Isaac Asimov Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Isaac Asimov Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Isaac Asimov to amerykański pisarz, eseista, wykładowca akademicki i profesor biochemii o rosyjsko-żydowskim pochodzeniu. Jest jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych autorów science fiction. Aż siedmiokrotnie został uhonorowany prestiżową nagrodą Hugo. Jest uważany za jednego z najpłodniejszych twórców wszech czasów – napisał łącznie ponad pół tysiąca książek, opowiadań i esejów. Największy rozgłos przyniosła mu epokowa „Fundacja”, saga o historii pierwszego Imperium Galaktycznego, które chyli się ku upadkowi. To właśnie dzięki „Fundacji” jeszcze za życia nazwano go mistrzem gatunku, jednym z „Wielkiej Trójki”, zaraz obok A. Heinleina i Arthura C. Clarke’a. Innymi znanymi seriami, jakie wyszły spod jego pióra, są „Roboty” oraz „Imperium Galaktyczne”. Asimov sformułował trzy prawa robotyki, które do dzisiaj są żywo omawiane i dyskutowane, a proza jego pióra, zwłaszcza ta fantastycznonaukowa, nieustannie inspiruje innych twórców, na czele z pisarzami czy filmowcami.

Życiorys Asimova

Urodził się w 1920 roku jako Isaak Judowicz Ozimow w Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republice Radzieckiej w rodzinie żydowskich młynarzy. Kiedy miał trzy lata, razem z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkał na nowojorskim Brooklynie, gdzie przyszło mu dorastać. Rodzice Isaaca rozmawiali z nim w jidysz albo po angielsku, dlatego też pisarz nigdy nie opanował języka rosyjskiego.

Po ukończeniu szkoły średniej Asimov poszedł na studia do Seth Low Junior College. Początkowo studiował zoologię, jednak po krótkim czasie postanowił przenieść się na biochemię, którą ukończył w 1939 roku. W 1941 uzyskał tytuł magistra, a kilka lat później został doktorem. Wykładał biochemię na Boston University School of Medicine.

Asimov powszechnie jest uznawany za mistrza fantastyki naukowej. Pisał także kryminały, literaturę z gatunku fantasy, a nawet powieść młodzieżową, którą opublikował pod pseudonimem. Przez lata był członkiem i prezesem Mensy. Piastował również stanowisko prezesa American Humanist Association. Na jego cześć nazwano asteroidę, krater na Marsie, dwie nagrody literackie, czasopismo i szkołę podstawową. Pisarz był znany z pogodnego usposobienia, często pojawiał się na konwentach science fiction, gdzie rozmawiał z czytelnikami.

Zmarł 6 kwietnia 1992 roku w Nowym Jorku. Dziesięć lat po śmierci pisarza zredagowane przez jego drugą żonę wydanie autobiografii Asimova ujawniło, że śmierć autora „Fundacji” została spowodowana przez AIDS. Mężczyzna zaraził się wirusem HIV przez transfuzję krwi.

Isaac Asimov – kultowy pisarz

Już jako mały chłopiec uwielbiał opowiadania science fiction tak bardzo, że zaczął pisać swoje własne. W wieku osiemnastu lat sprzedał pierwsze opowiadanie swojego autorstwa. Ukazało się ono na łamach czasopisma „Amazing Stories”. Przez kolejne lata regularnie publikował opowiadania, w tym uważane za jedno z najlepszych w swoim gatunku „Nightfall”.

W 1942 roku została wydana „Fundacja” otwierająca kultową serię powieści o chylącym się ku upadkowi pierwszym Imperium Galaktycznym. Kolejny cykl Asimova, „Roboty”, liczy 38 opowiadań i 5 powieści. W 2004 roku doczekał się głośnej ekranizacji z Willem Smithem w roli głównej.

Asimov pisał nie tylko science fiction. Wydał wiele książek naukowych z następujących dziedzin: fizyka, matematyka, biochemia i astronomia. Przez lata pisał artykuły popularnonaukowe publikowane na łamach „Venture Science Fiction Magazine”. W swoim dorobku literackim ma również teksty o Biblii, literaturze, utwory detektywistyczne, liryczne oraz satyryczne.

„Fundacja”

„Fundacja” to najpopularniejsze dzieło Asimova, które obecnie zaliczane jest do klasyki światowej literatury science fiction. Pierwsza wersja wykreowanej przez pisarza historii była oparta o „Zmierzch i upadek Cesarstwa Rzymskiego” Edwarda Gibbona.

Pierwsza powieść z cyklu została wydana w 1942 roku. Opowiada o upadku i odrodzeniu Imperium Galaktycznego w świecie dalekiej przyszłości. „Fundacja” została włączona do trylogii z dwoma innymi tytułami: „Fundacja i Imperium” oraz „Druga Fundacja”. Lata później Asimov wrócił do cyklu – napisał „Agenta Fundacji”, „Fundację i Ziemię”. Następnie wrócił do czasów sprzed pierwszego tomu i wydał następujące prequele „Preludium Fundacji” i „Narodziny Fundacji”. W swoim cyklu pisarz zawarł fikcyjną naukę czy psychohistorię, które pozwoliły mu na przewidzenie przyszłości wielkich cywilizacji.

Seria jest rozbudowanym i niezwykle dopracowanym studium procesów historycznych i powiązanych z nimi takich tematów jak władza, manipulacja i historia. „Fundacja” zainspirowała między innymi George’a Lucasa, twórcę „Gwiezdnych Wojen”.

„Roboty”

Kolejnym ważnym cyklem w dorobku Asimova są „Roboty” składające się z następujących tytułów: „Ja, robot”, „Pozytonowy detektyw”, „Nagie słońce”, „Świat robotów”, „Roboty z planety świtu” i „Roboty i Imperium”. To właśnie z tej serii pochodzą trzy prawa robotów uważane za fundamentalne w odniesieniu do sztucznej inteligencji. Autor przedstawił je w opowiadaniu „Zabawa w berka” z tomu „Ja, robot”. Wywarły one niebagatelny wpływ na twórców fantastyki naukowej i naukowców pasjonujących się zagadnieniami SI.

Książki Isaaca Asimova na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Isaaca Asimova w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

Literatura piękna to jeden z gatunków twórczości literackiej, który charakteryzuje się dominującą funkcją estetyczną używanego w nim języka (w przeciwieństwie do funkcji użytkowej takich tekstów, jak dzieła o charakterze informacyjnym, naukowym etc.). To też jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Tutaj znajdziecie wiele najwspanialszych dzieł literatury polskiej, a także bestsellerowe dzieła literatury światowej.

Autorzy literatury pięknej na kartach swoich bestsellerów tworzą jedyne w swoim rodzaju historie, poruszając w nich ważne i ponadczasowe tematy bez względu na to, czy mowa o dziełach zaliczanych do klasyki czy do współczesnej literatury pięknej. To właśnie sprawia, że od ich twórczości nie mogą się oderwać kolejne pokolenia czytelniczek i czytelników. Nie sposób wymienić wszystkich popularnych autorów literatury pięknej, z pewnością wspomnieć należy jednak przynajmniej o takich twórcach jak Margaret Atwood, John Steinbeck, Haruki Murakami, Mario Puzo, Jane Austen, Gabriel Garcia Marquez, Yoko Ogawa, Hanya Yanagihara, Ken Follett, George Orwell, Edgar Allan Poe, Marcel Proust, Salman Rushdie, Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”) czy Annie Ernaux. Na Woblinku znajdziecie także wiele ebooków wspaniałych dzieł polskiej literatury pięknej, stworzonych między innymi przez Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Szczepana Twardocha, Leopolda Tyrmanda, Wiesława Myśliwskiego, Łukasza Orbitowskiego („Tracę ciepło”), Wojciecha Kuczoka („Czarna”, „Gnój”) czy Radka Raka. To także świat klasyki literatury polskiej - książek Władysława Reymonta, Zofii Nałkowskiej czy Henryka Sienkiewicza. Najlepsze powieści znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!

Mistrzowie literatury pięknej

Jakie są cechy literatury pięknej? Pojęcie to pojawiło się po raz pierwszy w pierwszej połowie XVIII wieku jako literacka analogia do terminu "sztuki piękne". Beletrystykę wyróżnia nacisk na estetyczną funkcję języka, jak również fikcja literacka. Choć akcja wielu dzieł toczy się w świecie będącym odbiciem naszego, ostatecznie rozgrywają się w nim historie, które przynajmniej w pewnym stopniu są wytworem wyobraźni ich autorek i autorów. Skupienie na faktach zostawiamy reportażom - w świecie literatury pięknej rządzi wyobraźnia.

Czy można wskazać największych mistrzów tego gatunku? Naszym zdaniem jest to niemożliwe, bowiem literatura piękna zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. Chcemy jednak polecić Wam przynajmniej kilka tytułów, które warto przeczytać. Jednym z nich są "Małe kobietki" Louisy May Alcott, których akcja rozgrywa się w latach 60. XIX wieku w stanie Massechusetts. Ojciec rodziny walczy w wojnie secesyjnej, a w tym czasie jego cztery córki - Jo, Meg, Amy oraz Beth - zostały z matką w ich domu w miejscowości Concord. "Małe kobietki" to wyjątkowa powieść o dorastaniu, poszukiwaniu i odnajdywaniu własnej drogi, zmaganiach z gwałtownymi uczuciami, a nade wszystko o miłości. Inne dzieło zaliczane do klasyki literatury pięknej to chociażby "Zabić drozda" Harper Lee, książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Ta historia rozgrywa się w latach 30. XX wieku na południu USA, gdzie Atticus Finch, głowa rodziny i adwokat, broni w sądzie młodego czarnoskórego mężczyznę oskarżonego o gwałt na biednej białej dziewczynie, Mayelli Ewell. Pozornie prosta sprawa staje się symbolem w świecie wszechobecnego rasizmu i codziennej walki o równouprawnienie. "Zabić drozda" zdecydowanie nie jest lekką historią na letnie popołudnie - niewątpliwie jednak warto się z nią zmierzyć. Bestsellerowe powieści, jakie znajdziecie na Woblinku często poruszają tak ważne tematy jak miłość, współczucie, sprawiedliwość czy dobroć. Nie wahajcie się po nie sięgnąć - w naszej księgarni znajdziecie je zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki.

Literatura piękna polska

Które polskie dzieła literackie możemy znaleźć w czołówce współczesnej literatury pięknej? Z całą pewnością zaliczają się do nich dzieła Olgi Tokarczuk, popularne nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jej "Księgi Jakubowe" zostały uhonorowane literacką Nagrodą Nobla, a to nie jedyne przykłady literatury beletrystycznej tej autorki, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Na Woblinku znajdziecie także takie powieści Olgi Tokarczuk jak "Bieguni", "Empuzjon" czy "Dom dzienny, dom nocny". Polskimi dziełami literatury pięknej, do których zdecydowanie polecamy zajrzeć są również współczesne ebooki Szczepana Twardocha (na przykład "Król" lub "Morfina"), Joanny Bator ("Ciemno, prawie noc" czy "Gorzko gorzko"), Wiesława Myśliwskiego ("Traktat o łuskaniu fasoli", "Ucho igielne") czy laureata Nagrody Nike Radka Raka ("Baśń o wężowym sercu" i "Małe zwierzątka"). Polska literatura piękna to również powieści klasyków literatury beletrystycznej, takie jak "Chłopi" Władysława Reymonta (przy tej okazji serdecznie polecamy też sięgnąć po "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak), "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Lalka" Bolesława Prusa czy "Granica" Zofii Nałkowskiej. Wiele z tytułów, które znajdziecie w kategorii literatury pięknej polskiej to równocześnie zagraniczne bestsellery, dostępne w Woblinku w wielu różnych formatach!

Literatura piękna obca

Także powieści zagranicznych autorów beletrystyki cieszą się w Polsce wielkim uznaniem. Chcielibyśmy Wam polecić kilkoro z nich. Literatura piękna obca zawiera w sobie wiele dzieł ukazujących perspektywę znacząco różniącą się od naszej. Sięgnijcie chociażby po dzieła twórców pochodzących z Azji - Harukiego Murakamiego (na przykład "Mężczyźni bez kobiet"), Kazuo Ishiguro ("Nie opuszczaj mnie", "Okruchy dnia"), Yoko Ogawy ("Ukochane równanie profesora", "Podziemie pamięci") czy Bory Chung ("Przeklęty królik"). Szerokim echem odbiła w na świecie także książka "Piersi i jajeczka" Mieko Kawakami, nazywana niekiedy prawdziwą kobiecą powieścią. To historia pisana przez kobietę o kobietach - konkretnie o trzech, Natsuko, jej starszej siostrze Makiko oraz córce Makiko, Midoriko. Macierzyństwo, cielesność, a nade wszystko społeczne oczekiwania wobec kobiet to tematy, które poruszyły serca i umysły wielu czytelniczek, a także sprawiły, że Mieko Kawakami dołączyła do cenionych przedstawicielek literatury pięknej obcej. Mistrzowie literatury pięknej obecni są na całym świecie - polecamy sięgnięcie także po ebook "Gdzie śpiewają raki" Delii Owens, "Żółwie aż do końca" Johna Greena czy "Niebezpieczna fortuna" Kena Folletta. Przykłady wciągających książek należących do gatunku literatura piękna można mnożyć bez końca! Jeśli kochacie literaturę piękną zagraniczną, konieczne sprawdźcie naszą ofertę!

Klasyka literatury pięknej

Nie ma chyba sposobu na to, by ustalić jeden wspólny dla wszystkich kanon klasyki literatury pięknej, bez względu na to, czy mówimy o autorach polskich, zagranicznych czy obydwu obszarach równocześnie. Na szczęście jedną z głównych cech literatury pięknej jest jej różnorodność - w fikcji literackiej stworzonej przez mistrzów gatunku każdy znajdzie coś dla siebie! W ofercie księgarnia internetowa Woblink posiada różne podgatunki literatury pięknej, takie jak literatura obyczajowa, powieść historyczna, zagraniczna literatura piękna czy dzieła literackie polskich autorów. Czeka tu na Was zarówno klasyka literatury światowej, jak i nowości literatury pięknej - powieści "Rzeźbiarz łez" Eric Doom czy "Igła" Kena Folletta. Beletrystyka pełna jest wzruszeń, radości, napięcia lub gniewu - zajrzyjcie tylko do "Małego życia" Hanya Yanagihary, powieści "Mężczyzna imieniem Ove" Fredrika Backmana czy "Ciała" Annie Ernaux by przekonać się, jak bogaty jest świat bestsellerowej literatury pięknej. Drzwi do niej szeroko otwarte są dla Was w Woblinku - sięgnijcie po książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!