Holly Black Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Holly Black Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Holly Black to bestsellerowa autorka powieści fantasy, opowiadań, nowel, komiksów i powieści graficznych dla młodszych czytelników. Uznanie zyskała przede wszystkim dzięki serii książek fantastycznych dla młodzieży - "Kroniki Spiderwick", ale także cyklowi "Elfy ziemi i powietrza" czy "Okrutny Książę". Black jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Mythopoetic Award, Locus Award, Nebula oraz Newbery Honor, a także finalistką Nagrody Eisnera oraz Nagrody Lodestar ("Okrutny książę"). Jej książki przetłumaczono po dziś dzień na 32 języki, doczekały się one również adaptacji filmowej.

Holly Black - poznaj królową młodzieżowych książek fantasy!

Holly Black, a właściwie Holly Riggenbach przyszła na świat 10 listopada 1971 roku w West Long Branch, w New Jersey w USA. Tam też ukończyła edukację w college'u stanowym - College of New Jersey. Od najmłodszych lat kochała czytać i pisać. W związku z tym, w trakcie studiów na Rutgers University rozpoczęła pracę w redakcji czasopism medycznych, m.in. The Journal of Pain, a także miesięcznika "8d" zajmującego się grami fabularnymi. Jej plan był jednak ambitniejszy, planowała być pisarką! Na szczęście, jej marzenie się ziściło i plan B, zostania bibliotekarką, pozostał jedynie na papierze.

W 1999 roku, mając 28 lat Black wyszła za mąż za swoją szkolną miłość, Theo Blacka, zawodowo zajmującego się ilustrowaniem oraz projektowaniem stron internetowych. Wraz z synem oraz kocimi towarzyszami mieszkają dziś w Nowej Anglii, w domu z ukrytą biblioteką (sic!).

Trylogia Elfy ziemi, cykl Okrutny Książę... - Jakie książki napisała Holly Black?

Swoją pisarską przygodę autorka rozpoczęła w 2002 roku od publikacji książki urban fantasy dla młodzieży "Tithe: A Modern Faerie Tale", która znalazła się na liście najlepszych książek Stowarzyszenia Bibliotek Amerykańskich dla młodzieży. W Polsce, książka ta, osadzona w uniwersum "Elfów ziemi i powietrza" została po raz pierwszy wydana nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego pod tytułem "Danina. Nowoczesna baśń". Obecnie znajdziemy ją pod zmienioną nazwą - "Zła królowa" w ofercie Wydawnictwa Jaguar. Pozostałymi książkami Holly Black z wyżej wspomnianego uniwersum są nagrodzona nagrodą Nebula Award i wydana w 2005 roku powieść "Serce trolla" (pierwszy przekład "Waleczna") oraz nieschodząca z listy bestsellerów New York Times'a "Żelazna kraina" (2007).

Autorka tak zadomowiła się w świecie Elfhame - krainie elfów, że osadziła w niej jeszcze kilka tytułów, Trylogię Okrutny Książę: "Okrutny Książę" (2018), "Zły Król" (2019), "Królowa niczego" (2019) oraz powieści "Las na granicy światów" (2015) uhonorowaną nagrodą Indies Choice Book Award i "Dlaczego król elfów nie znosił baśni" (2020) z ilustracjami Roviny Cai.

Pisarka jest niezwykle wszechstronną autorką. Prócz powieści, w twórczości Holly Black znajdziemy także liczne opowiadania i nowele, także wydawane w ramach antologii. Black jest współredaktorką trzech z nich, "Geektastic", "Zombies vs. Unicorns" oraz "Welcome to Bordertown". Odnosi także sukcesy jako autorka komiksów oraz powieści graficznych dla młodzieży. Napisała m.in. trzytomowego "Lucifera" dla DC Comics (2015) z ilustracjami Lee Garbeta oraz "Flight of Angels", a jej trylogia "The Good Neighbors", ilustrowana przez Teda Naifeha zdobyła nominację do Nagrody Eisnera.

Do pisania powieści powróciła z serią książek "Klątwiarze", osadzonej w świecie magii, klątw oraz przestępczości zorganizowanej. Składają się na nią tomy "Biały kot", "Czerwona rękawiczka" i "Czarne serce". Nieco później stworzyła wraz z przyjaciółką, Cassandrą Clare serię "Magisterium". Wszystkie jej tomy, "Próba żelaza", "Miedziana rękawica", "Brązowy klucz", "Srebrna maska" oraz "Złota wieża" znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formacie ebooka.

Kroniki Spiderwick - najpopularniejszy cykl Holly Black

Szeroką rozpoznawalność przyniosła jednak autorce inna seria powieści dla dzieci - "Kroniki Spiderwick" (2003-2004), stworzona we współpracy z pisarzem, ilustratorem, zdobywcą medalu Caldecott (nagroda przyznawana twórcy najwybitniejszej amerykańskiej książki obrazkowej dla dzieci w Stanach Zjednoczonych), przyjacielem Holly Black, Tonym Di Terlizzi. Seria podstawowa składa się z pięciu powieści, w kolejności "Przewodnik terenowy", Kamienne oko", "Sekret Lucindy", "Żelazne drzewo", "Gniew Mulgarata" oraz sześciu książek powiązanych tematycznie. Do dziś, cykl został przetłumaczony na 32 języki, zaadaptowany na film przez Paramount Pictures we współpracy z Nickelodeon Films (reż. Mark Waters) oraz grę komputerową przez wytwórnię gier Vivendi Games.

Pozostałe książki Holly Black

Jeśli zastanawiacie się, w jakiej kolejności czytać książki Holly Black, mamy dla Was tylko jedną radę - podążajcie za głosem serca. Wśród jej twórczości znajdziecie wiele ciekawych propozycji dla siebie, także opowieści o duchach, jak na przykład "Doll Bones" (2013), czy wampirach "The Coldest Girl in Coldtown". Black jest także autorką inspirowanej postacią Maleficient (Disney) powieści "Heart of the Moors: Mistress of Evil" (2019). Wydane po polsku powieści Holly Black znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w postaci ebooka, audiobooka bądź książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!