John Grisham Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

John Grisham Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

„Szczerze wątpię, że napisałbym swoją pierwszą powieść, gdybym nie był prawnikiem. Nigdy nie marzyłem o zostaniu pisarzem. Zacząłem pisać dopiero po doświadczeniu procesu sądowego.”

John Grisham to ikona światowej literatury, jeden z najbardziej znanych autorów w historii specjalizujący się w pisaniu powieści kryminalnych i thrillerów prawniczych (za których ojca jest uznawany). To także jeden z zaledwie trzech pisarzy, obok Toma Clancy’ego oraz J.K. Rowling, którzy zdołali sprzedać 2 miliony egzemplarzy swojego pierwszego wydania. W jego dorobku znajduje się 47 książek, które kolejno zajmowały pierwsze numery na liście bestsellerów, zostały przetłumaczone na prawie 50 języków i sprzedane w nakładzie prawie 70 milionów egzemplarzy.

Autor został dwukrotnie uhonorowany prestiżową nagrodą Harper Lee Prize for Legal Fiction, a także nagrodą the Library of Congress Creative Achievement Award for Fiction.

Kim jest John Grisham?

John Grisham przyszedł na świat 8 lutego 1955 roku w Jonesboro (Arkansas, USA) w wielodzietnej rodzinie baptystów o nowoczesnych poglądach. Ojciec zajmował się uprawą bawełny oraz budowlanką, matka dbała o domowe ognisko. Gdy chłopiec miał 12 lat, rodzina przeprowadziła się do Southaven w stanie Missisipi, gdzie pisarz ukończył szkołę średnią, a następnie zdobył tytuł licencjata z rachunkowości na Uniwersytecie Stanowym. Marzył, by zostać pierwszoligowym baseballistą. Podczas studiów grał w drużynie Delta State University. Niestety nie dostał się do Boston Red Sox, został wyrzucony przez słynnego trenera, Dave’a Ferrisa za braki w umiejętnościach. Jego miłość do baseballa można dostrzec w książce „Calico Joe”.

W 1981 roku Grisham ukończył studia prawnicze i otworzył kancelarię adwokacką specjalizującą się w prawie cywilnym i karnym. W tym samym roku poślubił Renée Jones. Zaledwie dwa lata później został wybrany, z ramienia Partii Demokratycznej, do Parlamentu stanu Missisipi, gdzie zasiadał do 1990 roku. Teraz, gdy akurat nie zajmuje się pisaniem, zasiada w zarządzie Innocence Project oraz Centurion Ministries, organizacji walczących o prawa osób niesłusznie skazanych.

Mieszka wraz z żoną oraz dwójką dzieci, Ty’em i Sheą, przemieszczając się pomiędzy domem niedaleko Oxfordu (Missisipi), a domem blisko Charlottesville w hrabstwie Albemarle (Wirginia).

John Grisham - ojciec thrillera prawniczego

Grisham, zachęcany przez matkę, czytał od dziecka. Duży wpływ miał na niego przede wszystkim John Steinbeck. Mimo to wcale nie marzył o zostaniu pisarzem. Karierę zawdzięcza przede wszystkim doświadczeniom zdobytym na sali sądowej. Na pomysł napisania pierwszej książki wpadł podczas rozprawy o gwałt 12-letniej dziewczynki. Materiały do “Czasu zabijania” zbierał przez trzy lata. Powieść udało mu się opublikować dopiero w rok po jej ukończeniu, w 1988 roku, nakładem wydawnictwa Wynwood. Książka, pomimo niezłych recenzji, nie przyniosła mu jednak ani sławy ani pieniędzy.

Szczęśliwie ta porażka nie zgasiła entuzjazmu Grishama. Wkrótce zabrał się za pisanie kolejnej powieści. Tym razem trafił w dziesiątkę. Wydana w 1991 roku “Firma” stała się hitem jeszcze przed ukazaniem się na rynku książkowym, gdy Paramount Pictures zakupiło do niej prawa filmowe warte 600000 dolarów. Film w reżyserii Sydneya Pollacka z Tomem Cruisem w roli głównej powstał w 1993 roku. Opowieść o młodym prawniku zmuszonym do współpracy z FBI, uwikłanym w związki z mafią została okrzyknięta jedną ze 100 najlepszych powieści kryminalnych wszech czasów, a w 1998 roku Publisher Weekly ogłosiło Grishama najlepiej sprzedającym się pisarzem lat ‘90. Niespodziewany sukces książki przekonał autora do zmiany swojej ścieżki zawodowej z prawniczej na pisarską. Trzecia powieść Grishama, “Raport Pelikana” (1992), okazała się kolejnym hitem wydawniczym. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedano ją w nakładzie ponad 11 milionów (sic!) egzemplarzy. “Klient” z kolei uczynił z Grishama jednym z najpoczytniejszych pisarzy Ameryki. Od tamtej chwili na rynku ukazało się jeszcze kilkadziesiąt innych tytułów autora, m.in. “Zaklinacz deszczu”, “Ława przysięgłych”, “Bractwo”, “Ostatni sędzia”, “Góra bezprawia”, “Komora”, “Malowany dom” czy powieści z serii Jake Brigance. Na swoim koncie ma także jeden zbiór opowiadań - “Powrót do Ford County”. Średnio publikuje on jedną książkę rocznie i, jak można się tego spodziewać, każda kolejna z miejsca podbija serca czytelników oraz listy bestsellerów. Wiele książek, poza wspomnianą “Firmą, doczekało się także swojej adaptacji filmowej lub serialowej w gwiazdorskiej obsadzie. Są to m.in. “Raport Pelikana”z fantastyczną rolą Julii Roberts oraz Denzela Washingtona, “Klient” z Susan Sarandon, “Czas zabijania” z Sandrą Bullock i Samuelem L. Jacksonem czy “Zaklinacz deszczu” z Mattem Damonem. Za swój pisarski autorytet John Grisham uznaje Johna Le Carré.

John Grisham dla młodzieży - seria Theodore Boone

Mimo że John Grisham specjalizuje się przede wszystkim w pisaniu thrillerów prawniczych i powieści kryminalnych, zwycięsko wyszedł również z wyzwania, jakim było stworzenie serii w gatunku literatury młodzieżowej (tzw. young adults). “Theodore Boone”, bo o niej mowa, opowiada o 13-letnim gimnazjaliście, Theodorze, który mimo młodego wieku angażuje się w rozwiązywanie nietypowych zagadek kryminalnych. Cykl doczekał się, do tej pory, aż sześciu odsłon: “Młody prawnik”, “Uprowadzenie”, “Oskarżony”, “Aktywista”, “Zbieg” oraz wydana w 2018 roku “Afera”.

Książki Johna Grishama w księgarnii internetowej Woblink

W księgarnii internetowej Woblink znajdziecie bogatą ofertę książek Johna Grishama, w każdym formacie, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Czy komiks jako gatunek jest obecnie najszybciej rozwijającą się gałęzią literatury? Może się tak wydawać, patrząc na wciąż zmieniający się zestaw pozycji na stronach księgarni. Chociaż jeszcze niedawno powieści graficzne uznawane były za tytuły „niższych lotów", obecnie nikt nie może mieć wątpliwości, że czy to w Internecie, czy w druku, komiksy nie ustępują w niczym tradycyjnym książkom. Niezależnie od tego, czy cenicie sobie komiks polski czy amerykański, albumy poświęcone nastoletnim rówieśnikom czy też kultowym bohaterom pozycji dla dzieci, na Woblink znajdziecie pełen wybór zarówno klasycznych, jak i najnowszych powieści graficznych w wielu formatach, także cyfrowych (epub, mobi, pdf). Świat książek graficznych czeka!

Komiks jako gatunek

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w Internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.

Serie komiksowe dla najmłodszych

Postaci Asteriksa nie trzeba nikomu przedstawiać - kultowy cykl powieści graficznych stworzony przez René Goscinny'ego i Alberto Uderzo przenosi kolejne pokolenia czytelników w czasy starożytnej Galii, gdzie mały, nieustraszony wojownik wraz ze swoim wiernym towarzyszem Obeliksem stawiają czoła rzymskim najeźdźcom, przeżywając przy tym niesamowite i okraszone niepowtarzalnym humorem przygody. Każdy tom serii to niezwykła podróż przez różnorodne krainy, w których bohaterowie spotykają barwne postacie, zmagają się z przeciwnościami losu, a także odkrywają różne aspekty kultury i historii czasów Imperium Rzymskiego. Dzięki wciągającej fabule, błyskotliwym dialogom oraz ponadczasowym ilustracjom, Asteriks podbił serca milionów czytelników na całym świecie, stając się nie tylko symbolem francuskiej kultury, ale także inspiracją dla wielu klasycznych adaptacji filmowych. Seria w sposób lekki i zabawny porusza ważne tematy, takie jak przyjaźń, odwaga i lojalność, jednocześnie rozśmieszając co chwilę do łez, co sprawia, że jest doskonałą lekturą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Odkryj magiczny świat dzielnych Galów i daj się porwać ich magicznym wyprawom! Czy można lepiej zacząć swoją przygodę z komiksem?

Asteriks i Obeliks to niejedyny komiksowy duet uwielbiany zarówno przez młodszych, jak i starszych czytelników. „Calvin i Hobbes”, stworzeni przez Billa Wattersona, od lat zachwycają dzieci i dorosłych swoim niepowtarzalnym humorem. Seria opowiada o przygodach sześciolatka Calvina, pełnego wyobraźni chłopca, oraz jego pluszowego najlepszego przyjaciela - tygrysa Hobbesa, który w oczach Calvina ożywa i staje się towarzyszem niezwykłych przygód. Każda historia w błyskotliwy sposób łączy codzienne zmagania dzieciństwa z pełnym wyobraźni żartem, a doskonały rysunek i inteligentne przemyślenia sprawiają, że wszystkie tomy stają się prawdziwą ucztą. „Calvin i Hobbes” to nie tylko zabawne spojrzenie na świat oczami dziecka, ale również głęboki komentarz na temat dorastania, wyzwań i radości, które towarzyszą nam w codziennym życiu. W tej serii każdy znajdzie coś dla siebie – od nostalgicznych wspomnień po rozśmieszające do łez sytuacje, które na długo pozostaną w pamięci. To doskonały wybór dla wszystkich miłośników komiksów, którzy pragną odkryć lub ponownie przeżyć magię dziecięcej wyobraźni!

Nie można też zapomnieć o ulubionych bohaterach dzieci na całym świecie - „Kaczogród” to seria zbierająca klasykę komiksu amerykańskiego ze świata Walta Disneya autorstwa Carla Barksa, która od lat przenosi czytelników w niezwykły świat pełen przygód i humoru. W każdej części spotykamy nie tylko uwielbianego Kaczora Donalda, ale także jego sprytnych siostrzeńców, Hyzia, Dyzia i Zyzia, oraz wiele innych postaci, które stały się ikonami kultury amerykańskiej. Barks, twórca m.in. Sknerusa McKwacza, w mistrzowski sposób łączy wątki przygodowe z lekkim humorem, tworząc opowieści, które bawią od dziesięcioleci. Jego charakterystyczna kreska oraz umiejętność kreowania emocjonujących historii sprawiają, że „Kaczogród” staje się prawdziwą podróżą do krainy wyobraźni. To obowiązkowa pozycja dla każdego, kto pragnie przeżyć niezapomniane przygody w towarzystwie ulubionych kaczych bohaterów. Przygotujcie się do podróży w świat pełen kolorów, humoru i niezwykłych przygód!

Życie codzienne i niecodzienne - komiksy YA

Wielbiciele powieści graficznych young adult również znajdą na Woblink coś dla siebie. „Heartstopper” autorstwa Alice Oseman to poruszająca opowieść o miłości, przyjaźni i odkrywaniu swojej tożsamości, która zyskała rzesze fanów na całym świecie. Cykl opowiada historię dwóch uczniów, Charliego i Nicka, którzy nie zdają sobie sprawy, jak bardzo wzajemne spotkanie wpłynie na ich życie. W miarę jak ich relacja rozwija się od przyjaźni do głębokiego uczucia, czytelnik ma okazję śledzić ich zmagania z tożsamością, akceptacją oraz wyzwaniami, jakie niesie ze sobą dorastanie. Autorka w mistrzowski sposób łączy perypetie uczuciowe z codziennymi sytuacjami, tworząc autentyczne i pełne ciepła postaci, które łatwo pokochać. Dzięki pięknym ilustracjom oraz wciągającej fabule „Heartstopper” to nie tylko znakomita historia o życiu osób LGBTQ+, lecz także uniwersalna opowieść o odkrywaniu siebie i relacjach międzyludzkich, która zachęca do empatii i zrozumienia. Idealna dla młodzieży i dorosłych, seria ta stała się symbolem nowoczesnej powieści graficznej mówiącej o różnorodności i akceptacji w każdej formie. Powieści graficzne doczekały się w 2022 roku serialowej adaptacji.

Z kolei „Paper Girls” to cykl powieści graficznych rekomendowany wielbicielom „Stranger Things”, łączący elementy science fiction z prozą życia lat 80. Śledzimy w nim losy czwórki nastolatek – Erin, Mac, K.J. i Tiffany – które w Halloween 1988 roku wyruszają na poranną dostawę gazet. Ich zwykły dzień szybko zamienia się w dramatyczną przygodę, gdy po napotkaniu tajemniczych zjawisk zostają wciągnięte w wir wydarzeń, który przeniesie je do najodleglejszych zakątków czasoprzestrzeni. Seria łączy w sobie humor, dramat i uczuciowe zawirowania, a także porusza istotne tematy przyjaźni, dorastania oraz odkrywania samej siebie. Dzięki złożoności fabuły autorstwa Briana K. Vaughana ("Saga”, "Y - ostatni z mężczyzn”), znakomitym rysunkom oraz barwnym postaciom „Paper Girls” to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników tamtych czasów.

Do nieco mniej odległej przeszłości przenosi natomiast kultowy „Ghost World” Daniela Clowesa, który w niezwykle autentyczny sposób pokazuje życie nastolatków w latach 90. przez ich zmagania w świecie pełnym chaosu i sprzeczności. Porównywana do „Buszującego w zbożu” książka graficzna opowiada historię dwóch przyjaciółek, Enid i Rebecci, które zmagają się z rzeczywistością amerykańskich przedmieść. To pełna ironii i przenikliwego humoru głęboka refleksja nad alienacją, konsumpcjonizmem i innymi zjawiskami, które kształtują nasze życie także i teraz. Charakterystyczne ilustracje i wyraziste postaci sprawiają, że „Ghost World” jest nie tylko literackim, ale też wizualnym arcydziełem, które zyskało uznanie krytyków i fanów na całym świecie. To idealna propozycja dla tych, którzy pragną zrozumieć zawirowania świata nastolatków oraz odkryć niepowtarzalny klimat, który towarzyszy dorastaniu w świecie pełnym widm przeszłości i niepewnych perspektyw.

Klasyczne powieści graficzne

Starsi czytelnicy docenią na pewno także szeroki wybór klasycznych komiksów dla dorosłych, takich jak „Maus. Opowieść ocalałego” autorstwa Arta Spiegelmana, opowiadający o Zagładzie w unikalny sposób. W tej książce graficznej ludzie ukazani są jako zwierzęta – Żydzi jako myszy, Niemcy jako koty, Polacy jako świnie – co nadaje opowieści wyraźną symbolikę i pozwala lepiej zrozumieć relacje między grupami uwikłanymi w Holokaust. Narracja koncentruje się na relacji między artystą a jego ojcem, Władkiem Szpigelmanem, który ocalał z obozu Auschwitz, okupując to jednak niedającą się zatrzeć traumą. „Maus” to nie tylko relacja z czasów wojny, ale także refleksja nad bólem i pamięcią, które wpływają na kolejne pokolenia. Jest to jedna z najbardziej docenianych powieści graficznych, zdobywczyni m.in. nagrody Pulitzera, zaliczana w poczet najważniejszych dzieł literackich XX wieku. „Maus” to konieczna lektura dla każdego, kto pragnie zrozumieć zarówno przeszłość, jak i jej wpływ na współczesny świat.

Z bolesnymi wspomnieniami mierzy się również „Umowa z Bogiem”. To niezwykła książka graficzna, która łączy w sobie elementy realizmu, filozofii i głębokiej refleksji nad ludzką egzystencją. Stanowi zbiór czterech historii jednego z najważniejszych twórców komiksów w historii, Willa Eisnera, skupiających się na mieszkańcach kamienicy na Bronxie. Autor wciąga czytelnika w świat pełen moralnych dylematów, gdzie każdy wybór ma swoje konsekwencje, odwołując się nieustannie do swoich własnych przeżyć. Oprawa komiksu zachwyca szczegółami i oryginalnym stylem, co sprawia, że każda strona to prawdziwa uczta dla oka. „Umowa z Bogiem” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników komiksów poszukujących nie tylko rozrywki, ale także głębszych przemyśleń na temat wiary, przeznaczenia i ludzkiej natury.

Po własną biografię sięga również Marjane Satrapi w „Persepolis”, gdzie opowiada o swoim życiu jako młodej dziewczyny w Iranie w czasach rewolucji islamskiej i rządów ajatollahów. Dzięki unikalnemu stylowi graficznemu oraz wnikliwemu spojrzeniu na zawirowania historyczne i kulturowe, autorka ukazuje nie tylko dramatyczne wydarzenia, ale także codzienne życie, marzenia i zmagania swoje i swojej rodziny, uświadamiając boleśnie jak głęboko sięgają zmiany polityczne i związane z nimi represje. Komiks w przystępny sposób wprowadza czytelników w złożone realia tego okresu, dotykając tematów takich jak tożsamość, wolność, rodzinne więzi i opór wobec ucisku. „Persepolis” to nie tylko ważny dokument historyczny, ale również bardzo osobista opowieść o życiu w opresyjnym systemie, która skłania do refleksji niezależnie od czasu i miejsca - ważna lektura dla każdego, kto pragnie zrozumieć nie tylko historię Iranu, ale także ludzką naturę w obliczu trudnych wyzwań.