Majówkowy Maraton Czytelniczy

Joanna Bator Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Joanna Bator Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Joanna Bator urodziła się w 1968 roku w Wałbrzychu. Jest pisarką, felietonistką, antropolożką kultury, podróżniczką i publicystką. Na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród literackich, a jej powieści coraz chętniej tłumaczone są na języki obce. Jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, ukończyła również Szkołę Nauk Społecznych przy PAN w Warszawie. Swój doktorat poświęciła filozoficznym aspektom feministycznych teorii oraz dyskusji pod kątem psychoanalizy. Przez kilka lat pracowała na uczelniach, w tym czasie podejmując stypendia w Londynie (Middlesex University), w Nowym Jorku (New School for Social Research) oraz w Tokio.

Debiut literacki Joanny Bator

W 2001 roku ukazała się pierwsza książka Joanny Bator. „Feminizm, postmodernizm, psychoanaliza”, wydany przez słowo/obraz terytoria, to analiza różnych aspektów współczesnego feminizmu amerykańskiego i francuskiego. Autorka podkreśla, jak ważne jest mówienie o filozoficznym aspekcie feminizmu – zarówno jeśli chodzi o podejście krytyczne, jak i spekulatywne. Joanna Bator opisuje różne fazy feminizmu, śledzi rozważania na ten temat, tworząc historyczne kompendium na temat tego zjawiska. Rok później nakładem wydawnictwa Twój Styl ukazała się pierwsza powieść pisarki pt. „Kobieta”.

Japonia

Joanna Bator jest wielbicielką kultury japońskiej. Trzykrotnie przebywała na stypendiach w Tokio jako stypendystka JSPS, Cannon Foundation in Europe oraz Japan Foundation. Efektem jej pobytów w Kraju Kwitnącej Wiśni jest książka „Japoński wachlarz” – zbiór wspomnień i zapisków tworzonych w trakcie dwuletniego pobytu w Azji. W 2013 roku ukazała się druga książka non-fiction o Japonii w jej dorobku. „Rekin z Parku Yoyogi” to zbiór felietonów i esejów, w którym Joanna Bator łączy doświadczenia związane z wykształceniem z miłością do kraju. Okiem antropolożki, pisarki i podróżniczki kreśli obraz kraju bogatego kulturowo. Łącznie w Japonii spędziła cztery lata. Również w innych książkach autorki widać wpływ mieszkania w Azji.

Najlepszym przykładem, jest wydana w 2017 roku powieść „Purezento”, której fabuła rozgrywa się w Tokio i Kamakurze. Główna bohaterka nagle traci chłopaka, który ginie w wypadku. Na dodatek dowiaduje się, że ten miał kochankę. Zagubiona dziewczyna nie wie, co ma ze sobą zrobić. Zaczyna uczyć obcokrajowców języka polskiego, choć wie, że to nie jest praca jej marzeń. Jedną z jej uczennic jest Japonka, która składa jej nietypową propozycję, która wiąże się z wyjazdem do Japonii. Na miejscu ma opiekować się domem i kotem. W czasie pobytu w Japonii zaczyna odkrywać siebie na nowo – pomaga jej w tym sztuka kintsugi, czyli sklejania popękanej porcelany.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie powieść Joanny Bator pt. „Purezento”, wydaną przez Wydawnictwo Znak, w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Książki Joanny Bator

W 2009 roku ukazała się powieść „Piaskowa Góra”, która przyniosła pisarce nominację do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia. To pierwsza z kilku powieści, których fabuła rozgrywa się w rodzinnych stronach autorki – w okolicach Wałbrzycha. Fabuła rozpoczyna się na początku lat 70. XX wieku. Do Wałbrzycha przyjeżdża Jadzia Maślak i od razu trafia na Stefana Chmurę, syna przesiedleńców ze Wschodu. Od tego momentu jej życie nierozerwalnie związane jest z Wałbrzychem. Tu bierze ślub i wprowadza się do bloku na Piaskowej Górze. Zachodzi w ciążę, a następnie rodzi bliźniaki – jedno dziecko żywe i jedno martwe. Jej córka Dominika jest niepodobna do nikogo z rodziny. W historii pojawiają się cztery kobiety – babcie Halina i Zofia, Jadzia i Dominika. W ich poplątanych historiach życiowych pojawiają się różni mężczyźni, utrzymywane w tajemnicy romanse i inne sekrety. Wszystkie te historie łączą się na Babelu, w jednym z największych domów na Piaskowej Górze. Rok później ukazała się „Chmurlandia”, kontynuacja „Piaskowej Góry”, w której poznajemy dalsze losy bohaterów z pierwszego tomu serii. W 2016 roku swoją premierę miała książka pt. „Rok Królika”, a w 2017 roku ukazała się książka pt. „Wyspa Łza”, w której pojawiły się fotografie krakowskiego artysty Adama Golca.

Ciemno, prawie noc

W 2012 roku swoją premierę miała najgłośniejsza powieść Joanny Bator – „Ciemno, prawie noc”, za którą w 2013 roku otrzymała Nagrodę Literacką Nike. Fabuła powieści rozgrywa się w Wałbrzychu. W mieście giną dzieci. Andżelika, Patryk, Kalinka znikają bez śladu. Mroczna, późnojesienna atmosfera panująca w mieście nie pomaga w śledztwie. Lokalny prorok przekonuje, że za zniknięcia odpowiedzialna jest Matka Boska Bolesna, która przyciąga do siebie dzieci. Mieszkańcy Wałbrzycha na oślep rzucają oskarżeniami, zaślepieni lękiem i smutkiem nie myślą o konsekwencjach swoich sądów. Do swojego rodzinnego miasta po wielu latach wraca reporterka Alicja Tabor, aby napisać artykuł o zaginionych dzieciach. Na miejscu będzie musiała zmierzyć się nie tylko z ponurą sprawą kryminalną, ale również mroczną przeszłością.

W 2019 roku na podstawie powieści powstał film o tym samym tytule, który wyreżyserował Borys Lankosz. W postać Alicji Tabor wcieliła się Magdalena Cielecka. Ponadto w filmie wystąpili m.in. Marcin Dorociński, Piotr Fronczewski, Agata Buzek, Roma Gąsiorowska i Dawid Ogrodnik.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie powieść Joanny Bator pt. „Ciemno, prawie noc”, wznowioną przez Wydawnictwo Znak, w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Gorzko, gorzko

Najnowsza powieść Joanny Bator pt. „Gorzko, gorzko” ukazała się w listopadzie 2020 roku. To rodzinna saga, w której pisarka przedstawiła cztery pokolenia kobiet. Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada Kalina, która stara się zrekonstruować pamięć swojej naznaczonej traumą rodziny. W trakcie poszukiwań trafia na brakujące elementy rodzinnej historii, które stara się połączyć w jedną całość. Za „Gorzko, gorzko” Joanna Bator została laureatką w plebiscycie O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Kraków. Jury nominując pisarkę tak uzasadniało swój wybór: „za misternie utkaną powieść o trzech pokoleniach kobiet, które próbują wywalczyć sobie prawo do niezależności”.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie powieść Joanny Bator pt. „Gorzko, gorzko”, wznowioną przez Wydawnictwo Znak, w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Nagrody

Joanna Bator jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich. W 2005 roku otrzymała Nagrodę Wydawców i Nagrodę Beaty Pawlak. Pierwszą nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia otrzymała w 2010 roku za powieść „Piaskowa góra”. Rok później znalazła się w finale „Nike” za powieść „Chmurdalia”. W 2013 roku otrzymała tę nagrodę za powieść „Ciemno, prawie noc”. W 2015 została uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Joanna Bator – książki, ebooki, audiobooki w księgarni internetowej Woblink

Książki Joanny Bator wydane przez Wydawnictwo Znak w formie ebooków znajdziecie tylko w księgarni internetowej Woblink. W ofercie Woblinka znajdują się także powieści „Gorzko, gorzko”, „Purezento”, „Piaskowa Góra”, „Chmurdalia”, „Rok królika”, „Wyspa Łza”, „Wyspa Łza od nowa” oraz „Ciemno, prawie noc”.

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.