Edgar Allan Poe Romans - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    okładka Nowele, Ebook | Edgar Allan Poe

    „Nowele” to zbiór wspaniałych krótkich utworów Edgara Allana Poe. 1-Noc Wenecka. 2-Zdradzieckie serce. 3-Malstrom. 4-Zadziwiające oddziaływanie mezmeryzmu na umierającego.

Edgar Allan Poe Romans - książki, ebooki i audiobooki

Edgar Allan Poe był amerykańskim poetą, nowelistą, redaktorem i krytykiem literackim, jednym z czołowych przedstawicieli romantyzmu w amerykańskiej literaturze. Wśród dzieł Poe znajdziemy zarówno utwory detektywistyczne, jak i wiersze, a także opowiadania z elementami fantastyki i horroru. Charakteryzuje je skrajny psychologizm postaci, a także brutalne, surrealistyczne opisy makabry. Edgar Allan Poe zainicjował gatunek noweli kryminalnej - szczególnie ważnymi tytułami są tutaj "Zabójstwo przy Rue Morgue" oraz "Złoty żuk". Pisarz znany jest także jako twórca pierwszej w literaturze postaci detektywa - C. Auguste'a Dupina. Ogromną popularność przyniósł mu wiersz "Kruk", który do dziś stanowi element literackiego kanonu. Twórczość Edgara Allana Poe był inspiracją dla wielu innych pisarzy, takich jak Charles Baudelaire, Fiodor Dostojewski czy Joris-Karl Huysmans, a w Polsce między innymi Stefan Grabiński czy Tadeusz Miciński.

Niespokojny duch

Urodzony w Bostonie 19 stycznia 1809 roku Edgar Poe był środkowym dzieckiem aktorki Elizabeth Arnold Hopkins Poe oraz aktora Davida Poego Jr. Miał starszego brata Henry'ego Leonarda oraz młodszą siostrę Rosalię. Po śmierci rodziców Edgar zamieszkał u Johna Allana, szkockiego handlowca w Richmond, i jego żony Frances Valentine, którzy byli dla niego rodziną zastępczą, i choć nigdy formalnie go nie adoptowali, nadano mu nazwisko Edgar Allan Poe. Rodzina wypłynęła do Anglii w roku 1815 i powróciła znów do Richmond pięć lat później. W 1826 roku późniejszy pisarz zaręczył się z Sarah Elmirą Royster, jednak z czasem stracił z nią kontakt - pokłócił się także z Johnem Allanem o ilość udzielanych mu pieniędzy. Ostatecznie Edgar zrezygnował ze studiów na Uniwersytecie Virginia i wyruszył do Bostonu. Nie będąc się w stanie samodzielnie utrzymać, 27 maja 1827 roku Edgar Allan Poe wstąpił do armii Stanów Zjednoczonych jako Edgar A. Perry twierdząc, że ma 22 lata, choć w rzeczywistości był zaledwie 18-latkiem. W tym samym roku ukazała się jego pierwsza książka, zbiór "Tamerlane i inne poezje", której autorem był anonimowy "Bostończyk". Nie zwróciła ona szczególnej uwagi. Po dwóch latach w wojsku Poe szukał sposobu, by skrócić swoją z założenia 5-letnią służbę - wyjawił dowódcy swoje prawdziwe nazwisko i opowiedział całą historię. Pułkownik Howard zgodził się na jego zwolnienie, o ile pojedna się z Johnem Allanem, ten jednak był nieprzychylny temu pomysłowi i ignorował prośby podopiecznego. Nie zawiadomił go nawet o chorobie matki zastępczej - Frances Allan zmarła w 1829 roku, a Edgar przybył do Richmond dzień po jej pogrzebie. Być może śmierć żony złagodziła nastawienie Johna, który zgodził się wspierać Poego w jego prośbach o wcześniejsze zwolnienie z wojska. Ostatecznie udało się to w tym samym roku, a późniejszy poeta wstąpił w zamian za to do akademii wojskowej w West Point w 1830 roku. Wtedy poślubił też Louise Patterson, jednak ciągłe sprzeczki o nieprawe dzieci Johna Allana doprowadziły do wyrzeczenia się przez niego Edgara, który zdecydował się opuścić West Point poprzez celowe dostanie się pod sąd wojskowy. Uznany za winnego rażących zaniedbań na służbie Edgar Allan Poe opuścił Nowy Jork w lutym 1831 roku i powrócił do Baltimore, gdzie rozpoczął poważniejsze próby literackie.

Cień śmierci

22 września 1835 roku potajemnie poślubił swoją kuzynkę, Virginię Clemm, choć ta miała zaledwie 13 lat (w dokumentach małżeńskich widniał wiek 21 lat). Powrócił wraz z nią do Richmond, gdzie rok później odbył drugą, oficjalną ceremonię ślubną. Virginia zachorowała na gruźlicę w 1842 roku, a jej choroba jeszcze bardziej pogłębiła już wcześniej niemały problem alkoholowy Edgara. W 1846 małżeństwo przeniosło się do domu w rejonie Fordham (część Bronxu), znanego obecnie jako "Poe Cottage". Virginia zmarła 30 stycznia 1847 roku - wielu biografów i krytyków Poego sugeruje, że wydarzenie to istotnie wpłynęło na kształt późniejszych dzieł pisarza. Po śmierci żony Edgar Allan Poe był coraz bardziej niestabilny i nieprzewidywalny. Okoliczności jego własnego odejścia ze świata żywych nie są jasne. Pisarz został znaleziony na ulicach Baltimore w stanie delirium 3 października 1849 roku. Zabrano go do szpitala Washington College, gdzie zmarł 7 października. Nie udało się mu powrócić do stanu świadomości, który umożliwiłby opowiedzenie mu, jak znalazł się na ulicy. Tajemnicą pozostaje więc, dlaczego nie miał na sobie własnych ubrań i czemu ciągle wykrzykiwał nazwisko "Reynolds". Jako że zniknęły wszystkie jego zapisy medyczne, łącznie ze świadectwem śmierci, nie ma obecnie możliwości weryfikacji przyczyny zgonu. Ówczesne gazety podawały zator lub zapalenie mózgu, które były powszechnym eufemizmem na alkoholizm, spekulowano jednak także o chorobie serca, epilepsji, kile, cholerze czy wściekliźnie.

Twórczość Edgara Allana Poe

Edgar Allan Poe był pierwszym dobrze znanym Amerykaninem, który próbował utrzymać się tylko z samego pisania. Było to szczególnie trudne w tamtym okresie, gdyż brak było międzynarodowego prawa autorskiego, a brytyjscy wydawcy nierzadko po prostu kopiowali prace zamiast płacić za nowe dzieła. Poe był zmuszony do wielu upokarzających błagań o pieniądze lub inną formę wsparcia i rekompensaty. Początkowo tworzył przede wszystkim poezję, później jednak zwrócił się także w stronę prozy. W październiku 1833 roku otrzymał nagrodę za nowelę "Rękopis znaleziony w butli". Szeroko recenzowane były "Przygody Artura Gordona Pyma", które na Woblink znajdziecie także jako ebook "Relacja Artura Gordona Pyma z Nantucket" lub "Opowieści Arthura Gordona Pyma z Nantucket". Jedno z najpopularniejszych dzieł Edgara Allana Poe, wiersz " Kruk", pojawił się w "Evening Mirror" 29 stycznia 1845 roku i zyskał ogromną popularność, a nazwisko Poego stało się powszechnie znane. Warto sięgnąć także po jego " Zagładę Domu Usherów", opowiadanie, które po raz pierwszy ukazało się w 1839 roku i uznawane jest za świetne literackie studium hipochondrii oraz szaleństwa. Jeżeli nie wiecie, gdzie zacząć, polecamy ebooki "Opowiadania prawie wszystkie", "Wybór opowiadań", "Kruk - wybór poezji" czy "Opowieści nadzwyczajne", dostępne na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Co znajdziesz w kategorii: Romans

Publikacje w kategorii „Romans / Erotyka” oscylują wokół tematyki miłosnej – kładzie się w nich szczególny nacisk na zmysłową, fizyczną miłość, uczucia oraz pasję. Romans jest bardzo popularnym gatunkiem, który skupia się na ukazaniu romantycznej miłości dwojga ludzi i budowanej przez nich relacji. Romans powinien posiadać szczęśliwe zakończenie – na zakochanych, którzy walczą o swój związek, czeka bezwarunkowa miłość. Ten typ literatury odznacza się dużą różnorodnością. Romanse często są powiązane z innymi gatunkami literackimi – doprowadziło to do powstania kilku odmian, takich jak romans współczesny, historyczny, kryminalny, paranormalny, fantastyczny, religijny czy erotyczny. Jako gatunek romans rozwinął się w XIX wieku za sprawą Jane Austen, która uważana jest za mistrzynię tego gatunku. W jej powieściach (m.in. „Duma i uprzedzenie”, „Emma”, „Rozważna i romantyczna”) do dzisiaj zaczytują się rzesze oddanych fanów. W kategorii tej umieszczone zostały również powieści erotyczne, które są bardziej związane ze sferą seksu i seksualności, ale które jednocześnie nie są też pozbawione tematyki miłosnej. To zmysłowa i namiętna literatura pełna nieraz skrajnych emocji i uczuć. Czytelnicy zainteresowani powieścią erotyczną w księgarni internetowej Woblink.com odnajdą zarówno bestsellerową serię brytyjskiej pisarki E.L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, jak i popularny cykl o braciach Slater autorstwa L.A. Casey czy „Twardziela” Laurelin Paige – namiętną opowieść rozgrywającą się w dzisiejszym Hollywood. Nie zabrakło tu również takich publikacji jak „Tylko twój” Vi Keeland, „Bez lęku” Mii Sheridan oraz książki „Zły Romeo” Leisy Rayven.