Majówkowy Maraton Czytelniczy

Joanna Lamparska Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice obozu Gross-Rosen, Książka | Joanna Lamparska

    Wiosna 1945 roku. Trzecia Rzesza dogorywa. Dotkor Josef Mengele - Anioł śmierci ucieka z Auschwitz. Krąży wzdłuż obecnej polsko-czeskiej granicy, przeprowadzając selekcje w kobiecych obozach należących do Gross-Rosen. W końcu dociera do Sieniawki, małej miejscowości położonej na Dolnym Śląsku. Sieniawka to jeden z podobozów Gross-Rosen, potwornej maszyny śmierci składającej się ze stu podobnych miejsc rozrzuconych na terenach Polski i Czech. Tu dokonano masowej zagłady, niew...

Joanna Lamparska Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Joanna Lamparska to polska dziennikarka, dokumentalistka, a także podróżniczka i autorka reportaży historycznych oraz książek dotyczących tajemnic zabytków, przede wszystkim na Dolnym Śląsku. Swoją wiedzę zdobywa i poszerza w terenie. Bierze udział w akcjach poszukiwawczych oraz podróżuje, zgłębiając tajemnice zabytków. Jest dyrektorką Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic, a także fundatorką Fundacji własnego imienia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Projekt Historia”.

Joanna Lamparska – kariera

Joanna Lamparska urodziła się we Wrocławiu w 1966 roku. Ukończyła filologię klasyczną oraz archeologię sądową na Uniwersytecie Wrocławskim. Jeszcze w czasie studiów zaczęła pracować z dziennikiem „Słowo Polskie”, gdzie z czasem ukazało się wiele jej artykułów dotyczących tajemnic Dolnego Śląska. Później Lamparska prowadziła także poranne programy telewizyjne w TVP3 Wrocław, a w latach 2010-2013 współtworzyła program „Skarby nieodkryte” w TVP Polonia. W swojej karierze Joanna Lamparska była redaktorką naczelną miesięcznika „Odkrywca” oraz „Gazety Rycerskiej”, jej teksty pojawiają się także między innymi w czasopismach „National Geographic”, „Traveler” czy „Focus”. Lamparska działa także w innych mediach. W Radiu Wrocław współpracuje przy audiowizualnym projekcie Odkrywanie Dolnośląskich Tajemnic, prowadzi audycję „Pociąg do historii”, a także współtworzy programy tematyczne dla History Channel oraz Discovery. Dziennikarka pracowała także jako ekspertka oraz polska konsultantka podczas produkcji serialu dokumentalnego dotyczącego Złotego Pociągu, który powstał na History Channel. Nad tą sprawą współpracowała także z Travel Channel, CBS, Channel 4 i National Geographic Channel. To o kulisach poszukiwań Pociągu krąży jej bestsellerowa książka, „Złoty pociąg. Krótka historia szaleństwa”, którą znajdziecie na Woblink jako książkę papierową.

„Ostatni świadek” Lamparskiej

Nakładem Wydawnictwa Znak w 2022 roku ukazała się książka Joanny Lamparskiej, zatytułowanaOstatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów”. Opowiada ona o rzeczywistości końca II wojny światowej. W zimie 1945 roku Polacy przybywający na Dolny Śląsk odkrywają tam poniemieckie skarby. Dzieła sztuki, porcelana i biżuteria zamurowane zostały w ścianach domów i schowane w domowych skrytkach. Joanna Lamparska zabiera nas w podróż śladami poszukiwaczy, a na podstawie danych z archiwów odtwarza dramatyczne historie zbrodni, które dokonywane były dla zdobyczy, podąża śladami mafii handlującej dokumentami oficerów SS i rozmawia z potomkami „strażników skarbów”. Wchodzi do podziemnych pałaców i piwnic, by zobaczyć na własne oczy te miejsca, w których skrywane były dzieła sztuki. Bowiem wciąż nie odnaleziono ich wszystkich, a z czasem i „polska gorączka skarbów” zaczyna nabierać tempa. „Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów” Joanny Lamparskiej znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebooka.

Książki Joanny Lamparskiej w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink, oprócz książki „Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów” oraz „Złoty pociąg. Krótka historia szaleństwa” czekają na Was także takie tytuły jak „Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice obozu Gross-Rosen” czy „Miasta do góry nogami. Podziemia Europy i ich tajemnice”. Czekają na Was jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.