Elżbieta Cherezińska Religia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Elżbieta Cherezińska Religia - książki, ebooki i audiobooki

Elżbieta Cherezińska urodziła się w 1972 roku. To polska teatrolożka i pisarka specjalizująca się w powieści historycznej. Jest autorką kilkunastu powieści, w tym trzech głośnych cykli: „Północna droga” („Saga Sigrun”, „Ja jestem Halderd”, „Pasja według Einara”, „Trzy młode pieśni”), „Odrodzone królestwo” („Korona śniegu i krwi”, „Niewidzialna korona”, „Płomienna korona”, „Wojenna korona”, „Odrodzone królestwo”) oraz „Harda królowa” („Harda”, „Królowa”). Cherezińska jest absolwentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jej specjalizacją na studiach była wiedza o teatrze.

Cherezińska debiutowała w 2005 roku książką „Z jednej strony, z drugiej strony”. Napisała ją wspólnie z Szewachem Weissem. To jedyna literacka biografia byłego ambasadora Izraela w Polsce. Trzy lata później ukazała się kolejna książka Cherezińskiej – „Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum”. To książka napisana na podstawie pamiętników sekretarki Chaima Mordechaja Rumkowskiego. Swoją formą przypomina dziennik, który ma oddawać historyczne realia panujące za murami łódzkiego getta.

Cykl Elżbiety Cherezińskiej „Północna droga”

W 2009 roku swoją premierę miała książka „Saga Sigrun”, pierwszy tom cyklu „Północna droga”, czterotomowej sagi osadzonej w realiach X i XI-wiecznej Skandynawii. Rok później ukazała się druga część serii pt. „Ja jestem Halderd”, a w 2011 roku trzecia część pt. „Pasja według Einara”. Sagę zamknęła książka „Trzy młode pieśni” wydana w 2012 roku.

Cykl „Odrodzone królestwo”

Drugą sagę Cherezińskiej otwiera tom „Korona śniegu i krwi” wydany w 2012 roku. Fabuła książki osadzona jest w XIII-wiecznej Polsce, czasach rozbicia dzielnicowego. Głównym wątkiem powieści jest walka o tron Polski i losy Przemysła II, pierwszego króla panującego po 200 latach rozdrobnienia państwa.

W czerwcu 2014 roku ukazała się druga część sagi „Odrodzonego królestwa” pt. „Niewidzialna korona”. Fabuła powieści skupia się na pierwszych 10 latach dążenia Władysława Łokietka do objęcia polskiego tronu po śmierci Przemysła II. Następnie, w „Płomiennej koronie” Cherezińska pokazuje Władysława Łokietka i jego żonę Jadwigę, która wyrasta na Wawelską Panią, arcybiskupa Świnkę i jego następców, biskupa Muskatę i Rikissę. Ponadto na kartach książki pojawiają się templariusze, Kobiety Starej Krwi, Starcy Siwobrodzi oraz płatni zabójcy.

W 2019 roku swoją premierę miała czwarta część sagi pt. „Wojenna korona”. Na głowie Władysława Łokietka spoczęła upragniona królewska korona, jednak wrogowie królestwa rosną w siłę. Na poważnego gracza na arenie międzynarodowej wyrasta Jan Luksemburski. Na dodatek intrygi snują krzyżacy. Władysław będzie musiał wejść w sojusz, który nikomu nie przyszedłby do głowy. W ostatnim do tej pory tomie serii pt. „Odrodzone królestwo”, Władysław przygotowuje się do wielkiej wojny z Zakonem Krzyżackim.

Wszystkie książki cyklu „Odrodzone królestwo” – „Korona śniegu i krwi”, „Niewidzialna korona”, „Płomienna korona”, „Wojenna korona”, „Odrodzone królestwo” – znajdziecie w formie ebooka, audiobooka i papierowej w księgarni internetowej Woblink. Wszystkie części sagi ukazały się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Cykl książek Cherezińskiej „Harda królowa”

Trzecią, tym razem dwutomową, serią Elżbiety Cherezińskiej jest „Harda królowa”. W jej skład wchodzą dwie książki, również wydane przez wydawnictwo Zysk i S-ka – „Harda” oraz „Królowa”. To pełnokrwista opowieść o losach Świętosławy, siostry Bolesława Chrobrego. U boku brata, już od najmłodszych lat, uczyła się tajników gry politycznej. Pierwotnie Świętosława miała być jedynie pionkiem w układzie sojuszy jej ojca, księcia Mieszka. Kobieta miała jednak na siebie zupełnie inny pomysł. W wyniku przypadku, w drodze na dwór jej męża, spotkała miłość swojego życia. Przetasowania na mapie politycznej Europy wplątują losy Świętosławy w dzieje Polski, Szwecji, Danii, Norwegii, a nawet Anglii. Wszystko to okraszone krwawymi bitwami i intrygami, które mają prowadzić do zdobycia władzy.

Osobne powieści

Oprócz trzech bestsellerowych serii, Elżbieta Cherezińska napisała również trzy osobne powieści. W 2010 roku ukazała się „Gra w kości”. To pierwsza książka pisarki, w której pisze o losach Piastów. Cherezińska opisuje w niej czas zjazdu gnieźnieńskiego. Z dużą dbałością o szczegóły stara się oddać realia średniowiecznej Europy przełomu tysiącleci. Na kartach książki zostały opisane relacje między Polską Bolesława Chrobrego a cesarstwem Ottona III. W 2013 roku swoją premierę miała powieść „Legion”, czyli historia Brygady Świętokrzyskiej, oddziału Narodowych Sił Zbrojnych, który odmówił połączenia się z Armią Krajową. Oddział walczył od połowy sierpnia 1944 do połowy sierpnia 1945 roku. Brygada Świętokrzyska walczyła głównie w lesie, liczyła od 822 do 1417 żołnierzy. Cherezińska z dużą dawką czarnego humoru pisze o tragicznych wydarzeniach oraz żołnierzach, których działania ciężko jednoznacznie ocenić. Dwa lata później, w 2015 roku ukazał się „Turniej cieni”. Akcja tej powieści rozgrywa się w latach 30. XIX wieku. Trwa walka o wpływy w Azji. Jednym z kluczowych krajów dążących do przejęcia kontroli na kontynencie jest Afganistan, o który walczą Wielka Brytania i Rosja. W tę polityczną grę wciągnięci zostają Polacy – Jan Witkiewicz, Adam Gurowski i Rufin Piotrowski. Cherezińska rzuca swoich bohaterów po całej Azji – od zaśnieżonych granic Syberii, przez gorące piaski afgańskich pustyń, po malownicze wybrzeża Morza Czarnego.

Nagrody i wyróżnienia

Elżbieta Cherezińska jest laureatką kilku prestiżowych wyróżnień i kilkakrotnie nominowana była do różnych nagród literackich. W 2013 roku znalazła się w finale Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia za „Koronę śniegu i krwi”. Rok później, w plebiscycie TVP Kultura, za „Niewidzialną koronę” otrzymałą tytuł „Najgorętszej książki lata”. Jej „Legion został uznany przez Magazyn Literacki Książki za książkę roku 2013. Piotr Gliński w 2018 roku przyznał jej Doroczną Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Literatura.

Książki Elżbiety Cherezińskiej we wszystkich formatach (książka papierowa, ebook i audiobook) znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Religia

Najlepsze książki religijne zawierają w sobie uniwersalne zasady, wskazówki i mądrości, z których skorzystać może każdy, bez względu na indywidualne przekonania. To także bogate źródło wiedzy dla wszystkich osób zainteresowanych historią religii świata, w tym historią kościoła katolickiego, prawosławnego lub protestanckiego. Literatura religijna obejmuje zarówno teksty źródłowe, takie jak Pismo Święte (także w popularnym wydaniu Biblii Tysiąclecia) czy Koran, jak i dzieła poruszające tematykę dogmatów religijnych, życia po śmierci czy opisujące przeżycia mistyczne. Bogata oferta książek religijnych dostępnych na Woblink zawiera pozycje pomagające zgłębiać istotę duchowości, zapoznać się z filozofią religii czy etyką religijną. Czytelnicy znajdą tu także biografie religijne, w tym książki o Janie Pawle II, jak również najważniejsze książki księdza Jana Twardowskiego, Piotra Pawlukiewicza, Adama Bonieckiego, Józefa Tischnera lub Jana Kaczkowskiego.

Najlepsze książki o religiach świata

Bez względu na to, czy identyfikujemy się z jakimś wyznaniem czy nie, warto poznawać inne kultury i ich wierzenia. Wiara bowiem od zarania dziejów była jednym z czynników mających wpływ na tworzenie i spajanie społeczeństw. Książki o religiach świata to nie tylko nieocenione skarbnice wiedzy o wierzeniach, ale także historii i tradycjach. W księgarni internetowej Woblink znajdziecie zarówno książki o chrześcijaństwie (na przykład "Wprowadzenie do chrześcijaństwa" oraz "Co to jest chrześcijaństwo?" papieża Benedykta XVI), jak i książki o buddyzmie (takie jak "Buddyzm dla początkujących. Jasne odpowiedzi na główne pytania dotyczące buddyjskich nauk" Noaha Rashety), książki o judaizmie (polecamy "Mistycyzm żydowski i jego główne kierunki" Scholema Gershoma) czy książki o islamie (sięgnijcie po "Światy islamu" Marka Jana Chodakiewicza).

Książką o tematyce buddyjskiej jest także ważna pozycja Sogjala Rinpocze, buddyjskiego mistrza medytacji i znanego na całym świecie nauczyciela, "Tybetańska Księga Życia i Umierania". To arcydzieło duchowości uważane jest za jedną z najbardziej kompletnych interpretacji nauk buddyzmu tybetańskiego, jakie kiedykolwiek powstały. Warto przeczytać jak najwięcej książek poruszających różne zagadnienia religijne, by zrozumieć doktryny i zasady rządzące wierzeniami, a dzięki temu poznać zwyczaje i sposoby myślenia innych osób.

Książki religijne dla dzieci

Dobra książka o religii przybliża swoim odbiorcom skomplikowane zagadnienia religijne w możliwie najbardziej przystępny sposób. Taki cel mają m.in. książki religijne dla dzieci, wśród których znajdziecie na przykład Stary i Nowy Testament przygotowany w formie komiksu lub bogato ilustrowanej, uproszczonej wersji dla najmłodszych. Polecamy także biografie religijne dla dzieci, takie jak "Święci uśmiechnięci. Święty Jan Paweł II", pięknie ilustrowaną biografię papieża Polaka Elizy Piotrowskiej. Zachęcamy także do zapoznania się z dziecięcą literaturę opowiadającą o różnych zwyczajach, w tym "Święta na świecie" Sofie Marii Brand, które pozwolą dzieciom poznać tradycje związane z czasem Bożego Narodzenia. Najlepsze książki religijne dla dzieci nie uciekają także od trudnych pytań. "Bozie, czyli jak wygląda Bóg" Karoliny Oponowicz to fantastyczny przewodnik po sześciu wyznaniach: katolicyzmie, judaizmie, protestantyzmie, prawosławiu, islamie i buddyzmie. Z kolei "Boga przecież nie ma" Patrika Lindenforsa to świetny punkt wyjścia do ważnych rozmów z najmłodszymi. Czym jest wiara? Czy każdy wierzy w boga? Czy każdy bóg opisany jest tak samo? Pomoc w odpowiadaniu na te niezwykle ważne pytania przynoszą polecane książki religijne dla dzieci, które znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki.

Biografie religijne

Literatura religijna to także liczne tytuły zajmujące się poszczególnymi postaciami ważnymi dla różnych wyznań. Znajdziecie tutaj wiele biografii chrześcijańskich papieży - na przykład "Benedykt XVI. Wielki papież czasu kryzysu" Roberto Regoli czy "Życie. Moja historia w Historii" papieża Franciszka. To także liczne książki o Janie Pawle II - "Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników" Włodzimierza Rędziocha, "Dotknąć świętości. Świadectwo o Janie Pawle II" Arturo Mari i Roberta Skrzypczaka czy "Nazywam się Jan Paweł II" Jana W. Góry. Biografie religijne to także liczne opowieści o świętych chrześcijańskich, szczególnie współczesnych. Ich postaci przybliżają takie dzieła jak "Cuda świętego Maksymiliana Marii Kolbego" Katarzyny Pytlarz, "Ojciec Pio. Święty, który walczył z diabłem" Andrei Tornielli lub "Siostra Faustyna. Biografia świętej" Ewy K. Czaczkowskiej. O tej ostatniej świętej polecamy także książkę dla dzieci tej samej autorki, Ewy W. Czaczkowskiej, zatytułowaną "Święta Faustyna i miłosierdzie Boże". Sięgnijcie po książki o religii dostępne w księgarni internetowej Woblink w wygodnej formie ebooków (epub, mobi, pdf), audiobooków lub książek papierowych!