Emil Zola II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Emil Zola II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Émile Zola (właściwie Émile Édouard Charles Antoine Zola) urodził się w 1940 roku. To francuski eseista, dziennikarz, krytyk, pisarz, jeden z najważniejszych przedstawicieli naturalizmu. Autor takich powieści jak „Germinal”, „Nana”.

Życiorys Emila Zoli

Choć Zola urodził się w Paryżu, to pochodził z rodziny o włoskich korzeniach. Do szkoły średniej w Aix-en-Provence uczęszczał wraz z Paulem Cézanne’em, który w przyszłości został jednym z najwybitniejszych francuskich malarzy. Émile interesował się literaturą od najmłodszych lat, w czasach nastoletnich czytywał głównie dzieła Wiktora Hugo. Po śmierci ojca Zola musiał podjąć się pracy zarobkowej. Wraz z matką przeniósł się do Paryża i tam podjął pracę w wydawnictwie Librairie Hachette. Pracując blisko literatury, postanowił spróbować swoich sił w pisaniu. Jego pierwszymi dziełami były dramaty – Zola napisał „Teresę Raquin” i „Spadkobierców pana Rabourdin”. Niestety oba dzieła spotkały się z negatywną krytyką.

Dorobek literacki Zoli

Zola postanowił zwrócić się ku powieści. Jego celem było stworzenie obszernego cyklu analizującego w sposób naukowy stosunki społeczne panujące w latach istnienia II Cesarstwa. Ostatecznie cykl Rougon-Macquartowie składa się z 20 powieści: „Pochodzenie rodziny Rougon-Macquartów” (1871), „Zdobycz” (1871–1872), „Brzuch Paryża” (1873), „Podbój miasta Plassans” (1874), „Grzech księdza Mouret” (1875), „Jego ekscelencja Pan Minister Rougon” (1876), „W matni” (1877), „Kartka miłości” (1878), „Nana” (1880, „Kuchenne schody” (1882), „Wszystko dla pań” (1883), „Radość życia” (1884), „Germinal” (1885), „Dzieło” (1886), „Ziemia” (1887), „Marzenie” (1888), „Bestia ludzka” (1890), „Pieniądz” (1891), „Klęska” (1892), „Doktor Pascal” (1893). Cykl stanowi obszerną panoramę francuskiego społeczeństwa, to także swoisty dokument tamtej epoki. Zola pisał go w duchu naturalizmu, swoją koncepcję pisarz zawarł w studium pt. „Powieść eksperymentalna” z 1880 roku. Choć Zola prezentował w swojej pracy założenia radykalnej obiektywności narratora i odejścia od romantycznego przepychu i rozmachu w kreacji miejsc i bohaterów, to zachował jednak niezwykłą wyobraźnię w opisach nawet najbardziej prozaicznych, często wręcz obskurnych miejsc. By w powieściach dobrze i wiernie oddać charakter opisywanego środowiska, Zola prowadził wnikliwe badania. W tym celu przebywał z robotnikami, chłopami, odwiedzał fabryki czy dworce. Dzięki temu zyskał szacunek nizin społecznych i środowisk socjalistycznych. W swoich książkach krytykował władzę oraz przesadny kult cudów i objawień. W związku z tym książki Zoli trafiły na Indeks Ksiąg Zakazanych.

Cykl "Trzy miasta"

W latach 1894-1898 ukazały się trzy książki Zoli tworzące cykl „Trzy miasta”. Głównym bohaterem serii jest Piotr Froment, katolicki ksiądz, którego dopada poważny kryzys wiary. Mężczyzna doznaje rozdarcia wewnętrznego, bowiem nie chce wykonywać funkcji kapłana bez przekonania. Wraz ze znajomą z dzieciństwa i jej rodziną udaje się na pielgrzymkę do Lourdes. Maria de Guersaint może poruszać się jedynie na wózku inwalidzkim. Jej krewni wierzą, że pielgrzymka przyniesie jej cudowne ozdrowienie. W tym samym czasie do „cudownego” miasteczka zmierzają setki, tysiące innych chorych, niepełnosprawnych i pozbawionych nadziei.

W drugiej części cyklu pt. „Rzym” Piotr Froment udaje się do stolicy Włoch. Na miejscu chce bronić swojej książki „Nowy Rzym”, którą napisał pod wpływem katolickiego socjalizmu. Froment zawarł w niej pomysły na uzdrowienie i reformę Kościoła Rzymskokatolickiego. W związku z oskarżeniami o herezję i w obawie przed rozłamem w kręgach kościelnych „Nowy Rzym” został wpisany na Indeks Ksiąg Zakazanych.

Fabułę trzeciej części cyklu Zola umiejscowił w swoim ukochanym Paryżu. To właśnie w stolicy Francji podłamany Piotr Froment postanawia poświęcić się pomaganiu innym. W tym celu wielokrotnie zapuszcza się w najbiedniejsze rejony Paryża. Z wielkim poruszeniem, strachem i współczuciem uświadamia sobie skalę ubóstwa w z pozoru bogatym i dobrze rozwiniętym Paryżu. Pod wpływem kolejnych wydarzeń i spotkań Piotr całkowicie traci złudną wiarę w religię.

Ostatnimi dziełami Zoli były książki układające się w cykl „Cztery Ewangelie”: „Płodność” (1899), „Praca” (1901), „Prawda” (wydana po śmierci pisarza w 1903 roku) i nieukończona „Sprawiedliwość”.

Zola cieszący się szacunkiem społecznym oraz uznaniem w świecie artystycznym w 1898 roku zaangażował się w obronę Alfreda Dreyfusa, żydowskiego oficera armii francuskiej niesłusznie oskarżonego o szpiegostwo i zdradę. W dzienniku paryskiego dziennika „L’Aurore” opublikował artykuł pt. „J’Accuse…!”, co po polsku oznacza „Oskarżam!”. Pisarz wytykał władzy antysemityzm, bezprawne ograniczanie wolności Dreyfusa oraz popieranie oskarżenia na pomówieniach.

Autor powieści „Germinal” zmarł cztery lata później. Oficjalną przyczyną zgonu było zatrucie tlenkiem węgla, choć w Paryżu krążyły przypuszczenia, że nie był to nieszczęśliwy wypadek ani wada konstrukcyjna instalacji gazowej.

Książki Emila Zoli w księgarni Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Emila Zoli we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).