Evaristo Bernardine II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Evaristo Bernardine II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Bernardine Evaristo urodziła się w 1959 roku. To brytyjska badaczka, wykładowczyni akademicka, pisarka, autorka bestsellerowej powieści „Dziewczyna, kobieta, inna”, za którą otrzymała Nagrodę Bookera. To prestiżowe wyróżnienie otrzymała w 2020 roku razem z Margaret Atwood, którą nagrodzono za „Testamenty”, kontynuację „Opowieści podręcznej”. Ponadto Evaristo otrzymała British Book Awards w kategoriach: Author of the Year i Fiction Book of the Year, Indie Book Award for Fiction i wiele innych prestiżowych nagród. Barack Obama umieścił jej powieść wśród 19 ulubionych książek 2019 roku.

Evaristo została pierwszą czarnoskórą brytyjską pisarką, która zajęła pierwsze miejsce na listach bestsellerów, które zajmowała przez ponad pięć tygodni. Jej książki ukazały już w większości krajów świata, łącznie tłumaczono je na 50 języków. Evaristo pisze nie tylko powieści, ale również opowiadania, eseje, poezję, scenariusze i słuchowiska do radia. Dwie z jej książek – „The Emperor’s Babe” z 2001 roku i „Hello Mum” z 2010 roku – zostały zaadaptowane na potrzeby audycji radiu BBC 4.

Życiorys Bernardine Evaristo

Pisarka pochodzi z wielodzietnej rodziny, była czwartym z ośmiorga dzieci Brytyjki i Nigeryjczyka. Wychowywała się w Londynie i choć pierwotnie kształciła się jako aktorka, ostatecznie zdecydowała się na karierę pisarki. Evaristo wspiera kolorowych artystów i czynnie walczy z dyskryminacją. Jest założycielką Międzynarodowej Afrykańskiej Nagrody Poetyckiej im. Brunela. Evaristo jest również założycielką i członkinią wielu programów, teatrów, agencji i organizacji zajmujących się wspieraniem czarnoskórych. Evaristo współpracuje z prestiżowym wydawnictwem Penguin Random House przy przygotowywaniu serii książek „Black Britain: Writing Back”, której celem jest przypomnienie dzieł czarnoskórych pisarzy, które zostały zapomniane bądź niedostatecznie wypromowane w przeszłości.

Oprócz pisania i działalności społecznej Evaristo zajmuje się wykładaniem kreatywnego pisania na Uniwersytecie Brunel w Londynie. Pisarka jest jednym z 30 czarnoskórych profesorów w Wielkiej Brytanii, na niemal 20 000 profesorów aktywnych zawodowo. Bernardine Evaristo pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Królewskiego Towarzystwa Literackiego. Trzykrotnie była wyróżniana przez królową Orderem Imperium Brytyjskiego.

Bernardine Evaristo debiutowała powieściowo w 1994 roku książką „Island of Abraham”. Trzy lata później ukazała się jej powieść „Lara”. Evaristo opisuje w niej korzenie mieszanej rodziny angielsko-nigeryjsko-brazylijsko-irlandzkiej na przestrzeni 150 lat. Fabuła powieści rozgrywa się na trzech kontynentach na przestrzeni aż siedmiu pokoleń. Napisana z ogromnym rozmachem „Lara” zebrała bardzo pozytywne opinie krytyków i otworzyła autorce drzwi do wielkiej kariery literackiej. W 2001 roku swoją premierę miała kolejna głośna książka Evaristo – „The Emperor's Babe”. To pisana wierszem opowieść, która rozgrywa się 1800 lat temu w Londynie pod panowaniem Rzymian w II w. n.e.. Główną bohaterką jest czarnoskóra nubijska nastolatka, która ma romans z rzymskim cesarzem Septymiuszem Sewerem. Evaristo opisuje dorastanie dziewczyny na tle burzliwej historii Imperium Rzymskiego. Książka została zaadaptowana na potrzeby słuchowiska zrealizowanego przez radio BBC 4. W 2010 roku czasopismo „The Times” uznało „The Emperor’s Babe” za jedną ze stu najważniejszych książek dekady. W 2005 roku ukazała się czwarta powieść Evaristo pt. „Soul Tourists”, dzieło eksperymentalne, w którym autorka wykorzystała elementy prozy, poezji, scenariusza i literatury faktu. Evaristo przedstawia historyczne postacie i snuje opowieść o niekoniecznie dobrze dobranej parze ciemnoskórych Brytyjczyków podróżujących z Europy na Bliski Wschód. Cztery lata później ukazała się książka „Blonde Roots”. W tym samym roku wznowienia, w poszerzonej wersji, doczekała się „Lara”. W 2010 roku ukazało się kolejne dzieło Evaristo pt. „Hello Mum”, w której pisarka znów postanowiła eksperymentować. To stworzona w epistolarnej formie opowieść o kulturze gangów, napisana z perspektywy 14-letniego Jerome’a, który za pomocą listów komunikuje się ze swoją matką. Podobnie jak w przypadku „Lary” powieść „Hello Mum” została zaadaptowana na słuchowisko radiowe w stacji BBC 4. W 2014 roku swoją premierę miała kolejna książka Evaristo pt. „Mr Loverman”. Najgłośniejsza powieść brytyjsko-nigeryjskiej pisarki ukazała się w 2019 roku. Mowa rzecz jasna o powieści „Dziewczyna, kobieta, inna”. Po raz kolejny autorka podjęła się szerokiego przedstawienia historii – „Dziewczyna, kobieta, inna” to zbiór kilkunastu opowieści, w większości o czarnoskórych Brytyjkach. Kobiety opowiadają o swoich rodzinach, przyjaciołach i kochankach. Za tę powieść Evaristo, razem z Margaret Atwood („Testamenty”), została w 2019 roku uhonorowana Nagrodą Bookera.

Evaristo zajmuje się nie tylko pisaniem eksperymentalnych powieści, ale również esejów, opowiadań i poezji. Pisarka ma na swoim koncie także kilka scenariuszy i dramatów teatralnych – „Moving Through”, „Tiger Teeth Clenched Not to Bite”, „Silhouette”, „Pyeyucca”, „Medea – Mapping the Edge”, „Madame Bitterfly and the Stockwell Diva” i „First. Do No Harm”.

Książki Bernardine Evaristo na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książkę „Dziewczyna, kobieta, inna” w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).