Hugh Lofting Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Hugh Lofting Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Hugh Lofting urodził się w 1886 roku. To brytyjski pisarz, autor książek dla dzieci. Lofting jest znany przede wszystkim z napisania cyklu książek o doktorze Dolittle, który rozumiał mowę zwierząt.

Lofting był pochodzenia angielsko-irlandzkiego. Ukończył Mount St Mary's College w Spinkhill, a następnie studiował inżynierię lądową w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge, Massachusetts. Dzięki swojemu wykształceniu jako inżynier Lofting miał dużo pracy, przez co sporo podróżował. W trakcie I wojny światowej zaciągnął się do Gwardii Irlandzkiej w brytyjskiej armii. W listach z frontu do swoich dzieci nie chciał pisać o okropnościach wojny. W zamian za to wymyślał dzieciom różne opowieści. To na ich podstawie powstała później postać Doktora Dolittle'a, który potrafił rozmawiać ze zwierzętami.

Doktor Dolittle Hugha Loftinga

Pierwszy raz postać Doktora Dolittle'a pojawiła się w listach Loftinga do jego dzieci. Opowieści rozgrywają się w wiktoriańskiej Anglii, a ich główny bohater posiada zdolność rozmawiania ze zwierzętami. Pierwsza, bogato ilustrowana, książka o przygodach Dolitlle'a ukazała się w 1920 roku. Łącznie Hugh Lofting napisał dwadzieścia tomów przygód Doktora. W polskim tłumaczeniu ukazały się „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, „Zoo Doktora Dolittle'a”, „Poczta Doktora Dolittle'a”, „Cyrk Doktora Dolittle'a” oraz „Podróże Doktora Dolittle'a”, „Opera doktora Dolittle'a”, „Doktor Dolittle na Księżycu”, „Powrót doktora Dolittle'a”, „Doktor Dolittle i Tajemnicze Jezioro”, „Doktor Dolittle i zielona kanarzyca”, „Opowieści z Puddleby”.

Słynny Doktor John Dolittle to lekarz mieszkający w Puddleby nad rzeką Marsh. Jego papuga Polinezja zaczyna uczyć go języka zwierząt. Dolittle postanawia zostać weterynarzem. Mężczyzna jest bardzo stanowczy i surowy wobec złego traktowania zwierząt. Nie wiadomo, ile dokładnie ma lat, ale podejrzewa się, że w pierwszym tomie serii ma najprawdopodobniej trzydzieści lat. Akcja powieści rozgrywa się najpewniej w pierwszej połowie XIX wieku, choć sam autor nie określił dokładnego czasu. Na tę epokę wskazują opisy otoczenia. Na przestrzeni kolejnych tomów przyjaciółmi Doktora Dolittle'a zostają papuga Polinezja, kaczka Dab-Dab, sowa Tu-Tu, małpka Czi-Czi, pies Jip, Biała Myszka, wróbel Pyskacz i wiele innych.

Seria książek z Doktorem Dolittle w roli głównej doczekała się wielu ekranizacji i adaptacji teatralnych. Jedną z najbardziej znanych ekranizacji była ta z Eddiem Murphym w roli głównej. Powieści Hugh Loftinga inspirowały również twórców gier komputerowych i planszowych.

Pozostałe książki Hugh Loftinga

Hugh Lofting jest również autorem innych książek dla dzieci. Większość z nich jest dedykowana jeszcze młodszemu czytelnikowi niż odbiorcy „Doktora Dolittle'a”. Wśród nich warto wyróżnić bardzo bogato ilustrowane książki „The Story of Mrs Tubbs” (1923) i „Tommy, Tilly i Mrs Tubbs” (1936). Podobnie jak w serii o Doktorze Dolittle pojawiają się tutaj postaci, które umieją rozmawiać ze zwierzętami.

Jedyną powieścią Lofting dla dorosłych jest „Victory for the Slain”. Powieść ukazała się w 1942 roku, pięć lat przed śmiercią autora. Utwór ma budowę długiego wiersza w siedmiu częściach. Głównym tematem książki jest daremność, bezsens i dramat wojny. Niczym refren powraca tutaj fraza „Na wojnie jedynymi zwycięzcami są zabici”.

Książki Hugh Loftinga na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Hugh Loftinga we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są takie tytuły jak „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, „Zoo Doktora Dolittle'a”, „Poczta Doktora Dolittle'a”, „Cyrk Doktora Dolittle'a” oraz „Podróże Doktora Dolittle'a”.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.