John Steinbeck II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

John Steinbeck II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

John Ernst Steinbeck urodził się w 1902 roku. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy w historii. Jest autorem blisko trzydziestu książek. Do jego najważniejszych dzieł należą „Tortilla Flat”, „Myszy i ludzie”, „Grona gniewu” i „Na wschód od Edenu”.

Za powieść „Grona gniewu” Steinbeck otrzymał Nagrodę Pulitzera, a w 1962 Literacką Nagrodę Nobla za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych”. Po pięćdziesięciu latach od przyznania Steinbeckowi Nobla odtajnione zostały nazwiska pisarzy branych pod uwagę do tego wyróżnienia. Akademia Szwedzka brała pod uwagę również takich pisarzy jak Jean Anouilh, Karen Blixen, Lawrence Durrell i Robert Graves.

Początki kariery literackiej Johna Steinbecka

Steinbeck debiutował w 1927 roku powieścią „Złota czara”. Następnie ukazały się „Pastwiska niebieskie”, „Kasztanek”, „Nieznanemu bogu”. W 1935 roku swoją premierę miała jedna z najpopularniejszych książek Steinbecka –Tortilla Flat”. To opowieść o grupie paisanos, potomkach hiszpańskich konkwistadorów, żyjących w niewielkim kalifornijskim miasteczku. Akcja powieści rozgrywa się tuż po zakończeniu I wojny światowej. Bohaterowie książki to lekkoduchy, którzy dzielą ze sobą nienawiść do pracy. Żyją więc z drobnych kradzieży i resztek, które uda im się wyżebrać z lokalnych restauracji. Ich powolne, monotonne życie upływa na spaniu, flircie z przechodzącymi kobietami i potyczkach o wino.

Głównym bohaterem książki jest Danny, który zamieszkuje tytułową dzielnicę Tortilla Flat. To w jego mieszkaniu spotykają się wiecznie spragnieni wina i przygód Pilon, Pablo, Jezus Maria, Wielki Joe Portugalczyk i Pirat. Nawiązując do wielkich opowieści o rycerzach, Steinbeck stworzył w niewielkim amerykańskim miasteczku swój własny anty-Camelot.

„Myszy i ludzie” i kolejne sukcesy autora

Dwa lata później ukazuje się kolejne wielkie dzieło Steinbecka –Myszy i ludzie”. To krótka opowieść o dwóch przyjaciołach chcących zarobić na życie w czasie Wielkiego Kryzysu, który dopadł Stany Zjednoczone w latach 30. XX wieku. George i Lennie tułają się od rancza do rancza w poszukiwaniu dorywczej pracy. Na podstawie książki powstał film, który miał swoją premierę w 1992 roku. Jego reżyserem był Gary Sinise, natomiast scenariusz na podstawie powieści Steinbecka napisał Horton Foote. W rolach głównych wystąpili John Malkovich i sam reżyser Gary Sinise.

„Myszy i ludzie” to książka, która powstała po tym, jak Steinbeck przyjął zlecenie zbadania sytuacji migrujących pracowników w Kalifornii. Wiele historii, które doświadczył w trakcie badań znalazło swoje odzwierciedlenie zarówno w tej jak i kolejnych książkach autora. Powieść „Myszy i ludzie” ściśle związana jest z wielkim kryzysem panującym w Ameryce między 1929 i 1933 rokiem. Po zakończeniu I wojny światowej doszło do znacznej obniżki ceny plonów, na dodatek upadła giełda, a wschodnią część kontynentu dopadła susza. Skutkiem fatalnej sytuacji społecznej i ekonomicznej była masowa migracja w kierunku Kalifornii, która jawiła się ludziom ze środkowych i wschodnich stanów Stanów Zjednoczonych jako raj na ziemi.

„Grona gniewu” i cechy powieści Johna Steinbecka

W 1939 roku ukazała się najważniejsza powieść w dorobku literackim Johna Steinbecka –Grona gniewu”. Za tę książkę autor otrzymał Nagrodę Pulitzera. „Grona gniewu” to napisana z wielkim rozmachem saga ubogiej rodziny Joadów z Oklahomy, która w trakcie Wielkiego Kryzysu przemierza Stany Zjednoczone w kierunku Kalifornii. W ich głowach miejsce, do którego wędrują to niemal rajska kraina, gdzie na pewno znajdą szczęście i stabilizację. Ich podróż naznaczona jest jednak wielkimi tragediami, w tym śmiercią dziadków. Nie trudno się domyślić, że u celu wyprawy czeka ich wielkie rozczarowanie – bezrobocie, bieda, nierówności społeczne, strajki – tak nie wyglądała Kalifornia ich snów. W „Gronach gniewu” wyeksponowane zostały najważniejsze elementy powieści Steinbecka – tęsknota za prostotą, miłość do ziemi, protest skierowany przeciwko nierównościom społecznym, wypunktowanie wad kapitalizmu i piętnowanie związanego z nim wyzysku. Przyszły noblista opowiada się w swoich książkach zawsze po stronie wykluczonych, słabszych i wyzyskiwanych.

Kolejne książki Steinbecka to m.in. „Zapomniana wioska”, „Ulica Nadbrzeżna”, „Autobus do San Juan” i „Perła”. W 1948 roku ukazała się wyjątkowa publikacja w dorobku przyszłego noblisty –Dziennik z podróży do Rosji”. Steinbeck, wraz z fotografem Robertem Capą, wyruszył w głąb Związku Radzieckiego, by napisać reportaż dla gazety „New York Herald Tribune”. Ich celem miało być porównanie tego, co mówi się o powojejnnym Związku Radzieckim, z tym, jak wygląda naprawdę. Sławni podróżnicy mieli niebywałą okazję zwiedzić nie tylko Moskwę i Stalingrad, ale również pojeździć po ukraińskich wsiach oraz wjechać do Gruzji. „Dziennik z podróży do Rosji” stanowi unikatowy dokument historyczny – Steinbeck i Capa uwiecznili codzienne życie Rosjan, które w trakcie Zimnej Wojny, zostało w Stanach Zjednoczonych owiane bardzo ponurą legendą. Co ciekawe, ich relacja wolna jest od ideologicznych uprzedzeń, obsesji i fobii. Tematem powieści Steinbecka, człowieka niezwykle wrażliwego, było życie robotników, urzędników i chłopów – społeczeństwa, które choć wyzwoliło się z koszmaru II wojny światowej, nadal nie mogło mówić o pełnej wolności.

Kolejna wielka powieść Steinbecka – „Na wschód od Edenu” – ukazała się w 1952 roku. To monumentalna, blisko 900-stronicowa opowieść o miłości, zdradzie i grzechu. Tym razem Steinbeck przedstawił losy rodziny Trasków, która na przełomie XIX i XX wieku osiedliła się w okolicach doliny Salinas. Jednym z głównych wątków tej rodzinnej sagi jest konflikt między dwoma braćmi, Aronem i Kalebem, którzy różnią się od siebie, jak ogień i woda. Jedyne co łączy chłopaków to nieustanna walka o przychylność ojca. Kal jest urodzonym buntownikiem, za wszelką cenę chce odszukać matkę. Aron jest zaś niezwykle posłuszny i spokojny. Żeby tego było mało, bracia walczą o względy tej samej dziewczyny – Abry.

W 1957 roku ukazała się zupełnie inna powieść Steinbecka – „Krótkie panowanie Pepina IV”. Uznawana jest też za jedną ze słabszych książek autora. Być może dlatego, że tematycznie znacznie odbiega od innych dzieł pisarza.

Akcja powieści rozgrywa się w bliżej nieokreślonym roku pierwszej połowy XX wieku. Tytułowy Pepin jest potomkiem królewskiego rodu. W skutek skomplikowanych i absurdalnych wniosków partii politycznych zostaje mianowany królem Francji. Pepin zostaje wyrwany ze swojego dotychczasowego, zwykłego życia – obejmuje urząd, nie mając zielonego pojęcia o jego sprawowaniu. Mężczyzna musi odnaleźć się w wirze oczekiwań, nacisków, stereotypów, wpływów politycznych. Pepin rządzi po swojemu, według zasad moralnych wpojonych mu w przeszłości. Jego chaotyczne działania, brak planu, poddawanie się presji i branie pod uwagę rad fałszywych ekspertów prowadzą do niechybnego tragicznego finału. „Krótkie panowanie Pepina IV” to ukazana w krzywym zwierciadle opowieść o ludzkich słabościach, naiwnościach i niespełnionych marzeniach. To samospełniająca się przepowiednia i satyra na władzę.

Książki Johna Steinbecka na Woblinku

W księgarni internetowej znajdziecie dzieła Johna Steinbecka w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej. Dostępne są takie tytuły jak „Krótkie panowanie Peina IV”, „Grona gniewu”, „Tortilla Flat”, „Była raz wojna, Bomby poszły”, „Dziennik z podróży do Rosji”, „Myszy i ludzie”, „Pastwiska niebieskie. Złota czara. Nieznanemu Bogu”, „Ulica nadbrzeżna. Cudowny czwartek”, „Podróże z Charleyem”, „Zima naszej goryczy”, „Na wschód od Edenu”, „Księżyc zaszedł. W niepewnym boju”.

Ponadto serdecznie polecamy sięgnięcie po książkę Geerta Maka poświęconą Steinbeckowi pt.Śladami Steinbecka”. W 2010 roku autor reportażu postanowił powtórzyć wyprawę, w którą we wrześniu 1960 roku, wraz ze swoim psem Charleyem, wybrał się John Steinbeck. Geert Mak wyrusza z dawnego domu Steinbecka i podąża jego śladami, przygląda się Stanom Zjednoczonym, które radykalnie zmienił się przez 50 lat. Podobnie jak Steinbeck Mak unika najpopularniejszych szlaków – zwiedza m.in. ziemniaczane pola Maine, prerie Środkowego Zachodu, postanowił usiąść do stołu z rolnikami, rybakami i nauczycielami, stara się dotrzeć do korzeni kraju.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).