Majówkowy Maraton Czytelniczy

Erich Fromm Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Erich Fromm Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Erich Fromm urodził się w 1900 roku we Frankfurcie nad Menem. Był niemieckim filozofem, socjologiem, psychologiem, publicystą i psychoanalitykiem. Pochodził z żydowskiej rodziny. Jak sam wspominał, nauki zawarte w Starym Testamencie miały duży wpływ na kształtowanie jego wyobraźni i charakteru. Jednocześnie już w młodym wieku bardzo krytycznie podchodził do działań bohaterów występujących w Biblii. Jeszcze większy wpływ na jego życie miały doświadczenia związane z wybuchem i przebiegiem I wojny światowej – okres trwania konfliktu zbiegł się w czasie z latami wchodzenia Fromma w dorosłość. Przyszły filozof w wyniku wojny stracił wielu bliskich. Doświadczył również narastających w Niemczech nastrojów antysemickich i szowinistycznych. W poszukiwaniu odpowiedzi na tematy związane z egzystencją zaczął interesować się poglądami Marksa i Freuda. Ich twórczość w ogromnym stopniu wpłynęła na późniejsze publikacje, badania i nauki Fromma.

Studia i praktyki psychoanalityczne

Fromm studiował na wydziale filozofii Uniwersytetu we Frankfurcie oraz na uczelniach w Monachium i Heidelbergu, gdzie otrzymał tytuł doktora filozofii. Później podjął studia w Berlinie i tam rozpoczął praktyki psychoanalityczne. Kluczowa dla przyszłej kariery Fromma była współpraca z tzw. szkołą frankfurcką, która skupiała ze sobą wielu ludzi związanych z lewicą społeczną. Ich celem było połączenie materializmu historycznego z psychoanalizą i naukami Hegla i Kanta. Badano tam również wpływ kapitalizmu na kulturę i kondycję ludzkości. Fromm brał w nich czynny udział. W latach 1929-32 był jednym z wykładowców Instytutu Badań Społecznych. Jest autorem takich książek jak „Ucieczka od wolności”, „O sztuce miłości”, „Zapomniany język” czy „Zerwać okowy iluzji. Moje spotkanie z myślą Marksa i Freuda”.

Na początku lat 30. XX wieku Fromm skorzystał z zaproszenia Chicagowskiego Instytutu Psychoanalitycznego. Po przejęciu władzy przez Hitlera w 1933, Fromm postanowił osiąść w Stanach Zjednoczonych. Na Uniwersytecie w Kolumbii powstał Międzynarodowy Instytut Badań Społecznych, który kontynuował działania szkoły frankfurckiej. Fromm był jednym z wykładowców uczelni. Od 1943 roku Erich Fromm kierował Instytutem Psychoanalitycznym w Nowym Jorku, następnie przeniósł się na Bennington College w Vermoncie. W 1951 roku otrzymał szansę założenia własnego instytutu na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym Meksyku.

Przez większość życia Erich Fromm badał psychologię społeczności, relacje międzyludzkie, wzajemne oddziaływanie jednostek na społeczeństwo i odwrotnie. Fromm szukał odpowiedzi na negatywne zjawiska społeczne, doszukiwał się ich źródeł i skutków. W jego twórczości wyraźnie widać wątki utopistyczne – psychoanalityk wierzył, że ludzkość jest w stanie wykształcić „zdrowe społeczeństwo”. Wybitny uczony zmarł w 1980 roku.

Najbardziej znana książka Fromma - "O sztuce miłości"

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie najbardziej znaną książkę Ericha Fromma pt. „O sztuce miłości”. Publikacja miała swoją premierę w 1956 roku. To książka, w której Fromm opisuje miłość w różnych jej stadiach, jako jedno z najgłębszych pragnień człowieka. Pisze między innymi o miłości matczynej, w wielu kwestiach uznawanej za najdoskonalszą. Ponadto pisze o miłości erotycznej, egoistycznej oraz miłości do Boga, definiowanej jako lekarstwo na samotność.

Wiele dzieł Ericha Fromma ukazało się w Polsce nakładem wydawnictwa Vis-a-Vis Etiuda. Wśród nich znajduje się książka „Pasje Zygmunta Freuda”. To książka poświęcona jednemu z mistrzów psychoanalizy, autorytetowi naukowemu Fromma. W książce „Psychoanaliza a religia” pisze on o napięciu między wiarą a psychoanalizą. Fromm zastanawia się, czy ta druga zagraża pierwszej i na odwrót. Fromm zauważa, że psychoanaliza pomija pytanie o afirmację lub negację Boga, a skupia się na ludzkich zachowaniach. Kolejna książka autora pt. „Rewolucja nadziei” poświęcona była rewolucji kontrkulturowej w 1968 roku. Choć czasy, technologia, nauka, ludzie i społeczności się zmieniły, to jest to nadal niezwykle aktualna książka o rozdrożu. Czy człowiek dąży do całkowicie zmechanizowanego społeczeństwa i jest jedynie trybikiem wielkiej machiny, czy możemy spodziewać się odrodzenia idei humanizmu, a zatem czy istnieje jeszcze nadzieja?

Książki Ericha Fromma dostępne w księgarni internetowej Woblink

Ponadto w księgarni internetowej Woblink znajdziecie takie książki, jak „O miłości do życia”, zbiór esejów “O nieposłuszeństwie”, „Miłość, płeć i matriarchat”, „Rewizja psychoanalizy”, „Patologia normalności”, „Serce człowieka”,„Zapomniany język”, „Psychoanaliza a religia”, „O byciu człowiekiem”, „Zdrowe społeczeństwo”. Wszystkie dostępne są w formie papierowej.

Obok książki „O sztuce miłości”, nakładem wydawnictwa Rebis ukazały się również inne dzieła Fromma – „Mieć czy być?” oraz „Anatomia ludzkiej destrukcyjności”. Obie znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).