z ulubionych rzeczy, natomiast książka „Sekrety stylowej szafy. Królewska garderobiana radzi, jak się ubierać i dbać o ubrania” to praktyczny przewodnik stworzony przez Alicię Healey, garderobianą z pałacu Buckingham. Dzięki niej dowiecie się, jak wybierać odpowiednie ubrania oraz jak o nie dbać. To doskonała okazja, by uczyć się od najlepszych i to w przystępny sposób!

Najlepsze poradniki biznesowe

Rozwój osobisty to nie tylko kwestia wyglądu i zdrowia. Na Woblink znajdziecie również bogaty zasób poradników biznesowych stworzonych przez wybitnych specjalistów. Pośród bestsellerów warto zwrócić uwagę na "Nowego Jednominutowego Menedżera" autorstwa Kena Blancharda i Spencera Johnsona. Rekomendujemy także ebooki Briana Tracy'ego, na przykład jego zachwycającą książkę "Psychologia sprzedaży. Podnieś sprzedaż szybciej i łatwiej, niż kiedykolwiek uważałeś za możliwe". Wspólnie z Markiem Thompsonem, Tracy opracował również cenny poradnik "Stwórz teraz wspaniałą firmę! ", w którym przedstawia siedem sprawdzonych zasad, pomagających usprawnić działanie każdej firmy, niezależnie od branży.

W biznesie jednym z zaskakująco problematycznych obszarów bywa przywództwo. Jak być dobrym liderem? Odpowiedzią może być książka Scotta Kima "Szef wymagający i wyrozumiały. Jak skutecznie zarządzać, nie tracąc ludzkiego oblicza". W innym dziele porusza on równie ważny, a przy tym nawet trudniejszy temat - "Toksyczne miejsce pracy. Jak skutecznie walczyć z uprzedzeniami, stereotypami, tyranią czy mobbingiem". Te i wiele innych cennych książek poradnikowych o biznesie czeka na Was na Woblink!

Ciekawe poradniki dla rodziców

Najlepsze poradniki oferują merytoryczną wiedzę w sposób przystępny, umożliwiając każdemu skuteczne radzenie sobie z problemami, które poruszają. Nie istnieje jeden uniwersalny poradnik dla rodziców, który mógłby zaspokoić wszelkie potrzeby związane z wychowaniem dzieci. Niemniej jednak, warto sięgnąć po poradnik wychowania dzieci, taki jak na przykład ebook "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" Adele Faber i Elaine Mazlish. Justyna Suchecka z kolei w swojej książce "Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze" porusza istotny temat zdrowia psychicznego, dostarczając cennych informacji zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Natomiast "Jak nie ranić własnego dziecka? O wychowaniu bez awantur" autorstwa Nicoli Schmidt oferuje wielowymiarowe spojrzenie na wychowanie, koncentrując się na eliminacji niepotrzebnych negatywnych emocji oraz gwałtownych reakcji. Gorąco polecamy także "Jak nie zgubić dziecka w sieci. Rozwój, edukacja i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie" Mikołaja Marceli i Zyty Czechowskiej. Książka ta uczy, jak odpowiedzialnie korzystać z nowych technologii i jak mądrze wyznaczać granice.

Coś dla kreatywnych

Na Woblink mamy tak szeroki wybór poradników, że z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie! Wszystkich kreatywnym duszom rekomendujemy różnorodne książki typu DIY, czyli "zrób to sam", które pomogą Wam stworzyć coś wyjątkowego na własną rękę. "Bransoletki DIY" Karin Schaefer, "Wymysły Malitki DIY" Patrycji Malitki czy "Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki" Angeliki Gumkowskiej to tylko niektóre spośród wielu tytułów, które zainspirują Was do twórczych działań.

Jeśli pasjonujecie się opowiadaniem historii, zachęcamy do sięgnięcia po poradniki pisarskie, takie jak znany „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” Stephena Kinga czy „O pisaniu. Na chłodno” Remigiusza Mroza. Różnorodność dostępnych poradników sprawia, że nie ma mowy o nudzie! Ponadto, skutecznie wspierają one w osobistym rozwoju oraz w rozwiązywaniu wielu problemów.

Szeroka oferta poradników czeka na Was na Woblink w formie książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).