TargiKsiążkiMaj2025

Julian Tuwim - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Poeci dla dzieci Lokomotywa i inne wiersze, Książka | Julian Tuwim

    Antologia ponadczasowych wierszy dla dzieci autorstwa Juliana Tuwima. Wybrano do niej znane i mniej znane utwory, takie jak: Lokomotywa, Słoń Trąbalski, Dyzio marzyciel, O panu Tralalińskim, Pan Maluśkiewicz i wieloryb.

    Promocja
    okładka Tuwim dzieciom, Książka | Julian Tuwim

    Nie było przygody większej nad wyprawę Pana Maluśkiewicza!
    Nie było też rozgłośni bardziej rozćwierkanej niż ptasie radio!

    Postaci od dekad ożywiające dziecięcą wyobraźnię. Humor oswajający ludzkie przywary. Zabawa słowem na mistrzowskim poziomie. Kto raz wyruszy do tej poetyckiej krainy, ten z pewnością zapragnie do niej powrócić.

    TUWIM DZIECIOM to klasyka, która nie ma sobie równych.
    Wydanie, które ożywia literackie wspomnienia.

    Promocja
    okładka Wiersze z opracowaniem, Książka | Julian Tuwim

    Lektura z opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych wypowiedzi, zapamiętać najważniejsze informacje i utrwalić znajomość lektury. Zamieszczone na końcu książki opracowanie podporządkowano podstawie programowej. Zawiera ono ciekawy biogr...

    Promocja
    okładka Lokomotywa, Książka | Julian Tuwim

    Książeczka zawiera pełen tekst arcydzieła poezji dla dzieci z dynamicznym opisem stojącej lokomotywy i ruszającego, a następnie pędzącego pociągu. Poeta odtworzył po mistrzowsku elementy ruchu i wrażenia dźwiękowe. Wykorzystano ilustracje Jana Marcina Szancera.Książka rozkłada się jak harmonijka.

    Promocja
    okładka Spóźniony słowik, Książka | Julian Tuwim

    Seria pięknie ilustrowanych sztywnostronicowych książek dla najmłodszych. W każdej z nich znajduje się jeden ponadczasowy wiersz Juliana Tuwima.
    "Płacze pani Słowikowa w gniazdku na akacji,"
    Bo pan Słowik przed dziewiątą miał być na kolacji.

    Spóźniony słowik – o tym, jak pani słowikowa zamartwiała się o swojego męża, który spóźnił się na kolację, gdyż… podziwiał uroki letniego wieczoru.

    Promocja
    okładka Cyganka oraz inne satyry i humoreski prozą, teksty kabaretowe i aforyzmy, Książka | Julian Tuwim

    Tuwim poeta jest dobrze znany, Tuwim prozaik znacznie mniej. Jego prozaprzejawia się przede wszystkim w postaci tekstów humorystycznych i satyrycznych, których wybór prezentujemy w niniejszym tomiku. Fabuła nigdy poety zbytnio nie interesowała, dlatego mini-opowiadania (m.in. słynny Ślusarz), oparte są przede wszystkim na rozmowie. Mamy tu ponadto: wywiad, wizytę, relację dziennikową, felietony (czasem pseudointerwencyjne), zarządzenie urzędowe, i sprawozdania prasowe z wypad...

    Promocja
    okładka Wybór wierszy, Książka | Julian Tuwim

    Ten zbiór wierszy Juliana Tuwima z pewnością zachwyci małych i dużych czytelników. Maluchy chętnie poznają Słonia Trąbalskiego, Dyzia marzyciela i pana Hilarego, który zgubił okulary, a dorośli, czytając pociechom znane i lubiane utwory, wrócą pamięcią do beztroskiego dzieciństwa.

    Promocja
    okładka Okulary, Książka | Julian Tuwim

    Wiersze, które trafiają do ucha malucha. Opowiastki, w których warto się zaczytać. Forma, która nigdy się nie znudzi. TO POCZĄTEK PRZYJAŹNI Z POEZJĄ!

    Promocja
    okładka Zosia Samosia, Książka | Julian Tuwim


    Wielka porcja humoru i zdrowa dawka mądrości. Niezapomniane postacie i komiczne sytuacje. Wspaniała słowna zabawa i jej barwna oprawa. Oto Bajki Tuwima – klasyka, która oczaruje małego czytelnika!

    Promocja
    okładka Okulary, Książka | Julian Tuwim


    Wielka porcja humoru i zdrowa dawka mądrości. Niezapomniane postacie i komiczne sytuacje. Wspaniała słowna zabawa i jej barwna oprawa. Oto Bajki Tuwima – klasyka, która oczaruje małego czytelnika!

    Promocja
    okładka Wiersze dla dzieci, Książka | Julian Tuwim

    Wznowienie najpopularniejszych wierszy dla dzieci Juliana Tuwima (m.in. "Lokomotywa", "Bambo", "Zosia-Samosia", "Okulary", "Rzepka", "Słoń Trąbalski") z pięknymi ilustracjami wybitnej rysowniczki Olgi Siemaszko. Ilustracje zostały wiernie zreprodukowane, wiersze Tuwima natomiast wydrukowano zgodnie z kanonem przyjętym w 2006 roku przez Fundację im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim. Julian Tuwim(1894-1953) - wybitny poeta, tłumacz i satyryk, współzałożyciel kabaretu literackiego P...

    Promocja
    okładka Wiersze dla dzieci, Audiobook | Julian Tuwim

    Julian Tuwim: - Zosia Samosia, - Warzywa, - Ptasie plotki, - Pstryk, - Okulary, - Słoń Trąbalski, - Skakanka, - Figielek, - Gabryś, - Bambo, - Abecadło, - Taniec, - Wszyscy dla wszystkich, - Spóźniony słowik, - O Grzesiu Kłamczuchu, - O panu Tralalińskim, - Trudny rachunek, - Kotek, - Dyzio marzyciel, - Idzie Grześ, - Stół, - Lokomotywa, - Rzepka, - Ptasie Radio, - W aeroplanie, - Pan Maluśkiewicz i Wieloryb...

    Promocja
    okładka Wiersze i wierszyki dla najmłodszych, Książka | Julian Tuwim

    Najpiękniejsze wiersze i wierszyki dla dzieci autorstwa wielkich polskich poetów, znane i uwielbiane przez małych i dużych czytelników.

    Oto historie, które chętnie przeczyta dziecku każdy rodzic. Atrakcyjna szata graficzna wciągnie dzieci w lekturę.

    Promocja
    okładka Okulary, Książka | Julian Tuwim

    Biega, krzyczy pan Hilary:
    "Gdzie są moje okulary?".
    Szuka w spodniach i w surducie,
    W prawym bucie, w lewym bucie.
    Wszystko w szafach poprzewracał,
    Maca szlafrok, palto maca...

    Promocja
    okładka Abecadło, Książka | Julian Tuwim

    Julian Tuwim to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
    Był to autor wielu wspaniałych, błyskotliwych i wesołych wierszy dla dzieci. „Lokomotywa”, „Pan Hilary”, „Ptasie radio” czy „Słoń Trąbalski”, to tytuły wierszy, które najbardziej kojarzą nam się z tym poetą. Julian Tuwim to towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń, które z równym zachwytem i radością słuchały lub czytały jego wiersze.

    Promocja
    okładka Poeci bawią dzieci, Książka | Julian Tuwim, Joanna Papuzińska, Agnieszka Frączek

    "Poeci bawią dzieci" to zbiór wierszy pełnych radości, których autorzy bawią się słowem, łamią języki czytelników, rozśmieszają. Znajdziemy tu wiersze Juliana Tuwima, Joanny Papuzińskiej, Agnieszki Frączek, Joanny Kulmowej i wielu, wielu innych popularnych poetów dziecięcych.

    Promocja
    okładka W oparach absurdu, Książka | Antoni Słonimski, Julian Tuwim

    „Istota rzeczy polegała na prostym fakcie, że nas pisanie absurdów bawiło i dawało radość nie mniejszą od pisania wierszy, artykułów czy sztuk teatralnych” – tak tłumaczy Słonimski, dlaczego przez piętnaście lat wspólnie z Tuwimem z lubością udawali się do „krainy bzdury”. Jak sam jednak przyznaje, ta działalność miała również pewien aspekt wychowawczy: „Uczyliśmy czytelnika, że te same czcionki jego codziennej gazety, odbite na tym samym papierze, czernione tą samą farbą dru...

    Promocja
    okładka Cicer cum caule czyli groch z kapustą, Książka | Julian Tuwim

    Prawdziwy „groch z kapustą”. Mnóstwo tu dobrotliwych anegdot o dziwakach, roztargnionych uczonych, o ludziach postawionych w komicznej sytuacji. Obok tego wypisy na temat wynalazków. Znajdziemy tu też wspaniałą kolekcję szaleńców i ich dzieł. Osobny dział stanowią matematyczne paradoksy i łamigłówki. Chyba najwięcej jest jednak w tej książce różnorodnych zabaw słownych. Należą do nich dowcipy językowe, rebusy, kpiny z nieporadnego naukowego nazewnictwa powstającego w różnych ...

    Promocja
    okładka Lokomotywa i inne wiersze, Książka | Julian Tuwim

    Zapraszamy Cię w niezwykłą podróż do cudownego świata bajki, w którym możesz pomóc dziadkowi wyrwać rzepkę, spróbować złapać kurkę-złotopiórkę, pozbierać abecadło, a poza tym na pewno spotkasz sympatycznego Grzesia i posłuchasz ptasiego radia...

    Promocja
    okładka Lokomotywa i inne wesołe wierszyki dla dzieci, Książka | Julian Tuwim

    Jeden z najwspanialszych utworów wierszowanych dla dzieci - słynna "Lokomotywa" z klasycznymi, najbardziej znanymi ilustracjami Jana Marcina Szancera, a na okrasę: "Rzepka" i "Ptasie radio".

    Promocja
    okładka Wiersze dla dzieci, Książka | Julian Tuwim

    Zebrane w książce uniwersalne, ponadczasowe teksty od dziesięcioleci towarzyszą dorastaniu kolejnych pokoleń. Znajdziesz tu najpiękniejsze wiersze Marii Konopnickiej, Stanisława Jachowicz i innych. Książka przeznaczona dla dzieci w wieku 3-6 lat.

    Promocja
    okładka Tuwim Wiersze na wagarach, Książka | Julian Tuwim

    Wiersze Juliana Tuwima w nowej odsłonie, z zabawnymi grafikami i komentarzami. Poezja nie musi kojarzyć się z nudnymi lekcjami, podczas których główną rolę gra podmiot liryczny. W tomie Tuwim. Wiersze na wagarach są zarówno wiersze znajdujące się w programach nauczania w gimnazjum, jak i utwory mniej znane uczniom. Wiersze są zabawnie zilustrowane i opatrzone dowcipnymi komentarzami, dzięki którym udowadniamy, że poezja Tuwima nadal jest aktualna i interesująca.

    Promocja
    okładka Lokomotywa Damfmaszyna Lokómótiwa Zeleźnica, Książka | Julian Tuwim

    Klasyczne dzieło Juliana Tuwima, nie tylko dla dzieci, w "gwarowej" wersji językowej: śląskiej, kaszubskiej i góralskiej. Na ślonsko godka przełonaczoł - Marek Szołtysek Przełożënk - Tomasz Fopke Odmiane góralskom uzdajoł - Franek Bachleda-Księdzulorz Lokomotywa Stoi na stacji lokomotywa, Ciężka, ogromna i pot z niej spływa: Tłusta oliwa. Stoi i sapie, dyszy i dmucha, Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha: Buch – jak gorąco! Uch – jak gorąco! Puff – jak gorąc...

    Promocja
    okładka Kwiaty polskie, Książka | Julian Tuwim

    Z okazji 70-ciu lat istnienia "Czytelnika" ukazuje się kolekcja tytułów wybranych z dorobku wydawnictwa. Edycję wyróżnia jednolita szata graficzna autorstwa Andrzeja Heidricha. Kwiaty polskie są kolejną książką w tym cyklu. Julian Tuwim (1894-1953) rozpoczął pisać Kwiaty polskie w listopadzie 1940 roku na emigracji w Brazylii. Nad poematem pracował w Stanach Zjednoczonych w latach 1941-1944 i po powrocie do kraju w 1946 roku. Utwór powstawał do ostatnich dni życia pisarza i n...

Julian Tuwim - książki, ebooki i audiobooki

Julian Tuwim był jednym z najważniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, autorem tekstów literackich, kabaretowych i operetkowych, tłumaczem oraz współzałożycielem kabaretu literackiego "Pod Picadorem" oraz grupy literackiej Skamander.

O Julianie Tuwimie słów kilka

Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 roku w Łodzi, w rodzinie zasymilowanych Żydów. Jego ojciec, Izydor, był księgowym stroniącym od nadmiernego kontaktu z ludźmi, uciekającym od rzeczywistości w świat książek. Matka, Adela, marzyła o bywaniu na salonach, co skutkowało częstymi napięciami między małżonkami. Jedynym rodzeństwem Juliana była jego młodsza siostra Irena, z którą łączyła go szczególna więź, także miłość do literatury. Irena Tuwim zapisała się na kartach literatury dziecięcej jako wybitna tłumaczka "Kubusia Puchatka" A.A. Milne.

Julian Tuwim był uczniem Męskiego Gimnazjum Rządowego w Łodzi (1904-1914). Uczył się słabo, przez matematykę był zmuszony powtarzać szóstą klasę. Studiował prawo i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył jednak zaledwie jeden semestr.

Początki działalności założyciela grupy Skamander

Tuwim zadebiutował literacko w 1911 roku, przekładem poezji Leopolda Staffa na esperanto. Dwa lata później, jego pierwszy wiersz, "Prośba" ukazał się w "Kurierze Warszawskim". Później publikował jeszcze w wielu innych czasopismach m.in. w "Pro Arte Studio", "Zdroju", "Narodzie", "Kurierze Polskim", "Skamanderze", "Pani" czy "Wiadomościach Literackich".

Tuwim zasłynął jako poeta międzywojennego kabaretu i prężny członek warszawskiej sceny literackiej. Był współtwórcą kabaretu „Pod Picadorem” i autorem tekstów dla wielu kabaretów, takich jak „Qui Pro Quo” czy „Cyrulik Warszawski”. Jego styl łączył humor, satyrę i liryzm. Pisał również libretta operetkowe, skecze i teksty piosenek.

Jako założyciel grupy poetyckiej Skamander (1916) promował poezję związaną z codziennością, unikającą martyrologii i patosu. Tłumaczył także dzieła poetów rosyjskich, francuskich i niemieckich. Od 1922 roku wraz z Antonim Słonimskim oraz Janem Lechoniem pisali szopki polityczne. W 1927 roku Tuwim podjął współpracę z Polskim Radiem, gdzie po kilku latach został kierownikiem artystycznym działu humoru. Był członkiem założycielem Związku Artystów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) oraz członkiem Związku Zawodowego Literatów Polskich. W jego bogatym życiorysie można również znaleźć wzmiankę o pracy w Biurze Prasowym Józefa Piłsudskiego.

Podczas II wojny światowej Tuwim przebywał na emigracji, najpierw we Francji, później Portugalii, Brazylii, a na koniec w USA. Tworzył tam poezję pełną tęsknoty za ojczyzną, m.in. utwór "Kwiaty polskie". Podczas okupacji niemieckiej, jego twórczość została wpisana na niemieckie listy proskrypcyjne, jako szkodliwa i niepożądana. Po powrocie do Polski w 1946 roku Tuwim został okrzyknięty poetą państwowym. Cieszył się dużym uznaniem, a władze PRL otaczały go szczególną opieką.

Życie prywatne poety narodu

W 1919 roku Julian Tuwim poślubił Stefanię Marchew. Po powrocie z emigracji para adoptowała z domu dziecka córkę - Ewę. Ewa Tuwim-Woźniak założyła później „Fundację im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim”, która zajmuje się niepełnosprawnymi i nieuleczalnie chorymi dziećmi i młodzieżą. Sprawuje także opiekę nad dorobkiem artystycznym poety i jego siostry.

Poeta miał poważne problemy zdrowotne. Cierpiał na zaburzenia nerwicowe, alkoholizm a także agorafobię, która niejednokrotnie uniemożliwiała mu wyjście z domu i normalne funkcjonowanie. Przeszedł również ciężką operację wrzodów żołądka.

Julian Tuwim odszedł 27 grudnia 1953 w pensjonacie „Halama” w Zakopanem na atak serca. Pochowano go w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Twórczość Juliana Tuwima

Tuwim pozostaje jedną z ikon polskiej literatury. Był wszechstronnym artystą literackim – autorem tekstów kabaretowych, rewiowych, librecistą, tłumaczem literatury rosyjskiej, poetą i eseistą. Jego dorobek obejmuje różnorodne formy i gatunki literackie, od popularnych wierszy dla dzieci (np. "Lokomotywa", "Ptasie radio", "Pan Hilary", "Słoń Trąbalski") po ambitne dzieła poetyckie pełne eksperymentów językowych, takie jak "Bal w Operze". Specyficzny humor Tuwima, przejawiający się w błyskotliwych grach słownych i bystrości umysłu, znalazł odzwierciedlenie w jego twórczości. Tworzył wiersze o wyjątkowej giętkości językowej, gdzie rytm i brzmienie słów współtworzyły treść utworów. Przykładem jest "Lokomotywa", w której zastosował onomatopeje i rytmikę oddającą dynamikę pociągu. Tuwim nie unikał tematów społecznych i politycznych. Jego wiersz "Do prostego człowieka" jest przykładem zaangażowania w sprawy prostych ludzi, zaś inne utwory, takie jak "Bal w Operze", zawierają ostrą satyrę społeczną. Tuwim nie stronił także od kontrowersyjnych środków wyrazu, czego dowodem jest "Wiersz, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go w dupę pocałowali".

Julian Tuwim znany był również z działalności tłumaczeniowej, przekładając m.in. dzieła Aleksandra Puszkina ("Jeździec miedziany") i Władimira Majakowskiego ("Obłok w spodniach"). Eksperymentował z językiem, tworząc neologizmy oraz zaangażował się w badania nad esperanto, co wpłynęło na jego późniejsze próby poetyckie w duchu języka pozarozumowego (Słopiewnie).

Julian Tuwim w księgarni internetowej Woblink

Julian Tuwim pozostaje jednym z najważniejszych polskich poetów XX wieku, a jego dzieła są nadal inspiracją dla kolejnych pokoleń. 2013 rok Sejm RP ogłosił Rokiem Juliana Tuwima. Utwory autora znajdziecie w Woblinku w formacie ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.