Emil Zola Kolorowanki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Emil Zola Kolorowanki - książki, ebooki i audiobooki

Émile Zola (właściwie Émile Édouard Charles Antoine Zola) urodził się w 1940 roku. To francuski eseista, dziennikarz, krytyk, pisarz, jeden z najważniejszych przedstawicieli naturalizmu. Autor takich powieści jak „Germinal”, „Nana”.

Życiorys Emila Zoli

Choć Zola urodził się w Paryżu, to pochodził z rodziny o włoskich korzeniach. Do szkoły średniej w Aix-en-Provence uczęszczał wraz z Paulem Cézanne’em, który w przyszłości został jednym z najwybitniejszych francuskich malarzy. Émile interesował się literaturą od najmłodszych lat, w czasach nastoletnich czytywał głównie dzieła Wiktora Hugo. Po śmierci ojca Zola musiał podjąć się pracy zarobkowej. Wraz z matką przeniósł się do Paryża i tam podjął pracę w wydawnictwie Librairie Hachette. Pracując blisko literatury, postanowił spróbować swoich sił w pisaniu. Jego pierwszymi dziełami były dramaty – Zola napisał „Teresę Raquin” i „Spadkobierców pana Rabourdin”. Niestety oba dzieła spotkały się z negatywną krytyką.

Dorobek literacki Zoli

Zola postanowił zwrócić się ku powieści. Jego celem było stworzenie obszernego cyklu analizującego w sposób naukowy stosunki społeczne panujące w latach istnienia II Cesarstwa. Ostatecznie cykl Rougon-Macquartowie składa się z 20 powieści: „Pochodzenie rodziny Rougon-Macquartów” (1871), „Zdobycz” (1871–1872), „Brzuch Paryża” (1873), „Podbój miasta Plassans” (1874), „Grzech księdza Mouret” (1875), „Jego ekscelencja Pan Minister Rougon” (1876), „W matni” (1877), „Kartka miłości” (1878), „Nana” (1880, „Kuchenne schody” (1882), „Wszystko dla pań” (1883), „Radość życia” (1884), „Germinal” (1885), „Dzieło” (1886), „Ziemia” (1887), „Marzenie” (1888), „Bestia ludzka” (1890), „Pieniądz” (1891), „Klęska” (1892), „Doktor Pascal” (1893). Cykl stanowi obszerną panoramę francuskiego społeczeństwa, to także swoisty dokument tamtej epoki. Zola pisał go w duchu naturalizmu, swoją koncepcję pisarz zawarł w studium pt. „Powieść eksperymentalna” z 1880 roku. Choć Zola prezentował w swojej pracy założenia radykalnej obiektywności narratora i odejścia od romantycznego przepychu i rozmachu w kreacji miejsc i bohaterów, to zachował jednak niezwykłą wyobraźnię w opisach nawet najbardziej prozaicznych, często wręcz obskurnych miejsc. By w powieściach dobrze i wiernie oddać charakter opisywanego środowiska, Zola prowadził wnikliwe badania. W tym celu przebywał z robotnikami, chłopami, odwiedzał fabryki czy dworce. Dzięki temu zyskał szacunek nizin społecznych i środowisk socjalistycznych. W swoich książkach krytykował władzę oraz przesadny kult cudów i objawień. W związku z tym książki Zoli trafiły na Indeks Ksiąg Zakazanych.

Cykl "Trzy miasta"

W latach 1894-1898 ukazały się trzy książki Zoli tworzące cykl „Trzy miasta”. Głównym bohaterem serii jest Piotr Froment, katolicki ksiądz, którego dopada poważny kryzys wiary. Mężczyzna doznaje rozdarcia wewnętrznego, bowiem nie chce wykonywać funkcji kapłana bez przekonania. Wraz ze znajomą z dzieciństwa i jej rodziną udaje się na pielgrzymkę do Lourdes. Maria de Guersaint może poruszać się jedynie na wózku inwalidzkim. Jej krewni wierzą, że pielgrzymka przyniesie jej cudowne ozdrowienie. W tym samym czasie do „cudownego” miasteczka zmierzają setki, tysiące innych chorych, niepełnosprawnych i pozbawionych nadziei.

W drugiej części cyklu pt. „Rzym” Piotr Froment udaje się do stolicy Włoch. Na miejscu chce bronić swojej książki „Nowy Rzym”, którą napisał pod wpływem katolickiego socjalizmu. Froment zawarł w niej pomysły na uzdrowienie i reformę Kościoła Rzymskokatolickiego. W związku z oskarżeniami o herezję i w obawie przed rozłamem w kręgach kościelnych „Nowy Rzym” został wpisany na Indeks Ksiąg Zakazanych.

Fabułę trzeciej części cyklu Zola umiejscowił w swoim ukochanym Paryżu. To właśnie w stolicy Francji podłamany Piotr Froment postanawia poświęcić się pomaganiu innym. W tym celu wielokrotnie zapuszcza się w najbiedniejsze rejony Paryża. Z wielkim poruszeniem, strachem i współczuciem uświadamia sobie skalę ubóstwa w z pozoru bogatym i dobrze rozwiniętym Paryżu. Pod wpływem kolejnych wydarzeń i spotkań Piotr całkowicie traci złudną wiarę w religię.

Ostatnimi dziełami Zoli były książki układające się w cykl „Cztery Ewangelie”: „Płodność” (1899), „Praca” (1901), „Prawda” (wydana po śmierci pisarza w 1903 roku) i nieukończona „Sprawiedliwość”.

Zola cieszący się szacunkiem społecznym oraz uznaniem w świecie artystycznym w 1898 roku zaangażował się w obronę Alfreda Dreyfusa, żydowskiego oficera armii francuskiej niesłusznie oskarżonego o szpiegostwo i zdradę. W dzienniku paryskiego dziennika „L’Aurore” opublikował artykuł pt. „J’Accuse…!”, co po polsku oznacza „Oskarżam!”. Pisarz wytykał władzy antysemityzm, bezprawne ograniczanie wolności Dreyfusa oraz popieranie oskarżenia na pomówieniach.

Autor powieści „Germinal” zmarł cztery lata później. Oficjalną przyczyną zgonu było zatrucie tlenkiem węgla, choć w Paryżu krążyły przypuszczenia, że nie był to nieszczęśliwy wypadek ani wada konstrukcyjna instalacji gazowej.

Książki Emila Zoli w księgarni Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Emila Zoli we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Kolorowanki

Kolorowanki dla dzieci to coś, co każdy zna, natomiast kolorowanki dla dorosłych to zjawisko, które pojawiło się w Polsce niedawno i od razu podbiło serca wielu osób. Kolorowanki te mają na celu odstresować zabieganego pracownika, sprawić, by się zrelaksował i oczyścił umysł. Według wielu psychologów kolorowanki dla dorosłych pomagają się uspokoić i skoncentrować, zmniejszają napięcie, poprawiają nasz nastrój i samoocenę, a także wspomagają kreatywność. Do tej niezwykle ciekawej formy terapii potrzebna jest tylko kolorowanka i coś do malowania – kredki, cienkopisy, flamastry. Zbiory kolorowanek najczęściej koncentrują się wokół wybranego tematu przewodniego, jak rośliny, zwierzęta, mandale. Kolorowanki są na ogół pełne zawijasów, geometrycznych kształtów, ornamentów czy szlaczków, które układają się w pewien wzór. Niektóre książeczki oferują wyłącznie gotowe rysunki, które należy wypełnić kolorem, samodzielnie dobierając barwy i odcienie, inne dają trochę więcej możliwości, np. miejsce na własne rysunki i teksty czy konkretne polecenia. Również formaty takich książek są różnorodne – od dużych, plakatowych formatów, aż do małych, kieszonkowych wydań, które z łatwością można zabrać ze sobą w podróż. W kategorii „Kolorowanki” w księgarni internetowej Woblink.com znaleźć możemy oczywiście pozycje dla dzieci: kolorowanki, kolorowanki z naklejkami, wyklejanki, łamigłówki, a wiele z nich z bohaterami ze znanych bajek jak „Kubuś Puchatek”, „Star Wars”, „Gdzie jest Nemo?” czy „Kraina lodu”. Kolorowanki dla dorosłych oferują nam wiele tematów, kolorować można artystyczne grafiki w „Pokonaj stres”, koty w „Milionie kotów” czy widoki w „Polskich krajobrazach”. Tematyka niektórych kolorowanek może nas zadziwić: „Podróż do krainy Szekspira” czy „Magia kolorowania. David Bowie Starman” to dość oryginalne propozycje, w innych znaleźć możemy postaci znane nam z filmów, jak „Świat Tolkiena do kolorowania” czy „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, jeszcze inne oferują nam dodatkowe możliwości, np. w „Tajemnym świecie przyrody” dzięki specjalnej oprawie po skończonej pracy możemy z łatwością wyrwać kartę i oprawić ją lub podarować komuś bliskiemu.