Gustaw Herling-Grudziński Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dzieła zebrane Tom 14 Korespondencja vol. 3. 1976-1996, Książka | Gustaw Herling-Grudziński, Jerzy Giedroyć

    Dwie legendarne osobowości XX wieku i ostatnie dwadzieścia lat ich intensywnej korespondencji. Pasjonująca opowieść o polskiej kulturze i współczesnej historii z plejadą barwnych postaci. Korespondencja Herlinga-Grudzińskiego i Jerzego Giedroycia, zawarta w trzecim, ostatnim tomie listów, dotyczy najważniejszych wydarzeń z historii świata, Europy, ale przede wszystkim Polski. Czytelnik znajdzie tu między innymi komentarze dotyczące wyboru papieża Polaka, rodzenia się Solidarn...

    Promocja
    okładka Inny Świat, Książka | Gustaw Herling-Grudziński

    Jedno z najważniejszych świadectw więźnia łagru i zarazem jeden z najistotniejszych utworów w historii polskiej – i światowej – literatury XX wieku. Wstrząsająca wiwisekcja mechanizmów sowieckiego totalitaryzmu i obraz ludzkiej natury wystawionej na najcięższą z prób. Słowem: książka, którą – jak stwierdził Albert Camus – „powinno się wydawać i czytać we wszystkich krajach świata”. „Są to opowieści o niewyobrażalnym zdziczeniu i upodleniu ludzi, ale też – o heroicznym poszuki...

Gustaw Herling-Grudziński Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Gustaw Herling-Grudziński urodził się w 1919 roku. To polski pisarz, eseista, krytyk literacki dziennikarz, publicysta, żołnierz i więzień Gułagu, radzieckiego obozu pracy, działacz opozycji demokratycznej. Herling-Grudziński został zatrzymany przez NKWD w trakcie próby przekroczenia niemiecko-sowieckiej linii demarkacyjnej po inwazji Związku Radzieckiego na Polskę. W wyniku zatrzymania trafił do jednego z radzieckich obozów pracy.

Herling-Grudziński napisał przeszło dwadzieścia książek, z których najbardziej znaną jest „Inny świat”, czyli literackie opracowanie wspomnień autora z czasów jego uwięzienia w łagrze pod Archangielskiem. „Inny świat” to jedna z najważniejszych pozycji należących do kręgu literatury obozowej. Za swoją twórczość Herling-Grudziński był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany prestiżowymi tytułami. W 1998 roku został odznaczony Orderem Orła Białego, najważniejszym cywilnym orderem Rzeczypospolitej Polskiej.

Życiorys Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Gustaw Herling-Grudziński pochodził z Kielc ze spolonizowanej rodziny żydowskiej. W swoim rodzinnym mieście uczęszczał do Gimnazjum im. M. Reja. Choć ojciec zachęcał Gustawa do studiowania w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, to jednak wybrał filologię polską, którą studiował w Warszawie. W tym czasie podjął się współpracy z czasopismami „Ateneum”, „Pion” i „Nowy Wyraz”. Niestety edukację przerwał mu wybuch II wojny światowej. Już w październiku 1939 roku założył z kolegami Polską Ludową Akcję Niepodległościową, która była jedną z pierwszych polskich organizacji działających w konspiracji. Po dwóch miesiącach musiał jednak wyjechać do Lwowa – tam korzystał z protekcji Marii Dąbrowskiej i Juliusza Kleinera. Wiosna 1940 roku próbował przekroczyć granicę z Litwą, niestety przemytnicy, z którymi się umówił, okazali się być funkcjonariuszami NKWD. Błyskawicznie został skazany na 5 lat pozbawienia wolności i zsyłkę do obozu. Ostatecznie trafił do łagru w Jercewie, wcześniej będąc zatrzymywanym w Witebsku, Leningradzie i Wołogrodzie. W niewoli przebywał do stycznia 1942 roku – został zwolniony w związku z obowiązującym już od kilku miesięcy układem Sikorski-Majski. Herling-Grudziński spisał swoje wspomnienia z czasów niewoli w książce „Inny świat”, która ukazała się w 1951 roku i była drugą, po „Żywych i umarłych”, książką w dorobku autora. „Inny świat” to jedna z najważniejszych i najlepiej napisanych książek podejmujących tematykę obozów pracy i obozów koncentracyjnych. Książka od wielu lat znajduje się w ścisłym kanonie lektur szkolnych.

Po zwolnieniu z niewoli Herling-Grudziński dołączył do armii generała Andersa, służył m.in. w 3 Karpackim Pułku Artylerii Lekkiej. Za udział w bitwie pod Monte Cassino otrzymał Order Virtuti Militari. Po ukończeniu kursu Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii w Matera awansował do stopnia kaprala podchorążego.

Po zakończeniu wojny Herling-Grudziński został emigrantem politycznym. Wraz z żoną na stałe osiadł w Londynie. Tam pisał dla tygodnika „Wiadomości” oraz zakładał i redagował miesięcznik „Kultura”. Grudziński jeszcze w czasie mieszkania we Włoszech zapisał się do Polskiej Partii Socjalistycznej. Publikował m.in. w „Robotniku” i „Świetle” – socjalistycznych pismach partyjnych. W wyniku rozłamu w partii wystąpił z PPS w 1960 roku. Później współpracował z Komitetem Obrony Robotników oraz Polskim Porozumieniem Niepodległościowym. W pierwszej połowie lat 50. XX wieku przygotowywał audycje dla Radia Wolna Europa w Monachium.

Dorobek literacki Herlinga-Grudzińskiego

Dorobek Gustawa Herlinga-Grudzińskiego składa się z przeszło dwudziestu książek – powieści, zbiorów opowiadań, listów, esejów. Obok „Innego świata” trzeba wyróżnić „Skrzydła ołtarza” (1960), „Drugie Przyjście oraz inne opowiadania i szkice” (1963), „Upiory rewolucji” (1973), „Podróż do Burmy” (1983), „Pierścień” (1986), „Wieża i inne opowiadania” (1988), „Sześć medalionów i Srebrna Szkatułka” (1994), „Portret wenecki. Trzy opowiadania” (1995), „Don Ildebrando: opowiadania” (1997), „Gorący oddech pustyni” (1997), „Biała noc miłości” (1999), „Podzwonne dla dzwonnika” (2000), „Najkrótszy przewodnik po sobie samym” (2000), „Wędrowiec cmentarny” (pośmiertnie w 2005 roku), „Wiek biblijny i śmierć” (również pośmiertnie w 2007).

Większość książek, esejów i zbiorów korespondencji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego ukazało się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Krakowskie wydawnictwo wydało je w serii „Dzieła zebrane”. Wśród nich znajdują się słynne „Dzienniki pisane nocą” oraz zbiory korespondencji z Jerzym Giedroyciem, Sławomirem Mrożkiem i Włodzimierzem Boleckim.

Gustaw Herling-Grudziński zmarł w 2000 roku i został pochowany na cmentarzu Poggio Reale w Neapolu. Przed śmiercią zdążył odebrać w Krakowie doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej, decyzją prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, otrzymał Order Orła Białego, najwyższe cywilne odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto Herling-Grudziński był laureatem literackiej Nagrody Polskiego PEN Clubu im. j. Parandowskiego.

Książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego na Woblinku

Książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego znajdziecie w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Do kategorii „Pozostałe” zostały przypisane wszystkie publikacje, które nie przynależą do żadnej z konkretnych kategorii takich jak: Dla dzieci, Dla młodzieży, Poradniki / Edukacja / Hobby, Powieści i lektury, Dom / Moda / Hobby, Dom / Wnętrze / Ogród, Kolorowanki, Moda i styl, Filozofia, Historia, Historia najnowsza, Historia nowożytna, II wojna światowa, Starożytność i średniowiecze, Internet, komputery, informatyka, Komiks i książka graficzna, Książki obcojęzyczne, Kuchnia / Diety / Fitness, Kultura / Sztuka / Design, Literatura, Fantastyka / Horror, Kryminał / Sensacja / Thriller, Literatura piękna, Poezja / Dramat, Powieść historyczna, Powieść obyczajowa, Romans / Erotyka, Literatura faktu, Biografia / Autobiografia / Wspomnienia, Książki podróżnicze / Przewodniki, Literatura popularnonaukowa, Reportaż, Marketing / Zarządzanie / Finanse, Nauka języków, Nauki ścisłe / Medycyna, Podręczniki / Encyklopedie, Poradniki, Prasa, Prawo, Psychologia / Społeczeństwo / Polityka, Religia, Sport /Rekreacja, Technika / Inżynieria / Rolnictwo oraz Zdrowie / Rodzina / Związki. Kategoria „Pozostałe” zawiera publikacje, których nie da się przypisać tylko do jednej z tych kategorii, gdyż ich granice są bardzo często niewyraźne. To książki znajdujące się zazwyczaj na styku wielu różnych gatunków, wymykające się jednoznacznej klasyfikacji i kategoryzacji.