Frank Herbert Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Frank Herbert Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Frank Herbert to amerykański pisarz science-fiction, znany głównie z kultowego cyklu “Kroniki Diuny”, który doczekał się wielu prestiżowych nagród literackich. W książkach Herberta pojawia się wiele wątków z dziedziny ekologii, filozofii, teologii, ekonomii oraz psychologii. Frank Herbert uznawany jest za jednego z pionierów światowej fantastyki. Pisarz został doceniony już za życia, mimo iż gatunek science-fiction uchodził jako literatura drugiej kategorii. Herbert jest autorem sześciu tomów cyklu „Kroniki Diuny”: „Diuna”, „Mesjasz Diuny”, „Dzieci Diuny”, „Bóg Imperator Diuny”, „Heretycy Diuny” oraz „Diuna: Kapitularz”. Twórczość Herberta skupia się bardziej na przyszłości człowieka niż konstruowanych przez ludzi nowych technologiach.

Herbert urodził się w 1920 roku w Tacoma. Dzieciństwo przyszłego pisarza nie należało do najszczęśliwszych. W wieku 18 lat przeprowadził się do swojego wujostwa zamieszkującego Salem w Oregonie. Na miejscu ukończył szkołę średnią, tam też stawiał swoje pierwsze kroki związane z pisaniem. Po maturze pracował w kilku lokalnych gazetach. Jego pracę przerwało wezwanie do służby w wojsku. W trakcie II wojny światowej działał w marynarce wojennej jako fotograf. W wyniku problemów zdrowotnych został zwolniony ze służby. Po zakończeniu wojny podjął studia na University of Washington, gdzie studiował kreatywne pisanie. Przełomowym rokiem w jego późniejszej karierze był rok 1949. Wtedy wraz z żoną przeprowadził się do Kalifornii, gdzie poznał psychologów Ralpha i Irene Slattery. Małżeństwo rozbudziło w Herbercie miłość do twórczości Zygmunta Freuda, Carla Gustava Junga, Martina Heideggera i Karla Jaspersa. Teorie głoszone przez tych wybitnych filozofów i myślicieli odcisnęły trwałe piętno na zainteresowaniach Herberta. Najprawdopodobniej pod ich wpływem zaczął poznawać buddyzm. Pierwsze teksty z gatunku science-fiction zaczął publikować na początku lat 50. Powieściowo debiutował w 1956 roku, kiedy ukazała się jego książka „The Dragon in the Sea”. Książka nie okazała się wielkim sukcesem, na szczęście pisarz dorabiał jako autor przemówień Guya Cordona, senatora z ramienia Partii Republikańskiej. Po wojnie autor podejmował się wielu ciekawych zajęć – pracował m.in. jako operator telewizyjny, komentator radiowy, reporter i redaktor gazet, zajmował się również poławianiem małży i degustowaniem win. W latach 70-tych pracował w Seattle Post-Intelligencer oraz na uczelni w Waszyngtonie. Jako doradca i konsultant społeczny był wysyłany do Azji – m.in. do Wietnamu i Pakistanu.

Doświadczenia ze swojego bardzo intensywnego życia wykorzystywał w pisaniu. Na dodatek ukończył studia biologiczne, dlatego jego powieści obfitowały w soczyste opisy natury i mechanizmów przyrody. Największą sławę przyniosła mu rzecz jasna seria “Kroniki Diuny”, którą rozpoczęła wydana w 1965 roku „Diuna”.

Kroniki Diuny najbardziej znany cykl książek Franka Herberta

„Kroniki Diuny” to najbardziej znany cykl Herberta i jednocześnie jeden z najważniejszych cykli science-fiction w historii literatury. Pierwsza książka w serii – „Diuna” – ukazała się w 1965 roku. Ostatecznie Herbertowi udało się za życia napisać sześć tomów serii, a dziś możemy czytać kilkanaście opasłych powieści, których fabuła rozgrywa się w wykreowanym przez niego świecie, bowiem po śmierci autora pisanie cyklu kontynuowali jego syn Brian Herbert oraz Kevin J. Anderson.

Fabuła „Diuny” rozpoczyna się na tytułowej pustynnej planecie, zwanej również Arrakis. Na globie znajduje się potężne i drogocenne źródło melanżu, który wytwarzany jest dzięki żyjącym na pustyniach czerwiom. Prawowitymi lennikami Diuny jest lud Atrydów, który jednak pada ofiarą przewrotu dokonanego przez lud Harrokenów. Ich przywódca w niekontrolowany sposób wydobywa melanż, co powoduje, że gwałtownie rośnie jego siła. Dzięki pomocy Fremenów Atrydzi chcą przywrócić stary układ sił panujący niegdyś na planecie przejętej przez imperialne wojska. W „Diunie” aż roi się od odniesień do kultury i mitologii, wyraźnie widać wpływ islamu i filozofii Wschodu. Szczególnie widoczne jest to w warstwie opisowej ludów zamieszkujących pustynne pustkowia Diuny.

Za swój bestsellerowy cykl Frank Herbert otrzymał wiele prestiżowych nagród przyznawanych książkom science-fiction i fantasy. Na swoim koncie ma między innymi statuetki Nebuli oraz Hugo.

Książki z cyklu Kroniki Diuny: „Diuna”, „Mesjasz Diuny”, „Dzieci Diuny”, „Bóg Imperator Diuny”, „Heretycy Diuny” oraz „Diuna: Kapitularz” znajdziecie w formie ebooka, audiobooka i papierowej w księgarni internetowej Woblink.

Kontynuatorzy Franka Herberta i ścieżki czytania „Kronik Diuny”

Po śmierci Franka Herberta, na podstawie jego notatek i rozpoczętych fragmentów kolejnych powieści, serię kontynuowali jego syn Brian Herbert oraz Kevin J. Anderson. Spod ich pióra wyszły kolejne części serii, których fabuła rozgrywa się przed, w trakcie lub po wydarzeniach opisanych jeszcze za życia przez Franka Herberta. Są to „Dżihad Butleriański”, „Krucjata przeciw maszynom”, „Bitwa pod Corrinem”, „Mesjasz Diuny”, „Nawigatorzy Diuny”, „Łowcy Diuny”, „Czerwie Diuny”, „Droga do Diuny”, „Mentaci Diuny”, „Paul z Diuny”, „Wichry Diuny” oraz „Zgromadzenie żeńskie z Diuny”.

„Kroniki Diuny” można czytać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest czytanie według chronologii wydania, a zatem najpierw książki napisane przez Herberta, a później jego kontynuatorów. Drugim kluczem może być zaś chronologia wydarzeń rozgrywających się w powieści. Na różnego rodzaju stronach internetowych miłośnicy serii proponują również innych alternatywnych ścieżek, które pozwalają lepiej poznać świat przedstawiony.

Ekranizacje Diuny

Na podstawie „Diuny” powstało wiele komiksów, gier komputerowych, gier planszowych, animacji oraz adaptacji filmowych. Do tej pory najgłośniejszym filmem, który powstał w oparciu o fabułę książki, jest produkcja Davida Lyncha z 1984 roku. W filmie wystąpili m.in. Francesca Annis, Kyle MacLachlan, Sting i Kenneth McMillan. Film niestety nie zebrał pozytywnych opinii. Na dodatek to produkcja, która źle zniosła znak czasu – efekty specjalne i scenografia wyraźnie się zestarzały i dziś „Diunę” można oglądać raczej jako ciekawostkę. Cały świat oczekuje premiery nowej ekranizacji „Diuny”, której nakręcenia podjął się Denis Villeneuve, autor takich filmów, jak „Sicario” czy „Nowy początek”. Niestety data ukazania się filmu już kilkukrotnie była przesuwana w związku z panującą na świecie pandemią koronawirusa. Wiadomo na pewno, że w produkcji wystąpi plejada gwiazd – Timothée Chalamet, Zendaya, Jason Momoa, Oscar Isaac, Stellan Skarsgård, Josh Brolin i wielu innych.

Źródło zdjęcia: Wikipedia (© Uli Kaiser)

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

Kultura we współczesnym świecie rozwija się w niespotykanym wcześniej tempie, a poznanie i zrozumienie nowych dzieł sztuki może wydawać się wręcz niemożliwe. Na szczęście zarówno osoby studiujące historię znanych twórców muzyki i teatru, jak i pragnące zgłębić nowe formy sztuki znajdą odpowiednie dla siebie pozycje wśród najpopularniejszych książek o fascynującym świecie sztuki i kultury. Stanowią one bezcenne źródło wiedzy, nie tylko omawiając najważniejsze dzieła znakomitych artystów, ale też pozwalając na bliższe poznanie ich biografii i sposobu myślenia. Najciekawsze książki o kulturze i sztuce lat 90., piękne albumy o malarstwie, a może biografie najważniejszych postaci polskiej sztuki? Na Woblink znajdziesz najlepsze publikacje na każdy z tych tematów autorstwa takich znawców jak Janusz Górski, Światosław Lenartowicz, czy Dorota Folga-Januszewska. Coś dla siebie znajdą tu zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej.

Najlepsze książki o kulturze i sztuce

Czy historię sztuki tworzą wyłącznie twórcy i ich dzieła? „Złota dama. Gustav Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy" Anne-Marie O'Connor przybliża sylwetkę jednej z najważniejszych kobiet w życiu malarza, jego mecenaski i modelki, Adeli Bloch-Bauer. Choć dla wielu znana z jest głównie ze stworzonych przez Klimta portretów, jej salon stanowił miejsce spotkań elit wspaniałego świata sztuki wiedeńskiego międzywojnia, a życie osobiste pełne było zawirowań i osobistych tragedii. Pozycja pozwala poznać zarówno biografię samej złotej damy", jak i perypetie jej słynnego pierwszego portretu aż do czasów obecnych. Sylwetki kobiet związanych ze sztuką poznamy także dzięki książce Whitney Chadwick „Artystki i surrealizm”. To fascynująca analiza roli kobiet w ruchu surrealistycznym, który zdominował sztukę XX wieku. Pozwala czytelnikowi poznać bliżej nie tylko życiorysy i najważniejsze dzieła sztuki powszechnie znanych artystek, takich jak Frida Kahlo czy Dorothea Tanning, ale także mniej znanych, a równie utalentowanych twórczyń. Bliższe nam czasy przedstawia „Ekstaza. Lata 90. Początek” autorstwa Anny Gacek, książka poświęcona kulturze okresu, który dla świata sztuki był wręcz wybuchowy. Książka przedstawia najważniejsze zjawiska dekady, skupiając się na kulturze popularnej, jak muzyka, kino i telewizja. Autorka przybliża najważniejsze nurty łącząc je z szerszym kontekstem geopolitycznym, co sprawia, że książka jest nie tylko źródłem wiedzy dla osób pragnących poznać historię sztuki czasów najnowszych, ale również poszerzyć swoją wiedzę na temat wydarzeń tamtych lat.

Piękne albumy o malarstwie

Dzięki niezwykłym albumom o malarstwie nawet najwięksi wielbiciele znanych artystów mogą odkryć najważniejsze dzieła sztuki na nowo. Wśród nich jest „Caravaggio. Zbliżenia" autorstwa Stefano Zuffiego. Autor przenosi nas do epoki baroku, ukazując nie tylko wybitne dzieła sztuki mistrza, ale również kontekst historyczny i symbolikę obecną w jego malarstwie. Zuffi z pasją i drobiazgowością bada techniki malarskie Caravaggia i jego niesamowite umiejętności posługiwania się kontrastem światła i cienia, ukazując niepowtarzalną dynamikę jego obrazów. Idealnie dobrane reprodukcje uczą nas nie tylko o geniuszu malarza, ale również o sile narracji, którą w swoich obrazach potrafił wykorzystać. Natomiast album „Stryjeńska" ze wstępem Światosława Lenartowicza odkrywa przed nami fascynujący świat Zofii Stryjeńskiej. Prace tej wybitnej polskiej malarki oraz ilustratorki emanują bogactwem kolorów i form głęboko osadzonych w polskiej kulturze. Omawiane przykłady stanowią kompleksowy przekrój jej twórczości, ukazując zarówno dobrze znane obrazy wykorzystujące motywy ludowe, jak i bardziej intymne dzieła. To nie tylko historia obrazów artystki, ale również próba uchwycenia duchowości i więzi Stryjeńskiej z polską tradycją. Nie można też zapomnieć o współczesnym świecie sztuki - seria albumów „Beksiński" z przedmową Wiesława Banacha to wyjątkowe publikacje, które wprowadzają nas w mroczny, ale i fascynujący świat jednej z kluczowych postaci polskiego malarstwa. Każda z książek przedstawia najważniejsze dzieła Zdzisława Beksińskiego, w tym także wcześniej niepublikowane. Czy można znaleźć bardziej idealny prezent dla miłośnika sztuki?

Dobre książki o sztuce użytkowej

Sztuka użytkowa towarzyszy nam na każdym kroku - czemu więc nie poznać jej bliżej? „Dizajn na co dzień" to idealna propozycja dla każdego, kto chce zanurzyć się w tajnikach wzornictwa. Co mamy na myśli mówiąc o sztuce użytkowej? Czemu przyglądają się projektanci przedmiotów codziennego użytku? Jak oddzielić ambicje projektanta od wygody użytkownika? Don Norman, amerykański psycholog i projektant, odpowiada na te pytania, przybliżając nasze relacje z przedmiotami i wyjaśniając, na czym opiera się dobry dizajn. Natomiast o tym, jak pozornie zwykłe rzemiosło może stać się pełnoprawną formą sztuki opowiada „Tkanina. Sztuka i rzemiosło" Katarzyny Jasiołek. Często określane jako niższa forma sztuki, tekstylia są potężnym środkiem wyrazu artystycznego, który od kilkudziesięciu lat przeżywa odrodzenie. Autorka przybliża udział wybitnych dzieł sztuki autorstwa polskich twórców i twórczyń, którzy położyli podwaliny pod nowe spojrzenie na tkactwo, pochylając się nad trendami i technikami obecnymi od czasów międzywojennych aż po współczesne. Po lekturze „niższa forma sztuki" nigdy nie będzie dla was już taka sama! Nie można także zapomnieć o książkach poświęconych projektowaniu graficznemu. „The Art of Polish Poster" autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, bada fenomen polskiego plakatu, stanowiącego ważny element naszej kultury wizualnej. Autorka dogłębnie przedstawia zarówno historyczne konteksty, jak i wkład wybitnych projektantów w jego rozwój, umożliwiając czytelnikom poznanie nie tylko estetyki, ale także zaangażowania społecznego, które często wiązało się z polskim plakatem na przestrzeni stuleci.

„Spekulacje o kinie" i nie tylko

Książki poświęcone kulturze nie tylko omawiają najważniejsze dzieła i artystów, pomagając zgłębić historię sztuki - to także pozycje pisane przez samych twórców, umożliwiające poznanie ich filozofii, zainteresowań i procesu twórczego od podszewki. Jedną z takich pozycji są „Spekulacje o kinie" Quentina Tarantino. Reżyser, znany ze swojego unikalnego stylu i miłości do klasyków, dzieli się tu z czytelnikami swoimi ulubionymi filmami oraz wpływami, które kształtowały jego twórczość. Pełna wnikliwych spostrzeżeń, książka stanowi doskonały przewodnik po tworzeniu filmów i odkrywa subtelności, które sprawiają, że kino jest tak niezwykłą formą sztuki. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp.

Dla pasjonatów architektury pozycją obowiązkową jest „Pełnia architektury", nowe wydanie kultowej książki Waltera Gropiusa zbierającej jego eseje dotyczące tej dziedziny sztuki. Założyciel Bauhausu przybliża w niej swoją wizję nowoczesności otwartej i demokratycznej, odrzucając techniczną wizję modernizmu i postulując, aby nie tylko architektura, ale sztuka i kultura w ogóle były nakierowane w szczególności na człowieka. Wielbicieli modernizmu z pewnością zainteresuje również „Ballada o dziewczynie", wywiad Janusza Górskiego z Ewą Frysztak. Graficzka, projektantka okładek i plakatów okresu PRL-u, choć na Zachodzie wciąż doceniana, w Polsce jej nazwisko jest obecnie praktycznie nieznane. Książka pozwala poznać zarówno fascynujący świat sztuki Ewy Frysztak, jak i jej bogatą biografię, kreśląc barwny portret jednej z najwybitniejszych polskich twórczyń grafiki i pozwalając zajrzeć za kulisy jej rzemiosła. Kilkaset barwnych reprodukcji pomaga przystępnie zgłębić historię sztuki użytkowej PRL.

Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”.