Zanim Janusz Głowacki zaczął pisać dramaty i zyskał międzynarodową sławę, publikował felietony, między innymi w „Kulturze”. Audiobook „Jak być kochanym” to zapis felietonów, które powstały w latach 60. i 70. Dotyczą głównie codzienności życia w PRLu, absurdów, jakie można było dostrzec w mediach i przestrzeni publicznej. Teksty, napisane z dużym poczuciem humoru i dozą ironii, utrzymane są w klimacie „Rejsu”, którego Głowacki był współscenarzystą. Niektóre z tekstów, mimo że ...
Głowacki w pełnym stylu utworze Komercjalizacja życia doszła do absurdu, Głowacki znakomicie wykazuje to w "Ostanim cieciu", ale Kuba, nielegalny imigrant spod Kielc, wygrywający na loterii superpłatną pracę dozorcy w monstrualnym zamku Johna Caine’a jest w siódmym niebie ze szczęścia i zupełnie nie trafia do niego fakt, że pracuje u słynnego projektanta męskich majtek i medialnego giganta. Ważna jest praca i kasa z niej płynąca. Jednak już pierwszego dnia pracy designer um...
Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.
Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.
Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.
Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.
MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.
Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.