Ilona Wiśniewska Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Lud, Ebook | Ilona Wiśniewska

    U północno-zachodnich wybrzeży największej wyspy świata leży skalista wysepka o powierzchni dwunastu kilometrów kwadratowych, zamieszkana przez tysiąc trzysta osób. To tutaj znajduje się najstarszy w Grenlandii dom dziecka, w którym Ilona Wiśniewska pracowała jako wolontariuszka przez trzy miesiące wiosną 2017 roku. Pisząc kolejny reportaż z Północy, chciała na coś się przydać tym, których historii przyjechała wysłuchać. Grenlandczycy opowiadali jej o swoim kraju podczas ło...

    Promocja
    okładka Hen, Ebook | Ilona Wiśniewska

    Północ Norwegii to surowy klimat, garstka ludzi, tysiące reniferów, lodowate morze i wicher, który mąci świadomość. Dla bohaterów tej książki Finnmark, region przez wieki utożsamiany z ultima Thule, to centrum świata i niekończąca się opowieść. Najdalszą północ Europy Ilona Wiśniewska ogląda matowymi oczami umierającego starca, wsłuchuje się w nią razem z Mari Boine – najsłynniejszą na świecie saamską wokalistką, godzi się na nią z tymi, którzy nie mają dokąd wyjechać, albo...

    Promocja
    okładka Przyjaciel Północy, Ebook | Ilona Wiśniewska

    Arktyczne lato, niedźwiedzie polarne i pełna przygód pogoń za kłusownikami! To miały być spokojne wakacje w towarzystwie ulubionej ciotki. Nietypowe, bo na dalekim Spitsbergenie, wśród reniferów, maskonurów i fiordów. Dwunastoletni Daniel nie spodziewał się jednak, że lądując na arktycznej wyspie, wpadnie w sam środek afery kryminalnej. Ktoś zabija niedźwiedzie polarne, a miejscowa policja nie potrafi ustalić sprawców. Czy w takiej sytuacji można być bezczynnym, szczególnie g...

    Promocja
    okładka Pismo. Magazyn opinii Nr 7/2022, Ebook | Wojciech Brzoska, Wioletta Grzegorzewska, Ilona Wiśniewska, Wojciech Engelking, Karolina Lewestam, Karin Smirnoff

    W tym miesiącu szczególnie polecamy:– materiał, w którym Anna Gromada pyta o nierówności Thomasa Piketty’ego,– esej Miłosza Wiatrowskiego, w którym autor sprawdza, kto rządzi światem,– materiał Jakuba Marmurka, w którym tłumaczy koncepcję wieloświatów i zachwyca się jej potencjałem,– reportaż Ilony Wiśniewskiej z dalekiej północy, gdzie tropi norwesko-rosyjskie przyjaźnie,– opowiadanie Wojciecha Engelkinga. 

    Promocja
    okładka Migot, Ebook | Ilona Wiśniewska

    Zimą samolot z południa dolatuje tu raz w tygodniu lub rzadziej. Latem tylko dwa statki dowożą zaopatrzenie na resztę roku. Kilkuset mieszkańców północnej Grenlandii żyje według zasad ustalonych przez naturę i przodków – wielkich łowców polujących na morsy i niedźwiedzie. Ilona Wiśniewska pojechała do Qaanaaq i Siorapaluk, najbardziej na północ wysuniętych osadach Grenlandii. Nawiązanie relacji z Inughuitami, zwanych też polarnymi Inuitami, wymagało wyczucia i czasu. Usłysz...

    Promocja
    okładka Białe, Ebook | Ilona Wiśniewska

    Spitsbergen to największa wyspa norweskiego archipelagu Svalbard w Arktyce i najbardziej na północ wysunięte siedlisko ludzkie na świecie. Mieszkają tu obywatele prawie pięćdziesięciu krajów, którzy przyjechali żyć i pracować w ciągłym zimnie, śniegu, ciemnościach nocy polarnej albo wiecznym słońcu dnia polarnego. Jedną z takich osób jest Polka – Ilona Wiśniewska, która z pasją odkrywcy i znajomością realiów pełnokrwistego mieszkańca opowiada historię niezwykłych miejsc Spits...

Ilona Wiśniewska Ebooki

Ilona Wiśniewska urodziła się w 1981 roku. To polska reporterka, fotografka, publicystka. Na co dzień współpracuje z redakcjami „Dwutygodnika”, „Polityki”, „Dużego Formatu” i „Tygodnika Powszechnego”. Wiśniewska jest autorką trzech reportaży, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Czarne – „Hen”, „Białe” i „Lud”. Była nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dziennikarskiej nagrody studenckiej MediaTory. Ilona Wiśniewska mieszka w północnej Norwegii. Często wypowiada się w mediach na temat sytuacji politycznej i społecznej krajów skandynawskich.

Ilona Wiśniewska w 2009 roku wybrała się w dwutygodniową podróż na wyspę Spitsbergen. Wyprawa całkowicie zmieniła jej życie. Reporterka całkowicie zakochała się w Północy. Od tamtego czasu większość czasu spędziła w Norwegii.

Białe. Zimna wyspa Spitsbergen - debiutancka książka Ilony Wiśniewskiej

W 2014 roku ukazała się debiutancka książka Ilony Wiśniewskiej – „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”. To reporterskie spojrzenie na największą wyspę norweskiego archipelagu Svalbard w Arktyce. Jednocześnie jest to najbardziej na północ wysunięte siedlisko ludzkie na świecie. Co zaskakujące, mieszkają tutaj obywatele blisko pięćdziesięciu krajów. Niektórzy przyjechali na Spitsbergen w poszukiwaniu nowego życia, inni pracują tu lub prowadzą badania. Ilona Wiśniewska opisuje wyjątkowych mieszkańców wyspy. Ponadto opowiada o niekończących się ciemnościach, zimnie i śniegu, a także o wiecznym słońcu dnia polarnego. Reporterka zabiera czytelników do opuszczonych osad, starych kopalni węgla, hoteli oraz do międzynarodowego banku nasion. „Białe” to niesamowita opowieść o społeczeństwie, które żyje w skrajnie trudnych warunkach.

W swojej drugiej książce, „Hen”, Ilona Wiśniewska pozostaje na północy Norwegii. Po raz kolejny jednym z głównych bohaterów jej książki jest surowy klimat. Reporterka przygląda się mieszkańcom jednego z najzimniejszych miejsc na Ziemi. Finnmark to norweski koniec świata.

Lud”, trzecia i najbardziej wstrząsająca książka Ilony Wiśniewskiej, ukazała się w 2018 roku. To opowieść o mieszkańcach Grenlandii – największej wyspy świata. Swoją opowieść reporterka skupia na małej wyspie znajdującej u północno-zachodnich wybrzeży Grenlandii. Zamieszkuje ją tysiąc trzysta osób. Znajduje się na niej najstarszy w Grenlandii dom dziecka, w którym Ilona Wiśniewska przez kilka miesięcy pracowała jako wolontariuszka. Reporterka chciała wykorzystać czas spędzony na wyspie, by opowiedzieć o dramatach, z jakimi na co dzień mierzą się Grenlandczycy. Wyspa to nie tylko malownicze, wiecznie białe miejsce, gdzie szczęśliwi ludzie jeżdżą zaprzęgami i całymi dniami łowią ryby. Grenlandia ma jeden z najwyższych na świecie współczynników samobójstw, przemocy domowej i kazirodztwa. W książce Wiśniewskiej pełno smutku – opowieści o uzależnieniach, depresji i nieprzepracowanych traumach. Jednocześnie jest to jedna z najciekawszych książek o Grenlandii, panujących na wyspie warunkach pogodowych, polityce, sytuacji ekonomicznej i historii kraju.

Krótkie teksty Ilony Wiśniewskiej weszły w skład kilku antologii. Pierwszą ze zbiorowych publikacji jest książka „Wygadane o Wschodzie”, czyli efekt spotkań Anny Dziewit-Meller, Wojciecha Jagielskiego, Mateusza Marczewskiego, Marcina Mellera, Małgorzaty Szejnert i Ilony Wiśniewskiej w trakcie festiwalu Patrząc na Wschód. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Paśny Buriat.

W 2019 roku nakładem Wydawnictwa Czarne ukazał się zbiór tekstów znanych polskich autorów, których motywem przewodnim miał być... śmieć. Celem tego tomu miało być zwrócenie uwagi na to, jak bardzo zaśmiecona jest nasza planeta. Obok Ilony Wiśniewskiej swoje nieoczywiste lamenty na ten temat napisali m.in. Anda Rottenberg, Filip Springer, Ziemowit Szczerek, Krzysztof Środa i Urszula Zajączkowska.

W 2020 roku ukazał się zbiór opowiadań pt. „Nadzieja”. Dochód ze sprzedaży książki został przekazany na pomoc mieszkańcom i pacjentom ośrodków pomocy społecznej i hospicjów, którzy znajdują się w grupie największego ryzyka zakażeniem Covid-19. Tym razem w przedsięwzięciu wzięło udział kilkudziesięciu autorów. Obok tekstu Ilony WIśniewskiej swoje krótkie formy opublikowali m.in. Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik.

Książki Ilony Wiśniewskiej na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ilony Wiśniewskiej we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook). Dostępne są tytuły „Hen”, „Lud” i „Białe”.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.