Majówkowy Maraton Czytelniczy

Jon Krakauer Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Missoula Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim, Książka | Jon Krakauer

    Missoula w Montanie tylko z pozoru jest sielskim miasteczkiem uniwersyteckim, zamieszkanym przez zżytą społeczność dumną ze swojej drużyny futbolowej. Tak naprawdę ta przyjemna fasada skrywa poważny problem, jakim są liczne przypadki przemocy, której ofiarami padają studentki tutejszego uniwersytetu. Według ustaleń Departamentu Sprawiedliwości, badającego sytuację w Missouli, w latach 2008–2012 tamtejsza policja skierowała do prokuratury sto czternaście zgłoszeń dotyczących ...

Jon Krakauer Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Jon Krakauer to amerykański pisarz, dziennikarz i miłośnik górskich wspinaczek. Jest autorem takich książek jak „Wszystko za Everest” czy „Pod sztandarem nieba”. Krakauer w swoich książkach porusza bardzo różne tematy, często kontrowersyjne. Każda z jego publikacji wywoływała publiczną dyskusję i wiązała się ze społecznym poruszeniem. Krakauer pisał między innymi o tragicznej wspinaczce na Mount Everest, o gwałtach dokonywanych na studentkach jednej z amerykańskich uczelni oraz o niejednoznacznym podejściu do życia amerykańskich mormonów.

Wszystko za Everest - relacja z tragicznej wyprawy

Rok 1996 był przełomowy dla Krakauera. Jako dziennikarz magazynu „Outside” wziął udział w komercyjnej wyprawie na Mount Everest. Niestety ekspedycja zakończyła się tragedią – podczas zdobywania szczytu zmarło ośmiu członków zespołu. Wśród nich byli dwaj doświadczeni przewodnicy – Rob Hall i Scott Fisher. Doświadczenia z wyprawy Krakauer opisał w książce „Wszystko za Everest”. Skrytykował w niej cały proces przygotowawczy do wyprawy, nie zostawił suchej nitki na środowisku wspinaczy. Oberwało się też doświadczonemu przewodnikowi Anatolijowi Bukriejewowi. Rozpętała się burza medialna, a Bukriejew zdecydował się opublikować swoją wersję wydarzeń. Wydał książkę będącą kontrą do publikacji Krakauera pt. „Wspinaczka: Mount Everest i zgubne ambicje”.

Pod sztandarem nieba

W swojej kolejnej książce Krakauer poruszył zupełnie inny temat. Tym razem poświęcił się zgłębianiu problemu fanatyzmu religijnego, w tym przypadku opowieść toczy się wokół wyznawców Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Członkowie tego kościoła nazywani są powszechnie mormonami. Punktem wyjścia tej opowieści jest brutalne morderstwo popełnione na kobiecie i jej malutkim, kilkunastomiesięcznym dziecku. Sędzia prowadzący sprawę powiedział publicznie, że to najbardziej brutalna sprawa, z jaką miał do czynienia. Na dodatek w sądzie sprawca przyznał, że nie czuje się winny, a swoje działanie motywował religijnymi pobudkami i objawieniem boskim.

Krakauer wykorzystał tę kontrowersyjną historię do opowiedzenia, kim są mormoni, jakie panują wśród nich zwyczaje oraz dlaczego doszło do tragedii. Im bardziej zagłębiał się w świat mormonów, tym więcej odkrywał mrocznych stron ich życia. Krakauer opisał też podejście mormonów do wielożeństwa oraz ich wrogość do Stanów Zjednoczonych – państwa, z którym jednocześnie walczą i pobierają od niego świadczenia społeczne. „Pod sztandarem nieba” to wstrząsająca opowieść o religijnym fanatyzmie, ksenofobii i szowinizmie.

Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim

W kolejnej książce Krakauer nie zwalnia tempa. Na warsztat wziął bowiem wstrząsająca sprawę gwałtów dokonywanych w jednym z miasteczek uniwersyteckich w Missouli w stanie Montana. Krakauer stał się jednym z wiodących głosów w dyskusjach dotyczących zjawiska #metoo. Autor książki jednoznacznie zadeklarował chęć przyłączenia się do szerzenia świadomości społecznej o skali przestępstw seksualnych. Z badań bowiem wynika, że aż 80% gwałtów popełnionych w Stanach Zjednoczonych dokonują osoby znane swoim ofiarom, a zatem członkowie rodziny, znajomi, partnerzy, współuczestnicy grup zajęciowych i kursów, nauczyciele lub opiekunowie. Rzadko pojawiają się obsesyjni, seryjni gwałciciele. Kolejnym problemem jest niski odsetek zgłaszanych przestępstw seksualnych wynikający z tego, że ofiary boją się pójść na policję. Ponadto zgłoszone sprawy rzadko znajdują swój finał w sądzie, statystyki mówią, że tylko 5% zgłoszonych przestępstw kończy się wyrokiem dla sprawcy.

Książki Jona Krakauera dostępne w Woblink

Książki Jona Krakauera w formie papierowej i jako ebooki znajdziecie w księgarni internetowej Woblink. Wymienione książki ukazały się w Polsce nakładem wydawnictwa Czarne.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść obyczajowa

Powieść obyczajowa, a właściwie społeczno-obyczajowa, wywodzi się z powieści realistycznej. Książki będące reprezentantami tego gatunku literatury zaczęły dominować w II połowie XIX stulecia. Wykształcenie się powieści obyczajowej jest uznawane za jeden z najważniejszych etapów ewolucji tego gatunku literackiego. Książki obyczajowe są obecnie dominującym typem powieści. Z uwagi na zakładaną prawdziwość opisu społeczeństwa, tendencji czy środowiska charakterystycznych dla danych czasów ten rodzaj powieści jest często ich stosunkowo wiernym odbiciem. Taki gatunek odznacza się dużym zainteresowaniem każdym aspektem ludzkiego życia. Czytelnik powieści obyczajowej może zapoznać się z realiami i zwyczajami panującymi w opisywanych przez autora czasach. Powieść obyczajowa ewoluuje i obecnie nie jest tak łatwa do zaklasyfikowania czy zdefiniowania jak w okresie pozytywizmu. W kategorii „Powieść obyczajowa” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Ósme życie” Nino Haratischwili, będące powieścią napisaną z epickim rozmachem, pełną bohaterów z krwi i kości oraz wielkich namiętności, „Wszystko, czego pragnęliśmy” Emily Giffin, która jest powieścią dojrzałą, aktualną społecznie i prowokującą do zadawania pytań o współczesne wychowanie, a także o nadużycia wobec kobiet, poruszająca i inspirująca opowieść autorstwa Catherine Isaac pod tytułem „Francuskie lato” oraz „Na plaży Chesil” Iana McEwana będąca złożoną i emocjonującą powieścią obyczajową o pokonywaniu własnych barier, rozmowie i problemach prowadzących do nieuchronnego dramatu. Nie zabrakło tutaj również powieści kojarzonych z najlepszymi i najgłośniejszymi obyczajowymi serialami i filmami – to na przykład „Seks w wielkim mieście” Candace Bushnell, „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding oraz polska pozycja „Magda M. Ciąg dalszy nastąpił” Radosława Figury.