Jacek Dehnel Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Życie Lali przez nią samą opowiedziane, Książka | Jacek Dehnel

    “Życie Lali przez nią same opowiedziane” będzie tym większym prezentem dla czytelników, którzy poznali już historię Lali, że niektóre historie opowiedziane będą ponownie. Tym razem w nieco innej perspektywie. Życie Lali opowiedziane przez nią samą. Zbiór tekstów Lali – opowiadań, słuchowisk i recenzji wybranych przez Jacka Dehnela – i subtelne dopełnienie opowieści o jej życiu. Życie Lali to kolaż słuchowisk radiowych, opowiadań i miniatur autorstwa Heleny Karpińskiej w re...

Jacek Dehnel Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Jacek Dehnel urodził się w 1980 roku. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych współczesnych polskich prozaików. Oprócz pisania powieści zajmuje się tłumaczeniami, pisaniem felietonów i poezji, a nawet malarstwem. Tłumaczył między innymi Philipa Larkina i Edmunda White'a. Jednym z najważniejszych przekładów w jego karierze jest „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda, który ukazał się w 2013 roku nakładem Wydawnictwa Znak. Ponadto przekładał Henry'ego Jamesa, Wilhelma Mullera i Chajima Nachmana Bialika. Jest również aktywistą społecznym. Dehnel jest zdeklarowanym homoseksualistą, intensywnie walczy o prawa mniejszości, regularnie wypowiada się na temat osób i zjawisk nieheteronormatywnych.

W 2019 roku został jednym z inicjatorów i założycieli Unii Literackiej, stowarzyszenia mającego na celu reprezentowanie interesów twórców – pisarzy, tłumaczy, ilustratorów i edytorów wobec innych instytucji oraz osób prawnych. Głównie w zakresie praw autorskich i obowiązków prawnych związanych z działalnością artystyczną.

Pierwsze książki Jacka Dehnela

Jacek Dehnel debiutował w 1999 roku zbiorem opowiadań „Kolekcja”. Wydanie książki było nagrodą w konkursie literackim Miasta Gdańska. Pierwszą książką poetycką Dehnela był tom „Światy równoległe”, za który otrzymał prestiżową Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Pierwszą poważną powieścią natomiast „Lala”, wydana w 2006 roku przez prestiżowe wydawnictwo W.A.B. To książka z czerpiąca z tradycji rodzinnej sagi, biografii, powieści o dorastaniu i wywiadu-rzeki. Bohaterką jest urodzona w 1919 roku dziewczynka, która nie otrzymuje imienia. Rodzice przez kilka lat mówią o niej „Lalka”, „Laleczka”. Ostatecznie do końca życia pozostaje Lalą. Książka stanowi opowieść o kobiecie, która przeżyła najokrutniejsze stulecie w historii Europy, widziana z perspektywy świadka tych wszystkich okropnych wydarzeń.

Książki wydane przez W.A.B.

Przez większość kariery autorskiej, Jacek Dehnel związany jest z warszawskim Wydawnictwem W.A.B. Tam ukazała się wspomniana „Lala” oraz kolejne jego książki: „Rynek w Smyrnie” (2007), „Balzakiana” (2008), „Fotoplastikon” (2009), „Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya” (2011), „Młodszy księgowy. O książkach, czytaniu i pisaniu” (2013) „Matka Makryna” (2014) oraz „Dziennik Roku Chrystusowego” (2015).

Nagrody

Jacek Dehnel jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. W wieku 25 lat otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za debiutancki tom poetycki pt. „Żywoty równoległe” oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji”. Dwa lata później otrzymał Paszport Polityki w kategorii literatura. Następnie wyróżniony został „Śląskim Wawrzynem Literackim”. Trzykrotnie nominowano go do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, a pięciokrotnie znajdował się wśród kandydatów do Nagrody Literackiej „Nike”. W 2020 otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieść „Ale z naszymi umarłymi”.

Maryla Szymiczkowa

W 2015 roku ukazała się powieść „Tajemnica Domu Helclów” napisana przez enigmatyczną autorkę Marylę Szymiczkową. Za tym pseudonimem kryje się para Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. Wspólnie, pod sztandarem Szymiczkowej wydali już trzy części cyklu retro-kryminalnego, którego fabuła rozgrywa się w Krakowie przełomu XIX i XX wieku. Główną bohaterką serii jest profesor Szczupaczyńska. W pierwszym tomie kobieta podejmuje się rozwiązania zagadki zniknięcia jednej z pensjonariuszek Domu Helclów.

Cykl Szymiczkowej to zaskakujący i niezwykle wciągający pastisz literacki, który dowodzi, że również w świecie mieszczuchów może dojść do sensacyjnej zbrodni. To połączenie klasycznego kryminału z satyrą, nie tylko na minioną, ale również obecną epokę.

Ebooki książek Jacka Dehnela

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie nie tylko książki papierowe, ale również ebooki książek Jacka Dehnela, wydane przez Wydawnictwo Literackie oraz Wydawnictwo Znak. Oprócz wspomnianego wyżej cyklu napisanego pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa znajdziecie tu takie powieści, jak „Krivoklat” oraz „Ale z naszymi umarłymi”.

Krivoklat” to kolejny dowód na to, że Dehnel uwielbia bawić się konwencją. W powieści poznajemy tytułowego Krivoklata, wieloletniego pacjenta zakładów dla psychicznie chorych. Mężczyzna zostaje obwołany przez austriacką prasę „kwasowym wandalem”. Krivoklat używa specjalnie przygotowanego preparatu, którym opryskuje drogocenne obrazy. Na swoim koncie ma bogatą historię dewastowania dzieł sztuki w najsłynniejszych europejskich muzeach. A najgorsze, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Przewrotna powieść Dehnela to kolejny antymieszczański pastisz w jego twórczości. To przepełniona czarnym humorem opowieść o człowieku, który wychodzi naprzeciw społeczeństwu.

Ale z naszymi umarłymi – najnowsza powieść Jacka Dehnela

Najnowszą książką Jacka Dehnela jest powieść „Ale z naszymi umarłymi”, wydana w 2019 roku. To kolejny zwrot Dehnela w kierunku Krakowa – tutaj rozgrywa się akcja książki oraz tu swoją siedzibę ma Wydawnictwo Literackie, pod którego szyldem się ukazała. Punktem wyjścia do napisania powieści były słowa Marii Janion: „do Europy – tak, ale razem z naszymi umarłymi”, do których nawiązuje również tytuł książki.

W powieści Dehnel opisuje medialną gorączkę, jaka wybuchła po dramatycznym odkryciu, że na jednym z okolicznych cmentarzy dochodzi do dewastacji grobów, z których znikają ciała. Wkrótce okazuje się, że płyty nagrobne rozbito od środka. W mieście zaczynają się dziać rzeczy, o których nie śniło się nikomu w najgorszych koszmarach. W 2020 roku za tę powieść Jacek Dehnel otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

W księgarni internetowej Woblink możecie kupić książki Jacka Dehnela w formie ebooków, audiobooków oraz książek papierowych.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).