Hanna Krall Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Hanna Krall Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Hanna Krall to polska dziennikarka i pisarka. Jest ceniona na całym świecie i, obok Ryszarda Kapuścińskiego, uznawana za jedną z najważniejszych polskich reportażystek. Największą sławę przyniosła jej publikacja książki pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Hanna Krall posiada swój wyjątkowy, unikalny, oszczędny styl. Nie używa upiększaczy, pisze krótkimi, mocnymi, ale też niezwykle przemyślanymi i pięknymi zdaniami. W jej książkach nie można przeoczyć ani słowa, bowiem Krall buduje swoją narrację bardzo precyzyjnie. Jak pisze o niej Mariusz Szczygieł, „Krall jest odważna. W przegadanym świecie proponuje małomówność.” Następnie dodaje, że „Hanna Krall przestrzega przed przerostem sztuki”.

Hanna Krall – życiorys

Hanna Krall pochodzi z Warszawy. Urodziła się w rodzinie żydowskiej w 1935 lub 1937 roku. Jej rodzice byli urzędnikami. Niestety prawie cała rodzina pisarki zginęła w czasie okupacji. Kilkuletnia Hanna cudem przeżyła wojnę – została uratowana w trakcie transportu do getta i do końca wojny przebywała po aryjskiej stronie. Doświadczenia z czasów II wojny światowej i Holocaustu odcisnęły trwałe piętno na życiu pisarki, a co za tym idzie, na jej twórczości. Większość swoich reportaży poświęciła dramatycznym losom polskich Żydów, warszawskiemu gettu i Zagładzie. Po zakończeniu wojny Hanna Krall trafiła do domu dziecka w Otwocku. W 1955 roku ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i chwilę po odebraniu dyplomu rozpoczęła współpracę z „Życiem Warszawy”.

Pierwszym przełomowym punktem jej pracy dziennikarskiej była służbowa wizyta w Poznaniu. Krall miała przyglądać się organizowanym w mieście międzynarodowym targom. Na miejscu jednak była świadkiem brutalnie stłumionego strajku robotników. To doświadczenie na zawsze zmieniło jej podejście do zawodu – można powiedzieć, że wtedy stała się dziennikarką z prawdziwego zdarzenia.

Na wschód od Arbatu – debiut literacki Hanny Krall

Od 1969 roku rozpoczęła pracę w tygodniku Polityka. Praca w redakcji z doświadczonymi redaktorami pozwoliła jej rozwinąć skrzydła. W trakcie pracy w Polityce przeprowadziła mnóstwo ważnych rozmów i napisała swoje najważniejsze książki. W 1972 roku ukazała się debiutancka książka Hanny Krall pt. „Na wschód od Arbatu” – zbiór reportaży będących efektem podróży po Związku Radzieckim.

Zdążyć przed Panem Bogiem najważniejsze dzieło w karierze Hanny Krall

Najważniejszym dziełem w karierze reportersko-pisarskiej Hanny Krall jest „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Kanwą do wydanej w 1977 roku książki były rozmowy Hanny Krall z Markiem Edelmanem, polskim działaczem społecznym pochodzenia żydowskiego, kardiologiem, jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim. W książce znalazły się jego wspomnienia z powstania oraz pracy jako kardiologa. „Zdążyć przed Panem Bogiem” to jeden z najważniejszych polskich reportaży. Od wielu lat znajduje się w kanonie lektur szkolnych. Książkę „Zdążyć przed Panem Bogiem” w formie papierowej, ebooka oraz audiobooka możecie kupić w księgarni internetowej Woblink.

W wyniku wybuchu stanu wojennego, w 1981 roku wielu dziennikarzy zakończyło współpracę z Polityką. Wśród nich była Hanna Krall. Szukając pracy trafiła na ofertę Zespołu Filmowego TOR. Zatrudniła się tam na stanowisku zastępcy kierownika literackiego. Do jej obowiązków należało między innymi ocenianie scenariuszy, wyszukiwanie tematów na filmy, a następnie pisanie tekstów, które służyły do tworzenia scenariuszy. W tym czasie współpracowała między innymi z Janem Jakubem Kolskim i Krzysztofem Kieślowskim.

Kolejny przełom w jej karierze nastąpił pod koniec lat 80. i przypadł na czas transformacji ustrojowej. Związała się wówczas z nowopowstałą Gazetą Wyborczą. Hanna Krall była jedną z założycielek i twórców działu reportażu, jej zadaniem było rekrutowanie i szkolenie nowych reportażystów i dziennikarzy.

Nagrody i wyróżnienia

Za swój dorobek artystyczny Hanna Krall była wielokrotnie nagradzana. Na swoim koncie ma m.in. Nagrodę im. Juliana Bruna, Nagrodę im. Pruszyńskiego, Nagrodę miesięcznika „Odra”, Nagrodę im. Prusa. W 1999 i w 2005 roku była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, jednego z najważniejszych polskich wyróżnień literackich. W 2004 roku otrzymała Order Odrodzenia Polski. W listopadzie uhonorowana została nagrodą w studenckim plebiscycie MediaTory w kategorii AuTORytet. W ciągu ostatnich kilku lat otrzymała jeszcze Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości, a w 2017 Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii „Warszawski Twórca”.

„Fantom bólu. Reportaże wszystkie” Hanny Krall

W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się zbiór wszystkich reportaży Hanny Krall pt. „Fantom bólu”. W tomie znajdują się następujące publikacje – pojedyncze teksty i zbiory: „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Sublokatorka”, „Hipnoza”, „Taniec na cudzym weselu”, „Dowody na istnienie”, „Tam już nie ma żadnej rzeki”, „Ty jesteś Daniel”, „Wyjątkowo długa linia”, „Król kier znów na wylocie”, „Różowe strusie pióra” oraz „Biała Maria”. Książka została okraszona wstępem Mariusza Szczygła, który w pięknych słowach opisał twórczość Hanny Krall. „Fantom bólu” w formie ebooka oraz książki papierowej możecie kupić w księgarni internetowej Woblink.

Mariusz Szczygieł – wierny uczeń Hanny Krall

Jednym z najwierniejszych i najbardziej znanych uczniów Hanny Krall jest Mariusz Szczygieł, reportażysta, publicysta, osobowość medialna, laureat Nagrody Literackiej Nike 2019 za książkę „Nie ma”. Zbiór reportaży wydał we własnym wydawnictwie Dowody na Istnienie, które swoją nazwę zaczerpnęło z tytułu jednej z książek reportażystki.

Mariusz Szczygieł przy każdej możliwej okazji, z ogromnym szacunkiem, odwołuje się do twórczości Hanny Krall, podkreśla, że to jej zawdzięcza inspirację i warsztat. Krall była jedną z jego pierwszych mentorek, gdy zaczynał pracę w redakcji „Gazety Wyborczej”.

Najnowsze publikacje Hanny Krall

Choć Hanna Krall większość swoich najważniejszych dzieł napisała w drugiej połowie XX wieku, to w ciągu ostatnich kilkunastu lat napisała kilka nowych książek. Pierwszą w XXI wieku był reportaż „To ty jesteś Daniel”, zbiór portretów ludzi wplątanych w zawiłą i tragiczną XX-wieczną historię. Trzy lata później ukazała się „Wyjątkowo długa linia”. Następnie „Król kier na wylocie” (2006). Kolejną książką pisarki była ”Biała Maria” (2011). W książce autorka wraca myślami do premiery ósmej części „Dekalogu“ Krzysztofa Kieślowskiego, pisze o Holokauście i powojennych losach pewnej żydowskiej dziewczynki.

Najnowszą książką Hanny Krall są „Synapsy Marii H.”, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego. To opowieść o Marii Twardokęs-Hrabowskiej, polskiej opozycjonistce, więzionej w latach 80. za wspieranie strajków. Obecnie kobieta mierzy się z trudną rzeczywistością – wychowuje syna chorego na autyzm. Krall pisze również o matce męża swojej bohaterki, Marii Hrabowskiej, kobiecie, która przeżyła dwa traumatyczne wydarzenia – II wojnę światową oraz atak na World Trade Center.

Ponadto w 2020 roku wydawnictwo Dowody na Istnienie opublikowało „Smutek ryb”, czyli zbiór tekstów, które Hanna Krall napisała w latach 80. dla czasopisma dla wędkarzy, gdzie mogła publikować bez weryfikacji cenzury. W stanie wojennym redakcja gazety postanowiła wesprzeć uznaną, ale niestety bezrobotną pisarkę.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Hanny Krall w formie ebooków, audiobooków i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!