Isaac Asimov Poradniki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Ja, robot, Książka | Isaac Asimov

    "JA, ROBOT" to opublikowany w 1950 roku zbiór dziewięciu opowiadań fantastycznonaukowych przedstawiających ewolucję robotów posiadających sztuczną inteligencję. Sformułowane w książce trzy prawa robotyki są uważane za fundamentalne dla stworzenia sztucznej inteligencji i wywarły ogromny wpływ na innych pisarzy literatury science fiction. Na motywach zbioru opowiadań "Ja, robot" powstał film pod tym samym tytułem, nakręcony w 2004 roku. Isaac Asimov - autor i redaktor ponad 50...

Isaac Asimov Poradniki - książki, ebooki i audiobooki

Isaac Asimov to amerykański pisarz, eseista, wykładowca akademicki i profesor biochemii o rosyjsko-żydowskim pochodzeniu. Jest jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych autorów science fiction. Aż siedmiokrotnie został uhonorowany prestiżową nagrodą Hugo. Jest uważany za jednego z najpłodniejszych twórców wszech czasów – napisał łącznie ponad pół tysiąca książek, opowiadań i esejów. Największy rozgłos przyniosła mu epokowa „Fundacja”, saga o historii pierwszego Imperium Galaktycznego, które chyli się ku upadkowi. To właśnie dzięki „Fundacji” jeszcze za życia nazwano go mistrzem gatunku, jednym z „Wielkiej Trójki”, zaraz obok A. Heinleina i Arthura C. Clarke’a. Innymi znanymi seriami, jakie wyszły spod jego pióra, są „Roboty” oraz „Imperium Galaktyczne”. Asimov sformułował trzy prawa robotyki, które do dzisiaj są żywo omawiane i dyskutowane, a proza jego pióra, zwłaszcza ta fantastycznonaukowa, nieustannie inspiruje innych twórców, na czele z pisarzami czy filmowcami.

Życiorys Asimova

Urodził się w 1920 roku jako Isaak Judowicz Ozimow w Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republice Radzieckiej w rodzinie żydowskich młynarzy. Kiedy miał trzy lata, razem z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkał na nowojorskim Brooklynie, gdzie przyszło mu dorastać. Rodzice Isaaca rozmawiali z nim w jidysz albo po angielsku, dlatego też pisarz nigdy nie opanował języka rosyjskiego.

Po ukończeniu szkoły średniej Asimov poszedł na studia do Seth Low Junior College. Początkowo studiował zoologię, jednak po krótkim czasie postanowił przenieść się na biochemię, którą ukończył w 1939 roku. W 1941 uzyskał tytuł magistra, a kilka lat później został doktorem. Wykładał biochemię na Boston University School of Medicine.

Asimov powszechnie jest uznawany za mistrza fantastyki naukowej. Pisał także kryminały, literaturę z gatunku fantasy, a nawet powieść młodzieżową, którą opublikował pod pseudonimem. Przez lata był członkiem i prezesem Mensy. Piastował również stanowisko prezesa American Humanist Association. Na jego cześć nazwano asteroidę, krater na Marsie, dwie nagrody literackie, czasopismo i szkołę podstawową. Pisarz był znany z pogodnego usposobienia, często pojawiał się na konwentach science fiction, gdzie rozmawiał z czytelnikami.

Zmarł 6 kwietnia 1992 roku w Nowym Jorku. Dziesięć lat po śmierci pisarza zredagowane przez jego drugą żonę wydanie autobiografii Asimova ujawniło, że śmierć autora „Fundacji” została spowodowana przez AIDS. Mężczyzna zaraził się wirusem HIV przez transfuzję krwi.

Isaac Asimov – kultowy pisarz

Już jako mały chłopiec uwielbiał opowiadania science fiction tak bardzo, że zaczął pisać swoje własne. W wieku osiemnastu lat sprzedał pierwsze opowiadanie swojego autorstwa. Ukazało się ono na łamach czasopisma „Amazing Stories”. Przez kolejne lata regularnie publikował opowiadania, w tym uważane za jedno z najlepszych w swoim gatunku „Nightfall”.

W 1942 roku została wydana „Fundacja” otwierająca kultową serię powieści o chylącym się ku upadkowi pierwszym Imperium Galaktycznym. Kolejny cykl Asimova, „Roboty”, liczy 38 opowiadań i 5 powieści. W 2004 roku doczekał się głośnej ekranizacji z Willem Smithem w roli głównej.

Asimov pisał nie tylko science fiction. Wydał wiele książek naukowych z następujących dziedzin: fizyka, matematyka, biochemia i astronomia. Przez lata pisał artykuły popularnonaukowe publikowane na łamach „Venture Science Fiction Magazine”. W swoim dorobku literackim ma również teksty o Biblii, literaturze, utwory detektywistyczne, liryczne oraz satyryczne.

„Fundacja”

„Fundacja” to najpopularniejsze dzieło Asimova, które obecnie zaliczane jest do klasyki światowej literatury science fiction. Pierwsza wersja wykreowanej przez pisarza historii była oparta o „Zmierzch i upadek Cesarstwa Rzymskiego” Edwarda Gibbona.

Pierwsza powieść z cyklu została wydana w 1942 roku. Opowiada o upadku i odrodzeniu Imperium Galaktycznego w świecie dalekiej przyszłości. „Fundacja” została włączona do trylogii z dwoma innymi tytułami: „Fundacja i Imperium” oraz „Druga Fundacja”. Lata później Asimov wrócił do cyklu – napisał „Agenta Fundacji”, „Fundację i Ziemię”. Następnie wrócił do czasów sprzed pierwszego tomu i wydał następujące prequele „Preludium Fundacji” i „Narodziny Fundacji”. W swoim cyklu pisarz zawarł fikcyjną naukę czy psychohistorię, które pozwoliły mu na przewidzenie przyszłości wielkich cywilizacji.

Seria jest rozbudowanym i niezwykle dopracowanym studium procesów historycznych i powiązanych z nimi takich tematów jak władza, manipulacja i historia. „Fundacja” zainspirowała między innymi George’a Lucasa, twórcę „Gwiezdnych Wojen”.

„Roboty”

Kolejnym ważnym cyklem w dorobku Asimova są „Roboty” składające się z następujących tytułów: „Ja, robot”, „Pozytonowy detektyw”, „Nagie słońce”, „Świat robotów”, „Roboty z planety świtu” i „Roboty i Imperium”. To właśnie z tej serii pochodzą trzy prawa robotów uważane za fundamentalne w odniesieniu do sztucznej inteligencji. Autor przedstawił je w opowiadaniu „Zabawa w berka” z tomu „Ja, robot”. Wywarły one niebagatelny wpływ na twórców fantastyki naukowej i naukowców pasjonujących się zagadnieniami SI.

Książki Isaaca Asimova na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Isaaca Asimova w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Poradniki

Kategoria poradników pełna jest tytułów, które pozwalają nam stosunkowo łatwo zdobywać wiedzę w różnych dziedzinach. Znajdziecie tutaj książki poświęcone zarówno rozwojowi osobistemu, jak i takie, których przedmiotem są zwierzęta, dom i ogród, psychologia międzyludzka, zdrowie, uroda lub zdrowy styl życia. Zastanawiacie się jak dobrze prowadzić dietę, podejść do przygotowania strategii biznesowej, jak wygląda adopcja wymarzonego psa, bądź poszukujecie inspiracji kulinarnej? Na Woblink znajdziecie szeroki wybór poradników, które umożliwią Wam zdobycie cennej, merytorycznej wiedzy i poradzenie sobie z różnorodnymi wyzwaniami, które staną na Waszej drodze. Ich autorkami i autorami są z reguły eksperci i specjaliści z wybranej dziedziny, tacy jak bestsellerowi twórcy Dominika Musiałowska, Alexandra Reinwarth, Federica Bosco czy Christel Petitcollin. Na szczęście w dzisiejszym świecie nie trzeba ich szukać ze świecą – ich cenne porady macie na wyciągnięcie ręki na Woblink!

Różne rodzaje poradników

Na Woblink znajdziecie szeroki wybór ebooków związanych z naturą i światem zewnętrznym. Wśród nich znajduje się wiele poradników o zwierzętach, w tym poradniki o psach takie jak "Szczeka, merda, mówi. Jak być najlepszym człowiekiem swojego psa" autorstwa Zofii Zaniewskiej-Wojtków i Piotra Wojtków oraz "Oczami psa. Co psy wiedzą, myślą i czują" autorstwa Alexandry Horowitz. Miłośnikom koni polecamy książkę "Konie nigdy nie kłamią. Istota pasywnego przywództwa" Marka Rashida, a także poradnik dobrego hodowcy, taki jak "Pszczoły. Poradnik hodowcy" Wernera Gekelera.

Jeśli bardziej interesują Was rośliny, nie martwcie się – ich pielęgnacja również może być wyzwaniem. Dlatego gorąco polecamy opracowane przez specjalistów poradniki ogrodnicze, takie jak "Szczęśliwe rośliny. Praktyczny poradnik o zasadach pielęgnacji ponad 100 kwiatów doniczkowych" Deborah L. Martin czy "Co gdzie rośnie. 1900 roślin ogrodowych na każde stanowisko" Willery Didier.

Czujecie potrzebę odświeżenia swojego wnętrza, ale nie wiecie, od czego zacząć? A może potrzebujecie wsparcia w porządkowaniu przestrzeni, by na nowo odkryć, jak wygląda Wasz dom? Woblink oferuje szeroką kategorię poradników poświęconych temu tematowi. Znajdziecie tu nie tylko znaną "Magię sprzątania" Marie Kondo, ale także wiele innych cenionych poradników wnętrzarskich, takich jak "Jak odgruzować swój dom" Ewy Święcickiej, "Mieszkaj szczęśliwie. Jak stworzyć dom, który obdarzy was szczęściem i zdrowiem" Victorii Harrison oraz "Na swoim miejscu. Przewodnik po organizacji domu, szafy i życia" Cleo Shearer i Joanny Teplin.

Cenne poradniki o zdrowiu

W bogatej ofercie poradników dotyczących zdrowia znajdziecie wiele interesujących tytułów, dotyczących zasad zdrowego odżywiania czy kwestii dolegliwości. Na przykład książka Alisy Vitti „FLO. Jak zapanować nad hormonami i przeciągnąć je na swoją stronę” koncentruje się na zaburzeniach hormonalnych, podczas gdy „Szczęśliwa przyszłość. Uwolnij się od traum” autorstwa Gabrielle Bernstein dotyczy problemów psychicznych.

Na Woblink czekają na Was także najlepsze poradniki dotyczące urody. W ostatnim czasie szczególnie popularna stała się koreańska pielęgnacja twarzy. Informacje o niej znajdziecie w bestsellerowym ebooku "Sekrety urody Koreanek. Elementarz pielęgnacji" Charlotte Cho lub "Koreański masaż twarzy i ciała. Domowy lifting bez skalpela" Wee Soo Young.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także poradniki modowe. „Szafa kapsułowa” Anny Nowak-Krzywańskiej pomoże Wam stworzyć garderobę złożoną tylko z ulubionych rzeczy, natomiast książka „Sekrety stylowej szafy. Królewska garderobiana radzi, jak się ubierać i dbać o ubrania” to praktyczny przewodnik stworzony przez Alicię Healey, garderobianą z pałacu Buckingham. Dzięki niej dowiecie się, jak wybierać odpowiednie ubrania oraz jak o nie dbać. To doskonała okazja, by uczyć się od najlepszych i to w przystępny sposób!

Najlepsze poradniki biznesowe

Rozwój osobisty to nie tylko kwestia wyglądu i zdrowia. Na Woblink znajdziecie również bogaty zasób poradników biznesowych stworzonych przez wybitnych specjalistów. Pośród bestsellerów warto zwrócić uwagę na "Nowego Jednominutowego Menedżera" autorstwa Kena Blancharda i Spencera Johnsona. Rekomendujemy także ebooki Briana Tracy'ego, na przykład jego zachwycającą książkę "Psychologia sprzedaży. Podnieś sprzedaż szybciej i łatwiej, niż kiedykolwiek uważałeś za możliwe". Wspólnie z Markiem Thompsonem, Tracy opracował również cenny poradnik "Stwórz teraz wspaniałą firmę! ", w którym przedstawia siedem sprawdzonych zasad, pomagających usprawnić działanie każdej firmy, niezależnie od branży.

W biznesie jednym z zaskakująco problematycznych obszarów bywa przywództwo. Jak być dobrym liderem? Odpowiedzią może być książka Scotta Kima "Szef wymagający i wyrozumiały. Jak skutecznie zarządzać, nie tracąc ludzkiego oblicza". W innym dziele porusza on równie ważny, a przy tym nawet trudniejszy temat - "Toksyczne miejsce pracy. Jak skutecznie walczyć z uprzedzeniami, stereotypami, tyranią czy mobbingiem". Te i wiele innych cennych książek poradnikowych o biznesie czeka na Was na Woblink!

Ciekawe poradniki dla rodziców

Najlepsze poradniki oferują merytoryczną wiedzę w sposób przystępny, umożliwiając każdemu skuteczne radzenie sobie z problemami, które poruszają. Nie istnieje jeden uniwersalny poradnik dla rodziców, który mógłby zaspokoić wszelkie potrzeby związane z wychowaniem dzieci. Niemniej jednak, warto sięgnąć po poradnik wychowania dzieci, taki jak na przykład ebook "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" Adele Faber i Elaine Mazlish. Justyna Suchecka z kolei w swojej książce "Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze" porusza istotny temat zdrowia psychicznego, dostarczając cennych informacji zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Natomiast "Jak nie ranić własnego dziecka? O wychowaniu bez awantur" autorstwa Nicoli Schmidt oferuje wielowymiarowe spojrzenie na wychowanie, koncentrując się na eliminacji niepotrzebnych negatywnych emocji oraz gwałtownych reakcji. Gorąco polecamy także "Jak nie zgubić dziecka w sieci. Rozwój, edukacja i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie" Mikołaja Marceli i Zyty Czechowskiej. Książka ta uczy, jak odpowiedzialnie korzystać z nowych technologii i jak mądrze wyznaczać granice.

Coś dla kreatywnych

Na Woblink mamy tak szeroki wybór poradników, że z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie! Wszystkich kreatywnym duszom rekomendujemy różnorodne książki typu DIY, czyli "zrób to sam", które pomogą Wam stworzyć coś wyjątkowego na własną rękę. "Bransoletki DIY" Karin Schaefer, "Wymysły Malitki DIY" Patrycji Malitki czy "Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki" Angeliki Gumkowskiej to tylko niektóre spośród wielu tytułów, które zainspirują Was do twórczych działań.

Jeśli pasjonujecie się opowiadaniem historii, zachęcamy do sięgnięcia po poradniki pisarskie, takie jak znany „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” Stephena Kinga czy „O pisaniu. Na chłodno” Remigiusza Mroza. Różnorodność dostępnych poradników sprawia, że nie ma mowy o nudzie! Ponadto, skutecznie wspierają one w osobistym rozwoju oraz w rozwiązywaniu wielu problemów.

Szeroka oferta poradników czeka na Was na Woblink w formie książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).