Wirtualne Targi

Jaś Kapela Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Polskie mięso, czyli jak zostałem weganinem i przestałem się bać, Audiobook | Jaś Kapela

    Jaś Kapela zatrudnił się na czarno przy łapaniu drobiu w kurniku oraz na etacie na zawieszaniu w ubojni, by u źródeł zobaczyć, w jakich warunkach żyją hodowlane kury i jak są później przetwarzane na mięso. Udał się do miasta w środkowej Polsce, gdzie znajduje się największy w Europie Środkowo-Wschodniej zakład uboju świń, by z lokalnymi dziennikarzami i aktywistami dowiedzieć się, jak przemysłowa produkcja zwierząt wpływa na życie codzienne mieszkańców. Wreszcie wyruszył ślad...

    Promocja
    okładka Dobry troll, Audiobook | Jaś Kapela

    Ta książka może obrazić wszystkie twoje uczucia religijne. Przed lekturą skonsultuj się z księdzem lub katechetą! Czuję się jakbym sam napisał tę książkę. Marek Raczkowski, rysownik Arcydzieło! Rafał Werczyński, były szef komunikacji Pudelek.pl Nie chcielibyście go spotkać na swojej drodze. On was zapewne też nie. Bezczelny, chamski, nielubiany. Zawzięty troll, którego największą pasją jest wkurzanie ludzi. Kłamie, manipuluje, krzywdzi i sieje chaos. A wszystko to wyłączn...

Jaś Kapela Audiobooki

Jaś Kapela jest polskim aktywistą lewicowym, poetą oraz pisarzem, publicystą związanym z Krytyką Polityczną oraz “Super Expressem”, a także osobą znaną z kontrowersyjnych wypowiedzi i działań. Zrobiło się o nim głośno zwłaszcza po występach na Galach MMA organizowanych przez federację Prime Show MMA. Kapela jest także autorem licznych wydawnictw, w tym powieści “ Dobry troll” czy reportażu “ Polskie mięso. Jak zostałem weganinem i przestałem się bać”.

Kim jest Jaś Kapela?

Jaś Kapela urodził się w Warszawie w 1984 roku w rodzinie Teresy Kapeli, aktywistki katolickiej, oraz Piotra Kapeli, pracownika Politechniki Warszawskiej, magistra inżyniera budownictwa. Kapela jest drugim dzieckiem z piątki rodzeństwa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka jednak i działa przede wszystkim w Warszawie. Kapela jest zwycięzcą pierwszego w Polsce slamu, który odbył się 15 marca 2003 roku w Starej ProchOFFni w Warszawie. Występ Jasia Kapeli w programie “Hejt Park”, emitowanym na Kanale Sportowym, był szeroko komentowany, wywołał także sporą krytykę aktywisty po jego wypowiedziach dotyczących funkcjonowania współczesnego społeczeństwa oraz roli artysty. Spory wywołało także przyjęcie przez niego na antenie zapłaty za udział w programie od prowadzącego Krzysztofa Stanowskiego (700 złotych w gotówce). Nie zmienia to jednak faktu, że po emisji tego odcinka Jaś Kapela osiągnął pewien stopień rozpoznawalności nie tylko w kręgach lewicowych.

Kontrowersje

Ostatecznie Jaś Kapela kojarzony jest jednak przede wszystkim z kontrowersyjnymi wypowiedziami i działaniami, głównie w mediach społecznościowych. Wypowiada się zarówno na tematy polityczne, jak i komentując bieżące wydarzenia (np. pożar katedry Notre-Dame w Paryżu). Niektóre z tych wypowiedzi zostały uznane za balansujące na granicy prawnego zniesławienia - tak potraktowane zostały na przykład słowa Kapelu o rzekomym zażywaniu narkotyków z Borysem Szycem, z których później się wycofywał. W filmie “Mazurek Kapeli - Polacy witają uchodźców!” aktywista wraz z innymi osobami śpiewał hymn Polski z przerobionymi słowami, co w 2015 roku zostało uznane przez Sąd Rejonowy w Wołominie za naruszenie przepisów o godle, barwach i hymnie RP, skazując Kapelę na 1000 złotych grzywny. Wyrok został podtrzymany przez Sąd Okręgowy - Jaś Kapela został jednak uniewinniony po kasacji wniesionej przez Rzecznika Praw Obywatelskich, przez Sąd Najwyższy, który nie znalazł w jego zachowaniu niczego nagannego, jak również uznał, że było ono pozbawione cech społecznej szkodliwości. Jaś Kapela został także nominowany przez Łukasza Sakowskiego na jego blogu w zorganizowanym przez niego plebiscycie-antynagrodzie na Biologiczną Bzdurę Roku za zdanie: “wilki żywią się głównie roślinnie” (2021). O Kapeli zrobiło się głośno zwłaszcza w 2022 roku wokół jego działań podjętych z federacją Prime Show MMA. Najpierw podczas programu “Zadyma” ujawnił swój tatuaż, którego symbolika oznaczała stwierdzenie, jakoby Jan Paweł II dopuszczał się czynów pedofilskich, za co Kapela został zaatakowany przez jednego z zawodników, Michała “Bagietę” Gorzelanczyka. Aktywista dwukrotnie wziął zresztą udział w Gali Prime MMA organizowanej przez tą federację. W pierwszej z nich jego przeciwnikiem był Ziemowit Kossakowski (Kapela wygrał walkę), w drugiej przegrał z Konradem “Skolimem” Skolimowskim. Jaś Kapela uzasadnia swoje kontrowersyjne działania tym, że poszukuje radykalnych metod, by zagwarantować sobie wyższą skuteczność w dotarciu do ludzi ze swoim przekazem.

Książki Jasia Kapeli

Jedną ze znanych powieści Jasia Kapeli jest “Dobry troll”, wydany nakładem Krytyki Politycznej. Jej bohaterem jest człowiek, którego zapewne nigdy nikt nie chciałby spotkać na swojej drodze. Bezczelny, chamski i powszechnie nielubiany troll, którego największą pasją jest manipulowanie, kłamanie oraz sianie chaosu. To wszystko dla zabawy i własnej rozrywki. A przynajmniej tak się wydaje - choć zdobywa coraz większą popularność i poklask, nie wszystko idzie tak, jakby to sobie wymarzył. Wciąż istnieje mnóstwo ludzi, którzy chyba nie rozumieją jego żartów, a to niekiedy może doprowadzić do realnej tragedii. Z kolei wśród reportaży jedną z najbardziej poczytnych pozycji Jasia Kapeli jest “Polskie mięso. Jak zostałem weganinem i przestałem się bać”. Został on napisany na podstawie własnych doświadczeń autora - Jaś Kapela zatrudnił się nielegalnie przy łapaniu drobiu w kurniku, a także na etacie w ubojni, by w ten sposób na własne oczy zobaczyć, w jakich warunkach hodowane są zwierzęta, a później przetwarzane na mięso. Kapela odwiedził największy w Europie Środkowo-Wschodniej zakład uboju świń i rozmawiał z lokalnymi dziennikarzami oraz aktywistami, by sprawdzić, jak taka przemysłowa produkcja wpływa na codzienne życie mieszkańców. Pojawił się także w Puszczy Białowieskiej śladami aktywistów i sprawdzał, jak ważnym jest blokowanie harvesterów w perspektywie walki o lepszą przyszłość. “ Polskie mięso” to mocny i niełatwy reportaż o zwierzętach, weganizmie oraz ogólnie historii jedzenia - niekiedy dość brutalnej.

Dzieła Jasia Kapeli w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie liczne dzieła autorstwa Jasia Kapeli, w tym takie tytuły jak “Dobry troll”, “Polskie mięso. Jak zostałem weganinem i przestałem się bać”, wydane przez Krytykę Polityczną, a także “ Warszawa wciąga. Tu byłem. Tu ćpałem. Tu piłem. Przewodnik po warszawskich klubach”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Czerwone i Czarne. Publikacji Jasia Kapeli czekają tu jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.