Jan Brzechwa Moda i styl - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jan Brzechwa Moda i styl - książki, ebooki i audiobooki

Jan Brzechwa urodził się w 1898 roku jako Jan Wiktor Lesman. To polski prawnik żydowskiego pochodzenia, adwokat, poeta, autor wielu bajek, wierszy, tekstów satyrycznych, tłumacz. Jest autorem kultowych wierszy, opowiadań i powieści dla dzieci, w tym „Akademii pana Kleksa”, „Kaczki Dziwaczki” czy „Na wyspach Bergamutach”.

Jan Brzechwa był absolwentem Zakładu Naukowo-Wychowawczego Ojców Jezuitów w Chyrowie. Po wyjeździe do stolicy zaczął studiować na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po rozpoczęciu studiów wstąpił do 36. pułku piechoty Legii Akademickiej. Jako ochotnik Brzechwa walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, za co otrzymał później różne odznaczenia. Po ukończeniu studiów prawniczych Brzechwa pracował w zawodzie – wybrał ścieżkę adwokacką. Zajmował się przede wszystkim prawem autorskim. Od 1924 roku do wybuchu wojny był radcą prawnym ZAiKS-u. Po zakończeniu wojny Brzechwa wrócił do wykonywania zawodu – był radcą prawnym m.in. Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”.

Brzechwa był powiązany rodzinnie ze znanym polskim poetą Bolesławem Leśmianem. Ich wspólnym dziadkiem był znany warszawski księgarz i wydawca Bernard Lesman. To właśnie kuzyn wymyślił Janowi Wiktorowi Leśmianowi pseudonim Brzechwa.

Swoje pierwsze teksty Brzechwa pisał jeszcze jako nastolatek. W 1915 roku ukazały się jego pierwsze wiersze – w piotrogrodzkim „Sztandarze” i w wydawanych w Kijowie „Kłosach Ukraińskich”. Największym marzeniem młodego Jana Lesmana była jednak kariera prawnicza. Po powrocie z wojny polsko-bolszewickiej Brzechwa zaczął dorabiać, pisząc teksty piosenek i skeczy. Z czasem wyrobił sobie renomę i pisał dla takich kabaretów jak Qui Pro Quo czy Czarny Kot.

Poezja Jana Brzechwy

Pierwszy tom poezji Brzechwa wydał w 1926 roku. Największą popularność przyniosły mu rzecz jasna bajki i wiersze dla dzieci. Jego pierwszy tomik wierszy dla najmłodszych pt. „Tańcowała igła z nitką” ukazał się w 1938 roku. W jego skład wchodziły takie wierszyki jak „Pomidor”, „Żuraw i czapla” oraz „Na straganie”. Rok później swoją premierę miała „Kaczka dziwaczka”. Co ciekawe, swoje największe dzieło – „Akademię pana Kleksa” – Brzechwa napisał w czasie II wojny światowej. To opowieść o przygodach nastoletniego, nieznośnego, rudowłosego Adasia Niezgódki. Chłopak trafia do tytułowej akademii, gdzie znajduje się dwudziestu trzech innych chłopaków, których imiona również zaczynają się na literę A. Ich opiekunem, nauczycielem i przewodnikiem po Akademii jest pan Kleks. W internacie panują rygorystyczne, choć bardzo dziwne zasady. Wokół znajdują się magiczne przedmioty, w rurach płynie sok, a pan Kleks zbiera od swoich podopiecznych senne lusterka, w których odbijają się ich sny. W szkole chłopaki uczą się m.in. kleksografii, przędzenia liter, leczenia zepsutych sprzętów, a w czasie geografii grają w piłkę wielkim globusem.

W czasie okupacji napisał również „Pana Dropsa i jego trupę”. Do przygód Pana Kleksa Brzechwa wrócił w latach 60. – W 1961 roku ukazały się „Podróże Pana Kleksa”, a cztery lata później „Tryumf pana Kleksa”. Oprócz kontynuacji przygód pana Kleska po wojnie Brzechwa napisał takie dzieła jak „Na wyspach Bergamutach” (1948), „Przygody rycerza Szaławiły” (1951), „Brzechwa dzieciom” (1953), „Szelmostwa lisa Witalisa” (1954), „Bajki i baśnie” (1955), „Śmiechu warte” (1965) i „Od baśni do baśni” (1965). Przez wiele lat Brzechwa współpracował z wybitnym polskim rysownikiem Janem Marcinem Szancerem, który zilustrował wiele jego książek m.in „Brzechwa dzieciom”, „Grzyby” czy „Akademię pana Kleksa”. Dziś ilustracje Szancera uchodzą za kultowe – można je znaleźć na koszulkach, muralach, w animacjach oraz różnego rodzaju gadżetach.

Oprócz pisania i udzielania porad prawnych Brzechwa zajmował się tłumaczeniami. Z rosyjskiego przełożył wiele utworów Aleksandra Puszkina, Siergieja Jesienina czy Władimira Majakowskiego. Za swoją twórczość Brzechwa był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany – otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1953), Medal 10-lecia Polski Ludowej (1955) oraz Order Sztandaru Pracy I klasy (1964).

Brzechwa zmarł w 1966 roku i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Książki Jana Brzechwy na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jana Brzechwy we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Moda i styl

Wszyscy, nawet najbardziej zaangażowani oraz kreatywni pasjonaci i pasjonatki mody potrzebują czasem dodatkowej inspiracji. Jak najlepiej wyglądać w pikowanym płaszczu? Do czego pasuje wzorzysta bluzka? Jak skompletować modny strój? Książki o modzie i stylu, które znajdziecie na Woblink pełne są praktycznych porad i wskazówek, które pozwolą Wam wypracować swój własny, wyjątkowy wizerunek! Znajdziecie tu także tytuły pełne wiedzy o historii mody czy sekretach ikon stylu. Zachęcamy także do zapoznania się z ważnymi i aktualnymi analizami świata mody, takimi jak książka "Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion" Katarzyny Zajączkowskiej. To wyjątkowy przewodnik po świadomych zakupach i tworzeniu własnej szafy. Jeśli macie dość widoku milionów kilogramów ubrań wyrzucanych co chwilę na śmietnik oraz dzieci i kobiet pracujących w fabrykach w uwłaczających warunkach, ale nie wiecie, gdzie zacząć - koniecznie przeczytajcie dzieło Zajączkowskiej. Można bowiem nadal cieszyć się modą, a przy tym robić to odpowiedzialnie zarówno z perspektywy środowiska i społeczeństwa, jak i własnego portfela. Przeczytajcie także "Slow fashion" Moniki Szymor, a dzieciom podsuńcie "Slow Fashion. Na śmiecenie w imię mody nie dajemy naszej zgody" Megan Anderson, by jeszcze lepiej zrozumieć, jak wielkie konsekwencje mają nasze codzienne wybory.

Historia mody - dla wszystkich zainteresowanych stylem

Jeśli interesuje Was, skąd wzięły się niektóre wzory, modele czy mody, sięgnijcie po jedną z wielu książek historycznych, które czekają na Was na Woblink. Znajdziecie w nich między innymi fascynujące informacje na temat znanych i kultowych domów mody. Karen Homer wprowadzi Was w świat "Gucci", "Valentino", "Givenchy", "Louis Vitton" czy "Hermès", a Laia Farran-Graves opowie o "Pradzie".

Jedną z najchętniej opisywanych ikon stylu pozostaje Coco Chanel. Jej wymykające się jednoznacznym osądom życie i karierę odnajdziecie z w książkach z kategorii biografie sławnych ludzi : "Coco Chanel. Sypiając z wrogiem" Hal Vaughan, "Coco Chanel. Rewolucja stylu" Chiary Pasqualetti Johnson, "Coco Chanel. Krótka historia największej dyktatorki mody" Renaty Pawlak czy "Coco Chanel: legenda i życie" Justine Picardie. Modny strój nie należy jednak przecież tylko do kobiet. W audiobooku "Od spódnicy do spodni. Historia mody męskiej" Krzysztof Łoszewski, projektant i stylista, przedstawia specjalistyczne spojrzenie na świat mody męskiej od początków jej wyłonienia się aż do czasów współczesnych. Dzięki tej wyjątkowej podróży w czasie jeszcze lepiej zrozumiecie, jak moda zmieniała się w czasie i jaki wpływ miały te przemiany na dzisiejszą garderobę. A jeśli szukacie porad stylisty dla mężczyzn, sięgnijcie po książkę Michała Kędziory "Jak się ubrać".

Jak projektować ubrania, buty i dodatki?

Wysokiej jakości odzież nie bierze się znikąd. By poznać tajniki krawiectwa i projektowania ubioru, przeczytajcie "Sztukę szycia" założycielek marki Risk made in Warsaw, Antoniny Sameckiej i Klary Kowtun. Dzielą się one w niej wykrojami swoich bestsellerowych projektów i dają wiele cennych wskazówek, szczególnie dotyczących szycia z dzianiny. Samecka jest także autorką innej książki, "Modoterapia, czyli po co Ci tyle ubrań?", w której rozmawia z różnymi ekspertami i ekspertkami by stworzyć prostą instrukcję obsługi współczesnej mody. Sukces w świecie mody to ostatecznie jednak nie tylko idealny projekt wzorzystej tuniki czy płaszcza wełnianego. Osiągnięcie go wymaga także zapoznania się z biznesowymi regułami panującymi na tym rynku. Polecamy tu książkę "Marka modowa. Jak zrozumieć konsumenta mody i stworzyć markę szytą na miarę?" Jacka Kalla, Aleksandry Parchli-Włosik, Alicji Raciniewskiej oraz Katarzyny Semperuch-Krzemińskiej. Choć to specjalistyczna analiza, przeznaczona jest nie tylko dla osób studiujących marketing czy projektowanie mody, ale także wszystkich, którzy właśnie rozpoczynają lub zamierzają rozpocząć swoją przygodę w branży odzieżowej. Książki o modzie to nie tylko inspiracja, ale także przewodnik, jak lepiej wyrazić siebie. Dzięki nim możesz dowiedzieć się, jak historia wpływa na aktualne trendy i jak zbudować swój własny styl. Wybierz coś dla siebie i rozpocznij swoją podróż do modowej doskonałości! Wesprą Cię w tym książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf), które z łatwością znajdziesz na Woblink!