Hans Christian Andersen Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Baśnie Andersena, Książka | Hans Christian Andersen

    Najpiękniejsze i najbardziej znane baśnie H.Ch.Andersena. Ponadczasowa klasyka literatury dziecięcej. Calineczka, Brzydkie kaczątko, Królowa Śniegu, Dziewczynka z zapałkami – to tylko kilka spośród wzruszających opowieści najsłynniejszego baśniopisarza świata, które można odnaleźć w tej książce. Mądrymi, napisanymi pięknym językiem utworami Hansa Christiana Andersena zachwycają się kolejne pokolenia dzieci, a ich rodzice odkrywają w nich coraz to nowe ukryte sensy. Piękne aut...

Hans Christian Andersen Książki

Hans Christian Andersen był duńskim pisarzem i poetą, znanym przede wszystkim dzięki swoim baśniom. „Calineczka”, „Brzydkie kaczątko”, „Księżniczka na ziarnku grochu” czy „Dziewczynka z zapałkami” od dawna znajdują się w kanonie światowej literatury. Baśnie Andersena, choć przeznaczone dla dzieci, zawierają w sobie wiele treści i znaczeń wartościowych także dla dorosłych.

Młodość Hansa Christiana Andersena

Hans Christian Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense, w najbiedniejszej dzielnicy tego duńskiego miasta. Był synem szewca, Hansa Andersena, oraz niepiśmiennej praczki Anne Marie (z domu Andersdatter). Problemy ze zdrowiem, jakie były efektem udziału w wojnach napoleońskich, doprowadziły do śmierci ojca Hansa Christiana w roku 1816. W przytułku dla chorych przebywała babka ze strony ojca przyszłego pisarza (później dołączył do niej także psychicznie chory dziadek). Kobieta zajmowała się tam ogrodem i to ona jako pierwsza wprowadziła młodego Hansa w świat baśni. Niektóre z elementów opowiadanych przez nią wtedy historii można znaleźć w jego późniejszej twórczości. Po śmierci ojca matka Hansa Christiana Andersena wyszła ponownie za mąż za Nielsa Gunersena, a we wrześniu 1819 roku młody poeta wyjechał do Kopenhagi, by zostać aktorem. Uczęszczał do tamtejszej szkoły baletowej w latach 1820-1821. Próby gry w teatrze nie skończyły się sukcesem. Swoją karierę Hans Christian zaczynał jako śpiewak operujący wysokim sopranem, ale po mutacji głosu utracił tę możliwość.

Nie wszystko jednak działało przeciwko Hansowi Christianowi Andersenowi. Był to człowiek wytrwały w dążeniu do swoich celów. Podczas wizyty króla Fryderyka VI w szkole łacińskiej w Slagelse władca dostrzegł talent młodego człowieka i udzielił mu w 1822 roku stypendium królewskiego. Dzięki temu Andersen mógł nadal się uczyć, a do roku 1828 ukończyć studia.

Dalsza kariera i życie

Coraz lepsza sytuacja materialna pozwoliła Hansowi Christianowi Andersenowi kontynuować swoją karierę twórczą i rozwijać swoje pasje oraz talenty. Na wszelkie sposoby próbował pojawić się w teatrze – zadebiutował w nim jako autor w 1829 roku sztuką „Miłość na Wieży Mikołaja”. Od tego czasu napisał niemało dramatów, nie wszystkie jednak cieszyły się uznaniem. Braki w początkowym wykształceniu sprawiały, że w jego dziełach pełno było błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i stylistycznych, przez które natychmiast odrzucane były przez krytykę.

Hans Christian Andersen był osobą ciekawą świata i ludzi, ale także pełną wewnętrznego niepokoju. Nadmierna wrażliwość oraz niełatwy charakter, a także pewien egocentryzm sprawiały, że nie mógł sobie znaleźć stałego miejsca i prowadzić ustabilizowanego życia. W niektórych współczesnych interpretacjach postrzega się go także jako osobę biseksualną. W czasie swoich podróży zwiedził niemal całą Europę. Andersen miewał stany depresyjne i melancholiczne, obawiał się także, że oszaleje tak jak jego dziadek. Pod koniec życia chorował na gruźlicę.

Wśród znajomych Hansa Christiana Andersena wyróżnić można takie sławne postaci jak Charlesa Dickensa, Sorena Kierkegaarda, Bertela Thorvaldsena czy braci Grimm. W uznaniu jego zasług oraz wiedzy Andersen otrzymał tytuł profesora w roku 1851, a także tytuł radcy (1874).

Hans Christian Andersen zmarł w wiejskiej posiadłości Rolighed w okolicach Kopenhagi (obecnie w ramach północnej dzielnicy tego miasta) 4 sierpnia 1875 roku.

Twórczość Hansa Christiana Andersena – „Baśnie”

Hans Christian Andersen zadebiutował literacko zbiorem „Młodzieńcze próby”, który wydał w 1822 roku pod pseudonimem William Christian Walter. Wśród pozycji jego autorstwa znajdują się zarówno powieści, jak i opowiadania, wiersze, szkice, sztuki teatralne, a także dziennik życia pisarza. Jego powieści „Improwizator” oraz „Tylko grajek” znajdziecie na Woblink jako książki papierowe oraz ebooki.

Andersen jest jednak znany przede wszystkim jako twórca baśni. Nie są one przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Nie traktował ich tak zresztą sam pisarz, który na początku w ogóle uważał pisanie ich za zajęcie na marginesie tworzenia tekstów dla dorosłych. Baśnie Hansa Christiana Andersena opisywane są jako pudełka. Ich opakowanie przyciąga wzrok dzieci, a wnętrze przeznaczone jest bardziej dla dorosłych czytelników. Pierwszy zbiór tych historii wydany został w Kopenhadze w 1835 roku, a kolejne tomy pojawiły się w dwóch kolejnych latach. Zachęcony ich popularnością Andersen wydawał kolejne tomy aż do roku 1872.

„Baśnie” Hansa Christiana Andersena w księgarni internetowej Woblink

Do najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena z pewnością należą „Mała syrenka”, „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Królowa śniegu”, „Dzikie łabędzie” czy „Nowe szaty cesarza”. Bogaty wybór zarówno pojedynczych historii, jak i zbiorów tych klasycznych już baśni – zarówno w wersji oryginalnej, jak i nieco przystosowanej dla wrażliwości najmłodszych czytelników – znajdziecie na Woblink. Czekają na Was zarówno ebooki i książki papierowe, jak i audiobooki – w tym opowieści czytane głosem Jerzego Stuhra czy Wiktora Zborowskiego.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.