Gabriela Gargaś Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Gabriela Gargaś Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Gabriela Gargaś jest polską autorką książek obyczajowych, najczęściej określanych jako literatura kobieca - o kobietach i dla kobiet. Nazywana jest “czarodziejką kobiecych emocji”. Z wykształcenia jest ekonomistką o specjalności bankowej. Mieszka w Szkocji wraz z mężem i dzieckiem, prowadzi także firmę produkującą takie przedmioty jak lalki, wyroby z drewna czy ręcznie robioną biżuterię z bursztynu.

“Jutra może nie być” pierwsza książka Gargaś

Gabriela Gargaś zaczęła pisać w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim, “dla zabicia czasu”. Jej debiutancka powieść “Jutra może nie być” ukazała się w 2011 roku. Opowiada ona historię Kingi, kobiety zdolnej zarówno do wielkiej miłości, jak i ognistej nienawiści. Gotowej odejść i zadać ból, a równocześnie ciągle poszukującej swojego miejsca na ziemi. Kinga rozstaje się z narzeczonym, gdy na portalu randkowym spotyka tajemniczego M. Niewinny flirt z żonatym mężczyzną przekształca się w gorący romans. “Jutra może nie być” próbuje odpowiedzieć na wiele pytań - czy prawdą jest, że niektóre osoby spotykają się za wcześnie, a inne za późno? Czy jest możliwym, żeby wielkie uczucie przetrwało wbrew wszystkiemu? Czy prawdziwa miłość potrafi wszystko wybaczyć? “Jutra może nie być” to historia takiej właśnie wielkiej miłości, która odnalazła się dopiero po latach. To opowieść o wielkich namiętnościach i jeszcze większych oczekiwaniach, stracie, cierpieniu, a nade wszystko o odwadze i dążeniu do spełnienia własnych marzeń oraz pragnień.

“Wieczór taki jak ten”

Spod pióra Gabrieli Gargaś wyszła także seria powieści o Michalinie. Na trylogię składają się tytuły: “Wieczór taki jak ten”, “Lato utkane z marzeń” oraz “Magia grudniowej nocy”. W pierwszym tomie poznajemy główną bohaterkę, Michalinę. Dziewczyna ma 27 lat i mieszka w górach wraz młodszym bratem, którego wychowuje. Wspiera ich babcia Zosia, właścicielka cukierni “Cynamonowe serca”. By podreperować domowy budżet, Michalina idzie za radą babci i postanawia na czas Bożego Narodzenia wynająć pokoje dla gości. Na jej ofertę przystają tylko cztery osoby: starsza pani, która pragnie odzyskać utracone wspomnienia, ekscentryczny rozwodnik, który najchętniej zapomniałby o istnieniu Świąt, oraz tajemnicza pani doktor z córką. W sam dzień Wigilii do domu Michaliny puka jednak jeszcze jeden gość, który wywraca jej uporządkowane życie do góry nogami. Pełen świątecznego ciepła i magii “Wieczór taki jak ten” otwiera cykl skupiający się na historii Michaliny. W “Lecie utkanym z marzeń” spotykamy ją w Różanym Pensjonacie, gdzie w Bieszczadach Michalina przebywa w najcieplejszych miesiącach roku. Jej serce tęskni za poznanym w zimie mężczyzną, ale widują się zdecydowanie za rzadko, co wystawia ich uczucie na próbę. W dodatku na horyzoncie pojawia się Przemek, próbujący podbić jej serce. Z kolei w “Magii grudniowej nocy” powracamy do atmosfery Świąt Bożego Narodzenia, tym razem wciąż w bieszczadzkim miasteczku. Michalina już niedługo zostanie mamą - szczęście zakłóca jej jedynie niepokój o to, że będzie musiała wychowywać swoje dziecko sama. Czy Przemek wybaczy jej dawne błędy i będą mogli stworzyć kochającą się rodzinę? Z kolei babcia Zosia niemal nieustannie piecze pierniczki, makowce i serniki, bo zamówień spłynęło jeszcze więcej niż rok wcześniej. Nieszczęśliwy wypadek sprawi, że nie będzie mogła samodzielnie ich dokończyć - na szczęście znajdzie się ktoś do pomocy…

“Luna” i inne powieści Gabrieli Gargaś

W dorobku pisarskim Gabrieli Gargaś znajdziemy również takie tytuły jak: “Pośród żółtych płatków róż”, “Tylko Ty”, “Dzień kobiet”, Kiedyś się odnajdziemy” czy “Zostań moim aniołem”. Warto wspomnieć, że jest ona także autorką książek dla dzieci o Eryku i Meli, które pomagają najmłodszym czytelnikom poznać świat. Wśród najnowszych pozycji autorstwa Gargaś znajduje się “Luna”. Jej tytułowa bohaterka nie uznaje półśrodków. Gdy kocha, to na całego. Gdy się śmieje, cały świat śmieje się wraz z nią. Choć nie opuszcza jej wspomnienie przeszłości, wierzy, że jest w stanie je zagłuszyć i ciągle pędzić do przodu. Z kolei Daniel, tajemniczy samotnik, nie wie, co to strach - w swoim zawodzie nie może pozwolić sobie na chwilę zawahania ani słabości. Połączy ich gorący romans, dzięki któremu Daniel pozna siłę miłości. Rozdzielą ich jednak nie tylko setki kilometrów, ale także inny nieustępliwy mężczyzna, który potrafi i zamierza walczyć o swoje. Czy intensywny, choć krótki związek Daniela i Luny przetrwa wszystkie próby?

Jeśli szukasz podobnych romantycznych historii pełnych emocji, namiętności i spontanicznych wyborów, znajdziesz je na Woblinku. Wybierz najlepszą dla siebie formę - książkę papierową, ebooka lub audiobooka.

Źródło zdjęcia: czwartastrona.pl

Co znajdziesz w kategorii: Powieść historyczna

Czytanie powieści historycznych stało się w ostatnim czasie popularne na całym świecie niewątpliwie za sprawą serii powieści o rodzinie Bridgertonów Julii Quinn - co jednak przesądza o ich popularności?

W księgarni Woblink w tej kategorii znajdziecie powieści o wielkich władcach (jak słynna seria "Królowie przeklęci" Maurice'a Druona), mitycznych bohaterach (jak na przykład liczne powieści o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu) czy powieści historyczno-fantastyczne (twórcą tego terminu jest Teodor Parnicki, autor między innymi dzieła "Srebrne orły"). Odkryjcie tajemnice powieści historycznej, sięgając po książki papierowe, audiobooki lub ebooki dostępne na Woblink!

Jakie są cechy powieści historycznej?

W powieściach historycznych, na tle wydarzeń historycznych pojawiają się zarówno postaci fikcyjne, jak i postaci historyczne, przeżywając różnego typu przygody, rozterki i radości. Książki wchodzące w skład tej kategorii przedstawiają różne epoki i okresy historyczne. Akcja powieści historycznej może rozgrywać się od starożytności, jak na przykład "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, przez średniowiecze, dziewiętnasty wiek aż do czasów I i II wojny światowej.

Znaleźć tu możemy utwory wchodzące w skład kanonu literatury polskiej i europejskiej, jak Trylogia Henryka Sienkiewicza, a więc jego "Ogniem i mieczem", "Potop" oraz "Pan Wołodyjowski" czy „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumasa, a także zbeletryzowane biografie takich osób jak genialny malarz postimpresjonistyczny Vincent van Gogh („Pasja życia” Irvinga Stone’a) czy zapomniana przez świat nauki Mileva Marić („Pani Einstein” Marie Benedict).

Do popularnych podgatunków powieści historycznej należy także z pewnością zaliczyć romans historyczny - opowieść, w której punktem centralnym jest uczucie pomiędzy dwojgiem ludzi. By je obronić, muszą oni mierzyć się z przeciwnościami losu spowodowanymi m.in. rozgrywającymi się w tle wydarzeniami historycznymi. To często równocześnie książki wojenne - należy do nich na przykład cykl "Lwowska odyseja" Magdaleny Kawki. Składają się na niego powieści: "Pora westchnień, pora burz", "Powrót z piekła", "Nowy początek" oraz "Trudna radość", które na Woblink dostępne są jako audiobooki oraz ebooki.

W serwisie Woblink.com znajdują się także opowieści o starożytności, (np. trzytomowy cykl Roberta Harrisa – „Cycero”, „Spisek”, „Dyktator” – o starożytnym Rzymie, którego bohaterem jest wybitny mówca i polityk Marek Tulliusz Cyceron), legendach arturiańskich („Trylogia arturiańska” Bernarda Cornwella) czy II wojnie światowej i obozach zagłady (bestsellerowa powieść „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris), a także kryminały („W cieniu prawa” Remigiusza Mroza) i romanse historyczne („Nieproszona miłość” Julii Justiss).

Znani twórcy powieści historycznej

Jak napisać dobrą powieść osadzoną na tle wydarzeń z przeszłości? Wiedzą to najlepiej autorzy powieści historycznych, tacy jak wspomniani już Henryk Sienkiewicz czy Teodor Parnicki. Znane polskie powieści z tego gatunku tworzył jednak rzecz jasna nie tylko Sienkiewicz - dość wspomnieć Karola Bunsha i jego wielotomowy cykl znany jako "Powieści piastowskie". Współczesnym czytelnikom znana jest również zapewne twórczość Jacka Komudy (poprzez na przykład jego "Samozwańca. Polacy na Kremlu") czy Elżbiety Cherezińskiej, pisarki specjalizującej się w powieściach dotyczących historii Polski w różnych okresach dziejowych. W ofercie księgarni Woblink znajdziecie książki Cherezińskiej o zjeździe gnieźnieńskim („Gra w kości”), rozbiciu dzielnicowym („Korona śniegu i krwi”), II wojnie światowej („Legion”), a nawet o wikingach (saga „Północna droga”).

Nie sposób nie wspomnieć także o innych twórcach tworzących wyjątkowy świat powieści historycznej, takich jak Ken Follett i jego "Świat bez końca", Umberto Eco i "Cień róży" czy Julian Fellowes i jego "Belgravia". Warto czytać powieści historyczne i dzięki nim dowiadywać się wielu ciekawych rzeczy o historii oraz życiu osób w dawnych czasach

Szczególna odmiana powieści historycznej - powieść biograficzna

Szczególną odmianą powieści historycznej jest powieść biograficzna, skupiająca się na życiu jednej bądź kilku postaci (wtedy ich losy przedstawiane są równolegle). Historia tego gatunku literackiego sięga starożytności i żywotów sławnych ludzi tworzonych przez Plutarcha czy Swetoniusza, a także średniowiecznych hagiografii. Powieść biograficzna opiera się z reguły na istniejącej dokumentacji i potwierdzonych śladach życia osoby lub osób, które są jej podmiotem. Tam, gdzie brak faktów najczęściej pojawiają się hipotezy i fikcja literacka. Takie elementy znajdziecie chociażby w powieści biograficznej "Pasja życia" Irvinga Stone'a - historii życia Vincentego van Gogha - czy w "Hrabinie Cosel" Józefa Ignacego Kraszewskiego.

W Polsce w ostatnich latach pojawiło się wiele ciekawych dzieł z tego gatunku. Polecamy m.in. "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej" Grzegorza Musiała, powieść "Lenin" Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego czy autobiograficzne dzieło Elizy Kąckiej "Wczoraj byłaś zła na zielono", dostępne na Woblink także jako ebooki.

Popularne powieści wojenne

Ważne miejsce w historycznej literaturze polskiej zajmuje powieść wojenna, a więc skupiająca się na losach postaci, które muszą mierzyć się z rzeczywistością konfliktu zbrojnego. Do popularnych współczesnych polskich powieści historycznych tego typu należą m.in. dzieła Ałbeny Grabowskiej (takie jak "Stulecie winnych" czy "Najważniejsze to przeżyć") oraz Joanny Jax (seria "Na obcej ziemi" czy powieści takie jak "Nadzieja w spiżarni ukryta"). Książki te dotykają z reguły tematów trudnych i opowiadają o wydarzeniach, o których niejednokrotnie chciałoby się zapomnieć. Bogdan Bartnikowski napisał książkę pod tytułem "Nocą przychodzi śmierć", opowiadającą o zapomnianej historii z małego miasteczka na Podlasiu, która miała miejsce w trakcie II wojny światowej. Z kolei "Kobiety" Kristin Hannah rozgrywają się w czasie wojny w Wietnamie.

Najsłynniejsze powieści historyczne w księgarni Woblink

Z pewnością trudno mówić o obszernej literaturze historycznej bez wspomnienia o wielu książkach skupiających się na Królu Arturze, w tym dziele "Excalibur Trylogia arturiańska" Bernarda Cornwella. Postaci historyczne często same dostarczają niezwykle bogatego materiału, na którym opierają się najsłynniejsze powieści historyczne. Liczne ich przykłady znajdziecie zarówno w literaturze polskiej, jak i zagranicznej.

Wśród szerokiej oferty współczesnych powieści historycznych również kryją się perełki. Polecamy sięgnąć po "Dżentelmena w Moskwie" Amora Towlesa czy "Złodziejkę książek" Markusa Zusaka.

Wejdźcie w świat powieści rozgrywających się w przeszłości - na Woblink szeroko otwieramy jego bramy, wybierajcie spośród wielu książek papierowych, audiobooków lub ebooków.