Majówkowy Maraton Czytelniczy

Grzegorz Ryś Literatura - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Mistrzowie drugiego planu. O postaciach biblijnych w rozmowie z Małgorzatą Bilską, Książka | Grzegorz Ryś

    Żyjemy w kulturze rywalizacji, w której należy ścigać się o „palmę pierwszeństwa”. Liczy się wyłącznie świętowanie zwycięstwa; pierwszeństwo w rankingu, najwyższy stopień podium. Bycie przywódcą, a nie zastępcą. Także wśród Chrześcijan, którzy przecież znają słowa Jezusa „ostatni będą pierwszymi”. Drugi plan nadal umyka uwadze, mimo pontyfikatu papieża Franciszka, którego fascynacja takimi postaciami była inspiracją tej książki. Jest to zbiór rozmów na temat biblijnego drugie...

    Promocja
    okładka Stworzeni na nowo, Książka | Grzegorz Ryś

    Bóg może swoim słowem i swoim działaniem zacząć cię kompletnie od nowa, stworzyć cię kompletnie od nowa. Nie troszeczkę poprawić, tylko na nowo stworzyć. abp Grzegorz Ryś Bóg każdego z nas chce uczynić kimś innym, przemienić w nowego człowieka. Powołuje nas do tego, abyśmy stali się jak Jego Syn. Arcybiskup Grzegorz Ryś zadaje proste i na pozór dobrze znane pytanie: jaka jest twoja wiara? Odpowiedzi na nie powinniśmy szukać każdego dnia, by nasze życie było nieustannym dążeni...

Grzegorz Ryś Literatura - książki, ebooki i audiobooki

Grzegorz Ryś to polski biskup rzymskokatolicki pochodzący z Krakowa, od 2017 roku arcybiskup metropolita łódzki. Kształcił się na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Jana Pawła II), gdzie uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych. Biskup Ryś jest cenionym historykiem, a do tego lubianym duszpasterzem, zaangażowanym na rzecz dialogu międzyreligijnego i ekumenizmu. Jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, jak również należy do kapituły Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała, która przyznawana jest przez Klub Chrześcijan i Żydów “Przymierze” za zasługi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Od 1995 roku stale współpracuje z “Tygodnikiem Powszechnym”, jest także członkiem redakcji Miesięcznika Znak.

Twórczość Grzegorza Rysia

Grzegorz Ryś to autor wielu pozycji związanych z chrześcijaństwem rzymskokatolickim, kościołem w Polsce, a także dialogiem ekumenicznym. Wśród jego (ponad 40) książek znajdują się zarówno pozycje naukowe, jak i popularnonaukowe, przede wszystkim z zakresu teologii, historii oraz duchowości. Ze swadą łączy w nich fragmenty Biblii z doświadczeniami dnia codziennego nie uciekając od zadawania trudnych pytań. Tymi zajmują się chociażby książki pt. “Czy wiara ma sens? Na pytania młodych odpowiada bp Grzegorz Ryś” czy “Znać lub nie znać Jezusa”. Z kolei “O bliskości. Jak żyć razem w podzielonym świecie”, wydane nakładem Wydawnictwa Znak, stanowi wybór różnych wypowiedzi biskupa z roku 2020, który próbuje odpowiedzieć na niezwykle aktualne, a przy tym niełatwe pytania: jak doświadczyć bliskości w czasie izolacji i dystansu? Jak budować jedność w świecie podziału? Skąd brać nadzieję w tym pełnym lęku i niepokojów okresie? Metropolita łódzki wskazuje tam na rolę wspólnoty i więzi, których powstanie i utrzymanie wciąż jest możliwe. Najważniejsze są tu proste, codzienne rzeczy - zrobienie komuś zakupów, telefon do osoby samotnej, pogodzenie się z kimś. Zwyczajna, wydawałoby się, ludzka obecność, szacunek i współczucie, które leżą u podstaw chrześcijaństwa.

“O rzeczach ważnych”

Biskup Ryś jest także cenionym historykiem - autorem takich pozycji jak “Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią kościoła”, “Brat Albert. Inspiracje” czy “Franciszek. Życie, miejsca, słowa”, które znaleźć można także w ebookach. Pierwsza książka opiera się na przekonaniu, że próba zrozumienia współczesnego kościoła musi zostać poprzedzona zaznajomieniem się z jego historią. Ksiądz Grzegorz Ryś, pisząc językiem prostym, lecz nie upraszczającym, stawia trafne i niełatwe pytania oraz diagnozy. Łączy w tym tomie perspektywę wiary i nauki, skupiając się na konkretnych ludziach i wydarzeniach, które ukształtowały ludzką teraźniejszość. Biskup pyta między innymi: jaka była reakcja papieża na rzezie, których dopuszczali się krzyżowcy? Jak wyglądała codzienność księży w średniowieczu? W jaki sposób duchowni zareagowali na wprowadzenie celibatu? “Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią kościoła” powstawał przez 25 lat historycznej kariery Grzegorza Rysia i stanowi najobszerniejsze podsumowanie jego dorobku w tym zakresie.

Biskup Ryś znany jest jednak przede wszystkim z nieunikania rozmów na temat skomplikowanej teraźniejszości kościoła rzymskokatolickiego - w 2020 roku wydane zostało “O rzeczach ważnych”. Zebrane tu wypowiedzi i kazania ks. Grzegorza Rysia z lat 2017-2019 mierzą się z takimi kwestiami jak utrata wiarygodności kościoła w Polsce czy agresja w życiu publicznym. Próbują także odpowiedzieć na pytania, czy prawdziwa miłość jest tylko ulotnym marzeniem i jak wierzyć w czasach zgorszenia? Również tu metropolita łódzki zwraca uwagę na rolę rzeczy (pozornie) prostych - spotkania z kimś o odmiennych poglądach, powiedzenie drugiej osobie: “przepraszam”, codzienne sięganie do Biblii w poszukiwaniu odpowiedzi. Biskup Ryś stwierdza, że Bóg wierzy w człowieka - chodzi tylko i aż o to, by człowiek także w siebie i Boga uwierzył.

Nie tylko ksiądz - Grzegorz Ryś to rekolekcjonista i wykładowca

Grzegorz Ryś jest nie tylko księdzem, ale także rekolekcjonistą i wykładowcą - cenionym nie tylko przez słuchaczy, ale także przez Polską Akademię Nauk. W 2019 roku otrzymał tytuł Ambasadora Polszczyzny w mowie. Przyznała go Rada Języka Polskiego PAN w uznaniu jego pozbawionego niepotrzebnych dygresji, ozdobników i specjalistycznego żargonu przemówień. Biskup Ryś nie tylko nie ucieka od trudnych spraw, ale w dodatku umie mówić (i pisać) o nich prosto i bez zasłaniających przekaz ozdobników.

Te i wiele innych napisanych w przystępny sposób pozycji podejmujących trudne tematy znajdziecie na Woblink.com, zarówno w formie książek papierowych, jak i elektronicznych - w ebookach i audiobookach.

Źródło zdjęcia: www.wydawnictwoznak.pl

Co znajdziesz w kategorii: Literatura

„Literatura” jest bardzo obszerną kategorią zawierającą w sobie książki z licznych podkategorii, dlatego możemy tu znaleźć zarówno literaturę piękną, poezję i dramat, jak i powieść obyczajową i historyczną, a także fantastykę, horror, kryminał i romans. Najchętniej czytane pozycje w księgarni internetowej Woblink.com należą do jednego z najpopularniejszych pisarzy młodego pokolenia Remigiusza Mroza, którego powieści od razu zdobywają rzesze wiernych fanów („Hashtag”, „Testament”, „Zerwa”), znanego na całym świecie, niekwestionowanego króla horrorów Stephena Kinga („Outsider”, „To”), a także brytyjskiej pisarki, jednej z najpopularniejszych autorek powieści dla kobiet Jojo Mojes („Moje serce w dwóch światach”, „Kiedy odszedłeś”, „Zanim się pojawiłeś”). W kategorii „Literatura” nie mogło także zabraknąć takich tytułów jak „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood, która przedstawia przerażającą antyutopię o piekle kobiet zmuszonych do życia w reżimowym państwie, „Kredziarz” C.J. Tudor, czyli pełnego koszmarów thrillera będącego niezwykle udanym debiutem literackim brytyjskiej pisarki czy opartej na motywach mitologicznych „Kirke” Madeleine Miller – opowieści o samotnej kobiecie walczącej z przeciwnościami losu i zmuszonej wybierać między bogami a śmiertelnikami. W ofercie znajdują się również książki tworzące kanon literatury polskiej i europejskiej, utwory cenione i wartościowe. Należą do nich ponadczasowe pozycje pisarzy polskich, jak np. „Bajki robotów” Stanisława Lema, „Lalka” Bolesława Prusa, „Potop” Henryka Sienkiewicza, a także zagranicznych, czyli m.in. „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa, „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja, „Nędznicy” Victora Hugo.