Emily Brontë Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wichrowe Wzgórza, Ebook | Emily Brontë

    Historia tragicznej miłości i zemsty osnuta na tle dziejów trzech pokoleń dwóch ziemiańskich rodzin, opowieść, której scenerię stanowią tajemnicze i urzekające wrzosowiska północnej Anglii „Piekielna to była wyobraźnia i piekło musiała nosić w sobie ta spokojna pozornie dziewczyna. Dla nas pozostała tajemniczym, zachwycającym zjawiskiem”. Jarosław Iwaszkiewicz Mały chłopiec, Heathcliff, jako osierocone dziecko trafia do domu Earnshawów. Wychowując się w tej zamożne...

    Promocja
    okładka Wichrowe wzgórza, Audiobook | Emily Brontë

    Historia tragicznej miłości i zemsty osnuta na tle dziejów trzech pokoleń dwóch ziemiańskich rodzin, opowieść, której scenerię stanowią tajemnicze i urzekające wrzosowiska północnej Anglii Mały chłopiec, Heathcliff, jako osierocone dziecko trafia do domu Earnshawów. Wychowując się w tej zamożnej rodzinie, obdarza odwzajemnioną miłością Katarzynę, córkę swoich przybranych rodziców. Prześladowany przez przyszłego dziedzica Hindleya, poznaje też smak nienawiści. Gdy przekonuje s...

    Promocja
    okładka Wichrowe wzgórza, Książka | Emily Brontë

    Mroczne wrzosowiska Yorkshire są świadkiem miłości Cathy i Heathcliffa. Jednak uczucie, które wybucha między nimi, przynosi im tylko ból i cierpienie. Namiętność przegrywa z rozsądkiem – Catherine wychodzi za innego mężczyznę. Oszalały z bólu i upokorzenia Heathcliff nie zamierza się poddać, a chęć zemsty staje się sensem jego życia. Czy nad Wichrowymi wzgórzami ciąży fatum niespełnionej rozpaczliwej miłości? Namiętność, zdrada i groza – Emily Brontë była pierwszą kob...

Emily Brontë Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Emily Brontë była angielską powieściopisarką i poetką, znaną przede wszystkim jako autorka jedynej w swoim dorobku powieści „Wichrowe Wzgórza”. Książka ta obecnie uważana jest za klasyczną pozycję literatury angielskiej. Doczekała się także kilku adaptacji filmowych, w tym najsłynniejszej wersji z 1992 roku z Juliette Binoche jako Katy oraz Ralphem Fiennesem jako Heathcliffem. Wraz z siostrami Charlotte i Anne Emily wydała także tomik poezji. Emily Brontë publikowała pod męskim pseudonimem Ellis Bell.

Emily Brontë – życiorys

Emily Brontë urodziła się 30 lipca 1818 roku w Thornton (West Yorkshire) jako córka Marii Branwell i pochodzącego z Irlandii Patricka Brunty’ego (zmienił nazwisko później), niezamożnego pastora wywodzącego się z rodziny chłopskiej. Emily była drugim najmłodszym z sześciorga rodzeństwa – starsze były od niej Maria, Elizabeth, Charlotte oraz brat Branwell. W 1820 roku urodziła się najmłodsza z sióstr, Anne. Niedługo potem cała rodzina przeniosła się do Haworth, gdzie Patrick został wieczystym wikarym. Matka Emily Brontë zmarła, gdy ta miała zaledwie trzy lata, 15 września 1821 roku. Zaopiekowała się nimi siostra marii, Elizabeth Branwell. Trzy starsze siostry Emily zostały wysłane na pensję Cowan Bridge przeznaczoną dla potomstwa duchowieństwa, a w 1824 roku dołączyła do nich i ona. Niestety epidemia tyfusu sprawiła, że zachorowały, a niedługo potem zmarły Maria oraz Elizabeth (1825). Złe warunki bytowania w szkole trwale wpłynęły także na zdrowie Charlotte i Emily, które Patrick po śmierci starszych córek z powrotem umieścił w ich domu. Trzy siostry i brat byli kształceni od tego czasu domowo przez ojca i ciotkę.

Emily Brontë od wczesnej młodości pisała utwory poetyckie oraz opowiadania. Rodzeństwo Brontë stworzyło wiele dzieł wspólnie, a z czasem Emily i Anne zaczęły pisać własną serię opowieści o fikcyjnej wyspie Gondal. Emily pisała o niej aż do swojej śmierci w 1831 roku. W wieku 14 lat Emily została wysłana do szkoły w Roe Head, jednak jej niezależność oraz charakter, a także oderwanie od ukochanej przyrody nie były w stanie znieść szkolnego rygoru. Pisarka szybko podupadła na zdrowiu. Pracująca w tej samej szkole jako nauczycielka Charlotte zdecydowała wysłać siostrę do domu, by wyzdrowiała. Na jej miejsce do szkoły przyjechała Anne, a Emily zajmowała się domem i uczyła we własnym zakresie.

W 1837 roku Emily Brontë zaczęła pracę jako nauczycielka w szkole w Law Hill, niewiele jednak wiadomo o tym okresie jej życia, jako że nie wspominała o tym w swojej korespondencji i twórczości. Z listów Charlotte dowiadujemy się, że Emily pracowała długie godziny w nielekkich warunkach i nie przepadała za swoją pracą. W celu zapewnienia rodzinie stabilności finansowej, a także uwolnienia się od pracy w szkole, siostry Brontë założyły pensję na plebanii. Zdobycie odpowiednich kwalifikacji (zwłaszcza językowych) wymagało od nich wyjazdu do Brukseli do szkoły językowej. Po jakimś czasie dostały one propozycję przyjęcia tam posady nauczycielek, by móc nadal się szkolić, a przy tym mieć zapewniony dach nad głową oraz wyżywienie. Emily i Charlotte wróciły do Haworth w 1842 na pogrzeb ciotki. Jej śmierć spowodowała, że Emily musiała porzucić szkołę w Brukseli i zająć się domem. Dobrze zarządzała posiadanym majątkiem, zapewniając rodzinie bezpieczną codzienność.

Twórczość i „Wichrowe Wzgórza”

Kiedy w 1845 roku Charlotte przypadkiem przeczytała tomik ręcznie spisanych wierszy Emily Brontë, była nimi zachwycona. Dotychczas Emily, choć tworzyła przez całe życie, nie pozwalała nikomu czytać swoich dzieł. Wraz z Anną, która także pisała, postanowiły we trzy zebrać swoje utwory poetyckie i wydać je w jednym tomiku pod trzema męskimi pseudonimami. „Poems by Currer, Ellis and Acton Bell” ukazał się drukiem w 1846 roku i choć zyskał pozytywne recenzje, nie spotkał się z wielkim zainteresowaniem.

Nie ma pewności co do tego, kiedy Emily Brontë zaczęła pisać swoją słynną powieśćWichrowe Wzgórza”. Została ona po raz pierwszy wydana w 1847 roku, nadal pod pseudonimem Ellis Bell. W tym samym czasie dużą popularnością cieszyła się powieść Charlotte „Dziwne losy Jane Eyre” (także opublikowana jako Bell). „Wichrowe Wzgórza” zostały ocenione jako brutalne i ponure, co nie miało dobrego wpływu na samotniczą z natury Emily, która od początku nie była przekonana do pomysłu publikacji swojej twórczości. Emily odsunęła się od Charlotte, a zbliżyła w tym okresie do brata Branwella, rodzinnego wyrzutka uzależnionego od opium i alkoholu, który przeżył wiele kłopotów miłosnych oraz załamań nerwowych. Choć powieści sióstr Brontë sprzedawały się całkiem nieźle, nikt nie znał ich tożsamości. Po serii spekulacji Charlotte zdecydowała ujawnić, kim są bracia Bell. Emily nie była szczęśliwa z powodu utraty swojej anonimowości.

Branwell zmarł w 1848 roku, a podczas jego pogrzebu Emily Brontë zaziębiła się, odmawiała jednak przyjęcia leków i jakiejkolwiek kuracji. Najprawdopodobniej przewlekłe, proste z początku do wyleczenia przeziębienie przekształciło się w zapalenie płuc. Emily wciąż nie zgadzała się na leczenie ani odpoczynek. Zmarła 19 grudnia 1848 roku w wieku 30 lat.

„Wichrowe Wzgórza” Emily Brontë w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie wiele wydań „Wichrowych Wzgórz” autorstwa Emily Brontë. Czekają tu one na Was nie tylko w wersji polskiej, ale także angielskiej jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść obyczajowa

Powieść obyczajowa, a właściwie społeczno-obyczajowa, wywodzi się z powieści realistycznej. Książki będące reprezentantami tego gatunku literatury zaczęły dominować w II połowie XIX stulecia. Wykształcenie się powieści obyczajowej jest uznawane za jeden z najważniejszych etapów ewolucji tego gatunku literackiego. Książki obyczajowe są obecnie dominującym typem powieści. Z uwagi na zakładaną prawdziwość opisu społeczeństwa, tendencji czy środowiska charakterystycznych dla danych czasów ten rodzaj powieści jest często ich stosunkowo wiernym odbiciem. Taki gatunek odznacza się dużym zainteresowaniem każdym aspektem ludzkiego życia. Czytelnik powieści obyczajowej może zapoznać się z realiami i zwyczajami panującymi w opisywanych przez autora czasach. Powieść obyczajowa ewoluuje i obecnie nie jest tak łatwa do zaklasyfikowania czy zdefiniowania jak w okresie pozytywizmu. W kategorii „Powieść obyczajowa” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Ósme życie” Nino Haratischwili, będące powieścią napisaną z epickim rozmachem, pełną bohaterów z krwi i kości oraz wielkich namiętności, „Wszystko, czego pragnęliśmy” Emily Giffin, która jest powieścią dojrzałą, aktualną społecznie i prowokującą do zadawania pytań o współczesne wychowanie, a także o nadużycia wobec kobiet, poruszająca i inspirująca opowieść autorstwa Catherine Isaac pod tytułem „Francuskie lato” oraz „Na plaży Chesil” Iana McEwana będąca złożoną i emocjonującą powieścią obyczajową o pokonywaniu własnych barier, rozmowie i problemach prowadzących do nieuchronnego dramatu. Nie zabrakło tutaj również powieści kojarzonych z najlepszymi i najgłośniejszymi obyczajowymi serialami i filmami – to na przykład „Seks w wielkim mieście” Candace Bushnell, „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding oraz polska pozycja „Magda M. Ciąg dalszy nastąpił” Radosława Figury.