Filip Springer Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dwunaste Nie myśl że uciekniesz, Książka | Filip Springer

    Jante to miasteczko, w którym życie reguluje jedenaście opresyjnych zasad określających miejsce jednostki w społeczności. Prawo Jante jest w Skandynawii powszechnie znane, chociaż mało kto pamięta, że po raz pierwszy pojawiło się w 1933 roku w powieści Aksela Sandemosego „Uciekinier przecina swój ślad”. Filip Springer wyrusza na Północ, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Ale gdzie jest Jante? Czy w duńskim Nykobing Mors, pierwo...

Filip Springer Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Filip Springer to polski pisarz, fotograf, reporter, publicysta, dziennikarz i działacz społeczny. Nominowany był do wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Jest autorem wielu dobrze przyjętych książek poświęconych architekturze, przemianom społecznym i kulturalnym, takich jak „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag” czy „Źle urodzone”.

Debiut literacki Filipa Springera

„Miedzianka. Historia znikania” to debiut literacki Filipa Springera. Coppferberge, Kopferberg, Kupferberg, Miedzianka – to historyczne nazwy śląskiego miasteczka, które posiadało prawa miejskie przez przeszło 400 lat. Springer szukał przyczyn jego upadku. Czy zawiniła wojna? Kondycja przemysłu? Zniszczenia dokonane przez wydobywających uran Rosjan? Efektem jego reporterskiego śledztwa jest książka wydana przez Wydawnictwo Czarne.

Polskie miasta

Springer zainicjował także projekt „Miasto Archipelag”, którego celem było odwiedzenie, opisanie i sfotografowanie polskich miast, które w 1999 roku utraciły status miast wojewódzkich. Liczba województw została pod koniec XX wieku zmniejszona z 49 do 16. Dla przeszło trzydziestu miast oznaczało to znaczne obniżenie prestiżu i znaczenia na arenie krajowej. Efektem projektu jest książka „Miasto Archipelag”, w której Springer, w tekstach z pogranicza eseju, opowiadania i reportażu, opisuje takie miasta jak Koszalin, Nowy Sącz, Piotrków Trybunalski czy Łomża.

Festiwal literacki Miedzianka Fest

Z inicjatywy Springera powstał też kameralny festiwal literacki Miedzianka Fest. Odbywa się on w miejscu, gdzie kiedyś mieściła się Miedzianka. Nie ma jej już na mapach, ale dzięki Oldze Tokarczuk, Mariuszowi Szczygłowi, Jarosławowi Mikołajewskiemu i Filipowi Springerowi, którzy biorą udział w projekcie, pamięć o niej nie ginie.

W swojej najnowszej książce – „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz” – Filip Springer, po raz kolejny przedstawia coś z pogranicza gatunków. Tym razem stara się odnaleźć Jante – miasteczko, w którym panuje jedenaście zasad gwarantujących idealne życie społeczne. Tylko gdzie go szukać? I czy istnieje naprawdę?

W maju 2020 roku ukaże się „Osobisty przewodnik po Pradze” Mariusza Szczygła, w którym znajdą się fotografie Filipa Springera. Ebooki, audiobooki i książki papierowe Filipa Springera dostępne są w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść obyczajowa

Powieść obyczajowa, a właściwie społeczno-obyczajowa, wywodzi się z powieści realistycznej. Książki będące reprezentantami tego gatunku literatury zaczęły dominować w II połowie XIX stulecia. Wykształcenie się powieści obyczajowej jest uznawane za jeden z najważniejszych etapów ewolucji tego gatunku literackiego. Książki obyczajowe są obecnie dominującym typem powieści. Z uwagi na zakładaną prawdziwość opisu społeczeństwa, tendencji czy środowiska charakterystycznych dla danych czasów ten rodzaj powieści jest często ich stosunkowo wiernym odbiciem. Taki gatunek odznacza się dużym zainteresowaniem każdym aspektem ludzkiego życia. Czytelnik powieści obyczajowej może zapoznać się z realiami i zwyczajami panującymi w opisywanych przez autora czasach. Powieść obyczajowa ewoluuje i obecnie nie jest tak łatwa do zaklasyfikowania czy zdefiniowania jak w okresie pozytywizmu. W kategorii „Powieść obyczajowa” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Ósme życie” Nino Haratischwili, będące powieścią napisaną z epickim rozmachem, pełną bohaterów z krwi i kości oraz wielkich namiętności, „Wszystko, czego pragnęliśmy” Emily Giffin, która jest powieścią dojrzałą, aktualną społecznie i prowokującą do zadawania pytań o współczesne wychowanie, a także o nadużycia wobec kobiet, poruszająca i inspirująca opowieść autorstwa Catherine Isaac pod tytułem „Francuskie lato” oraz „Na plaży Chesil” Iana McEwana będąca złożoną i emocjonującą powieścią obyczajową o pokonywaniu własnych barier, rozmowie i problemach prowadzących do nieuchronnego dramatu. Nie zabrakło tutaj również powieści kojarzonych z najlepszymi i najgłośniejszymi obyczajowymi serialami i filmami – to na przykład „Seks w wielkim mieście” Candace Bushnell, „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding oraz polska pozycja „Magda M. Ciąg dalszy nastąpił” Radosława Figury.