Majówkowy Maraton Czytelniczy

Joanna Jax Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Rozdzieliła nas wojna, Ebook | Bogna Ziembicka, Agnieszka Lis, Joanna Jax, Maria Paszyńska, Max Czornyj, Sylwia Winnik, Barbara Wysoczańska

    OSTATNIE TAKIE LATO… Sierpień 1939 roku był piękny – nadmorskie kurorty, takie jak Jurata, Chałupy czy Jastarnia tętniły życiem. Tylko niemiecki Sopot wydawał się nieco opustoszały, cichy, jakby już wiedział i zamarł w oczekiwaniu nieuchronnego… Od sielskich kresów przez kosmopolityczną Warszawę, aż po nadmorskie plaże niedawno odzyskanego morza, ludzie żyją i kochają, pełni nadziei i ufności. Wrześniowy świt w jednej chwili zmienia ich losy, obraca w nicość marzenia i plany....

Joanna Jax Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Joanna Jax, a właściwie Joanna Jakubczak, to polska pisarka, która specjalizuje się w powieściach historycznych i sagach rodzinnych. Urodziła się w 1969 roku w Olsztynie, gdzie mieszka do dziś. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i przez wiele lat pracowała w korporacjach finansowych, jednak w 2018 roku zrezygnowała z pracy na etacie, aby w pełni poświęcić się pisaniu powieści.

Joanna Jax działa jako wolontariuszka w Fundacji dla Rodaka, której zadaniem jest wspieranie Polaków w Kazachstanie. Oprócz pisania jej pasje to malowanie na szkle techniką warstwową, literatura biograficzna, a także grafika.

Saga von Becków

Joanna Jax zadebiutowała w 2014 roku powieścią „Dziedzictwo von Becków” otwierającą dwutomową sagę o losach rodziny von Becków. Przed napisaniem książki autorka przeprowadziła wyczerpujący research na temat miejsc, postaci i wydarzeń, aby jej powieść była jak najbardziej wiarygodna. Pisarka początkowo obawiała się tego, jak „Dziedzictwo von Becków” zostanie przyjęte. Jak się okazało, zupełnie niesłusznie. Książka otrzymała prawie same pozytywne recenzje, nie tylko ze strony czytelników, ale także krytyków. „Dziedzictwo von Becków” to opowieść o miłości między niemieckim oficerem SS Wernerem von Beckiem a polską nauczycielką Marią Tarnowską. Ich historia rozgrywa się na przestrzeni kilkudziesięciu lat w Polsce, Niemczech i Francji. Dwa lata później Joanna Jax zdecydowała się na publikację drugiej części sagi o von Beckach „Piętno von Becków”. Tym razem bohaterką jest wnuczka pary z pierwszej części, Julia, która odkrywa burzliwą przeszłość swojej rodziny.

Książki Joanny Jax

Obecnie pisarka ma w swoim dorobku literackim ponad 20 powieści. Jest autorką kilku sag: „Saga von Becków”, „Zemsta i przebaczenie”, „Zanim nadejdzie jutro”, „Prawda zapisana w popiołach”, „Drugi brzeg” i „Duchy minionych lat”. Oprócz tego napisała kilka osobnych powieści: „Długa droga do domu”, „Pamiętnik ze starej szafy” (napisany pod pseudonimem Patrycja May), „Czas cudów” (jako współautorka), „Syn zakonnicy” oraz „Białe róże z Petersburga”.

Joanna Jax ‒ „Zemsta i przebaczenie”

Najpopularniejszą sagą Joanny Jax jest sześciotomowy cykl „Zemsta i przebaczenie” zapoczątkowany w 2016 roku powieścią „Narodziny gniewu”. Kolejnymi tomami są „Otchłań nienawiści”, „Rzeka tęsknoty”, „Morze kłamstwa”, „Bezkres nadziei” i „Dolina spokoju”. Autorka przedstawia historię dwóch przyrodnich braci i ich potomków. Oprócz wspólnego ojca mężczyzn dzieli właściwie wszystko – poziom zamożności, zainteresowania i status społeczny. Przez długi czas nie wiedzą o swoim istnieniu. Kiedy dowiadują się o sobie, ich stosunek do otaczającej rzeczywistości zmienia się całkowicie. Odszukanie się nie będzie jednak łatwe, a na drodze do pojednania stanie wiele przeciwności losu.

Cykl „Duchy minionych lat”

Dużą sympatią i zainteresowaniem ze strony czytelników cieszy się także seria „Duchy minionych lat”. Składają się na nią następujące powieści: „Wiosenne przebudzenie”, „Letnie przesilenie”, „Jesienne pożegnanie” i „Zimowy sen”. Joanna Jax stworzyła angażującą opowieść o ludziach żyjących w latach siedemdziesiątych będących czasem zmian i świeżego spojrzenia na świat. Warto zaznaczyć, że występujące w „Duchach minionych lat” postacie to kolejne pokolenie bohaterów poczytnej sagi „Prawda zapisana w popiołach”.

Joanna Jax – ceniona autorka powieści historycznych i sag rodzinnych

Autorka cyklu „Zemsta i przebaczenie” została finalistką Festiwalu Literatury Kobiecej Pióro i Pazur za najbardziej wzruszającą powieść 2014 roku. Otrzymała Literacką Nagrodę Warmii i Mazur za 2016 rok. Powieść „Narodziny gniewu” znalazła się w gronie dwunastu bestsellerów dostępnych w ramach największej akcji promującej czytelnictwo w Polsce ‒ akcji Czytaj PL.

Uwielbiacie złożone, wielotomowe historyczne sagi rodzinne? Jeśli tak, koniecznie sięgnijcie po powieści Joanny Jax – nie zawiedziecie się! W księgarni internetowej Woblink.com znajdziecie książki autorki także w formie ebooków i audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść obyczajowa

Powieść obyczajowa, a właściwie społeczno-obyczajowa, wywodzi się z powieści realistycznej. Książki będące reprezentantami tego gatunku literatury zaczęły dominować w II połowie XIX stulecia. Wykształcenie się powieści obyczajowej jest uznawane za jeden z najważniejszych etapów ewolucji tego gatunku literackiego. Książki obyczajowe są obecnie dominującym typem powieści. Z uwagi na zakładaną prawdziwość opisu społeczeństwa, tendencji czy środowiska charakterystycznych dla danych czasów ten rodzaj powieści jest często ich stosunkowo wiernym odbiciem. Taki gatunek odznacza się dużym zainteresowaniem każdym aspektem ludzkiego życia. Czytelnik powieści obyczajowej może zapoznać się z realiami i zwyczajami panującymi w opisywanych przez autora czasach. Powieść obyczajowa ewoluuje i obecnie nie jest tak łatwa do zaklasyfikowania czy zdefiniowania jak w okresie pozytywizmu. W kategorii „Powieść obyczajowa” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Ósme życie” Nino Haratischwili, będące powieścią napisaną z epickim rozmachem, pełną bohaterów z krwi i kości oraz wielkich namiętności, „Wszystko, czego pragnęliśmy” Emily Giffin, która jest powieścią dojrzałą, aktualną społecznie i prowokującą do zadawania pytań o współczesne wychowanie, a także o nadużycia wobec kobiet, poruszająca i inspirująca opowieść autorstwa Catherine Isaac pod tytułem „Francuskie lato” oraz „Na plaży Chesil” Iana McEwana będąca złożoną i emocjonującą powieścią obyczajową o pokonywaniu własnych barier, rozmowie i problemach prowadzących do nieuchronnego dramatu. Nie zabrakło tutaj również powieści kojarzonych z najlepszymi i najgłośniejszymi obyczajowymi serialami i filmami – to na przykład „Seks w wielkim mieście” Candace Bushnell, „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding oraz polska pozycja „Magda M. Ciąg dalszy nastąpił” Radosława Figury.