John Grisham Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

John Grisham Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

„Szczerze wątpię, że napisałbym swoją pierwszą powieść, gdybym nie był prawnikiem. Nigdy nie marzyłem o zostaniu pisarzem. Zacząłem pisać dopiero po doświadczeniu procesu sądowego.”

John Grisham to ikona światowej literatury, jeden z najbardziej znanych autorów w historii specjalizujący się w pisaniu powieści kryminalnych i thrillerów prawniczych (za których ojca jest uznawany). To także jeden z zaledwie trzech pisarzy, obok Toma Clancy’ego oraz J.K. Rowling, którzy zdołali sprzedać 2 miliony egzemplarzy swojego pierwszego wydania. W jego dorobku znajduje się 47 książek, które kolejno zajmowały pierwsze numery na liście bestsellerów, zostały przetłumaczone na prawie 50 języków i sprzedane w nakładzie prawie 70 milionów egzemplarzy.

Autor został dwukrotnie uhonorowany prestiżową nagrodą Harper Lee Prize for Legal Fiction, a także nagrodą the Library of Congress Creative Achievement Award for Fiction.

Kim jest John Grisham?

John Grisham przyszedł na świat 8 lutego 1955 roku w Jonesboro (Arkansas, USA) w wielodzietnej rodzinie baptystów o nowoczesnych poglądach. Ojciec zajmował się uprawą bawełny oraz budowlanką, matka dbała o domowe ognisko. Gdy chłopiec miał 12 lat, rodzina przeprowadziła się do Southaven w stanie Missisipi, gdzie pisarz ukończył szkołę średnią, a następnie zdobył tytuł licencjata z rachunkowości na Uniwersytecie Stanowym. Marzył, by zostać pierwszoligowym baseballistą. Podczas studiów grał w drużynie Delta State University. Niestety nie dostał się do Boston Red Sox, został wyrzucony przez słynnego trenera, Dave’a Ferrisa za braki w umiejętnościach. Jego miłość do baseballa można dostrzec w książce „Calico Joe”.

W 1981 roku Grisham ukończył studia prawnicze i otworzył kancelarię adwokacką specjalizującą się w prawie cywilnym i karnym. W tym samym roku poślubił Renée Jones. Zaledwie dwa lata później został wybrany, z ramienia Partii Demokratycznej, do Parlamentu stanu Missisipi, gdzie zasiadał do 1990 roku. Teraz, gdy akurat nie zajmuje się pisaniem, zasiada w zarządzie Innocence Project oraz Centurion Ministries, organizacji walczących o prawa osób niesłusznie skazanych.

Mieszka wraz z żoną oraz dwójką dzieci, Ty’em i Sheą, przemieszczając się pomiędzy domem niedaleko Oxfordu (Missisipi), a domem blisko Charlottesville w hrabstwie Albemarle (Wirginia).

John Grisham - ojciec thrillera prawniczego

Grisham, zachęcany przez matkę, czytał od dziecka. Duży wpływ miał na niego przede wszystkim John Steinbeck. Mimo to wcale nie marzył o zostaniu pisarzem. Karierę zawdzięcza przede wszystkim doświadczeniom zdobytym na sali sądowej. Na pomysł napisania pierwszej książki wpadł podczas rozprawy o gwałt 12-letniej dziewczynki. Materiały do “Czasu zabijania” zbierał przez trzy lata. Powieść udało mu się opublikować dopiero w rok po jej ukończeniu, w 1988 roku, nakładem wydawnictwa Wynwood. Książka, pomimo niezłych recenzji, nie przyniosła mu jednak ani sławy ani pieniędzy.

Szczęśliwie ta porażka nie zgasiła entuzjazmu Grishama. Wkrótce zabrał się za pisanie kolejnej powieści. Tym razem trafił w dziesiątkę. Wydana w 1991 roku “Firma” stała się hitem jeszcze przed ukazaniem się na rynku książkowym, gdy Paramount Pictures zakupiło do niej prawa filmowe warte 600000 dolarów. Film w reżyserii Sydneya Pollacka z Tomem Cruisem w roli głównej powstał w 1993 roku. Opowieść o młodym prawniku zmuszonym do współpracy z FBI, uwikłanym w związki z mafią została okrzyknięta jedną ze 100 najlepszych powieści kryminalnych wszech czasów, a w 1998 roku Publisher Weekly ogłosiło Grishama najlepiej sprzedającym się pisarzem lat ‘90. Niespodziewany sukces książki przekonał autora do zmiany swojej ścieżki zawodowej z prawniczej na pisarską. Trzecia powieść Grishama, “Raport Pelikana” (1992), okazała się kolejnym hitem wydawniczym. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedano ją w nakładzie ponad 11 milionów (sic!) egzemplarzy. “Klient” z kolei uczynił z Grishama jednym z najpoczytniejszych pisarzy Ameryki. Od tamtej chwili na rynku ukazało się jeszcze kilkadziesiąt innych tytułów autora, m.in. “Zaklinacz deszczu”, “Ława przysięgłych”, “Bractwo”, “Ostatni sędzia”, “Góra bezprawia”, “Komora”, “Malowany dom” czy powieści z serii Jake Brigance. Na swoim koncie ma także jeden zbiór opowiadań - “Powrót do Ford County”. Średnio publikuje on jedną książkę rocznie i, jak można się tego spodziewać, każda kolejna z miejsca podbija serca czytelników oraz listy bestsellerów. Wiele książek, poza wspomnianą “Firmą, doczekało się także swojej adaptacji filmowej lub serialowej w gwiazdorskiej obsadzie. Są to m.in. “Raport Pelikana”z fantastyczną rolą Julii Roberts oraz Denzela Washingtona, “Klient” z Susan Sarandon, “Czas zabijania” z Sandrą Bullock i Samuelem L. Jacksonem czy “Zaklinacz deszczu” z Mattem Damonem. Za swój pisarski autorytet John Grisham uznaje Johna Le Carré.

John Grisham dla młodzieży - seria Theodore Boone

Mimo że John Grisham specjalizuje się przede wszystkim w pisaniu thrillerów prawniczych i powieści kryminalnych, zwycięsko wyszedł również z wyzwania, jakim było stworzenie serii w gatunku literatury młodzieżowej (tzw. young adults). “Theodore Boone”, bo o niej mowa, opowiada o 13-letnim gimnazjaliście, Theodorze, który mimo młodego wieku angażuje się w rozwiązywanie nietypowych zagadek kryminalnych. Cykl doczekał się, do tej pory, aż sześciu odsłon: “Młody prawnik”, “Uprowadzenie”, “Oskarżony”, “Aktywista”, “Zbieg” oraz wydana w 2018 roku “Afera”.

Książki Johna Grishama w księgarnii internetowej Woblink

W księgarnii internetowej Woblink znajdziecie bogatą ofertę książek Johna Grishama, w każdym formacie, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

Kultura we współczesnym świecie rozwija się w niespotykanym wcześniej tempie, a poznanie i zrozumienie nowych dzieł sztuki może wydawać się wręcz niemożliwe. Na szczęście zarówno osoby studiujące historię znanych twórców muzyki i teatru, jak i pragnące zgłębić nowe formy sztuki znajdą odpowiednie dla siebie pozycje wśród najpopularniejszych książek o fascynującym świecie sztuki i kultury. Stanowią one bezcenne źródło wiedzy, nie tylko omawiając najważniejsze dzieła znakomitych artystów, ale też pozwalając na bliższe poznanie ich biografii i sposobu myślenia. Najciekawsze książki o kulturze i sztuce lat 90., piękne albumy o malarstwie, a może biografie najważniejszych postaci polskiej sztuki? Na Woblink znajdziesz najlepsze publikacje na każdy z tych tematów autorstwa takich znawców jak Janusz Górski, Światosław Lenartowicz, czy Dorota Folga-Januszewska. Coś dla siebie znajdą tu zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej.

Najlepsze książki o kulturze i sztuce

Czy historię sztuki tworzą wyłącznie twórcy i ich dzieła? „Złota dama. Gustav Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy" Anne-Marie O'Connor przybliża sylwetkę jednej z najważniejszych kobiet w życiu malarza, jego mecenaski i modelki, Adeli Bloch-Bauer. Choć dla wielu znana z jest głównie ze stworzonych przez Klimta portretów, jej salon stanowił miejsce spotkań elit wspaniałego świata sztuki wiedeńskiego międzywojnia, a życie osobiste pełne było zawirowań i osobistych tragedii. Pozycja pozwala poznać zarówno biografię samej złotej damy", jak i perypetie jej słynnego pierwszego portretu aż do czasów obecnych. Sylwetki kobiet związanych ze sztuką poznamy także dzięki książce Whitney Chadwick „Artystki i surrealizm”. To fascynująca analiza roli kobiet w ruchu surrealistycznym, który zdominował sztukę XX wieku. Pozwala czytelnikowi poznać bliżej nie tylko życiorysy i najważniejsze dzieła sztuki powszechnie znanych artystek, takich jak Frida Kahlo czy Dorothea Tanning, ale także mniej znanych, a równie utalentowanych twórczyń. Bliższe nam czasy przedstawia „Ekstaza. Lata 90. Początek” autorstwa Anny Gacek, książka poświęcona kulturze okresu, który dla świata sztuki był wręcz wybuchowy. Książka przedstawia najważniejsze zjawiska dekady, skupiając się na kulturze popularnej, jak muzyka, kino i telewizja. Autorka przybliża najważniejsze nurty łącząc je z szerszym kontekstem geopolitycznym, co sprawia, że książka jest nie tylko źródłem wiedzy dla osób pragnących poznać historię sztuki czasów najnowszych, ale również poszerzyć swoją wiedzę na temat wydarzeń tamtych lat.

Piękne albumy o malarstwie

Dzięki niezwykłym albumom o malarstwie nawet najwięksi wielbiciele znanych artystów mogą odkryć najważniejsze dzieła sztuki na nowo. Wśród nich jest „Caravaggio. Zbliżenia" autorstwa Stefano Zuffiego. Autor przenosi nas do epoki baroku, ukazując nie tylko wybitne dzieła sztuki mistrza, ale również kontekst historyczny i symbolikę obecną w jego malarstwie. Zuffi z pasją i drobiazgowością bada techniki malarskie Caravaggia i jego niesamowite umiejętności posługiwania się kontrastem światła i cienia, ukazując niepowtarzalną dynamikę jego obrazów. Idealnie dobrane reprodukcje uczą nas nie tylko o geniuszu malarza, ale również o sile narracji, którą w swoich obrazach potrafił wykorzystać. Natomiast album „Stryjeńska" ze wstępem Światosława Lenartowicza odkrywa przed nami fascynujący świat Zofii Stryjeńskiej. Prace tej wybitnej polskiej malarki oraz ilustratorki emanują bogactwem kolorów i form głęboko osadzonych w polskiej kulturze. Omawiane przykłady stanowią kompleksowy przekrój jej twórczości, ukazując zarówno dobrze znane obrazy wykorzystujące motywy ludowe, jak i bardziej intymne dzieła. To nie tylko historia obrazów artystki, ale również próba uchwycenia duchowości i więzi Stryjeńskiej z polską tradycją. Nie można też zapomnieć o współczesnym świecie sztuki - seria albumów „Beksiński" z przedmową Wiesława Banacha to wyjątkowe publikacje, które wprowadzają nas w mroczny, ale i fascynujący świat jednej z kluczowych postaci polskiego malarstwa. Każda z książek przedstawia najważniejsze dzieła Zdzisława Beksińskiego, w tym także wcześniej niepublikowane. Czy można znaleźć bardziej idealny prezent dla miłośnika sztuki?

Dobre książki o sztuce użytkowej

Sztuka użytkowa towarzyszy nam na każdym kroku - czemu więc nie poznać jej bliżej? „Dizajn na co dzień" to idealna propozycja dla każdego, kto chce zanurzyć się w tajnikach wzornictwa. Co mamy na myśli mówiąc o sztuce użytkowej? Czemu przyglądają się projektanci przedmiotów codziennego użytku? Jak oddzielić ambicje projektanta od wygody użytkownika? Don Norman, amerykański psycholog i projektant, odpowiada na te pytania, przybliżając nasze relacje z przedmiotami i wyjaśniając, na czym opiera się dobry dizajn. Natomiast o tym, jak pozornie zwykłe rzemiosło może stać się pełnoprawną formą sztuki opowiada „Tkanina. Sztuka i rzemiosło" Katarzyny Jasiołek. Często określane jako niższa forma sztuki, tekstylia są potężnym środkiem wyrazu artystycznego, który od kilkudziesięciu lat przeżywa odrodzenie. Autorka przybliża udział wybitnych dzieł sztuki autorstwa polskich twórców i twórczyń, którzy położyli podwaliny pod nowe spojrzenie na tkactwo, pochylając się nad trendami i technikami obecnymi od czasów międzywojennych aż po współczesne. Po lekturze „niższa forma sztuki" nigdy nie będzie dla was już taka sama! Nie można także zapomnieć o książkach poświęconych projektowaniu graficznemu. „The Art of Polish Poster" autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, bada fenomen polskiego plakatu, stanowiącego ważny element naszej kultury wizualnej. Autorka dogłębnie przedstawia zarówno historyczne konteksty, jak i wkład wybitnych projektantów w jego rozwój, umożliwiając czytelnikom poznanie nie tylko estetyki, ale także zaangażowania społecznego, które często wiązało się z polskim plakatem na przestrzeni stuleci.

„Spekulacje o kinie" i nie tylko

Książki poświęcone kulturze nie tylko omawiają najważniejsze dzieła i artystów, pomagając zgłębić historię sztuki - to także pozycje pisane przez samych twórców, umożliwiające poznanie ich filozofii, zainteresowań i procesu twórczego od podszewki. Jedną z takich pozycji są „Spekulacje o kinie" Quentina Tarantino. Reżyser, znany ze swojego unikalnego stylu i miłości do klasyków, dzieli się tu z czytelnikami swoimi ulubionymi filmami oraz wpływami, które kształtowały jego twórczość. Pełna wnikliwych spostrzeżeń, książka stanowi doskonały przewodnik po tworzeniu filmów i odkrywa subtelności, które sprawiają, że kino jest tak niezwykłą formą sztuki. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp.

Dla pasjonatów architektury pozycją obowiązkową jest „Pełnia architektury", nowe wydanie kultowej książki Waltera Gropiusa zbierającej jego eseje dotyczące tej dziedziny sztuki. Założyciel Bauhausu przybliża w niej swoją wizję nowoczesności otwartej i demokratycznej, odrzucając techniczną wizję modernizmu i postulując, aby nie tylko architektura, ale sztuka i kultura w ogóle były nakierowane w szczególności na człowieka. Wielbicieli modernizmu z pewnością zainteresuje również „Ballada o dziewczynie", wywiad Janusza Górskiego z Ewą Frysztak. Graficzka, projektantka okładek i plakatów okresu PRL-u, choć na Zachodzie wciąż doceniana, w Polsce jej nazwisko jest obecnie praktycznie nieznane. Książka pozwala poznać zarówno fascynujący świat sztuki Ewy Frysztak, jak i jej bogatą biografię, kreśląc barwny portret jednej z najwybitniejszych polskich twórczyń grafiki i pozwalając zajrzeć za kulisy jej rzemiosła. Kilkaset barwnych reprodukcji pomaga przystępnie zgłębić historię sztuki użytkowej PRL.

Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”.