John Flanagan Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

John Flanagan Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

John Flanagan to popularny australijski pisarz, autor bestsellerowych powieści młodzieżowych. Jego książki sprzedały się w milionach egzemplarzy w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Często, zaraz po premierze, pojawiają się na liście bestsellerów „New York Timesa”, z której nie znikają przez tygodnie. Międzynarodową popularność przyniosła mu, osadzona w fantastycznym świecie, seria powieści młodzieżowych „Zwiadowcy”. W 2008 roku za książkę “Okup za Eraka” wygrał Australian Book Publishers Association's of the Year dla dzieci starszych i młodszych.

Copywriter i twórca serialu

John Flanagan przyszedł na świat 22 maja 1944 roku w Sydney. Wychowywał się na przedmieściach Clovelly. Od dziecka chciał pisać, jednak droga do zrealizowania marzenia zajęła mu wiele lat. Zanim został autorem bestsellerowych powieści dla młodzieży, pracował w agencji reklamowej. Jego satyryczny wierszyk opisujący jednego z członków zespołu przyciągnął uwagę szefostwa. Jeden z przełożonych dostrzegł lekkość pióra autora i uznał, że we Flanagana warto zainwestować. W konsekwencji zaoferowano mu możliwość dołączenia do grona copywriterów. Przez około 20 lat pisał spoty i scenariusze do reklam. Pracował również w telewizji, gdzie brał udział w tworzeniu popularnego, wyświetlanego przez 8 lat sitcomu „Hi Dad!”.

Jedną z jego pasji jest łucznictwo. Obecnie mieszka z żoną na przedmieściach Sydney, w Manly w Nowej Południowej Walii. Ma trójkę dzieci, czwórkę wnuków i pieska Ebony.

Bestsellerowy cykl „Zwiadowcy” Johna Flanagana

„Zwiadowcy” to bestsellerowy cykl powieści fantasy dla młodzieży, którego akcja rozgrywa się w fikcyjnym, przypominającym średniowiecze, świecie. Głównym wątkiem fabularnym serii są przygody Willa, sieroty nie znającej swoich rodziców. Ze względu na wątłą budowę ciała Mistrzowie Szkoły Rycerskiej odrzucają go w Dniu wyboru. Chłopiec trafia pod opiekę zwiadowcy Halta, który jest jednym ze strażników porządku w rządzonym przez króla Duncana królestwie Araluen. Od tego momentu czytelnicy mogą śledzić losy Willa, pełne pościgów, bitew, a także być świadkami jego pierwszej miłości. Na kartach kilkunastu tomów główny bohater dojrzewa, staje się zwiadowcą, poznaje prawdę o rodzinie i swoim pochodzeniu.

Flanagan zaczął pisać „Zwiadowców” jako serię króciutkich opowiadań, aby zachęcić do czytania swojego syna Michaela. To właśnie na Michaelu wzorował głównego bohatera cyklu. Dopiero po jakimś czasie pomyślał, że z opowiadań mógłby napisać książkę, a nawet cały cykl. Książką otwierającą cały cykl są „Ruiny Gorlanu”. Została wydana w 2004 roku, gdy autor miał 60 lat. Czytelnicy poznają w niej Willa i małomównego Halta. Ich znajomość i przystanie Willa do owianych legendą zwiadowców stanie się początkiem serii przygód i prawdziwej przyjaźni.

Dotychczas w ramach cyklu ukazało się piętnaście powieści: „Ruiny Gorlanu”, „Płonący most”, „Ziemia skuta lodem”, „Bitwa o Skandię”, „Czarnoksiężnik z Północy”, „Oblężenie Macindaw”, „Okup za Eraka”, „Królowie Clonmelu”, „Halt w niebezpieczeństwie”, „Cesarz Nihon-Ja”, „Zaginione historie”, „Królewski zwiadowca”, „Klan Czerwonego Lisa”, „Pojedynek w Araluenie” i „Zaginiony książę”. Dodatkowo John Flanagan napisał jeszcze dwa prequele „Wczesne lata. Turniej w Gorlanie” oraz „Wczesne lata. Tom 2 Bitwa na wrzosowiskach”.

Wszystkie powieści z cyklu „Zwiadowcy” zostały wydane na polskim rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa Jaguar. Seria cieszy się ogromną popularnością nie tylko w formie papierowej, ale także elektronicznej (ebook i audiobook).

Drużyna

„Drużyna” jest spin-offem „Zwiadowców”, a jej akcja rozgrywa się w świecie znanym z bestsellerów Flanagana. Seria na ten moment liczy osiem tytułów: „Wyrzutki”, „Najeźdźcy”, „Pościg”, „Niewolnicy z Socorro”, „Góra Skorpiona”, „Nieznany Ląd”, „Kaldera”, „Powrót Temudżeinów”.

Pierwsza część, „Wyrzutków” jest opowieścią o przyjaźni, dojrzewaniu i trudnościach, z jakimi mierzą się młodzi ludzie. Skandia to kraj, gdzie ludzie znają tylko jeden sposób na to, aby chłopiec stał się wojownikiem. Młodzieńcy zostają podzieleni na grupy i wysłani na wyprawę. Uczą się sztuki przetrwania, walki i żeglarstwa. Tylko jedna grupa może wrócić z wyprawy zwycięsko. Hal Mikkelson, syn cenionego skandyjskiego wojownika, nie odziedziczył postury po ojcu. Jest wątły, inni ludzie postrzegają go jako słabego. Kiedy staje na czele jednej z drużyn, która złożona jest z podobnych mu wyrzutków czuje, że czeka go ciężka walka. Jednak po swojej stronie ma spryt, hart ducha i przyjaciół.

Trzytomowy cykl książek Flanagana - A Jesse Parker Mystery

Oprócz „Zwiadowców” i „Drużyny” Flanagan stworzył także trzytomowy cykl „A Jesse Parker Mystery”, w ramach którego ukazały się następujące tytuły: „Storm Peak”, „Avalanche Pass” oraz „Avalanche Pass 2”. Żadna książka z serii nie została przetłumaczona na język polski.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Johna Flanagana w formie ebooków, audiobooków i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!