Majówkowy Maraton Czytelniczy

Jon Jefferson Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jon Jefferson Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Jon Jefferson to współczesny amerykański dziennikarz, filmowiec dokumentalista i autor książek non-fiction oraz powieści kryminalnych. Pisał artykuły dla New York Timesa, Newsweeka, USA Today czy Popular Science. Z kolei jego filmy dokumentalne były emitowane na A&E Network, The History Channel oraz Oxygen Network. Wspólnie z amerykańskim antropologiem sądowym napisał dwie bestsellerowe książki o Antropologicznym Ośrodku Badawczym Uniwersytetu Tennessee zwanym Trupią Farmą i serię dziesięciu kryminałów. Cykl ich wspólnych powieści został wydany pod pseudonimem Jefferson Bass.

Jon Jefferson mieszka w stanie Georgia. Nie podjął jeszcze decyzji o tym, czy przekaże swoje ciało ośrodkowi Trupia Farma.

Jon Jefferson – dziennikarz, filmowiec dokumentalista i pisarz

Jon Jefferson przyszedł na świat w St. Joseph w Missouri. Większość swojej młodości spędził w Guntersville w Alabamie. Otrzymał stypendium w Birmingham-Southern College. Studiował tam język angielski. Następnie podjął studia podyplomowe na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill. Oprócz pisania książek Jefferson podejmował wiele różnych prac. Był między innymi pracownikiem naukowym w Oak Ridge National Laboratory, wychowawcą i administratorem w Planned Parenthood of East Tennessee, dziennikarzem prasowym, dokumentalistą i producentem telewizyjnym. Zrealizował także dwuczęściowy film dokumentalny „Biography of a Corpse and Anatomy of a Corpse” dla National Geographic Channel. Produkcja była poświęcona Trupiej Farmie w Tennessee. Ośrodek Trupia Farma to pionierski projekt naukowy Billa Bassa. Na jego terenie toczą się badania dotyczące tego, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci. Prace na farmie prowadzone są na zróżnicowanym terenie, zwłoki znajdują się w ziemi, w wodzie, w samochodach i innych miejscach. Pozwala to sprawdzić w jaki sposób przebiega rozkład ludzkiego ciała z uwzględnieniem panującej temperatury, wilgotności powietrza czy rodzaju gleby. Uzyskane w ten sposób dane okazały się niezwykle przydatne w medycynie sądowej i kryminalistyce.

W czasie kręcenia filmu poznał założyciela Antropologicznego Ośrodka Badawczego Uniwersytetu Tennessee – Billa Bassa. Antropolog poprosił Jeffersona o pomoc w napisaniu książki o pracy ośrodka.

Jon Jefferson, Bill Bass: współpraca

Współpraca Jeffersona i Bassa zaowocowała dwiema publikacjami non-fiction „Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie” oraz „Trupia Farma. Nowe Śledztwa”, a także serią powieści kryminalnych.

Książki Jona Jeffersona

Pierwszą wspólną książką Jeffersona i Bassa była „Trupia Farma”, która na polskim rynku wydawniczym ukazała się w 2012 roku. Pięć lat później wznowiono ją. W pierwszej książce o wyjątkowym ośrodku badań autorzy opisują historię tego miejsca, a także opowiadają o sprawach, nad jakimi przyszło pracować amerykańskiemu antropologowi. Z książki można dowiedzieć się gdzie ciało rozkłada się szybciej: na tylnym siedzeniu samochodu czy w ciężarówce. Kolejna publikacja, „Trupia Farma. Nowe śledztwa”, poświęcona jest wyłącznie samym sprawom kryminalnym, nad jakimi pracował Bill Bass. Autorzy wybrali najbardziej intrygujące przypadki z kariery założyciela Trupiej Farmy. Obie książki o ośrodku badań Bassa ukazały się na polskim rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa Znak.

Sukces „Trupiej Farmy” zainspirował autorów do wspólnej pracy nad cyklem powieści kryminalnych. Postanowili wydawać je pod pseudonimem Jefferson Bass. Głównym bohaterem serii jest antropolog sądowy Bill Brockton, który pomaga detektywom kryminalnym z całego świata w rozwiązywaniu skomplikowanych spraw kryminalnych. Powieść otwierająca cykl ukazała się w 2006 roku, nosi tytuł „Carved in Bone” i zajęła 25 miejsce na liście bestsellerów New York Timesa. Kolejnymi tytułami są: „Flesh and Bone”, „The Devil’s Bones”, „Bones of Betrayal”, „The Bone Thief”, „The Bone Yard”, „The Inquisitor's Key” i „Cut to the Bone”. W Polsce ukazały się tylko trzy książki: “Kości zdrady”, “Złodziej kości” oraz „Kości z Awinionu”. Wszystkie zostały wydane nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

Oprócz tego Jefferson ma w swoim dorobku literackim niezależną, wydaną w 2018 roku, powieść „Wave of Terror”. To thriller, w którym terroryści chcą wywołać ogromne tsunami mogące zniszczyć całe wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jona Jeffersona w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Umieszczone w kategorii „Pozostałe” publikacje to książki, które należą do kategorii „Historia”, ale których nie można przyporządkować do żadnej z podkategorii – „Historia najnowsza”, „Historia nowożytna”, „II wojna światowa”, „Starożytność i średniowiecze”. Odnaleźć tu możemy pozycje opisujące dłuższe okresy historii, niemieszczące się w ściśle wyznaczonych zakresach, a także tytuły poświęcone konkretnym aspektom historii czy ujmujące historię w niecodzienny sposób. W serwisie Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Europa. Rozprawa historyka z historią”, czyli opracowane dzieje Europy spisane przez jednego z najpopularniejszych historyków Normana Daviesa, „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” Witolda Banacha, w której znaleźć możemy historię jednego z najważniejszych rodów Rzeczpospolitej. Kolejną wartą wyróżnienia pozycją jest „Jak pogoda zmieniała losy wojen i świata”, gdzie Erik Durschmied opisuje konflikty zbrojne, w których decydującą rolę odegrały zjawiska atmosferyczne. W kategorii „Pozostałe” umieszczone zostały książki z cyklu „prawdziwe historie”, przedstawiające historię z punktu widzenia kobiet. W serii znajdują się publikacje m.in. Anny Herbich („Dziewczyny z powstania”, „Dziewczyny z Syberii”), Kamila Janickiego („Damy złotego wieku”, „Żelazne damy”), Diane Ducret („Kobiety dyktatorów”, „Kobiety mafii”) i Anny Marii Śnieżko („Żona wyklęta”). Czytelników chcących poznać historię od jej zabawnej strony na pewno zainteresuje „Historia bez cenzury” Wojciecha Drewniaka, w której autor w dowcipny i ciekawy sposób opisuje wybrane przez siebie wydarzenia czy postacie historyczne. Podobną formę przyjmuje Jan Wróbel w „Historii Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec”, w której z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem rozprawia o tym, jak nasi rodacy dawali w kość sąsiadom. Nie inaczej jest w kontynuacji tej książki – „Historii Polski 2.0. Polak potrafi, Polka też” napisanej wspólnie z Ewą Wróbel. Druga część to zestawienie genialnych osiągnięć naszych rodaków, bez których świat nie byłby taki sam.